PDA

View Full Version : Filme la cinema "taiate"!


mihaitza
13 Sep 2001, 18:44
Ca sa dezvolt putin subiectul pe care l-a descris si Amyd:

In ultimul timp (cam 1 an) am observat un fenomen ingrijorator: din ce in ce mai multe filme la cinema sunt pe ecran ingust in loc sa fie pe tot ecranul (lat). Pot sa va dau si exemple (sunt mult mai multe, dar pe astea mi le amintesc):

Cast Away
Sixth sense
Meet the parents
Dinosaur
Hollow man
Vertical Limit
Final Fantasy
Tomcats

Pt cei care nu se pricep iata cateva date tehnice:

formatul unui film este raportul dintre latime si inaltimea imaginii. Exista 4 formate curente:

1. normal (raport 4:3 sau 1.33:1) ca la televizor
2. flat (1.85:1)
3. cinemascope (2.25:1) pe tot ecranul.
4. panoramic care sunt si mai late dar nu stiu cat.

Pana prin 1950 cand a aparut televiziunea, filmele erau turnate in format normal. Dupa 50, cand a aparut televiziunea, datorita faptului ca lumea nu mai mergea la cinema si statea numai la televizor, studiourile au inceput sa toarne filmele in cinemascop. De atunci incoace, in America nu se mai toarna decat in fromat cinemascop. (cu mici exceptii).

Retineti deci: de 50 de ani incoace se toarna numai in cinemascop (si panoramic)!
Daca nu ma credeti, mergeti pe imdb.com, cautati filmul preferat si vedeti formatul: veti vedea ca scrie widescreen.

Pt a fi date la TV filmele se transforma la post productie in format normal:
-ori se taie o bucata din stanga si una din dreapta
-ori se face letterbox (se pune o banda neagra sus si una jos)
-ori pan and scan (regizorul alege din fiece cadru bucata de interes)

Eh, multumita distribuitorilor noshtri dragi, Romania se intoarce cu 50 de ani in urma, si tot mai multe filme sunt aduse in format normal (datorita probabil faptului ca sunt mai ieftine).

Cred ca e de datoria noastra, a cinefililor, sa ne cerem dreptul de a vedea un film asha cum a dorit regizorul, nu cum doreshte distribuitorul roman.

Va propun sa facem ceva, pt ca altfel nu vom mai vedea filme ca lumea. La ce ma gandesc este:

1. inainte de a intra la film intrebati daca e normal sau scope. Daca e normal nu intrati.

2. daca va zice ca e scope si de fapt e normal iesiti si cereti banii inapoi (eu asha am facut la Hollywood multiplex (la Cast Away)

3. vedeti lista distribuitorilor (o gasiti pe cinemagia) si dati-le telefon, email si spuneti-va parerea. Eu am dat telefon la 3 distribuitori, si numai la Roimage au fost draguti sa discute cu mine.

4. Mergeti la patronul salii de cinema (eu am fost la Mall de ex) si spuneti-va parerea.

Cu cat ne vom spune mai multi parerea cu atat mai bine, poate opinia noastra va fi luata in seama.

5. spuneti-le si prietenilor vostri desrpe aceasta situatie.

6. asteptati filmul la HBO (ca tot format normal e si acolo)

7. propun sa deschidem in acest forum, o lista cu filme "taiate". Daca ati vazut un film pe ecran ingust spuneti aici, sa stim si noi, si poate alegem sa nu-l vedem.

8. vorbiti cu oamenii de specialitate care-i cunoasteti (critici de film, editori de reviste, prezentatori de emisiuni de cinema...)

Cam asta!
Ar fi interesant sa ascultam opinia unor distribuitori sau proiectionishti, sa stim care sunt motivele reale ale acestei stari de fapt.

La revedere
Ar fi interesant

raptor
21 Feb 2004, 12:38
Din seria 'o data pe luna un topic scos de la naftalina',e asta...se pare ca nimeni nu a mai raspuns.

Gaandalf
21 Feb 2004, 15:28
Buna initziativa ... dar cred k extrapolezi un pic. Spun asta pentru singurul fapt k noi de pe forumul asta sa ne adunam shi nu putem face nimik. In rest lumea nu prea da 2 bani cum e filmul. Ei merg k au auzit k e bun sau k au vazut k e afishul foarte reushit. Ashtia de obicei nu se agita cu chestii dintr-astea.

Pe mine ma amuza faptul k la noi in Constanta knd se schimba rola la film toata lumea tzipa de parca filmul ar fi taiat. Da in rest knd se vede in cetza sau se aude mizerabil unu nu scoate un sunet. Cam ashtai sunt spectatorii romani.

Sper akuma cu licitatzia de cinematografe - poate se va modrniza totul shi vom putea urmari shi noi filmele asha cum trebuie vazute. DOLBY SURROUND SYSTEM shi imagine - CRYSTAL CLEAR ..

Let's Hope ...

carmen_angelus_romila
30 Oct 2018, 09:12
Interesante specificatiile tale tehnice si de un real folos, clarificand categoric aceste formate ale imaginii!