Păreri Young Sherlock Holmes

(1985)

Tânărul Sherlock Holmes

cezarika21 pe 20 Martie 2015 06:59
O distracţie doar pentru copii
În calitate de fan al lui Sherlock Holmes mă simt deranjat de erorile evidente ale acestui film care se îndepărtează de canonul holmesian. Problema nu o constituie imaginarea unei poveşti care să recreeze trecutului marelui detectiv, explicând prietenia sa cu Watson, singurătatea şi răceala personajului sau modul cum a dobândit obiectele sale caracteristice (pipa, pelerina Inverness şi şapca), ci mai ales ignorarea unor elemente logice (diferenţa temporală mare între momentele acţiunii care nu se reflectă în vârsta personajelor implicate, deducţii realizate în lipsa unor elemente, coincidenţe inexplicabile).

Scenariul are o idee inteligentă, dar nu este original. Acţiunea este bine ritmată, dar firele complotului se pierd între urmăririle copiate neglijent din "Semnul celor patru" şi practicile păgâne din templul-piramidă reconstruit sub… citeşte

balta67verde pe 24 Februarie 2020 12:04
Mai mult un film pentru copii, dar destul de reusit. Actori necunoscuti (pentru mine) dar destul de buni. O surpriza placuta.