Păreri West Side Story

(1961)

Poveste din cartierul de vest

Sergiu.Lobont pe 29 Ianuarie 2011 18:43
Inceputul filmelor "americane"
West Side Story este ecranizarea dura a piesei Romeo si Julieta, doar ca acum nu mai e vorba de un duel intre familiile Montague si Capulet ci intre americani si portoricani. Filmul tine sa reliefeze problemele sociale ale Americii din anii '60 atat din punctul de vedere al americanilor cat si a imigrantilor portoricani. Filmul este o satira care in spatele dansurilor ascunde adevarata problema a imigrarilor.

Din punctul meu de vedere, initial, motivul iubirii cade in plan secund si asta reiese si din spontaneitatea cu care are loc idila dintre Tony (un nume aparent american dar care ascunde si el radacini straine) si Maria (numele international usor de adaptat in limba tarii in care vrei sa ajungi)... ceva de genul "S-au vazut/ S-au placut/ Ce ramane de facut?". Scena balconului ne duce cu gandul undeva la piesa shakespeareana, la aceeasi piesa ne duc cu gandul si… citeşte

cosmin_kedii pe 16 Martie 2013 11:45
"West Side Story" este cu siguranta o capodopera Acest film nu a îmbătrânit un pic. Muzica lui Leonard Bernstein este geniala, la fel ca si coregrafia, care este coordonata frumos ,cântecele sunt destul de moderne pentru un film care a fost realizat în anii '60
cosmin742000 pe 05 Martie 2013 19:34
Un muzical de exceptie pe compozitia lui Leonard Bernstein
eduard_stratan pe 8 noiembrie 2021 20:27
piciu72 pe 24 februarie 2022 18:20
dar si tu Stratan comentezi mereu...esti mai rau ca, Cosmin...poate te blocheaza si pe tine
margott pe 21 Octombrie 2011 18:11
Un clasic al genului muzical, West Side Story reuseste sa transmita fiorul iubirii dintre Maria si Tony, un cuplu de indragostiti la fel de frumos ca Romeo si Julieta.

P.S. E gresit sa spun ca MJ s-a inspirat din filmul asta pentru videoclipul melodiei Beat It ?

cetateanu pe 18 Septembrie 2010 17:18
Un muzical clasic filmat pe straziile din New York cu o frumoasa poveste de dragoste .Filmul beneficiaza de prestatia foarte buna a actritei Natalie Wood in rolul Mariei.
KarGo pe 05 Octombrie 2012 17:35
O poveste de dragoste foarte frumoasa care a facut istorie in lumea cinematografiei! Un muzical bun cu multe premii primite si cu multe laude! Personal nu prea imi plac muzicalurile dar acesta este chiar bun si merita vizionat cel putin o data de fiecare!Natalie Wood este cu adevarat o diva!
serban_ionescu pe 20 decembrie 2017 22:20
Ba din contra, in mod sigur caracterul muzical, de cele mai multe ori FORTAT al filmului, exceptand partiturile frumoase strict orhestrale ale genericului de prime 5 minute si ale celui de final si cu exceptia unica a adevaratei muzicalitati relaxant-euforice (vesele) specifica filmelor muzicale care consider ca ar trebui sa fie caracteristica "sine qua non" a TUTUROR acestui gen de filme si pe care o intalnim NUMAI in scurta partitura adevarat vesel-melodica deosebita interpretata de personajul Maria (Natalie Wood) la inceputul partii a-2-a, intre minutul 83 si 49 sec. si min. 86 si 27 secunde, nu se prea potriveste cam DELOC dramelor cinematografice profunde si in special celor ca aceasta care intra adanc in teritoriul TRAGEDIILOR !
xerses pe 10 Mai 2012 16:25
Excelenta coregrafie,muzica, interpretare....De neuitat....
fbasil pe 21 Ianuarie 2012 00:04
un film excepional
O alta abordare a sibiectului din Romeo si Julieta. Filmul este din 1961, insa totul a pornit mai inainte. In 1957 a fost premiera muzicalului pe Broadway in NY, iar in 1958 in West End in Londra. Un film care merita vazut!
Actorii joaca, danseaza, canta, scenografia este deosebita, coloana muzicala, de Bernstein, este si ea deosebita. Totul la superlativ.
Sau aproape totul. O chestie care nu mi-a placut a fost inceputul, in care s-a auzit uvertura, frumoasa de altfel, dar imaginea era statica, se schimba un pic culoarea de fundal si cam atata. Uvertura dureaza cinci minute, se gaseste si pe youtube, chiar si dirijata de Bernstein.

nykyfylm pe 21 Decembrie 2013 19:19
doar pentru iubitorii genului de film muzical,in rest desene animate...Atu-ul filmului este insa Natalie Wood,care este pur si simplu superba!
alex_il_fenomeno pe 10 Septembrie 2012 13:03
un musical de mare clasa , printre putinele ce reusesc sa iti ofere atat de multe momente de romantism si de dramatism , combinate cu o coregrafie si o muzica excelenta ( numai la aceasta parte se vede ca s-a lucrat extrem de mult ) . isi merita pe deplin toate premiile Oscar castigate , reusind sa fie un fel de "Romeo si Julieta" premodern , cu atat de multe situatii care te fascineaza ! merita urmarit , si de asemenea incadrat intr-un top al filmelor pe care trebuie sa le urmaresti o data in viata .
mihaelatb pe 12 Octombrie 2010 22:55
un film nemaipomenit ,o alta forma de a trata filmul muzical, sa fie "de vina " muzica lui Leonard Bernstein ? sa fie actiunea? sa fie baletul lui Rita Moreno si George Chakiris ?
andyy pe 07 Martie 2022 02:00
O incantare acest film! Culoare, muzica, dans, emotie.
sabinalin pe 18 Februarie 2022 10:25
Romeo si Julieta sau mai precis ce-au inteles americanii din tragica poveste de dragoste shakespeariana, bineinteles ca au mutat-o la New York pe teritoriul lor si a iesit un musical de toata frumusetea, poate nu intr-atat de emotionant precum ,,The sound of music,, insa cu certitudine de mare forta, un film pe care trecerea timpului nu pare sa il fi atins, e la fel de proaspat si acum la peste saizeci de ani de la premiera. Absolut superba Natalie Wood, actrita de origine... ruso-ucraineana ( numele real e Natalia Nikolaevna Zakharenko), ce destin tragic pentru o femeie atat de frumoasa, nici pana in ziua de azi nu se stie sigur cum a murit la 43 de ani in plina glorie, e foarte posibil sa fi fost crima. M-am uitat la final de curiozitate pe CV-urile actorilor si actritelor, in afara de Natalie nu mai stiam pe nimeni, cel putin asa am crezut, si totusi il stiam pe Tony dar n-aveam cum… citeşte
lili22 pe 22 Februarie 2019 08:49
Ce mult mi-a placut candva acest film cu o distributie de vis.
kakapo pe 22 Februarie 2014 19:35
de vazut
...o poveste de dragoste moderna, a carei actiune este plasata de regizori intr-o zona a Manhattan-ului...o iubire nefarsita pe care nici macar moartea nu o poate curma...cu cantece care au devenit foarte repede piese muzicale de succes ("Maria", "America", "I Feel Pretty"), fiind ulterior repetate si reinterpretate in alte filme...o coregrafie foarte bine adaptata povestii...pe scurt, nu stii ce pierzi daca nu-l vezi...
Iulidesprefilme pe 04 Septembrie 2012 21:31
Remarcabili dansatorii (Chakiris, Moreno, Tamblyn), coregrafie modernă, muzica imposibil de uitat, o Natalie Wood, întruchiparea perfectă a adolescentei îndrăgostite, ce mai, un film memorabil!
pisicuta1 pe 08 Martie 2012 21:07
da
este o capodopera!........................................................................
serban_ionescu pe 21 Decembrie 2017 20:41
O transpunere analogica in proportie de 80-90% in secolul XX a tragediei shakespeariene "Romeo si Julieta"
Analogia cu tragedia shakespeariana " Romeo si Julieta" este evidenta, in rolul nobilelor familii rivale Capulet si Montague, evoluand aici gastile de cartier autoinititulate "Rechinii" (a portoricanilor) si respectiv "Reactoarele", Tony (americanul de origine poloneza asimilat cu gasca "reactoarelor") fiind corespondentul lui Romeo, portoricana Maria corespondenta Julietei din aceeasi tragedie shakespeariana, portoricanul "rechin" Bernardo, corespondentul capuletului Tybalt avand aceeasi soarta ca si acesta, iar "reactorul" Riff, corespondentul montague-ului Mercutio al carui destin identic transpus la nivelul gastilor de cartier ale sec.XX il urmeaza intocmai deasemenea !
Personal consider insa ca genul muzical si asociat ultra modern coregrafic (nici de tip balet virtuos, nici de tip vesel-extaziant de cabaret) a fost nu prea inspirat ales deoarece apreciez eu ca nu se… citeşte

DeadSea07 pe 06 Iulie 2013 16:52
Parerea Mea Despre Acest Film O Puteti Vedea Pe Contul Meu (vechi) KaRgo
Doryancik pe 27 Martie 2013 21:48
Mam@ ce astept sa vad acest film din nou . E mishto de tot , sper sa ii placa si la alte persoane.
Kuhaylan pe 29 Decembrie 2012 11:43
00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
Rose pe 16 Aprilie 2010 09:47
Un muzical foarte bun-muzica exceptionala, dansatori deosebiti.
Un film fara virsta.