PDA

View Full Version : Waking Life


Blizz
17 Dec 2001, 20:24
Unul dintre participantii la forum a amintit de "Before Sunrise", filmul lui Richard Linklater. Acelasi regizor intra acum, cu o tehnica cinematografica suprinzatoare, in taramul animatiei cu "Waking Life", povestea unui visator in cautarea sinelui.
Scene filmate clasic (Ethan Hawk printre actori) retusate cu animatie intr-un stil lichid, surprinzator, dar captivant. De ce? Pentru ca scenariul, un caleidoscop de texte despre sensul vietii si despre cautarea identitatii, nu ar fi fost credibil intr-un decor pur uman. Era nevoie de intrarea in imaginatie ca sa raspunzi la intrebarea: "Are you (really) a dreamer?"
Un film surprinzator, care se cere vazut la nesfarsit pentru ca stie sa calmeze anxietatile zilei. Pronosticul meu pentru Oscarul 2001 in animatie (care nu se acorda constant).

Leonard
18 Feb 2004, 22:22
l-am vazut ieri. absolut socant! o chestie ca asta nu am mai vazut niciodata. ati avut senzatia vreodata ca va simtiti depasit de ideile unui film? nu-ti da nici un moment de relache, te bombardeaza cu o multitudine de comentarii filosofice. Iar imaginea... totul este in miscare, inclusiv obiectele statice, si toate parca au o viteza de miscare diferita, o vibratie proprie. Cred ca include si toate ideile din Matrix (plus multe multe altele), insa totul facut mult mai artistic.

Leonard
10 Jun 2004, 14:13
Regizorul asta, Richard Linklater, a mai scos un film in anul care a trecut, Scoala de rock, pe care nu l-am vazut, dar am un sentiment ca nu e mare lucru de capul lui... Waking Life e totusi un film foarte original, eu l-am vazut acum vreo juma de an, si mi s-a parut interesant. Tot filmul e o lunga reflectie despre vis si realitate, despre unde incepe una si unde se termina cealalta. Ce nu prea mi-a placut la film e ca animatia aia era cam obositoare, dupa o ora jumata eram ca hipnotizata, imi faceau ochii ca sarpelui Ka (poate asta a fost si intentia regizorului). Nu ma pricep prea bine la chestiile legate de filmari, imagine etc, insa mi s-a parut ca filmul chiar inoveaza la capitolul asta (a fost filmat clasic, cu camera, iar apoi a venit cineva si a procesat imaginea, a facut sa para ca un film de animatie; il puteti remarca pe Ethan Hawke printre actorii din film). O alta chestie care nu mi-a placut este ca filmul seamana cu o fraza lunga, toata lumea vorbeste foarte mult si fara sa mai puna virgula, actorii se succed foarte repede si nu prea ai timp sa intelegi ce au vrut sa zica (poate asta s-a intamplat si datorita faptului ca nu am avut subtitrare in romana). Dar, una peste alta, si eu sunt de parere ca merita vazut.

"O alta chestie care nu mi-a placut este ca filmul seamana cu o fraza lunga, toata lumea vorbeste foarte mult si fara sa mai puna virgula"
-pai si in Before Sunrise (si probabil si in mai noul Before Sunset) nu e la fel? Diferenta e ca personajele nu se mai schimba, sunt doar 2 (Ethan Hawke si Julie Delpy) si au nume spre deosebire de Waking Life.
"(poate asta s-a intamplat si datorita faptului ca nu am avut subtitrare in romana)"
-intr-adevar, fara titrare poate e mai greu de inteles, mai ales ca te distrage si mai mult imaginea mereu intr-o continua mobilitate. daca mai vrei sa-l revezi, iti dau eu titrarea (am gasit pe net una tradusa infect si am corectat-o)

Lady_Skar
10 Jun 2004, 15:13
Resistance is not futile, we're gonna win this thing, humankind is too good, we're not a bunch of under-achievers! We're gonna stand up, and we're gonna be human beings. We're going to get fired up about the real things, the things that matter! Creativity, and the dynamic human spirit that refuses to submit.

raptor
10 Jun 2004, 16:09
pacat de tehnica prea simpla de realizare a animatiei,care e nemaipomenit de simplu de realizat,si nici nu imi place stilul obtinut....Filmul,ca idee, e ok.

cherryblossom
10 Jun 2004, 16:44
-pai si in Before Sunrise (si probabil si in mai noul Before Sunset) nu e la fel? Diferenta e ca personajele nu se mai schimba, sunt doar 2 (Ethan Hawke si Julie Delpy) si au nume spre deosebire de Waking Life.
"(poate asta s-a intamplat si datorita faptului ca nu am avut subtitrare in romana)"
-intr-adevar, fara titrare poate e mai greu de inteles, mai ales ca te distrage si mai mult imaginea mereu intr-o continua mobilitate. daca mai vrei sa-l revezi, iti dau eu titrarea (am gasit pe net una tradusa infect si am corectat-o)

Leonard, esti dragut, insa nu obisnuiesc sa ma uit la filme a doua oara. Deja am vreo 200 de filme acasa pe care inca nu le-am vazut, mult mai promitatoare decat Waking Life. In schimb am notat instantaneu pe Before Sunrise, pe care nu-l am, dar o sa-l caut, macar si numai ca sa fac comparatia.

Leonard
10 Jun 2004, 17:27
pacat de tehnica prea simpla de realizare a animatiei,care e nemaipomenit de simplu de realizat,si nici nu imi place stilul obtinut....Filmul,ca idee, e ok.

Linklater este un minimalist prin excelenta. Si imi place al naibii de mult ce reuseste sa realizeze cu putine mijloace, mai mult decat altii cu toate tehnicile de pe lume.

Leonard
10 Jun 2004, 17:30
Leonard, esti dragut, insa nu obisnuiesc sa ma uit la filme a doua oara. Deja am vreo 200 de filme acasa pe care inca nu le-am vazut, mult mai promitatoare decat Waking Life. In schimb am notat instantaneu pe Before Sunrise, pe care nu-l am, dar o sa-l caut, macar si numai ca sa fac comparatia.

chiar nu conteaza numarul filmelor pe care nu le-ai vazut. Waking Life este printre putinele filme care merita vazute cel putin de 5 ori. e un deliciu. Mai noteaza si Slacker si Tape din filmografia lui Linklater.
chiar as fi curios sa-mi dai lista cu cele 200 de filme "mai promitatoare" ca Waking Life. Pun pariu ca nu gasesc mai mult de 3-4 care intr-adevar sa merite aceasta comparatie.

cherryblossom
10 Jun 2004, 17:42
chiar nu conteaza numarul filmelor pe care nu le-ai vazut. Waking Life este printre putinele filme care merita vazute cel putin de 5 ori. e un deliciu. Mai noteaza si Slacker si Tape din filmografia lui Linklater.

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar eu am o problema cu alea pe care NU le-am vazut, mai ales daca cele pe care le-am vazut (gen Waking Life), e bune, dar nu extraordinare... poate ca l-as mai derula putin o data si in romana...dar mai mult ma tenteaza alealalte doua de care zici..

Ilila
07 Jul 2004, 16:13
(titrarea) am gasit pe net una tradusa infect si am corectat-o
good work!!

Am avut un prieten odatã care mi-a spus cã cea mai mare gresealã pe care o poti face este, sã crezi cã esti în viatã, când de fapt esti adormit în antecamera vietii. Smecheria este sã combini abilitãtile rationale din starea de veghe cu infinitele posibilitãti ale viselor noastre. Pentru cã, dacã poti face asta, poti face orice.

A_Shroomy
28 Jan 2005, 02:24
Waking Life este un film absolut genial pe care imi place sa-l vad din cand in cand.Este genul de film care spune totul si din care de fiecare data cand il vezi intelegi alte chestii.Este cel mai misto film pe care l-am vazut. :love:

raptor
17 Feb 2005, 12:50
.discutam cu un amic despre WL si a ridicat o problema interesanta. "tezele" monologate/discutate in film, care orbesc si impresioneaza sunt de fapt lipsite de profunzime. e asa,o poleiala frumoasa altoita pe o idee interesanta, dar cam atit.(sincer inca nu ii impartasesc ideea, trebuie sa mai vad o data filmul...dar mi-e ca are dreptate...)

Mala Portugal
21 Feb 2005, 13:18
pacat de tehnica prea simpla de realizare a animatiei,care e nemaipomenit de simplu de realizat,si nici nu imi place stilul obtinut....Filmul,ca idee, e ok.
Mie tocmai desenatura imi place la WL. Doar degetele alea tremurate si liniile fluide dau senzatia de oniric. BlaBla-ul, cu mici exceptii , il gasesc prea pretentios.
Ethan Hawke si Julie Delpy (variantele desenate) apar schimband niste replici reciclate din Before Sunset, diferenta e ca de data asta Linklater isi baga eroii in pat. Aleluia!

Leonard
21 Feb 2005, 14:18
Ethan Hawke si Julie Delpy (variantele desenate) apar schimband niste replici reciclate din Before Sunset,
Before Sunset e fãcut DUPÃ Waking Life

Mala Portugal
22 Feb 2005, 09:25
Se prea poate, asta nu schimba penibilul unei intentii de genul "permiteti-mi sa ma citez"

A_Shroomy
23 Feb 2005, 04:22
.discutam cu un amic despre WL si a ridicat o problema interesanta. "tezele" monologate/discutate in film, care orbesc si impresioneaza sunt de fapt lipsite de profunzime. e asa,o poleiala frumoasa altoita pe o idee interesanta, dar cam atit.(sincer inca nu ii impartasesc ideea, trebuie sa mai vad o data filmul...dar mi-e ca are dreptate...)
Ciudat mod de a interpreta asta pentru ca tocmani aste este ideea filmului.....pericolul in care se afla oamnenii sa isi piarda profumzimea.
Cred ca prietenul tau nu are dreptate.

LucaM
02 Mar 2007, 14:32
scuze ca dau buzna la ani-lumina dupa ultima postare ...Leonard, oferta cu subtitrarea in romana la Waking Life e valabila si pentru "outsideri " ?
nu de alta, dar desi am vazut filmul de doua ori, nu sunt sigura c-am inteles toate dialogurile. si NU engleza e o problema... :oops:

Leonard
02 Mar 2007, 16:02
nu înþeleg, ce ofertã, ce outsideri?

Leonard
02 Mar 2007, 16:35
Se prea poate, asta nu schimba penibilul unei intentii de genul "permiteti-mi sa ma citez"
mie-mi place ideea asta la un artist (fie regizor, fie compozitor). de altfel, ºi WKW se autociteazã (2046) ºi Oliver Stone (NBK) ºi Tarkovsky (Oglinda). ºi în muzicã întîlnim tehnica autocitãrii la mari compozitori (Shostakovich, Ives, Bach). nu vãd nimic penibil.

LucaM
02 Mar 2007, 16:42
nu înþeleg, ce ofertã, ce outsideri?

oferta asta : "daca mai vrei sa-l revezi, iti dau eu titrarea (am gasit pe net una tradusa infect si am corectat-o)"
e drept ca e dintr-un post din 2004...

cu "outsider" ma refeream la mine, deoarece nu participasem la discutia initiala. voia sa fie o glumitza, nu prea reusita, se pare.

Leonard
02 Mar 2007, 17:12
dap. longtime. nu mai þineam minte ce scrisesem acum 3 ani. ok, pot sã þi-o dau dacã-mi laºi un mail, deºi am uploadat-o ºi pe un sait de titrãri.

LucaM
02 Mar 2007, 17:23
adresa de mail e m_lucaro@yahoo.com
dar e ok si daca-mi indici site-ul, ca de-acolo (sper sa) ma descurc.

multumesc cu anticipatiune :)