PDA

View Full Version : Moulin Rouge


Blizz
27 Jan 2002, 23:49
Ce spuneti de faptul ca Moulin Rouge a fost efectiv distrus de participantii la forumul Cinemagia si totusi s-a invrednicit de un Golden Globe, plus Nicole Kidman?

Ce anume face ca tipul de emotie propus de Moulin Rouge sa nu prinda deloc la o parte (iar cei care participa la forum sunt dintre cei importanti) din publicul din Romania?

Astept parerile, pentru asta e forum...

Amyd
28 Jan 2002, 09:14
Pai, tinand cont ca Golden Globe a ignorat complet "Lord of the Rings", nu pot sa zic decat ca si-au pierdut toata credibilitatea in ochii mei...

Dar "Moulin Rouge" a fost dragut. Si Nicole Kidman.

Salutari,
Andrei

Blizz
11 Feb 2002, 16:01
"Baz Luhrmann's "Moulin Rouge" is a magnificent mess of a postmodern musical" (Rita Kempley, Washington Post)

Una dintre cele mai bune definitii pe care le-am gasit pentru Moulin Rouge. Plus continuarea.

"Like "Dancer in the Dark," "The Knight's Tale" and his own version of "Romeo and Juliet," Luhrmann's latest is part of the New Rave. Music breaks the time barrier between present and past. The director also recycles songs and dance routines from classic movie musicals, the best of old Broadway and the bump and thrum of MTV. Whenever, wherever, it's all about shaking your booty"
Yeah, baby!

ricutza
20 Apr 2002, 00:57
eu ma totplim pe aici prin forum, si mai descopar cate o replica din subiecte de mult abandonate, dar la care eu nu pot sa nu raspund...
mai Blizz, eu nu prea cred ca poti sa compari Moulin Rouge cu "Romeo+Juliet", "A Knight's Tale" s.a. Mie mi se pare ca fac doar aparent parte din aceeasi categorie...de fapt Moulin Rouge este mult mai profund decat restul filmelor enumerate de tine...
mie chiar mi-a placut "Moulin Rouge", si cred ca i-as fi dat Oscarul pentru cel mai bun film

ricutza
20 Apr 2002, 00:59
de fapt mesajul meu trebuia sa inceapa cu: eu ma tot plimb...
dar n-a fost sa fie!

Poison
22 Apr 2002, 13:06
Sincera sa fiu... si eu i-as fi dat Oscarul pentru cel mai bun film. Pentru ca, din tot ce-a aparut anul asta, "Moulin Rouge" e singurul care aduce ceva complet nou, singurul care iese in evidenta prin originalitate, prospetime si scinteie creatoare. Restul sint bune sau foarte bune, dar... "no breakthrough".

horatiu
22 Apr 2002, 13:21
Ce anume face ca tipul de emotie propus de Moulin Rouge sa nu prinda deloc la o parte (iar cei care participa la forum sunt dintre cei importanti) din publicul din Romania?

Eu cred ca e importanta si virsta si structura interioara. Poate ca acum 10 ani mi-ar fi placut, dar atita lipsa de continut si atita MTV-ism ma lasa complet rece acum.

Ricutza, noutatea, originalitatea nu pot inlocui valoarea. Peste 25 de ani noutatea lui Moulin Rouge! nu va mai insemna nimic, iar acest film (care traieste doar prin forma, cred eu) va pali in comparatie cu cine stie ce nazdravanii tehnologice de atunci. Dar copiii nostri vor gasi aceeasi emotie, aceeasi traire in Morometii, Cei sapte samurai sau Odiseea spatiala 2001.

horatiu
22 Apr 2002, 13:22
Scuze, a doua parte a mesajului precedent facea referire, evident, la mesajul lui Poison si nu al Ricutzei.

ricutza
22 Apr 2002, 14:12
Horatiu, mie nu mi se pare ca eu traiesc cu aceeasi emotie filmele de care zici tu, ca si parintii mei...
oricat de bun ar fi un film, nu te poti astepta ca generatii intregi de acum inainte sa-l aprecieze...eu zic ca un film ar trebui judecat pentru ce inseamna in prezent...normal ca Odiseea spatiala 2001 a fost un film socant....dar astazi a devenit ceva mai mult decat comun....
asta este si o idee a filmului Moulin Rouge...gandeste la melodiile de pe coloana sonora si la interpretii lor...cat de controversati au fost in anii 80 si cum sunt priviti acum...

Poison
22 Apr 2002, 15:04
"Ricutza, noutatea, originalitatea nu pot inlocui valoarea. Peste 25 de ani noutatea lui Moulin Rouge! nu va mai insemna nimic, iar acest film (care traieste doar prin forma, cred eu) va pali in comparatie cu cine stie ce nazdravanii tehnologice de atunci. Dar copiii nostri vor gasi aceeasi emotie, aceeasi traire in Morometii, Cei sapte samurai sau Odiseea spatiala 2001." - Z

Nu, nu este doar forma fara fond. Filmul asta m-a facut sa rid, sa pling si mi-a taiat respiratia, si, daca nu ma insel, cam asta e scopul final al oricarui film: sa-si "atinga" publicul. Si cred ca cei pe care i-a miscat azi, se vor simti miscati de acest film si dupa 25 de ani. Fiindca e o poveste de dragoste frumos spusa.
Cit despre "copiii nostri"... Nu crezi ca te cam grabesti? Nici nu ne cunoastem inca... :wink: :lol: :lol:

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Poison pe 2002-04-22 16:07 ]</font>

horatiu
22 Apr 2002, 16:44
Oricat de bun ar fi un film, nu te poti astepta ca generatii intregi de acum inainte sa-l aprecieze...

Pai eu sint mai naiv si chiar ma astept ca filmele care imi plac mie sa placa si generatiilor urmatoare. Cei sapte samurai are totusi vreo 50 de ani; a placut si acum, place (mie, cel putin) si acum.


eu zic ca un film ar trebui judecat pentru ce inseamna in prezent...normal ca Odiseea spatiala 2001 a fost un film socant....dar astazi a devenit ceva mai mult decat comun....

Comun?! Cred ca te referi la latura "stiinta" a filmului. Dar nu asta il face fascinant. Poate ar merita sa deschidem o tema cu acest film.

gandeste la melodiile de pe coloana sonora si la interpretii lor...cat de controversati au fost in anii 80 si cum sunt priviti acum...

Controversati? De ce, pentru ca Madonna isi arata tot ce are? Sa fim seriosi. Asta e show, nu arta. Vorbim totusi despre niste filme cu veleitati, nu despre dizeuze de trei lei.

Cit despre risu-plinsu pe care i-l provoaca Moulin Rouge! lui Poison, acelasi lucru l-am patit si eu la filmul indian Lantul amintirilor, si chiar la Sclava Isaura, care nu valoreaza nici cit un arpagic degerat. Ramin la parerea ca e vorba de diferenta de virsta. Sint foarte curios ce veti spune peste 15 ani, cind se va da din nou pe TELE7, la rubrica cinemateca. :smile:

Al dumneavoastra,
Horatiu

ricutza
23 Apr 2002, 12:02
mai Horatiu...tu zici ca te astepti ca filmele care-ti plac tie acum sa placa si generatiilor urmatoare...eu nu vorbeam neaparat de placut...normal ca si mie imi plac multe filme mai vechi...ma referam mai mult la modul in care sunt percepute filmele...de exemplu...Star Wars.Primul film, sunt sigura ca a placut datorita efectelor speciale...era ceva nou! lumea a fost impresionata!astazi a devenit ceva comun...sunt atatea filme care au efecte speciale mult mai spectaculoase! astazi Star Wars a devenit o legenda...lumea il mai apreciaza doar pentru ca a fost printre primele filme de acest fel...
normal ca tu nu vorbesti despre filme de genul Star Wars...dar si la ele se intampla acelasi proces...putin mai lent dar el totusi are loc....

cat despre Moulin Rouge si Madonna...nu vorbeam neaparat de ea...nu uita ca era si Queen pe coloana sonora...si n-ai putea spune ca nu au fost un grup controversat!

Poison
23 Apr 2002, 12:33
Draga ricutza, Queen n-a fost deloc un grup controversat, din cite stiu eu. Toata lumea a fost de acord din prima (si a continuat sa fie de acord) ca era o trupa geniala.
Eu am vazut Star Wars la vremea lui si eram lesinata dupa toata trilogia. Cind am revazut primul film saptamina trecuta chiar mi-era teama ca n-o sa mi se mai para asa de... magic si o sa-mi strice amintirile frumoase. N-a fost asa... Poate ca a fost ceva mai putin entuziasm si ceva mai mult amuzament ca pe vremuri, dar tot m-a bucurat. Si, draga horatiu, eu zic ca de la o virsta incolo stii ce-ti place si ce nu si 15 ani mai tirziu n-o sa-ti schimbi radical opinia, decit daca te senilizezi sau da amnezia in tine. :grin: Dar am decis sa iau chestia cu "gusturile care tin de virsta" drept un compliment... :razz:

Poison
23 Apr 2002, 12:41
P.S. Eu n-am plins niciodata la Lantul slabiciunilor. Totdeauna m-a scos din sarite sau (in cel mai bun caz) m-a amuzat. Nu ca ai avea motiv sa te jenezi... :grin:

horatiu
23 Apr 2002, 13:04
Draga Ricutza,
Despre Queen a spus Poison (as prefera poisson, e mai putin agresiv) ce era de spus(am rezerve doar in legatura cu genialitatea lor).

Draga Poisson,
Spui ca de la o virsta incolo stii ce-ti place si nu te mai poti schimba radical. Pun aceasta apreciere din nou pe seama diferentei de virsta. Mai exact, (si pentru a nu fi nevoit sa folosesc cuvintul maturizare, care te-ar putea agasa) as spune ca eu am avut virsta ta dar tu nu ai avut-o pe a mea.
Nu e vorba despre faptul ca nu iti mai place ce ti-a placut acum 10 ani, ci despre faptul ca in acesti 10 ani ai descoperit lucruri pe care cu mintea de atunci nu le puteai evalua cum trebuie, si care eclipseaza si diminueaza valoarea lucrurilor de acum un deceniu.
Exemplu: Lantul amintirilor. Cind am vazut filmul, aveam vreo 10 ani. Mi s-a parut coplesitor. Nu l-am revazut, dar stiind despre ce e vorba, sint convins ca in cel mai bun caz as zimbi indulgent. Pentru mine ca iubitor de film nu ar mai reprezenta nimic.

Al dumneavoastra,
Horatiu

ricutza
23 Apr 2002, 21:52
hmmmm...vad ca tot nu am reusit sa ma fac inteleasa! mai incerc!
si eu sunt de acord ca filmele care imi plac acum o sa-mi placa si peste 10, 15 sau 50 de ani...
problema este ca vremurile se schimba...deci eu nu ma astept ca ceea ce ma impresioneze pe mine acum, sa impresioneze pe cineva peste 20 de ani...asta era ideea...si la Star Wars la fel...persoanele care l-au vazut atunci, au fost impresionate!persoanele care il vad acum pentru prima oara, nu mai sunt...pentru ca filmul s-a banalizat!

cat despre Queen...probabil trebuia sa spun Freddy Mercury...si nu puteti sa-mi spuneti ca el nu a fost o personalitate socanta sau controversata...probabil ca nu la fel de tare ca Madonna dar totusi...

Poison
24 Apr 2002, 11:53
Probabil ca timpul va decide cu Moulin Rouge. Eu votez pentru el si, mai ca-mi vine sa pun un pariu, dar ar insemna sa fiu exagerat de optimista. :smile:

POISON, draga Horatiu, nu "peshte"

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Poison pe 2002-04-24 13:02 ]</font>

horatiu
24 Apr 2002, 12:44
problema este ca vremurile se schimba...deci eu nu ma astept ca ceea ce ma impresioneze pe mine acum, sa impresioneze pe cineva peste 20 de ani...asta era ideea...si la Star Wars la fel...persoanele care l-au vazut atunci, au fost impresionate!persoanele care il vad acum pentru prima oara, nu mai sunt...pentru ca filmul s-a banalizat!

Pe scurt, ce cred eu: filmele cu adevarat valoroase au placut acum 50 de ani, plac si acum, vot placea si peste 100 de ani. Cele care se "banalizeaza" nu sint valoroase.

Freddy Mercury...si nu puteti sa-mi spuneti ca el nu a fost o personalitate socanta sau controversata...

Pentru mine nu a fost nici socant, nici controversat. A fost un tip cu o voce fantastica si care facea o muzica excelenta.

Pentru Poisson: Ce se'ntimpla? Pestisor suna mai bine decit otrava. Parerea mea!

ricutza
24 Apr 2002, 17:34
vad ca tot mai am o problema pe care inca nu am reusit sa o lamuresc...nu are legatura cu filmul, dar daca tot a venit vorba...
Horatiu, nu contest valoarea muzicii lui Freddy Mercury...si mie imi palce foarte mult cum canta...eu ma refeream la aparitiile sale din concerte si la viata sa personala...astea spun eu ca sunt elementele socante si controversate...

horatiu
24 Apr 2002, 17:56
.

Poison
07 May 2002, 15:54
Draga ricutza,
Eu n-am auzit de nici o controversa legata de stilul de viata al lui Freddie. Se stia foarte clar ce orientari are, dar, nu stiu de ce, nu a socat pe nimeni. Poate pentru ca, fata de valoarea lui, nu mai conta ce face in viata particulara, poate pentru ca nu a fost niciodata ostentativ si n-a fost implicat in scandaluri... Sau sa fie noua generatie mai putin toleranta ca cea veche? :smile:

ricutza
07 May 2002, 17:08
noua generatie este clar mult mai toleranta...
mie personal nu mi s-a parut socant Freddie...dar mie nu mi s-a parut socanta nici Maddona!si totusi ea a fost socanta pentru perioada respectiva...eu acelasi lucru il cred si despre Freddie (dar este doar o parere si as spune chiar neavizata intrucat eram foarte mica atunci)...asa ca s-ar putea sa ai dreptate...