PDA

View Full Version : filme care au pus pe ginduri...


Floydman
13 Mar 2002, 10:26
Hai sa vb. despre filme care te fac sa te gindesti la ele o vreme, care marcheaza spiritul, intelectul si de care nu te desprinzi usor.

Spre exemplu, dupa ce am iesit din sala de la Alien II, in urma cu multi ani, ma uitam absolut reflexiv, instinctiv, spre propria burta, si am mers impleticit acasa (aveam 12 ani).
Cea mai profunda emotie nascuta in mine dintr-o pinza de cinema a fost la Inchisoarea Ingerilor, iar din sticla televizorului Isus din Nazareth. (eram ateu pe vremea aia).
Multe zile dupa ce am vazut "Petrecerea" lui Peter Sellers rideam singur ca prostul, gindindu-ma la film....
Si lista poate continua.

christi
13 Mar 2002, 13:13
Fara discutie, Natural Born Killers. L-am vazut prima oara acum vreo 5 ani - aveam 16 ani - si m-a impresionat profund. Cred ca vreo doua zile nu m-am gindit decit la acest film, la mesaj, la simboluri. Plus ca a dus si la o puternica cearta cu taica-miu care il considera o idiotenie fara sens.... (?)

Amyd
13 Mar 2002, 13:36
"American Beauty", "Rubliov" si "Brazil".

Fiecare si-a lasat amprenta intr-un fel diferit asupra mea. Sunt singurele filme despre care pot spune cu adevarat acest lucru.

Salutari,
Andrei

horatiu
13 Mar 2002, 14:07
Calauza, Alice in orase, Piesa neterminata pentru pianina mecanica, Morometii

musetzel
14 Mar 2002, 13:22
Sunt atat de multe ... si cred ca, fiecare film ne face sa simtim cate ceva si sa ne amintim de el intr-un fel sau altul. Daca ar fi sa fac un top3 ar arata asa: "Citizen Kane" - dupa parerea mea este, poate, cel mai bun film care s-a facut pana acum - este desavarsit! - apoi, cine nu a fost impresionat de E.T. ? - este cel mai indragit film atat de catre copii cat si de adulti; si ... aici mi-e greu sa aleg filmul de pe locul 3 dar, m-am hotarat la "The fourth man". Sa mai spun?

Floydman
14 Mar 2002, 13:32
eu la Citizen Kane, m-am pictisit dupa prima ora, nu am inteles si nu imi mai aduc aminte mare lucru din film, l-am vazut acum vreo 10 ani, la telecinemateca dar nu am stat pina la sfirsit.

Floydman
14 Mar 2002, 13:33
eu la Citizen Kane, m-am pictisit dupa prima ora, nu am inteles si nu imi mai aduc aminte mare lucru din film, l-am vazut acum vreo 10 ani, la telecinemateca dar nu am stat pina la sfirsit.

Floydman
14 Mar 2002, 13:35
eu la Citizen Kane, m-am pictisit dupa prima ora, nu am inteles si nu imi mai aduc aminte mare lucru din film, l-am vazut acum vreo 10 ani, la telecinemateca dar nu am stat pina la sfirsit.

musetzel
14 Mar 2002, 13:38
Gusturi si gusturi! Poate nu aveai dispozitia necesara pentru a-l vedea. Eu, uneori, aleg filmele pe care sa le vad dupa starea pe care o am in ziua respectiva. Poate peste alti 10 ani vei rezista sa-l vezi pana la sfarsit.

horatiu
14 Mar 2002, 14:32
Marturisesc ca nici eu nu am inteles de ce Citizen Kane e considerat o capodopera, poate e prea subtil pentru mine, sau poate atunci cind l-am vazut (acu vreo zece ani) eram prea proaspat ca sa inteleg ceva. Oricum, m-a plictisit.

musetzel
14 Mar 2002, 15:32
Sunt filme pe care eu le consider plictisitoare in schimb altii le vad ... "geniale" si invers. Ar fi plictisitor ca toti sa avem aceleasi gusturi si apoi, intotdeauna se va gasi un "carcotas", nu?!

Blizz
15 Mar 2002, 01:08
Primul soc cinematografic: 1988, statiune balneoclimaterica din Ardeal, o bunica.
Cinematograful statiunii (si al comunei), filmul de sambata: "Sandokan, Tigrul Malaeziei" - sala arhiplina, nebunie mare, jumatate de sat prezenta.
Filmul de duminica, "Francois Villon - poetul vagabond", ora 5 dupa-amiaza, eu, copil, si operatorul. Platesc 9 lei (in loc de 3) ca sa ruleze filmul. In singuratatea salii, in poezia spanzuratului si in mana taiata, am inteles.

Am revazut filmul de curand; l-am asteptat, cumva mitizat de amintiri stranii. O tampenie.
Si totusi atunci, in satul ala, in diferenta aia de prezenta si de subiect, am inteles ceva ce ma mai face sa caut sali obscure, cu filme rare.
_________________
"Film lovers are sick people."
Francois Truffaut

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Blizz pe 2002-03-15 02:11 ]</font>

Floydman
15 Mar 2002, 10:38
Bravo, Blizz!

roxettefan
17 Mar 2002, 01:26
In ultimul an, un film remarcabil, zic eu, a fost "A.I.-Artificial inteligence". Si mai nou, "A beautiful mind".

Mr. Crowley
17 Mar 2002, 13:43
Si caii se impusca, nu- i asa?, Varsta inocentei, Seven, Fight Club

Amyd
17 Mar 2002, 14:28
Despre Citizen Kane:

Floydman si horatiu, in primul rand trebuie sa priviti filmul prin prisma momentului cand a fost facut. Ca orice arta, cinema-ul evolueaza: "The Great Train Robbery" e de-a dreptul ridicol in zilele noastre (si ramane totusi unul din filmele care a marcat pentru totdeauna istoria artei cinematografice).

In al doilea rand, inceputul, cu reportajul stil TV despre istoria personajului e genial.

In al treilea rand, plasticitatea imaginii, in special in Xanadu este extraordinara.

In al patrulea rand, chiar si ca simpla poveste, pe mine a reusit sa ma tina "in priza" timp de doua ore... si nu v-a placut ce frumos foloseste Welles laitmotivul lui "Rosebud"? Geniu.

Salutari,
Andrei

P.S. Si cu toate cele mai de sus mentionate, tind sa cred ca a spune ca un film e cel mai bun din istorie (chiar si numai americana) e ridicol. Filmele sunt atat de diferite...

ricutza
21 Mar 2002, 00:25
pentru mine daca un film nu ma pune pe ganduri si nu stau sa meditez asupra lui cel putin 5 minute, filmul este o ratare!
nu conteaza daca filmul mi-a placut sau nu!conteaza sa-mi puna anumite semne de intrebare!
deci nu prea cred ca as putea face o lista cu toate filmele care m-au pus pe ganduri pentru ca ar fi prea multe. pot insa sa va spun filmele la care m-am gandit cel mai mult. Ele sunt:
American Beauty, Arizona Dream, Stalker, Propunere indecenta, Marchizul de Sade, Fight Club si Vanilla Sky.

Poison
22 Mar 2002, 13:35
Se7en, Ghost Dog, Cubul, Dead Man, Concurs

Sarx
06 Apr 2002, 04:48
Un film care m'a marcat profund si m'a bantuit zile intregi: Mulholland Drive.

Trebuie sa'l vedeti!

horatiu
15 Apr 2002, 14:21
Odiseea spatiala 2001... Am ramas interzis la filmul asta. Si inca nu imi revin. Tot ce pot spune e ca fascineaza.

R2D2
25 Apr 2002, 13:52
"Aventurierii", un extraordinar film despre prietenie (Lino Ventura, Alain Delon).

"Solaris", "Stalker", evident Tarkovski.

"Comoara din Sierra Madre" (adevarul e ca sunt fan Bogart)

Mai nou "A river runs through it"

Cam atat!

Deocamdata

ricutza
30 Apr 2002, 09:10
ieri am vazut filmul: Eye of the Beholder cu Ashley Judd si Ewan McGregor....m-a pus foarte tare pe ganduri pentru ca nu am reusit sa-l inteleg... m-am tot gandit care ar putea fi mesajul sau ideea filmului dar nu am ajuns la nici o concluzie...asa ca ii rog pe cei care au vazut filmul sa imi explice si mie ce au intes ei!

filmul
02 May 2002, 00:31
Uite ceva "light" dar care e interesant si te face sa te gandesti un pic mai ales daca ai vreo legatura cu lumea programarii >>> Antitrust

sandman
05 May 2002, 22:19
... daca un film bun e un film care te pune pe ganduri (mai mult de cinci minute, eventual) atunci cred ca "Insider" merita sa fie numit un film ff bun, chiar de referinta. scenariul este beton (sunt date pe fata multe mizerii din doua "lumi" care au mare greutate in societatea contemporana - industria tutunului si respectiv mass media), iar Pacino sau Crowne (in special) ar fi putut lua lejer un Oscar in acel an. (care a fost anul "American Beauty", daca nu ma insel)

scorp_RSR
09 May 2002, 10:03
Pentru Horatiu, despre Citizen Kane:

Filmul nu este considerat de critici de peste tot in lume no. 1 (in '58, a fost in primele 12 intr-un sondaj international printre critici de film) pentru ca are povestea fantastica. Chiar daca are sau nu, Orson Welles a realizat cu camera lucruri nemaivazute, cum ar fi folosirea perspectivevi pentru a influenta spectatorul. Mai sunt si alte realizari tehnice dar nu ma tine sa vorbesc de ele acum...

A fost si primul (printre primele) film care se folosea mai "ca lumea" de muzica.

Ce ne-am fi facut noi azi fara Orson Welles?

scorp_RSR
09 May 2002, 10:07
Am uitat subiectul topicului...

Filme care au impresionat... ce spuneti de "Once Upon A Time In America" de S. Leone?

Dar de "Back To The ***ure"? Eu cand l-am vazut am fost fascinat, iar filmul mi-a aruncat mintea intr-un vartej de ganduri de genul "Ce s-ar intampla..." (ce-i drept eram mai mic, dar nici acum nu s-au schimbat prea multe :smile: )

maga
12 May 2002, 12:45
habar n-am daca mai intereseaza pe cineva subiectul asta.mi-am amintit doar de the deer hunter pe care l-am vazut cand aveam vreo 17 ani.am avut fluturi in stomac vreo doua zile si nu m-am mai putut uita la nici un film vreo doua luni.in ultima vreme magnolia si million dollar hotel.nu zice nimeni nimica de wenders mai ales filmele mai vechi?azi am vazut marfa si banii cred ca-i mai bun ca filantropica.k-pax e o pacaleala zic eu(am tot citit critici spunand ca te pune pe ganduri dar nu..)

horatiu
13 May 2002, 10:52
Uite ca zic eu ceva de Wim Wenders. Alice in orase, vazut acum vreo 8 ani, m-a lasat interzis. Am chiulit de la ore numai ca sa-l mai vad o data dimineata, si iar am fost tulburat. Un film extraordinar, pe care v-il recomand.
De acord cu comparatia Marfa si banii/Filantropica.

printesa
14 May 2002, 04:16
Despre Citizen Kane si alte filme

Sigur ca in ziua de azi, "Citizen Kane" nu prea spune multe unui simple spectator. E greu de inteles Orson Wells in pragul secolului 21. Indiferent, marca lui in istoria cinematografiei ramine.

Inca ceva, va aduceti aminte de filmele care v-au facut sa rideti sau sa plingeti, care v-au facut sa simtiti? Sunt la fel de importante ca si cele care te fac sa gindesti. "Singing in the Rain", "Tootsie", "Kramer vs Kramer", "Prince of Tides", "Cat on a Hot Tin Roof", "A Streetcar Named Desire", "When Harry Met Sally", "Meet the Parents" ...

ricutza
14 May 2002, 14:49
Printesa, mi se pare ca filmul "Meet the Parents" nu se potriveste deloc cu celelalte filme din lista ta...asta in cazul in care vorbim despre acelasi film...

printesa
15 May 2002, 00:36
Ricutzo,

Ma refeream la filme care m-au facut sa rid. Sunt de acord cu tine ca am fortat nota cind am inclus "Meet the Parents" cu celelalte, dar, de dragul comediei ...


On 2002-05-14 15:49, ricutza wrote:
Printesa, mi se pare ca filmul "Meet the Parents" nu se potriveste deloc cu celelalte filme din lista ta...asta in cazul in care vorbim despre acelasi film...

angstel
15 May 2002, 02:59
Pus pe ginduri: "Citizen Kane", "Europa" si "American Beauty".

Facut sa simt, distrat major si as revedea la orice ora, ca nu ma pun pe ginduri: (ce imi vine mai rapid in minte, ca sint multe aici) "Cinema Paradiso", "Adio, Babylon", "Powder", "Independence Day" (right!), "The Matrix", "The Mission"...

Pus pe ginduri la vremea lor/prima vizionare, distrat sau dimpotriva, plictisit de moarte acum: "Concurs" si "Pas in doi" (incredibil, ce rau au imbatrinit, cit par de pretentioase si penibile astazi), "Blow up", tot ce am revazut de Fellini in afara de "La Strada", si multe, multe, multe altele. In pana de explicatii, "dau vina" pe internet si modificarea perceptiei dupa opt ani de uz intens al acestuia. Asta, sau un proces (ireversibil?) de americanizare (normalizare?). Cred totusi ca internetul si jocurile interactive. Si fenomenul MTV, eventual. Si, Patapievici, :razz:!

StefM
27 May 2002, 20:52
De Culoarul mortii nu zice nimeni nimic? Chiar suntem in stare sa ucidem ce avem mai bun pe lume?

jory
28 May 2002, 19:09
Intr-adevar "Culoarul mortii" este un film pe care nu-l poti vedea fara sa simti nevoia de a comenta.E pacat ca lumea in care traim indeparteaza si ignora lucrurile pe care nu le intelege de teama ca acestea vor schimba dramatic totul.
Tocmai de aceea mi-a placut foarte mult si "Contact"(Jodie Foster)care promoveaza aceeasi idee.
Alte filme cu mesaj interesant dupa parerea mea sau care pur si simplu m-au socat:
-"Sleepers"
-"Varsta inocentei"
-"Marele albastru"
-"Fight Club" si ar mai fi cateva dar nu mi le mai amintesc acum.
De acord cu "Deer Hunter"-te marcheaza desi unii il considera doar un alt film de razboi

dorindark
06 Oct 2002, 17:21
Forrest Gump.

Clar, de departe filmul cel mai profund si impresionant este Forrest Gump. Ma minunez ca nu l-am intalnit pana acum la acest subiect. Da sunt filme complexe, cu subiecte interesante despre si din anunite domenii (Fight Club, Matrix, Memento, Pay it forward, Starship Troopers), dar Forest Gump e atat de deosebit pentru ca e atat de simplu la prima vedere. Si totusi, pe mine m-a dus cu gandul la cautarea fericirii in viata. E un film cu adevarat remarcabil.
Run, Forrest, run...

ArsDeViu
07 Oct 2002, 00:10
Ricutza spuneai ca nu prea ai inteles Eye Of The Beholder.Eu cred ca morala filmului ar fi :"Nu te implica sufleteste in ceea ce faci"
Asta e valabil doar pentru meseria(asasin) pe care o avea Ewan.S-a apropiat prea mult de victima ,a inceput sa o cunoasca si sa aiba sentimente pentru ea.

Un film care m-a pus pe ganduri a fost Fight Club.A fost de o imprevizibilitate iesita din comun.
Green Mile a fost la fel un film care te pune pa ganduri.
Altul a fost....o sa ma mai gandesc.

NoOne
08 Oct 2002, 12:50
Fight Club, American History X, Zbor deasupra unui cuib de cuci, Trainspotting - in general dramele sau filmele psihologice.

ricutza
20 Oct 2002, 00:19
multumesc de lamuriri ArsDeViu.
ultimul film care m-a pus pe ganduri a fost Occident...

ArsDeViu
20 Oct 2002, 19:04
Ptr. putin R.

Acum cateva zile am vazut "Dragonfly" si vreu sa spun ca a fost interesant.

christi
21 Oct 2002, 07:13
Natural Born Killers, Fight Club, American History X, Almost Famous, eXistenZ, American Beauty. Si multe altele care imi "scapa" acum.

scorilo
24 Oct 2002, 20:06
Sunt de acord cu Forest Gump. A fost(si mai este) unul din filmele care m-au facut sa stau fe ganduri aproape la fel de mult ca o carte buna...As putea adauga si Matrix pt ca (mi-)a readus in discutie ideea ca lumea e o iluzie un vis + super efecte speciale cu priza f. buna la public.

ricutza
25 Oct 2002, 21:53
da! exact ideea asta mi-a placut si mie la Matrix.
am vazut acum o sapatamana "We were solidiers...". Filmul in sine nu mi se pare ca exceleaza, insa trateaza niste idei foarte interesante si care pe mine cel putin, chiar m-au pus pe ganduri. Nu cred ca ma gandisem pana atunci ce greu trebuie sa-i fie unui reporter de razboi sa isi faca meseria pe campul de lupta, si mai mult sa incerce sa reliefeze cat mai bine aspectele care l-au impresionat pe el. situatia sotiilor care raman acasa este din nou, extrem de bine surprinsa. chiar mi s-a parut ca e un film care te pune pe ganduri!

neanae
29 Oct 2002, 14:59
pulp fiction; goodfellas; the good, the bad & the ugly; miller's crossing; nashville; apocalypse now; sling blade; ed wood etc.

iadrianik
31 Oct 2002, 16:43
mie mi-a placut foarte mult si m-a pus pe ganduri IN THE MOOD FOR LOVE (O IUBIRE IMPOSIBILA trad.in rom.).daca cineva are filmul asta pe cd l-as ruga sa-mi dea un semn.

garcia
05 Nov 2002, 15:58
"Pi"

gtascu
05 Nov 2002, 23:14
Filmul Pay It Forward - sincer merita vazut, e un film care impresioneaza si sigur lasa o urma in fiecare din noi!

NoOne
06 Nov 2002, 15:20
Filmul "American Pie". M-a facut sincer sa ma gandesc CUM E POSIBIL DOM'LE CA ASHA O PORCARIE SA AJUNGA PANA LA PARTEA A TREIA?

Oare de ce nu se indura nimeni de "actorii" din filmele de genul asta sa-i impushte?... asha ca sa nu se chinuie saracii degeaba...

Just'me
07 Nov 2002, 19:57
A beutufull mind si Glagiator au fost pentru mine niste filme care le voi tine minte toata viata si cred ca sun printre cele mai bune facute vreodata!

Just'me
07 Nov 2002, 19:58
A beutufull mind si Glagiator au fost pentru mine niste filme care le voi tine minte toata viata si cred ca sun printre cele mai bune facute vreodata!

Just'me
07 Nov 2002, 19:59
A beutufull mind si Glagiator au fost pentru mine niste filme care le voi tine minte toata viata si cred ca sun printre cele mai bune facute vreodata!

Semaca
08 Nov 2002, 15:38
Marfa de filme astea cu beutufulu' si glagiatoru'!!

Semaca
08 Nov 2002, 15:44
Si ca sa fim si seriosi un film care nu m-a pus pe ganduri, dar mi-a adus multa bucurie-n suflet este Roman Holliday.

Dealtfel cu ocazia asta am descoperit-o si pe Audrey Hepburn, o actrita care mie personal imi place foarte mult.

ricutza
08 Nov 2002, 23:02
din pacate nu l-am vazut!poate or sa-l mai dea la telvizor sau poate chiar la cinemateca. o sa incerc sa nu-l ratez!

un film care reuseste sa ma pune de fiecare data pe ganduri este "American Beauty" dar baniesc ca deja stiati asta...nici "Arizona Dream" probabil ca nu va este necunoscut!
cu "In the Bedroom" insa, nu cred ca v-am terorizat prea tare!nu pot sa spun ca mi-a placut la fel de mult ca primele doua, insa m-a impresionat foarte mult! filmul efectiv are Drama ca personaj principal(sau ma rog, ar fi putut s-o aiba daca n-ar fi avut sfarsitul ala imbecil). oricum filmul m-a facut sa ma gadesc destul de mult la aceasta posibilitate!

theo
11 Nov 2002, 09:32
Clockwork Orange - un film deosebit, care nu trebuie ratat. Incredibil cat de actual este inca, la 30 de ani de la turnarea lui.

ricutza
19 Nov 2002, 12:40
am reusit sa vad in sfarsit duminica filmul Cube integral(mai vazusem o parte din el intr-o seara pe hbo). filmul este superb motiv pentru care ii voi face si un subiect mare.
este efectiv un film care nu are cum sa nu te puna pe ganduri, nu ai cum sa nu te gandesti la conditia actuala a omului si de ce nu la rolul nostru in aceasta lume...
este o parabola geniala!

dragosequi
21 Nov 2002, 22:09
"Mia aiwniothta kai mia mera" (daca tot am vazut scris titlul original-in engleza- al unor filme). Adica "Eternity and a day" de Angelopoulos. Printre multele filme care m-au pus pe ganduri, acesta este unul pe care l-am vazut de curand.

Arhanghell
24 Nov 2002, 23:21
Blair Witch Project 2
...

europe_east
30 Oct 2004, 09:16
Imi permit sa readuc in discutie acest subiect vechi... Macar si pentru o readucere la 'vedere' a ceea ce era Forumul Cinemagia acum ceva vreme (eu nu sunt pe aici de mult, dar citind ce s-a scris pe aici mai demult, nu pot sa nu constat cu tristete ca se scria mai bine si mai frumos mai demult. Lumea explica, isi impartasea parerile, nu se insulta, era cool, ce mai.)

Asadar: filme care te pun pe ganduri! Persona m-a pus pe ganduri literalmente... Ma surprindeam gandindu-ma la film... Cam toate filmele lui Bergman de fapt. Si filmul lui Liv Ullman 'Faithless' m-a lasat intr-o stare de anxietate. Altminteri, asa cum zicea Ricutza acum vreo doi ani (!)am ramas impresionata de ce inseamna sa fii ca ziarist intr-o zona de razboi - filmul lui Oliver Stone 'El Salvador' mi s-a parut socant... si m-am gandit ceva la el...

Cateva documentare m-au pus foarte mult pe ganduri... prin cat de frumoase erau... Unul e mai nou si se cheama 'Rivers and Tides' si era despre un artist scotian care isi cladea obiectele din frunze, gheata, bete, pietre... impletituri superbe, edificii masive de piatra (pe kilometri), frunze cusute cu ata si lasate sa pluteasca pe rau... Problema era ca multe din ele bineinteles dispareau aproape instantaneu... Asta era parte din arta lui... MERITA VAZUT!!! Altul era despre si cu Picasso. Partea cea mai faina era ca Picasso era asezat in spatele unui panou si desena, iar spectatorii vedeau numai desenul aparand... si disparand, pentru ca dupa ce Picasso termina (sau noi credeam ca termina) un desen se apuca si il transforma in altceva!! Pana cand in final desenul devenea complet negru, de parca n-ar fi trait pe el pret de cateva minute, un toreador, un taur, o lupta, apoi sange, spectatori ingroziti...

Nazgulu'
08 Dec 2004, 19:05
La filme care m-au pus pe ganduri ar trebui neaparat sa listez Apocalypse Now(probabil filmul de razbel cel mai subtil din cate am vazut), Magnolia, Cidade de Deus, Fight Club, Mystic River...
In mod sigur am uitat cateva dar...

Avraam
02 Feb 2005, 15:24
M-a impresionat la vremea respectiva :"Postasul suna intotdeauna de 2 ori"(ambii au jucat excelent :J.N si J.L)-mai ales ca citisem si cartea .
Alt film pe care n-am sa-l uit(poate unii or sa rada ,si vor spune ca e o porcarie) : The Thing (primul horror pe care l-am vazut-cred ca aveam mai putin de 14 ani si vre-o 2 zile numai la el m-am gandit)
Apoi seria Alien-ilor, care mi-a placut mult(nu toate partile in egala masura-cel mai mult partea II-a).
Mai sunt si altele ,dar nu din genul filmelor "grele"(gen American Beauty....& co):filmele istorice, cele horror(dar nu toate porcariile la kg.)mai mult cele care se apropie de realitate(cand te gandesti ca e posibil sa se intample )

Longshot
02 Feb 2005, 16:07
(poate unii or sa rada ,si vor spune ca e o porcarie) : The Thing

nu eu.the thing nu e o porcarie nici daca-l vezi acuma.inca impresioneaza modul in care carpenter, cand inca avea ce-i trebuie, reda atmosfera de tensiune din baza aia, tensiune generata de paranoia.insa cu siguranta nu mai e atat de eficient ca horror (poate doar scena cu capul sarind, mai trezeste ceva sentimente).
pe de alta parte, nu stiu daca merge bagat la filme care te pun pe ganduri.e totusi un film de actiune.

apartamentu104
05 Feb 2005, 11:51
m-a impresionat foarte tare un film brazilian despre viata copiilor strazii din rio ...cred ca se numea "orasul ingerilor" (din pacate nu imi aduc aminte titlul in portugheza...daca cineva stie..pls let me know ).
oricum, este de o violenta socanta, violenta "exprimata" in mare parte de copii asupra altor copii....
cei ce spun ca se traieste rau la noi sa se uite si sa cugete un pic...

K's
05 Feb 2005, 11:53
m-a impresionat foarte tare un film brazilian despre viata copiilor strazii din rio ...cred ca se numea "orasul ingerilor" (din pacate nu imi aduc aminte titlul in portugheza...daca cineva stie..pls let me know ).
Cidade de Deus

apartamentu104
05 Feb 2005, 12:02
multumesc k's

tot in seria filme ce te pun pe ganduri: imparatul mustelor...

fukebush
05 Feb 2005, 21:13
Eu nu o sa afirm doar ca mi-a placut un film, ci o sa spun si de ce. E mai greu, pt ca e vorba de gusturi, dar incerc.
Primul film care m-a impresionat mai mult a fost: Omul care tunde iarba. Mi-a placut partea cu salvare in retea a pesonalitatii si a informatiilor imagazinate in creier sub forma de program. Mai ales ca in acea perioada programarea de structuri neuronale (simularea creierului) era doar la inceput. Era o idee noua ce mai..

Peste ceva ani a venit MATRIX-ul care m-a lasat iar pe ganduri.
Ceea ce mi-a placut la el nu era actiunea, ci ideile care le vechicula ...foarte interesante...cel putin pe mine m-a lasat cu gura cascata.

Momentul cand el se misca mai repede chiar decat un glont asa pare in realitate...iar in spate e vorba de subrutinele (pogramelele) care reprezinta miscarea omului poti sa le accelerezi (upgrade) schimband metoda de calcul a. i. sa faci in acelasi lucru dar intr-un numar mai mic de pasi (tactul...de calcul CPU). In programare se numeste crearea unui program printr-o alta metoda: metoda rapida. Rezultatul vizibil e ca poti sa-l misti mai repede decat un glont tras dint-un pistol. Din punct de vedere al programarii, avand in vedere ca eram in matrix, e normal. Mai mult . poti sa-l si teleportezi instant dintr-o zona (casa) in alta (afara)...doar printr- instructiune de tip JUMP.
Problema cheilor.mi-a mai placut: .si a mesterului (chinez) care stie sa deschida orice usa......Exista si in realitate programatorilor care au facut o aplicatie si care si-au lasat portite spre anumite zone prin care trec cu anumite chei (parole, coduri) pt ajunge la anumite zone vitale si chiar in kernel (nucleul progamului).

Salvarea prin modem ca un program interactiv ...program salvat ca personalitate si actiune in matrix dar facut ca o oglinda a personalitatii reale si legat de vointa persoanei reale. (este in cercetare avansata la momentul asta)
Mai exista acolo problema structurilor neuronale (idee aparuta in anii '80-90) la care se cercereaza inca si care a dat rezultate foarte bune: vezi programele de recunoastere caractere si imagini gen OCR si BIOamprente). Structurile neuronale sunt programe ce simuleaza creierul . a.i. invata singur (nu-i nimic pre programat ca si decizii)...
Si mai sunt multe altele.
Vreau sa spun ca eu n-am vazut doar personaje care zboara.

fukebush
05 Feb 2005, 21:41
deci pe tine te-au pus pe ganduri the lawnmower man si matrix. :?
si probabil te numeri printre cei care dau in cap oamenilor care contesta valoarea lui "revolutions" spunandu-le ca nu inteleg interpretarea filosofica a mesajului si de aia il considera infect?

Nu, eu eu nu folosesc expresii de genul "sa stii ca ...", ci "eu cred ca...." sau mie-mi place pt ca...
Sunt constient ca oamenii sunt diferiti iar ceea ce pt tine (retoric) nu are valoare pt altcineva inseamna mult pt ca i-a atins un punct sensibil. Fie ca-s oameni simpli sau sofisticati.
;)

apartamentu104
06 Feb 2005, 06:12
pt. fukebush:
incearca sa vezi si "etajul 13".....daca te-a "atins" matrixul eu zic ca si asta o sa ti se para interesant.

Ambra Blu
06 Feb 2005, 11:18
Pe mine un film m-a pus pe ginduri - Swiming Pool, Fr. Ozon, 2003 - nu ca ar fi scandalos, ci pentru ca ma intreb cit de jos pot cobori pe scara biologica imaginile pentru a putea fi etichetate drept provocatoare sau inofensive. Concret, daca apare o fetita de 12 ani si o fute un negru, se pune de pedofilie si nu ar trebui perpetuata imaginea. Corect, si eu sint impotriva actelor de sexploitation si mi se pare de ca-cat sa profiti de minori. Dar cind arati in pizda goala o doamna la 60 de ani - Charlotte Rampling - si iti bati joc de ea punind-o sa joace drept o scriitoare acrita, dar care vrea pula de la un tinerel la virsta a doua, cu mustata, cret, si look de actor porno de anii 80?

K's
06 Feb 2005, 11:35
Dar cind arati in p**** goala o doamna la 60 de ani - Charlotte Rampling - si iti bati joc de ea punind-o sa joace drept o scriitoare acrita, dar care vrea p*** de la un tinerel la virsta a doua, cu mustata, cret, si look de actor porno de anii 80?
La fel si pentru The Mother (Roger Mitchell), in care Anne Reid se distreaza si se simte in viata cu prietenu' fiica-sii. Totusi, noi nu judecam chestiile astea din perspectiva moralei crestine? Sau din cea a secsteticii?

Ambra Blu
06 Feb 2005, 11:42
Dar cind arati in p**** goala o doamna la 60 de ani - Charlotte Rampling - si iti bati joc de ea punind-o sa joace drept o scriitoare acrita, dar care vrea p*** de la un tinerel la virsta a doua, cu mustata, cret, si look de actor porno de anii 80?
La fel si pentru The Mother (Roger Mitchell), in care Anne Reid se distreaza si se simte in viata cu prietenu' fiica-sii. Totusi, noi nu judecam chestiile astea din perspectiva moralei crestine? Sau din cea a secsteticii?

Nu puteam fi inocent intr-un mediu violent
Unde pula ramine singurul organ competent., cum zice cintecul din Visul lui Liviu.
Ma refer la violenta imaginii: la The Mother imaginea era camuflata, aici nu e scutit nici parul pubian, nici sinii. After all, da, din punctul de vedere al secsteticii i-a fugit pulii punctul de fuga.

radu83
06 Feb 2005, 12:38
tot in seria filme ce te pun pe ganduri: imparatul mustelor...

filmul (oricare din versiuni) este o varianta mult diluata a unei carti excelente. daca ai cum si cand sa faci rost de ea, ti-o recomand cu caldura

europe_east
06 Feb 2005, 19:31
In Swimming Pool Charlotte Rampling e compensata din abundenta de acea Ludivine Sagnier. God, pana si mie mi se pare foarte hot tipa aia.

Ambra Blu
06 Feb 2005, 19:35
In Swimming Pool Charlotte Rampling e compensata din abundenta de acea Ludivine Sagnier. God, pana si mie mi se pare foarte hot tipa aia.

Pai cred ca de aici apare frustrarea. Pe nubila (nu mi se pare deloc ultra hot, tho) nu ne-o arata completely naked, pe cind pe senioare, da.

europe_east
06 Feb 2005, 19:54
Poate ar trebui creat in cazul asta un topic 'Filme care au frustrat'... Ca a pune pe ganduri pare sa fie un oarece eufemism pentru sentimentul in chestiune. :D

Shadow_20
15 Oct 2005, 17:43
Lord of the rings... superba ecranizare a romanului... (parerea mea)

btw, mi se pare cam ciudat ca cineva kiar sa spuna aici filmul lui favorit... nu de alta, dar cu atatea filme geniale, e imposibil sa le alegi pe 'cele mai' geniale dintre alea geniale... io am zis lord of the rings pt ca m-a impresionat, si pt ca nu l-a mai scris nimeni aici :)

solidox
20 Oct 2005, 01:17
Din cateogira frustrare/gindire:
Brown Bunny. Nu m-a pus pe ginduri in sensul ca mi-a propus vreo filosofie adinca, ci mi se pare ca pune in alta lumina idea de .. "arta" daca vreti. Este un film cu un buget infim, facut de citiva oameni practic, cu un scenariu simplist aparent, dar care pe mine m-a pus in genunki. M-am gindit la filmul asta 3 zile non-stop si din cind in cind ma mai gindesc la el.

Memento mai pune pe ginduri, dar e destul de usor sa-i dai de cap, 2 minute, dar o face intr-un mod placut.

American splendor are niste kestii f interesante de spus despre perceptie, realitate, etc, cam bate prin zona Man on the moon


In alta ordine de idei, String theory, Elegant universe, What the bleep do we know te pot pune pe ginduri, eu am avut conversatii de ore intregi pe tema lor.

anouk
09 Nov 2005, 22:13
"The Hour of the Wolf" - ceva m-a tulburat profund la filmul asta

st3fan
10 Nov 2005, 08:32
"A saptea pecete" - Ingmar Bergman si "One Flew Over the Cuckoo's Nest" - Milos Forman.

punkeestoo
11 Nov 2005, 11:09
Iata 2 filme pe care nu le-a amintit nimeni, care pe mine m-au impresionat f mult si la care ma pot uita la nesfarsit fara sa ma plictisesc: "Hana Bi" al lui Takeshi Kitano - este un film pur si simplu frumos, ar fi f mult de discutat despre el - si "Operatiune Monstru", care, pe langa faptul ca ma face sa rad in hohote de fiecare data cand il vad, ma face sa ma gandesc cu regret la ce actori mari am avut, ce actori mari am pierdut si cum nu stim sa ii respectam cum ar merita.