PDA

View Full Version : O sa apare vreodata pe ecrane Memento(2000)?


mlori
15 Feb 2002, 02:03
O sa apare vreodata pe ecrane Memento(2000), regizat de Christopher Nolan.
Daca da, cand???

capitain
16 May 2002, 15:49
hei, apropo de memento, ai vazut the following? tot de nolan

nu cred ca memento apare pe ecrane, e greu de suportat pt unii

mlori
16 May 2002, 18:01
Din pacate n-am vazut.
A mai aparut inca un film regizat de Nolan, Insomnia, scenariul nu e scris de el, insa apare in film Robin Wiliams, Al Pacino, Hilary Swank (tipa care a jucat rolul lesbianei din Boys Don't Cry), poate asta ajunge si aici.
Pacat pentru Memento, este un film genial.

ugly
16 May 2002, 18:36
'you can sleep when you're dead' :smile:

xciter
17 May 2002, 08:45
Ma bucur enorm ca mai exista persoane ce au vazut filmul asta. M-am intrebat si eu daca o sa vina in Romania dar vorba lui 'capitain', e un film prea greu pentru popcornistii nostri ce umplu salile pana la refuz si nu te lasa sa respiri cand vrei sa gusti un film adevarat. E ciudat cum unele productii foarte bune ajung f tarziu la noi ( vezi The Game , facut de Fincher - la Cluj a ajuns dupa 2 ani de la premiera in US ). Ce sa-i faci, trebuie aduse filme ce scot bani grei in primul rand si apoi cele care te fac sa le vezi de n'spe ori.
Vizavi de film as spune ca in afara de scenariu, care este incredibil de bun, m-a surprins placut prestatia lui Guy Pearce si Carrie-Anne Moss.
Da, am inteles ca din 24 Mai ( in U.S. ) vine Insomnia , o alta productie C.Nolan. Sa speram ca la vara va ajunge si aici. Deocamdata astept sa treaca febra asta cu StarWars II...

elend
17 May 2002, 09:35
Memento... Hmmm...
Nu m-am convins inca daca e un film mare sau nu. In orice caz, o ciudatenie. Totusi, nu credeti ca e un fel de "impostura"? Adica, hai sa zapacim spectatorul cu tehnica asta de filmare nemaivazuta ca sa ascundem defectele unei povesti nu prea verosimile.
Si, in plus, e penala faza in care Leonard deschide usa cu cartea de credit (nu de alta, dar cred ca detaliile fac un film mare).

ugly
17 May 2002, 10:03
de ce ti se pare imposibila faza cu card-ul ?


On 2002-05-17 10:35, elend wrote:
Memento... Hmmm...
Nu m-am convins inca daca e un film mare sau nu. In orice caz, o ciudatenie. Totusi, nu credeti ca e un fel de "impostura"? Adica, hai sa zapacim spectatorul cu tehnica asta de filmare nemaivazuta ca sa ascundem defectele unei povesti nu prea verosimile.
Si, in plus, e penala faza in care Leonard deschide usa cu cartea de credit (nu de alta, dar cred ca detaliile fac un film mare).

christi
17 May 2002, 10:20
Recordul absolut la noi in privinta intirzierii il detine Pulp Fiction, care a ajuns in minunata noastra tara dupa 4 ani (cred) de la lansarea in SUA... bine macar ca a ajuns.

elend
17 May 2002, 11:03
On 2002-05-17 11:03, ugly wrote:
de ce ti se pare imposibila faza cu card-ul ?


Nu se poate deschide o usa cu o carte de credit! Am incercat :wink:

Sau poate scena respectiva e o "licenta poetica"?

lecter
17 Jun 2002, 15:34
Am vazut si "The Following" si "Memento"...f.f. misto ambele filme. Am capatat un respect f. mare pt. Nolan, sa nu uitam ca el a scris scenariul si la Fight Club. Mi se pare ca face lucruri extraordinare cu un buget minuscul...pe DVD-ul cu "The Following" e inclusiv un soundtrack in care explica realizarea fiecarei scene, in lipsa unui buget. Si in Memento unele scene sunt absolut bestial realizate, scena cu berea, sau scena in care uita de ce era cu o sticla de whisky in baie...brilliant!

ricutza
28 Jun 2002, 00:27
lecter, poti sa-mi spui si mie te rog, unde ai vazut "Memento" si "The Following"?

lecter
28 Jun 2002, 18:09
Memento l-am vazut in afara la cinema, dar il am DivX daca il vrei...Following l-am vazut pe DVD, mi l-am luat nestiind despre ce e vorba, dar vazand mare "Cristopher Nolan" pe coperta.

christi
05 Jul 2002, 10:23
Si eu am Memento pe calc. Daca e vreunul interesat... you know how to contact me...

NoOne
03 Sep 2002, 15:56
Si eu care vroiam sa zic ca il am pe CD. Ehh, asta-i viata, tot timpul e altcineva primul (Hi!Hi!)

i_matei
16 Dec 2002, 20:46
Ba fratilor, ce v-a placut asa mult la porcaria asta. L-am tras si io de pe net, la cat de laudat a fost credeam ca e ceva de capul lui.
Pot sa spun ca filmul asta mi-a creat o mare durere de cap, dupa mai putin de o ora am intrerupt porcaria, si i-am dat delete in 5 secunde dupa aia.
N-am inteles nimic din filmul asta, s-a vrut a fii ceva in stilul lui Lynch dar a esuat lamentabil.
Pacat de Trinity, ea nu trebuie sa apara decat alaturi de Neo, nu in filme de mana a doua.
Pacat si de actorul principal, aveam o parere mult mai buna despre el dupa ce am vazut "Time machine" :smile:

lecter
17 Dec 2002, 12:08
Ce coincidenta, si eu aveam o parere mult mai buna despre el, dar inainte sa vad The Time Machine...

PoliFanAthic
17 Dec 2002, 12:41
The Time Machine a fost un film slab...in nici un caz un film care reprezinta adevarata capacitate a lui Guy

vincent vega
17 Dec 2002, 13:00
Time Machine - the Worst movie EVER!!!
Ar putea lua toate zmeuricile de aur !!

capitain
19 Dec 2002, 22:08
the following, daca nu reusesti sa faci rost de el pe cd, se gaseste la british council, impreuna cu alte cateva filme supeeer.

time machine?!?!?! please, putin respect pentru forum, numele nici macar nu merita pronuntat, pacat de munca unei echipe intregi...

raduku
20 Dec 2002, 10:16
...hop si eu'n discutzie...
insomnia este un remake al uni film norvegian (pare'mi'se)...iar memento e disponibil de vânzare'n dvd pt. numai...atentzie !!!

3.79 €

merita..nu ?

http://www.cdiscount.com

câte cumpar ? :smile:

ricutza
20 Dec 2002, 22:07
ma bucur ca lumea a revenit la acest subiect tocmai dupa ce am vazut eu filmul.
mie memento mi s-a parut foarte interesant...evident ideea povestii care se intregeste pe parcurs nu e noua...dar poate ca e nou faptul ca nu exista nici un fel de sir cronologic...inceputul este sfarsitul si sfarsitul este tot sfarsitul...iar pe parcurs faptele sunt redate astefel incat sa nu se faca o mare varza in capul spectatorului...
si mi-a placut finalul extrem de mult...cred ca e primul film in care personajul principal nu este nicidecum o victima ci din contra...si mi-a placut si faptul ca nu stiu daca pana la urma el a omorat-o pe sotia sa si daca viata pe care i-o atribuia tipului ala(nu mai stiu cum il cheama)nu era de fapt viata lui...

lecter
22 Dec 2002, 17:17
tipului ala(nu mai stiu cum il cheama)


Cum, u forgot about Stanley Jankiss? :grin:

PoliFanAthic
22 Dec 2002, 23:21
Tststs...mai bine verifica inainte sa faci misto de cineva :razz:
E Sammy Jankis :smile:

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: PoliFanAthic pe 2002-12-23 00:22 ]</font>

lecter
23 Dec 2002, 11:57
:lecterashamed:

O fi contagioasa boala lu' mr. Pearce....

ricutza
23 Dec 2002, 22:43
nu stiu...dar eu in mod cert sufar de o foarma usoara a ei!

ladybird
13 Jun 2004, 19:04
Tot ce mi-a placut la filmul asta este sfarsitul...destul de neasteptat!

Dan Gerose
13 Jun 2004, 20:54
Doar atat ? Mai vizioneaza-l o data. :sick:

BeNnY
13 Jun 2004, 21:55
Tot ce mi-a placut la filmul asta este sfarsitul...destul de neasteptat!

Adica inceputul?