Păreri Wings of Desire

(1987)

Cerul Deasupra Berlinului

cezarika21 pe 09 Aprilie 2015 13:09
Alegerea între a-ţi trăi viaţa şi a o contempla
"Străin la vorbă și la port,/Lucești fără de viață,/Căci eu sunt vie, tu ești mort,/Și ochiul tău mă-ngheață." (...) "Da, mă voi naște din păcat,/Primind o altă lege;/Cu vecinicia sunt legat,/Ci voi să mă dezlege." (Mihai Eminescu - "Luceafărul")

Poate una dintre cele mai reuşite fantezii vizuale ale tuturor timpurilor, "Der Himmel über Berlin" este un poem cinematografic romantic inspirat din scrierile poetului austriac Rainer Maria Rilke şi prezentând nu povestea unui Hyperion ca în "Luceafărul", ci a doi Hyperioni: îngerii Damiel și Cassiel care urmăresc de sus viaţa locuitorilor din Berlinul de Vest. Nevăzuţi şi neauziţi, ei cutreieră lumea încă de la începuturile creaţiei, ascultând gândurile oamenilor, fără a interacţiona însă cu aceştia.

Îngerii văd lumea în tonuri neutre-monocrome (în sepia),… citeşte

aayana pe 23 Mai 2010 12:32
M-a atras trailer-ul. Ideea de a merge pe langa oameni fara ca ei sa te vada si tu sa le auzi gandurile e foarte captivanta. Nu stiu de ce mai mult de jumatate din film s-a intamplat numai asta. Cumva pentru a intelege faptul ca a fi om este un mare privilegiu?

Un inger devine om. Printre ceilalti oameni sunt multi ingeri-om, atat barbati cat si femei. Ei au renuntat la a trai numai spiritual si au gustat din placerile/durerile vietii.

Se pare ca unii din ei isi pastreaza gandurile si sentimentele pure si nu reusesc sa se adapteze vietii de pe pamant. Un film diferit de tot ce am vazut pana acum despre ingeri. Merita mentionat si Peter Folk. Aduce o nota amuzanta filmului atunci cand apare.

Stephen2D pe 15 Februarie 2016 20:41
O poveste despre împărțirea Berlinului și frumusețea ireductibilă a vieții
"Cerul deasupra Berlinului" se deschide cu poemul "Odă copilăriei" de Peter Handke. Asemenea versurilor poetului, filmul este un poem cinematografic dedicat Berlinului postbelic, locul care poartă, poate mai mult decât altele, amprenta istoriei devastatoare. Filmul lui Wim Wenders este povestea lui Damiel (Bruno Ganz), un înger care se îndrăgosteşte de o acrobată trapezistă, Marion (Solveig Dommartin). Damiel este gata să renunţe la strălucirea vieţii veşnice pentru câteva momente de fericire lângă muritoarea Marion. Misiunea sa este aceea de a fi martor, de a asculta cele mai ascunse gânduri şi dorinţe ale locuitorilor singuri ai Berlinului. Numai că îngerul Damiel îşi doreşte să trăiască ardoarea vieţii de muritor, lipsită de conştiinţa eternităţii.

Damiel se întreabă, asemenea povestitorului din "Insuportabila uşurătate a fiinţei" a… citeşte

stalex pe 07 Ianuarie 2013 16:27
Nu pot spune ca m-a entuziasmat. Are parti bune, dar in multe momente mi s-a parut fals sau neconvingator, iar in altele prea demonstrativ. Altfel spus, ideea e interesanta, dar prea mult explicata. Mi-a placut dedicatia, pusa in legatura cu elogiul povestitorului din final: lui Yasujiro, Francois si Andrei - evident, e vorba de Ozu, Truffaut si Tarkovski.
cotzofica pe 12 Aprilie 2015 12:00
Interesantă alternanţa cadrelor alb-negru / color. Deşi în prima parte filmul este cam static şi pe alocuri plictisitor, ideea din partea a doua compensează.
Recomand.

gahan12000 pe 12 Noiembrie 2011 23:13
Extraordinar film, as fi vrut sa fac cate un tablou din aproape fiecare cadru. De la Plesu incoace nu am mai intalnit ceva asa frumos ...despre ingeri. Nota 10
catrinelul pe 09 Februarie 2011 13:01
Wim Wenders, Maestrul
Extraordinar! Si atat! Cred ca minunata camera de filmat ar trebui sa incapa mai des pe mana unor astfel de oameni!