PDA

View Full Version : A m e l i e


Blizz
15 Mar 2002, 19:23
Un film ca o prajitura. Dulce cat incape si se termina inainte sa dai in diabet.
Si dup'aia, cu un pahar de apa rece, poti sa o iei de la inceput de cate ori vrei.
...
In timp ce unii se "reguleaza" in baie. :lol:
Iar scena aia este definitia completa a verbului "a regula" :lol:

Amyd
15 Mar 2002, 20:23
Si ca o tangenta, cred ca Bruno Delbonnel are toate sansele sa devina urmatorul Darius Khondji, chiar daca stilul lui este complet diferit. Excelenta imaginea lui "Amelie".

Salutari,
Andrei

Blizz
15 Mar 2002, 23:40
Interesant... Jean-Pierre Jeunet a facut pereche cu Khandji la filmul care l-a adus anterior in atentia publicului: "Delicatessen", pe care tot incerc sa il vad si nu reusesc.

Amyd
15 Mar 2002, 23:51
Tocmai de aceea l-am mentionat. Jeunet a fost cel care l-a lansat pe Khondji (au lucrat si reclame impreuna), desi Fincher a fost cel care l-a consacrat.

"Delicatessen" e MUST SEE. :smile:

Salutari,
Andrei

Tori2002
11 Apr 2002, 16:21
Amelie a fost un film superb.
Exact, ca o prajitura....Filmul m-a obsedat vreo saptamana non-stop. A existat o magie infailibila in el.
A existat o oarecare lasitate in dorinta, altfel apreciabila a Ameliei, de a face bine semenilor ei.Aducea fericire in suflete , insa prefera sa ramana deoparte, in
lumea ei comoda si imaginara. Nimic mai simplu si oarecum impersonal. Hotararea de a se include pe sine in aceasta lume si de a trai efectiv in ea reprezinta cheia filmului presupun.
Cred ca ne regasim foarte multi in Amelie.
Ea a trecut de la rolul ei de Printesa a Inimilor(cum fusese Diana) la rolul real, palpabil,cu mult mai intens al celui care , desi iubeste la nebunie umanitatea, se hotaraste totusi ca este timpul sa iubeasca ..omul. La particular si nu la general. Si mai presus de toate, sa intre ea insasi in acest joc al iubirii.
Cred ca ne-ar veni tuturor usor sa facem bine din umbra, dar sa ramanem ascunsi.Este comfortabil asa.De fapt ne este teama.De celalti. De noi. Amelie a prins in cele din urma curaj(de fapt a fost fortata pt ca s-a trezit cu tipul la usa)si gestul ei la final valoreaza mai mult poate decat toate faptele altruiste pe care le-a savarsit pe parcursul intregului film.
Este poate vorba si despre curajul de a lasa deoparte frumoasa noastra lume imaginara
si de a gusta din frumusetile reale,palpabile...
Ar fi de fapt multe de spus...

cristinelle
26 Apr 2002, 08:02
ar trebui sa vedeti si " la cite des enfants perdus" pentru a vedea ce regizor plin de imaginatie e jeunet. putin cam bolnavicioasa pe alocuri dar totusi deosebit.
criticii americani au spus ca "amelie" e prea plin de imaginatie. de parca exista asa ceva. ei fac remake-uri dupa ramake-uri si sequel-uri dupa sequel-uri si arunca in jeunet cu noroi ca e prea zburdalnic cu camera si mintea.
una din colegele mele de camera a pus postere cu amelie peste tot si a stat o zi intreaga sa descarce filmul pe calculator.

Amyd
26 Apr 2002, 09:03
"La cité des enfants perdus" e regizat impreuna cu Marc Caro, la fel ca si "Delicatessen", cei doi facand o pereche de-a dreptul "bolnava" cand e vorba de film, fara a-l uita si pe Pitof (realizatorul efectelor speciale in "La cité" si "Alien:Ressurection"), care a debutat si el de curand ca regizor cu "Vidoq" (unde Caro a fost designer).

Desi au promis ca dupa ce fac fiecare cate un lung-metraj pe cont propriu echipa de soc Caro-Jeunet se va reuni pentru o noua colaborare, Jeunet are in proiect un film tot singur iar Caro nu pare prea interesat sa mai regizeze (vrea sa scoata o carte cu creatiile sale de design).

E interesant de vazut cum astfel de echipe se stimuleaza reciproc si colaboreaza in diverse feluri, pastrand totusi un stil propriu.

Salutari,
Andrei

ricutza
02 May 2002, 23:38
am reusit si eu intr-un final sa vad Amelie...
pe mine m-a impresionat foarte tare modul in care este facut filmul, si mai putin povestea in sine...au fost multe imagini care mi s-au parut superbe...
mi-a palcut foarte mult si modul in care era introdus fiecare personaj nou...imediat se spuneau cateva lucruri care ii placeau sau pe care le detesta...si nu erau deloc lucruri semnificative...din contra, erau amanunte pe care la un momentdat nu le mai constientizezi. Nu cred ca la intrbarea: "Ce Lucru nu-ti place?" ar raspunde cineva: "Nu-mi place sa mi se increteasc degetele in baie!"
filmul este foarte tonic! pe mine m-a binedispus foarte tare desi n-as putea spune ca e o comedie tipica la care razi cu lacrimi...nici macar nu sunt sigura ca filmul e o comedie...desi daca nu intra in aceasta categorie, nu stiu in ce categorie intra!

maga
12 May 2002, 12:52
in sfarsit niste oameni care-au auzit de delicatessen sau de la cite des enfants perdus.mi-au placut tare mult dar amelie e cam too sweet.dar asta e o senzatie post cum cred c-a mai zis cineva.while e delicios.

horatiu
13 May 2002, 12:50
Un film incintator! Am mai auzit intimpinarea ca e prea siropos, ca e prea american, ca nu e adinc, ca e doar un sir de intimplari, izvorite dintr-o ingeniozitate remarcabila, e drept, dar n-are, ma-ntelegi, monser? "acel fior tragic specific marii literaturi ruse", ca e simplist, n-are metafizica etc.
Dimpotriva, simplitatea, derizoriul, faptul marunt, ce poate fi mai aproape de Dumnezeu? Noica avea obiceiul (bun) de a mintui orice lucru mic. Putea face filozofie plecind de la boilerul din baie sau de la gulerul rasfrint al vecinului. Cam asta se intimpla si cu "Amelie". In fapt, pentru fiecare om, exista citeva lucruri caruia un tert le spune marunte dar care au pentru respectivul importanta capitala: un pitic de gips, o fotografie rupta, o scrisoare, o pereche de papuci de casa, ochii cutarei fete dintr-o pastisa, etc.

Simoniq
15 May 2002, 15:18
Eu cred ca filmul tb mai mult privit (ca si "Lola rent") din prisma faptului ca cele mai mici gesturi ale unui om reactioneaza si interactioneaza cu destinele celor din jur; mult mai interesant cand nici macar nu ii cunosti... povestea de dragoste si felul in care se ascunde Amelie de oameni dar totusi actioneaza "din umbra" mie mi se par prea putin importante. Importanta este partea psihologica a filmului, cum oamenii (fostii copii) se regasesc in pasajele in care mintea o ia razna, creand scenarii aberante, in general despre "moartea" celor apropriati (ma rog, am intrat prea in detaliu).
Este un film superb, printre americanismele pline de clisee...
Eu as revedea filmul de atatea ori cate personaje sunt...urmarindu-le in parte... si imaginandu-mi ce s-ar mai putea intampla cu ele... in special ca unele povesti nu s-au terminat in acest film...

badaranu
08 Jul 2002, 15:37
Un film interesant, o distributie de exceptie.

Arhanghell
25 Aug 2002, 01:18
gasesc interesant faptul ca filmul asta se gaseste in primele 100 din toate timpurile la imdb...(votate de vizitatorii site-ului respectiv)

Amyd
25 Aug 2002, 21:31
De ce este asta interesant, Arhanghell? Este normal sa se intample asa, pe masura ce sunt lansate productii de succes, ele apar meteoric in Top 100 la imdb.com, pentru ca fiind proaspete impresioneaza - si atunci primesc si voturi. Interesant va fi daca va ramane in top si peste 5 ani.

Salutari,
Andrei

ricutza
27 Aug 2002, 22:46
"Delicatessen" si "le cite des enfants perdues" (sper ca asa se numeste filmul!) se pot gasi si la institutul francez de inchiriat....problema e ca sunt vesnic inchiriate si acolo nu se pot face rezervari...asa ca trebuie sa le vanezi destul de mult...eu inca nu am reusit sa le vad!...
asa ca daca cineva reuseste sa puna mana pe ele, il rog sa ma anunte si pe mine cand le duce inapoi ca sa pot sa le iau si eu...
multumesc

NoOne
05 Sep 2002, 18:21
Cand am iesit din sala, dupa ce am vizionat prima data "Amelie" imi venea sa dansez pe strada, sa sarut pe toata lumea ... o stare putin diferita de cea care mi-a dat-o "Fight Club" ... cand imi venea sa bat pe toata lumea!!!
Movie freaks !?!

ricutza
12 Sep 2002, 23:02
:lol:

capitain
14 Sep 2002, 15:04
vreau si eu sa folosesc smiley faces in mesaje, cum?!?!?!

ricutza
14 Sep 2002, 22:03
stiu mai...nici mie n-a vrut sa-mi zica nimeni...a trebuit sa aflu singurica...totusi iti voi spune...la faq exista o lista(poate mai e si in alta parte dar eu acolo m-am uitat) cu o multime de fete ranjitoare...pur si simplu scrii semnele corespunzatore fetei pe care vrei sa o inserezi...de exemplu pt :lol: trebuie sa scrii: ":","lol",":"...

ricutza
14 Sep 2002, 22:34
am vazut ca te-ai descurcat si fara ajutorul meu...

capitain
17 Sep 2002, 02:41
thanx anyway
cred ca am citit in ordine inversa mesajele tale, eu ti-am raspuns la Sergiu Nicolaescu...uuups :grin:

Amyd
29 Sep 2002, 19:22
Si forma corecta e "ramane" nu "amane", "abundenta" si nu "aundenta", etc. Altceva? :grin:

In rest, nici vorba sa incerc sa-l discreditez cumva pe maestrul monstruosului si descoperitorul inconstientului van Aken ca valoare in istoria picturii. Spuneam doar ca studierea operelor sale nu necesita mutarea partilor posterioare pana in fata originalului, ci simbolistica/compozitia/etc. pot fi admirate dintr-o reproducere decenta, spre deosebire de sa spunem un Monet sau Seurat, la care s-ar simiti diferenta ceva mai pronuntat - legat strict de contextul discutiei noastre despre conditiile optime de vizionare.

Trebuie sa recunosc ca dincolo de a cunoaste ca Bosch picta alla prima, nu imi era familiar nici un alt detaliu despre inventiile sale in domeniul tehnicii de pictura. Asa ca indignat de lacuna evidenta in cultura mea generala, am purces la a rasfoi bietele carti de istorie a picturii pe care le posed in speranta de a afla mai multe detalii. Apoi am apelat in disperare de cauza si la Internet, cu aceleasi rezultate: adica nimic. Deci si prin urmare, cu adanca umilinta te rog sa-mi faci totusi o prelegere despre acest subiect (adica tehnica de protectie inventata de Bosch, eventual cu ceva referinte suplimentare).

In rest, poti sa-ti faci singur o idee, gandindu-te asa: daca vezi un film copiat pe VHS sau pe VideoCD, este foarte probabil sa vezi un pic mai mult decat jumatate din suprafata imaginii originale. Acum ia sa spunem "Corabia Nebunilor", incearca sa tai jumatate din ea si vezi cam ce ramane. Simplu, nu?

Noroc cu Divx-urile si DVD-urile ca mai salveaza ceva din situatia aceasta, spre marea fericire a operatorilor de imagine. :grin:

Salutari,
Andrei

un om bun
03 Oct 2002, 01:11
Amelie mi-a provocat o stare de greatza ce o simt si acum. E pentru fetitze de 14 ani ce stau si viseaza la printzi si alte nimicuri...
Nu suport genul asta de film la care trebuie sa rizi si sa plingi. "Hai sa ne induiosam la vederea actritzei ce-i o dulceatza de fata si are in capul ei naiv tot felul de chestii dragutze !"
Scirbos !

Amyd
03 Oct 2002, 23:51
Nu trebuie sa razi si sa plangi. Trebuie in schimb sa gandesti.

Si de altfel, stiam de mult (zic eu pe ton ironic, in caz ca nu se subintelege) ca pentru Academy Awards, atunci cand se selecteaza Best Foreign Language Film
sau Best Original Screenplay, se aduna special 100 de fetite de 14 ani pentru a decide nominalizarile. La fel se procedeaza si in cazul British Academy of Film and Television Arts Awards, cu diferenta ca acolo sunt numai 50 de fetite, precum si in cazul César, insa fiind frantuzoaice, le aduna si pe cele de varsta mai frageda.

Salutari,
Andrei

un om bun
04 Oct 2002, 00:22
On 2002-10-04 00:51, Amyd wrote:
Trebuie in schimb sa gandesti.


Tot ce m-am gindit a fost sa ies de la film. Tu la ce te refereai ?

NoOne
05 Oct 2002, 00:36
On 2002-10-03 02:11, un om bun wrote:
Amelie mi-a provocat o stare de greatza ce o simt si acum. E pentru fetitze de 14 ani ce stau si viseaza la printzi si alte nimicuri...
Nu suport genul asta de film la care trebuie sa rizi si sa plingi. "Hai sa ne induiosam la vederea actritzei ce-i o dulceatza de fata si are in capul ei naiv tot felul de chestii dragutze !"
Scirbos !


Lamureste-ma si pe mine, ca-s curios....

"NBK" - nu ti-a placut ca are prea multa violenta
"Amelie" - nu l-ai suferit ca e plin de dulcegarii

Atunci tu la ce te mai uiti ? Van Damme si Arnold nu intra in categoria actori buni....

un om bun
05 Oct 2002, 00:47
Va dau o lista ca sa nu spuneti ca numai sa comentez stiu:

Citizen Kane
Les Enfants du Paradis
Stalker (Tarkovsky)
American Beauty
Fight Club
The Matrix
Te Straight Story (o capodopera a lui Lynch)
The Big Lebowsky
Singing in the Rain
Casablanca, de fapt mai toate filmele difuzate de TCM. Ar fi o lista extrem de lunga.
Si binenteles ca nu-mi plac filmele cu solidoci transpirati.


<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: un om bun pe 2002-10-05 01:48 ]</font>

NoOne
05 Oct 2002, 22:18
Citizen Kane
Les Enfants du Paradis
Stalker (Tarkovsky)
American Beauty
Fight Club
The Matrix
Te Straight Story (o capodopera a lui Lynch)
The Big Lebowsky
Singing in the Rain
Casablanca, de fapt mai toate filmele difuzate de TCM. Ar fi o lista extrem de lunga.
Si binenteles ca nu-mi plac filmele cu solidoci transpirati.


Eu nu pot sa pricep cum de iti place "Fight Club" si nu poti suporta "NBK" (Am un fix, nu-i asa ?). "American Beauty" fara "Amelie".
Nota zece pentru filmele amintite de mine doua randuri mai sus. Aceeasi nota pentru "The Matrix" si "The Big Lebowsky". De ce n-ai amintit si celelalte filme ale fratilor Coen. Toate sunt capodopere. Sau nu esti de aceeasi parere.

Si recunosc ca imi plac si mie filmele de pe TCM - unele dintre ele, bineinteles. After all, traim in secolul XXI, nu ?

un om bun
06 Oct 2002, 00:15
Am uitat sa mentionez o groaza de filme...
Fight Club mi se pare perfect din toate punctele de vedere, putine filme m-au impresionat asa intr-un hal. Ca sa nu zic ca mi-au schimbat viata. Dar nu-l pot compara cu NBK, e parerea mea, asa simt fata de aceste doua filme. Fiecare cu ale lui. N-are rost sa ne certam pe tema asta pentru ca nu cred ca ne vom putea schimba unui altuia parerile.
In rest nu vad care-i legatura dintre American Beauty si Amelie. Mi se par la o distanra de ani lumina. American Beauty e perfect. Scenariul, imaginea, interpretarea, coloana sonora (ce o ador), tot.
Sint curios, de ce le-ai comparat ?

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: un om bun pe 2002-10-06 01:17 ]</font>

NoOne
06 Oct 2002, 12:58
On 2002-10-06 01:15, un om bun wrote:
In rest nu vad care-i legatura dintre American Beauty si Amelie. Mi se par la o distanra de ani lumina. American Beauty e perfect. Scenariul, imaginea, interpretarea, coloana sonora (ce o ador), tot.
Sint curios, de ce le-ai comparat ?
<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: un om bun pe 2002-10-06 01:17 ]</font>


Drept sa spun nu stiu nici eu. Poate de fraier ce sunt. Da' n-aveam ce alt film sa aleg pentru comparatie de pe lista ta. Intelegi ? In rest sunt si eu de acord ca e o distanta ca de la cer la pamant intre cele doua filme cu toate ca eu le consider pe amandoua foarte bune.

PoliFanAthic
04 Feb 2003, 22:32
AM vizionat astazi Amelie...poate prea tarziu de la 8. Caci m-a obosit filmul. Inceputul a fost intrigant, dar pe drum actiunea s-a tot tarat si tarat, si din pacate asupra mea a avut efectul cunoscut unora sub denumirea de plictiseala. Apare niste idei foarte interesante, dar la cat timp s-a invartit pentru tipul ala chiar ca m-a obosit.
Personajele sunt foarte, foarte interesante, si eu cred ca filmul a pus intens accentul pe personaje.

ricutza
06 Feb 2003, 05:18
te-a obosit Amelie? mi se pare foarte ciudat...poate ca ritmul a fost prea alert!
intr-adevar, personajele sunt foarte bine construite...mie mi-a pacut foarte mult si prezentarea lor, care in mod surprinzator se lega de lucrurile nesemnificative...foarte interesanta abordare!

PoliFanAthic
06 Feb 2003, 06:00
Nu mai stiu exact unde am auzit asta, dar...o persoana ajungi sa o cunosti atunci cand ii stiu toate aceste "apucaturi"...chestiile simple.

Semaca
06 Feb 2003, 09:49
Aha, Poli, deci ai retinut ceva in plictiseala ta acolo....

Daca il mai vezi de 2-3 ori va ajunge sa-ti placa!!

Poison
06 Feb 2003, 10:27
Nu mai stiu exact unde am auzit asta, dar...o persoana ajungi sa o cunosti atunci cand ii stiu toate aceste "apucaturi"...chestiile simple.
Cred ca e din "Good Will Hunting" daca nu ma insel si nu cred ca ma insel... Bun film! Mari actori!

PoliFanAthic
06 Feb 2003, 13:32
Heh...cu greu mai voi viziona filmul de doua trei ori. Daca ar fi sa-i dau o nota ar fi 8/10. Doar la actiunea prea lenta pierde...
Chiar nu cred ca s-ar schimba daca as mai vedea filmul de doua, trei ori...uite un ex.
LoTR l-am vazut odata: groaznic de plictisitor(mult prea lung), multe scene penibile, actori mediocri..a doua oara cand m-am uitat la el nu s-a schimbat nimic :P
Si da, ai dreptate! Good Will Hunting era...genial film.

sorcerer
20 Jun 2003, 10:19
Un film mai mult biografic decat romantic... Insa un lucru e sigur: dupa cele 120 de minute ale filmului viata mi-a placut mai mult. Singurul film care m-a facut sa zambesc cu adevarat. Amelie a schimbat viata multor personaje si ne-a aratat ca poate sa faca ce vrea...

Minunat!

(*) (*) (*) (*) / (*) (*) (*) (*) (*)

Holden
26 Jun 2003, 21:50
Va recomand din tot sufletul "A la folie.. pas du tout" (engl. He loves me, he loves me not). Trebuie vazut pentru scenariul plin de surprize si pentru Audrey Tatou. Nu vreau sa intru in detalii ci prefer sa il vada cat mai multa lume ca apoi sa discutam despre subiectul cu pricina.

Hell_Girl
26 Jun 2003, 23:13
S-a mai discutat despre filmul asta la subiectul Audrey Tatou.

crydead
24 Jul 2003, 14:39
te-a obosit Amelie? mi se pare foarte ciudat...poate ca ritmul a fost prea alert!

Ritmul a fost foarte alert la inceputul filmului. Dupa care s-a fasait. Adica exact invers decat ar fi trebuit.
Unde ai vazut tu ritm alert ca eu ma crapam de plictiseala. Relatia ei cu baiatul ala mi s-a parut lungita la nesfarsit. :(

ricutza
30 Jul 2003, 23:52
era normal sa fie asa lungita..pentru ca ei ii era frica sa se ocupe si de viata sa personala...se gandea mult prea mult la riscuri si uita sa traiasca pur si simplu...
mie mi s-au parut foarte naturale ezitarile lui Amelie! si eu cred ca as fi reactionat tot asa daca nu mai rau....mi-a placut foarte mult faza in care el intarzie la intalnire si ea isi imagineaza tot felul de motive pentru care nu a putut sa ajunga...mie mi s-a inatamplat de o mie de ori chestia asta! :D

crydead
01 Aug 2003, 14:58
Sa inteleg ca te-ai intalnit cu o mie de garconi sau doar cu o suta, dar de 10 ori? :P
Incerc sa-mi inchipui ce ar fi patzit Amelie saraca daca s-ar fi intalnit cu laguna blu care sub un sfert de ora nu intarzie niciodata, personal best-ul lui fiind o ora! :evil:

ricutza
05 Aug 2003, 23:56
nu crydead, nu ar trebui sa intelegi asta...imi dau seama ca tu nu ai patit niciodata asa ceva, dar eu ede multe ori m-am gandit la cele mai cretine scenarii de fiecare data cand asteptam pe cineva...si cand spun cineva, inteleg fie un amic care uita de intalnire sau are ceva de rezolvat in ultimul moment, fie de vara-mea care uita ca mai trebuie sa ajungem la scoala sau ca trebuie sa ma duca la gara...chestii de genul asta...
asa e cu copiii, au o imaginatie destul de bogata!

crydead
06 Aug 2003, 09:41
nu crydead, nu ar trebui sa intelegi asta...imi dau seama ca tu nu ai patit niciodata asa ceva, dar eu ede multe ori m-am gandit la cele mai cretine scenarii de fiecare data cand asteptam pe cineva...

Pishcotzel, mi s-a intamplat si mie. Cand ma intalneam cu cate o vulpitza ma gandeam pe interior... probabil ca vine si cu sora ei geamana si d-aia intarzie ca au mers la solar inainte.
Cand m-am intalnit cu tine nu am apucat s-o iau pe aratura ca ai venit la fix.
Cu Alhambra care tocmai si-a batut personal best-ul la intarzieri ma gandeam ca poate a avut accident de avion, adica se uita dupa un aeroplan si a cazut intr-un canal deschis!

ricutza
06 Aug 2003, 22:41
hmmm...imi place "pishcotzel"...
trebuie sa recunsoc ca nici eu nu ajung mereu la timp desi ma straduiesc...

Danny
07 Aug 2003, 22:01
"Pishcotzel" avem...mai ramane sa gasim o "Champagne" :)