PDA

View Full Version : Libertate, Terorism, Prizonieri


xlichter
30 Jan 2014, 13:24
Incerc deja de 2-3 ani sa dau de numele unui film pe care l-am vazut in urma cu aproximativ 6 sau 7 ani.

Nu imi aduc aminte cum se numeste filmul, doar citeva idei. Filmul a fost difuzat intr-o dimineata pe unul din canalele de televiziune, poate chiar HBO, dar nu imi aduc aminte exact.

Filmul urmareste in paralel povestile a doi prizonieri. Unul se afla intr-o celula din SUA sau UK iar celalalt (mai bine zis cealalta) intr-o inchisoare asiatica, probabil din China.

Cei doi sunt torturati in paralel pe baza unei suspiciuni de terorism/spionaj...

In preambulul filmului este prezentata o sala de curs in care un profesor discuta problema libertatii si a luptei impotriva terorismului cu studentii.

Dialogul, vag, suna cam asa:

- Ati da o secunda din libertatea voastra ca sa eradicam definitiv terorismul?
- Da! Sigur! Normal! Oricind! ...
- Ati da un minut din libertatea voastra ca sa eradicam definitiv terorismul?
- Da! Sigur! Normal! Oricind! ...
- Ati da o ora din libertatea voastra ca sa eradicam definitiv terorismul?
- Da. Sigur. Normal. (incep sa apara abtineri)
- Ati da o zi din libertatea voastra ca sa eradicam definitiv terorismul?
- Da... Doar daca e definitiv... (incep sa apara mai multe abtineri)
- Dar o saptamina? Dar o luna? Dar un an?
- Nu prea... Nu. Nu!

In final, ambii suspecti sunt eliberati, dupa o tortura indelungata si nejustificata.

Nu sunt convins ca era un film concentrat pe legea "Patriot Act" din SUA, dar suna de asa natura.

Daca isi aduce cineva aminte numele acestui film, as fi recunoscator pentru un raspuns.

Va multumesc tuturor

margott
30 Jan 2014, 14:01
Incerc deja de 2-3 ani sa dau de numele unui film pe care l-am vazut in urma cu aproximativ 6 sau 7 ani.

Nu imi aduc aminte cum se numeste filmul, doar citeva idei. Filmul a fost difuzat intr-o dimineata pe unul din canalele de televiziune, poate chiar HBO, dar nu imi aduc aminte exact.

Filmul urmareste in paralel povestile a doi prizonieri. Unul se afla intr-o celula din SUA sau UK iar celalalt (mai bine zis cealalta) intr-o inchisoare asiatica, probabil din China.

Cei doi sunt torturati in paralel pe baza unei suspiciuni de terorism/spionaj...

In preambulul filmului este prezentata o sala de curs in care un profesor discuta problema libertatii si a luptei impotriva terorismului cu studentii.

Dialogul, vag, suna cam asa:

- Ati da o secunda din libertatea voastra ca sa eradicam definitiv terorismul?
- Da! Sigur! Normal! Oricind! ...
- Ati da un minut din libertatea voastra ca sa eradicam definitiv terorismul?
- Da! Sigur! Normal! Oricind! ...
- Ati da o ora din libertatea voastra ca sa eradicam definitiv terorismul?
- Da. Sigur. Normal. (incep sa apara abtineri)
- Ati da o zi din libertatea voastra ca sa eradicam definitiv terorismul?
- Da... Doar daca e definitiv... (incep sa apara mai multe abtineri)
- Dar o saptamina? Dar o luna? Dar un an?
- Nu prea... Nu. Nu!

In final, ambii suspecti sunt eliberati, dupa o tortura indelungata si nejustificata.

Nu sunt convins ca era un film concentrat pe legea "Patriot Act" din SUA, dar suna de asa natura.

Daca isi aduce cineva aminte numele acestui film, as fi recunoscator pentru un raspuns.

Va multumesc tuturor


Strip Search (2004)

http://www.cinemagia.ro/filme/strip-search-perchezitia-14489/

xlichter
30 Jan 2014, 14:13
Multumesc frumos de raspuns.

Sidney Lumet explica multe :)