Păreri Weekend cu mama

Weekend cu mama

mioveni pe 26 Iunie 2009 04:03
MIhai
e super tare filmu......ai ce invata de la el .....

e si comic:))) mai ales at cand o injura pe masa ...

Anca006 pe 18 octombrie 2010 22:04
Ai nu serios ti se pare comic faptul ca o injura pe masa?:| ( umor sec)...trist...Mie personal filmul asta m-a impresionat,povestea...drama Cristinei...ce nu mi-a placut a fost faptul ca conform scenariului cred ca mult mai mult de 50 la suta din film...fumea fuma....incontinuu,iar mai apoi au fost repetarea exagerata a expresiei:"in puii mei"... Dar chiar a fost un film bun...cu un sfarsit total neasteptat.Adela este o actrita f buna,este deasemenea tanara..dar v-a evolua cu siguranta pe parcurs si v-a deveni extraordinara. :) Are tot ce-i trebuie.
music.is.my.life pe 09 Ianuarie 2010 13:21
filmul spune povestea REALA a unei adolescente in acea situatie.Mi-a placut atat de mult numai pentru ca scenariul poate fi aplicat si in realitate...chiar daca realitatea este crunta...este un film care ar trebui sa ne dea un semn de alarma.Pentru ca de cele mai multe cazuri copii parasiti de parintii plecati in strainatate ajung ca si"Criss"...dependenti de droguri....oricum filmul este extraordinar si merita 10 stele....
innascumpica pe 4 august 2010 16:24
poveste reala?
Cryty pe 22 aprilie 2013 21:15
Defapt, se poate spune "voiam" sau "vream", "vroiam" e doar o combinatie neintentionata cu care ne-am obisnuit intr-o conversatie.
acuvis pe 19 Iunie 2009 06:33
Nota este de cat am pus mai sus, o capodopera !
NU argumentez filmul pentru ca nu vreau, m-a lasat masca, cu gura pana in pamant... si tot asa. Bravo actorilor in primul rand, regizorului, lucratorilor acestui film; si pana la urma... bravo tuturor care au muncit pentru filmul asta ! Superb !
Andrey9211 pe 3 februarie 2011 20:34
de cat ai pus mai jos poate::))
cezarika21 pe 07 Noiembrie 2014 11:52
Droguri, înjurături şi moarte - cronica unui film ratat
Prezentând o temă actuală (relaţia copiilor cu părinţii plecaţi la muncă în străinătate), "Weekend cu mama" este un film făcut de nişte persoane care nu ştiu despre ce vorbesc. Motivul principal pentru care există un număr foarte mare de filme proaste îl constituie faptul că scenariştii îşi extrag subiectele din "Ştirile de la ora 5" sau din tabloide, fără să cunoască lumea în care se petrec acele întâmplări. Aşa se întâmplă şi aici.

"Weekend cu mama" este o melodramă telenovelistică cu o acţiune atât de exagerată încât e de-a dreptul neverosimilă. Practic autorii nu vor să omită mai nimic din toate relele apărute în România postrevoluţionară: traficul şi consumul de stupefiante, traficul de organe, excesul de înjurături fără niciun rost (ţi se face greaţă când o auzi a 20-a oară pe Adela Popescu spunând "ce pula… citeşte

Raly pe 22 noiembrie 2014 12:25
Consider ca acest film ar trebui sa fie vazut de tineri in primul rand pentru ca sunt mai naivi si sa inteleaga ca nu trebuie sa aiba incredere in drogati, deoarece ii poate costa viata lor sau a persoanelor dragi. Dependentii sunt in stare de orice pentru o doza!
domnulk pe 10 Mai 2011 00:53
Nu-mi vine sa cred ca asta e un film regizat de Stere Gulea. Pare mai degraba al unui debutant.
iubitica1105 pe 15 Iunie 2009 00:04
Mi-a placut foarte mult filmul...unul dintre cele mai bune filme romanesti actuale...Adela Popescu este o actrita foarte complexa ce merita toate laudele.
black_swan pe 14 Februarie 2011 00:30
filmul e bun pentru ca transmite o idee si reflecta o realitate.atat.dar limbajul si felul in care e facut in sine nu sunt foarte convingatoare.singurul lucru care m a surprins pozitiv a fost sa vad ca adela popescu a jucat foarte bine.a reusit sa intre foarte bine in pielea personajului.cred ca e intr adevar talentata.
margott pe 22 Ianuarie 2012 13:50
Interesant scenariul, dar per ansamblu mi s-a parut un film deprimant. Are aceleasi stereotipuri din alte filme romanesti : trafic de droguri, de organe, abandon familial, migratie, incultura, plus injuraturi la greu, plus melodrama la greu. Se resimte influenta cinematografiei americane in filmul asta.
mebubu2007 pe 24 Aprilie 2013 03:34
mie mi s-a parut o poveste marcanta...atat din prisma copilului cat si a parintelui. uneori in viata faci niste sacrificii...incercand sa faci bine...dar nu realizezi cat rau provoci de fapt...un film pe cat de crud..pe atat de real despre viata din Romania...care pana la urma..ca vrem sa o admitem sau nu...unii o traiesc in fiecare zi a existentei lor. recomand cu caldura filmul atat pt adolescenti in speranta ca-i va trezi putin la realitate si-i va face sa fie mai atenti la anturajele din care fac parte dar si pt parintii care incercand sa ofere familiei/copiilor o viata mai buna pleaca in strainatate si desi multi nu realizeaza...se indeparteaza de ei.
Doroteea97 pe 13 August 2009 17:39
Filmul este foarte bun , dar am o mare dilema.Ce s-a intamplat cu Andreea fata lui Chriss? Dar cu Chriss?
Astept raspuns

Va multumesc

WeR0Ck pe 23 decembrie 2009 18:38
Chris a murit, iar fetita a plecat cu traficantii aia sau ce erau .... :((
niko5000 pe 31 Mai 2009 22:02
Nu am vazut filmul inca dar am vazut toate documentarele despre el si mi-au placut foarte mult, in plus imi plac foarte mult actritele Adela Popescu si Medeea Marinescu deci sunt sigura ca filmul este grozav.
MiRanDellA pe 07 Aprilie 2013 00:16
O poveste cunoscuta daca ne luam dupa cazurile vazute la televizor sau chiar traite. Cel mai dramatic a fost finalul, eu una chiar nu ma asteptam. Melodiile folosite de-a lungul intregului film sunt mortale si potrivite pentru toate secventele, actorii sunt printre cei mai buni si de exceptie, iar regizarea este una incredibila. Un film roman de exceptie ce ar merita multe premii gold si altele.
bulinuttza pe 18 Iulie 2010 15:06
un film socant, cutremurator. pacat ca lucrurie astea chiar se intampla.
mysty pe 05 Iulie 2009 16:38
Mă aşteptam la ceva mai mult totuşi.....limbajul ei vulgar e în contrast prea puternic cu atitudinea ei de mamă grijulie care işi alintă încontinuu copilul. Iar finalul se vrea a fi dramatic....dar lumea se întreabă ce s-a întâmplat cu copilul şi nu se concentrează la moartea Cristinei. E bunicel dar trebuia finisat parcă nu e terminat sau e terminat forţat. Oricum e mai bine ca un happy end. Lipseşte ceva....
fainutzu pe 12 iulie 2009 18:50
pai ce sa se intample.. finalul este unul trist si adevarat..copilul a iesit afara din tara prin bulgaria...dupa cum aflam din film.. iar politia romana este incompetenta... imi place ca te lasa sa-ti imaginezi un sfarsit..iar daca esti roman e imposibil sa nu stii ce se intampla mai departe.. asta este realitatea.
Alin420 pe 23 Decembrie 2011 13:54
Am dat nota 8 finca este unul dintre cele mai bune filme romanesti (din unltimul timp) ,nu m-am plictisit, nu am vazut faze de 15 min in cara nu se intampla nimic .
un film ok

bubbles25 pe 16 Octombrie 2011 20:16
chiar bun !
pentru un film romanesc chiar m-a impresionant enorm ... a fost destul de trist si dramatic filmul si sper ca le-a deschis ochii unor adolescenti cu venele umflate :|
raikks pe 13 Octombrie 2009 01:47
Ideea este excelenta, dar realizarea e praf -- scenariu de 2 lei, actori falsi, film tras de par la maximum.
kikill pe 20 Aprilie 2009 21:46
rina
de unde pot downloada filmul ? as dori un torrente romanesc fara invitatie va rog :-S ...daca se poate
mimi pe 25 Octombrie 2008 17:31
A aparut trailerul + un clip:

dalia pe 18 Decembrie 2007 15:35
subiectul pare ft interesant si de actualitate. sa vedem ce a iesit, mi-e dor de un film al lui stere gulea.
cetateanu pe 10 Septembrie 2010 23:03
Bunicel pentru ca sunt roman dar filmul m-a dezamagit rau de tot .
luciivan pe 08 Noiembrie 2009 10:56
uite si un film romanesc bun... poveste interesanta, scenariu bun, intoarceri de situatii, si final neasteptat (cep putin pentru mine)... adela popescu aleasa bine in rolul ei. sincer personajul Jonny am crezut prima data ca e interpretat de Luis Lazarus :)
alexandracristina pe 14 martie 2010 14:56
exact asta am crezut si io pentru un moment .....................................
marcusARCUS pe 19 Martie 2009 13:22
Weekend cu Mama
Eu cred ca o sa fie putin cam prostesc da' acu' faptu-i comis.Ma rog o sa-l vad normal..
StefanDo pe 20 martie 2009 13:06
daca nu l-ai vazut, de ce i-ai dat nota?
Rose pe 18 Mai 2015 13:14
Filmul este rupt din realitate
Cineva mai sus comenta mai sus ca e un film tipi anilor de dupa 90-cu injuraturi, fumat excesiv, un film caracterizat prin naturalete. Tocmai aceasta il face rupt din realitate pentru ca da, dupa 90 se injura mult mai mult decit inainte, si da, se fumeaza din ce in ce mai mult, in special tineretul (si se consuma droguri din plin) si da, merita vizionat pina la capat. Il consider insa un film foarte trist si deprimant.
Dragos.87 pe 22 Iunie 2021 23:30
Mi-a plăcut filmul ,prezintă realitatea de care ne lovim..are injurii dar și faze care te pun pe gânduri și un scenariu destul de interesant..o vizionare nu strică..
Sorin87 pe 15 Iulie 2014 21:31
O productir romaneasca reusita care poate fi vazuta pentru drama ce o transmite
cl24 pe 31 Octombrie 2013 16:27
Filmul prezinta realitatea zilelor noastre. Parintii pleacala munca in strainatate pentru a castiga material dar pierd pe partea sufleteasca...
flora.andriescu pe 21 Iulie 2013 15:49
Yep
Cre ca este singurul film romanesc care mi-a placut cu adevarat.Restul sunt de umplutura..
SoniaMaier pe 22 Martie 2013 02:40
Adela Popescu e baza :P imi place filmul , chiar am citit si cartea care se presupune a fi jurnalul lui Cris

foarte bun film !!

episcopul pe 25 Ianuarie 2013 01:04
interesant
sper sa nu vb cu pacat...dar parerea mea personala,este k ghinionul lu'stere gulea este k a fost contemporan cu sergiu nicolaescu....dak spun k din punctul meu d vedere,a fost peste sergiu,k regizor,probabil imi va sari multa lume in cap....dar imi asum riscu'...cel mai bun regizor roman....STERE GULEA.
Andrey9211 pe 04 Februarie 2011 04:05
Filmul este bun,dar lucrul care m-a deranjat foarte tare este ca se folosc prea mult cuvintele ''trip'',''film'',''gen'',''mega'',etc.. in special de fata cu masa si cu familia(orice drogat adevarat stie ca cuvintele astea se folosesc numai cu tovarasii,cu prietenii).Deci are o bila neagra penru asta,prea multa vulgaritate in limbaj,stiu ca asa pare mai realistic dar totusi e un film ,si injuraturile nici macar nu sunt realistice,se vede ca sunt fortate.Totusi nu poti sa vorbesti asa cu mata ,,ce film'',''ce trip urat'',etc...
adry21 pe 03 Februarie 2011 15:35
Deci filmu e dement. E foarte tare.Iar Adela..fara cuvinte nemaipomenita.
sathanatos pe 23 Ianuarie 2011 13:58
Un film exceptional, unul care este facut probabil dupa fapte reale. weekend cu mama nu este un film de ratat carora le plac filmele romanesti sau recte cu Adela Popescu o actrita talentata desavarsita. drama din film e suparba, intrand in viata personajului simti ceva straniu mai exact acest final neasteptat care ii lasa cu gura cascata pe toti vizitatori acestui film. nota 10+ super mia plaqt acest film. bravo Adela
superdepeche pe 06 Noiembrie 2010 04:00
BRAVO ADELA
S-A DOVEDIT A FI UNA DIN CELE MAI BUNE ACTRITE ACEASTA ADELA POPESCU,O PROFESIONISTA IN ADEVARATUL SENS AL CUVANTULUI,PUTAND JUCA ORICE GEN DE ROLURI(NUMAI IUBIREA,ANIELA,IUBIRE SI ONOARE,WEEKEND CU MAMA)
NOTA 10

adelina1988 pe 05 Septembrie 2010 13:42
Nu pot sa spun ca ma impresionat foarte mult filmul, are insa si o parte frumoasa.
kapecoo pe 30 Iunie 2010 01:20
mai bine de jumatate din film am crezut ca e un wannabe requiem for a dream. din fericire n-a fost asa. filmul s-a vrut socant si pana la urma chiar a fost socant. cateva lucruri care nu mi-au placut: o gramada de injuraturi degeaba, mereu aceleasi si care sunau si aiurea din gura cristinei; au fost cateva faze trase rau de par, cum ar fi cea de la metrou intre cristina si politistul ala comunitar, faza cu sevrajul e copiata si razcopiata in toate filmele cu drogati etc. una peste alta: filmul este bunicel intamplarile sunt triste. Cred ca a fost unul din ultimele filme in care a jucat Gheorghe Dinica. RIP
linde-mona pe 29 Iunie 2010 20:21
Am vazut filmul. Sincer mi-a placut. In general cred ca filmele din realiate sunt cel mai bine reprezentate in cinematografia moderna romaneasca.
Merita sa pierzi acele cateva minute in fata televizorului, pentru ca ai mule de invata din acest film

Radu1711 pe 11 Iunie 2010 09:25
radu1711
foarte reusit filmul, inspira realitatea din ziua de azi, foarte trist filmul.merita vazut
lanca pe 25 Octombrie 2009 13:32
un film care ar trebui vazut, pentru ca este stere gulea, pentru ca subiectul e bine exploatat regizoral, chiar daca pelicula, in ansamblu, are minusuri. adela popescu a fost o surpriza placuta pentru mine, stiam ca e primadona telenovelelor. nu am vazut-o jucind decit intr-un episod dintr-o telenovela romaneasca, in care era sora personajului interpretat de oana zavoranu. acolo mi se parea lipita cu superglue, o dublura pusa pe rol fara aviz prealabil. cred ca era demult tare povestea, acum m-a impresionat pozitiv. bravo!
rrs85 pe 26 August 2009 20:33
bun, insa pe ici pe colo se putea "misca" mai bine scenaristul si iesea mai colorat, mai adevarat.. oricum se poate sconta o reusita pe cinematografia romaneasca!!!
ghenescu pe 21 Martie 2009 16:58
Fara titlu
V-ATI BATUT JOC DE MINE...Alexandra,la o filmare imi spune-ai: "ai grja tata,nu-l rata pe Costica" ,si probabil "impotenta","senilitatea mea artistica", a facut ca de la personajul propus cu dragoste de voi,ajung sa vad pe ecran "o fantoma la volan".Felicitari celor de la imagine pentru tot ce-au facut.
Costica-un anonim nemtean

candy pe 28 martie 2009 14:28
eu am citit cartea weekend cu mama este frumos dar de termina cu criss care moare incercand sa o recupereze pe fica ei andreea de la glontz...se putea si mai bine:P parerea mea
zahra pe 25 septembrie 2009 12:02
La sfarsitul filmului apar toate melodiile.
mir_m pe 21 Martie 2009 14:53
Am fost aseara la premiera...pot sa spun ca este un film ok pentru cei din generatia domnului Stere Gulea, adica, daca comparam ceilalati regizori din aceiasi generatie o sa vedem ca este printre cele mai ok filme.
Degeaba lumea critica distributia, adica pe Adela Popescu, dar a facut un rol bunicel, mai ales ca ea a jucat numai in "productii indoilenice"(cum a zis Stere Gulea). A aratat lumii ca poate mai mult!
Medeea a facut si ea la randul ei un rol foarte bun, dar sa nu uitam ca Medeea este o actrita foarte buna....
Mie nu mi-a placut secventa din spital, unde repliciile erau exagerate si tonalitatea oamenilor total gresita!!!

kay pe 21 Februarie 2009 01:36
ar fi bine daca filmul ar fi apreciat pt subiect, nu pt distributia telenovelistica.
uau pe 24 Ianuarie 2009 19:13
premiera pe 20 martie daca nu se schimba din nou. stere gulea + o super distributie, trebuie ca merita vazut. dar de ce nu e deloc promovat filmul asta?
alexandra pe 05 Ianuarie 2009 21:44
cand apare filmu ca nu e :((((((
candid pe 12 Martie 2008 10:21
am vazut distributia completa si chiar e interesanta. apropo, ar trebui actualizata sectiunea asta: medeea marinescu nu apare in lista voastra si are rol principal alaturi de adela popescu.
Melinte Melani pe 11 Februarie 2008 22:31
Deci....in pOza asta e prea tare ..deci e superba incredibila ...senzational ..:)...eu ..o admir mult pe Adela...este o persoana care are personalitate ..daca pot spune..asha ..;))..e superba...sh ea nu uita ca are extrem de multi fani..!!:)..cum nici eu nu uit ..,ca seara sa teschid televizorul..pe acasa...sh s'o urmaresc ..:X:):D:*:*:*:*:*:*
oksama pe 25 Octombrie 2007 22:14
As vrea ca filmel sa fie dat la TV cat mai repede pt ca ne-ati facut deja curiosi.
Movaaa pe 21 Aprilie 2011 02:00
Fata de filmele romanesti care apar in zilele noatre acesta poate fi numit o capodopera a regizorilor romani.Este un film care m.a impresionat pana la lacrimi as putea zice.La inceput singurul motiv pentru care am vrut sa.l vad este Adela Popescu insa mi.a demonstrat ca este un film care merita vazut nu numai pentru ca joaca ea in el.
Boobby pe 19 Martie 2011 16:06
Filmul asta e genial! Genial ati auzit? L`am vazut de doua ori si inca as putea sa`l mai vad... ce prezinta filmul acest s-ar putea intampla daca nu chiar s`a intamplat in viata a multor tineri... Este adevarat... Sfarsitul este tragic... Dar filmul este cu adevarat bun!.