Păreri War Horse

(2011)

Calul de luptă

malasi pe 07 Martie 2012 19:13
bun
filmul este unul bun-nu foarte bun dar bun....Continutul review-ului trebuie sa aiba minim 50 caractere
vovin pe 16 Iunie 2013 19:13
dezamagit
Un film slab, cu un scenariu foarte prost: foarte previzibil, naiv si fara consistenta. Chiar nu mi-a placut. Ma asteptam la mult mai mult.
kakamo pe 04 Februarie 2015 14:08
Cam prea BlackBeauty
De la inceput .. e film de copii! Prietenia dintre un tip si un cap ... si atat!
Kuhaylan pe 14 August 2014 13:42
...................................................
F1979 pe 27 Ianuarie 2013 12:50
un film de pud direct in recycle!
un film parca din seria raposatului sergiu nicolaescu! Dzo s-al ierte, de morti numai de bine.
PROPAGANDA eftina!

andystarx pe 09 Ianuarie 2017 13:55
Un film facut de SPielberg,la care aveam ceva asteptari,dar care mi au fost inselate ! NU este cine stie ce,nu mi se pare asa impresionant ! SIncer mie unul,nu mi a placut !Foarte lung ,inutil !
user-6352a3057c990 pe 31 Ianuarie 2024 10:49
Achiesez la tot ce s,a spus pozitiv aici în comentarii ,despre acest formidabil film:regie,scenariu,decoruri,sonor s.a. Aș remarca, redarea sumbră,aproape inumana a câmpului de luptă din Primul război mondial, tranșee,sarma ghimpată, mocirla ,cadavrele soldaților morti plutind prin băltoace și noroi ! Și iata ca peste 100 de ani scenariul se repeta la granițele de Est ale României , în războiul de agresiune dus de Rusia putinistă împotriva Ucrainiei! Nu-i, asa ca lumea nu invata nimic din lecțiile tragice ale istoriei?!
Categoric un 10+ ptr. acest minunat film, bijuterie.

delllia pe 27 Iulie 2021 19:50

user-5a6dde5e3c366 pe 26 Iunie 2021 18:59
De ce nu pot vedea filmul ,ce are din pacate un film frumos
hinatauzumaki pe 18 Ianuarie 2021 00:52
Cezarika21, te trezisi vorbind? Este un film emoționant. Eu chiar am plâns și m-a ținut cu sufletul la gură. Ești 0 barat la capitolul aprecierii filmelor bune
Andrei_Filmagica pe 11 Noiembrie 2020 23:05
Loialitate
Un film excelent despre credință și loialitate, despre legătura puternică dintre cal și stăpân, despre prietenie oarbă la propriu și la figurat în final....Merită văzut, foarte frumos regizat!
user-5ae0276cb48ac pe 01 August 2020 16:40
FILM DE NOTA 12 ! FOARTE EMOȚIONANT, CAPTIVANT, TE DUCE ACOLO IN POVESTE , TE FACE SO TRAIESTI LA INTENSITATE MAXIMĂ ,CEVA IN GENUL "PE ARIPILE VÂNTULUI " .L-AȘ REVEDEA DE MULTE ORI !
lavvw pe 17 Mai 2020 23:52
exceptional.... cu multe lacrimi
nu credeam ca pot plange atat la un film.... extrem de emotionant pt iubitorii de animale. te sensibilizeaza din minutul 10... efectiv impresionant. de asemenea, este un film realist despre razboi, suferinta si sacrificiu. foarte bun, regie, montaj, scenariu, muzica
Caktus pe 28 Aprilie 2020 14:51
Un film superb. Foarte bun si emotionant. Unul din cele mai bune filme ale lui Spielberg. Poate nu e de 10, dar de 9 cu siguranta!

Scenariu: 9/10
Interpretare: 9/10
Coloana sonora: 9/10
Final: 10/10

9/10

Sapientia pe 21 Decembrie 2012 16:09
"Wherever you are, I will find you and I will bring you home."
Numindu-l film nu prea face dreptate. E mai degraba o experienta. Un film...puternic si coplesitor. Dar asta e putin spus. Eu nu stiu ce ati facut voi, dar de cand am auzit fluierul (nu la ferma), pana la sfarsitul filmului, ochii me au fost in lacrimi si chiar exista pericolul sa dau apa la soareci. Ultima data cand s-a intamplat asta, am vazut Hachiko. Spielberg a rupt tot si a facut, daca nu ma insel cel mai frumos film din 2011. Poveste extrem de interesanta, cel putin pentru mine, care a fost bine realizata, indepartandu-se din directia tuturor cliseelor facute de filme asemanatoare cu asta. Scenelor au fost realizate impecabil de Spielberg si compania, poveste, inca o data, fascinanta, scenariu grozav, si o coloana sonora adecvata. Bravo. Si, forta Joey!
FreeCinema.ro pe 16 Aprilie 2012 12:38
Este doar un film anemic, fara rost. Nu putem cere prea mult de la Spielberg.
iiii pe 4 iulie 2012 14:39
sictir cu mami tau
Caktus pe 12 mai 2020 00:49
Spielberg e in top 3 regizori ai epocii lui.
creanga000 pe 22 Martie 2012 18:05
cam slabute asteptarile pe care le aveam,dar nah...
iiii pe 4 iulie 2012 14:39
altu... asta nu e avengers ma!
ginulet pe 26 Februarie 2012 10:40
am vazut trailerul si ma lasat rece, nu cred ca cineva chiar ar vrea sa vada acest film.. ce e si cu filmele astea cu animale devotate si alte porcarioare de astea ieftine... dar poate ma insel eu si de fapt e un film frumos, despre prietenia dincolo de intelegere dintre un om si un cal...
emka pe 15 Februarie 2012 23:07
eu sincer nu stiu ce a-ti vazut voi bun la filmul asta, in afara de faptul ca are cateva scene comice, in rest pe mine nu m-a impresionat deloc...
iiii pe 4 iulie 2012 14:38
daca esti batut in cap normal ca nu te-a impresionat.
Caktus pe 12 mai 2020 00:49
emka ce nu ti-a placut?
MissLady pe 05 Iunie 2012 22:14
Hmmm, e un film bun, emoționant, însă... nu chiar ce te așteptai de la un maestru ca Spielberg. Oricum, nu e o dezamăgire. Doar că e sub alte - multe - filme ale lui Spielberg. Și nu pot să nu mă întreb câți căluți au murit în timpul filmărilor? Guys, sunați repede la protecția animalelor.! :)
narcisson pe 21 august 2012 00:46
Daca urmareai filmul pana la capat, ai fi vazut ca: ''Niciun animal nu a fost ranit in timpul filmarilor''! :)
theodora30 pe 10 Ianuarie 2012 19:53
nu gasest titrarea la war horse ..ajutati ma va rog ,am cautat peste tot
bodhi pe 11 ianuarie 2012 02:03
mai cauta ... ca exista
MikkaelWolfganger pe 04 Februarie 2013 13:59
Un film bun, pentru o seara cu familia.Este emotionant, frumos filmat si cu niste scene foarte lacrimogene.Parte feminina va aprecia filmul asta.Totusi in multe momente, este inutil de siropos , iar in altele devine plicitisitor.Un film care ,insa, per total, mi-a placut.
zdraveius pe 27 Februarie 2012 22:51
Ce obositor a devenit sa aud numai limba engleza. In toate filmele americane se vorbeste numai engleza. In acest film auzim soldati germani vorbind intre ei in limba engleza, dar cu accent german. La fel auzim tarani francezi vorbind numai in engleza, dar cu accent frantuzesc. Sau neamt si francez vorbind in engleza cu un puternit accent britanic.
Natiunea americana considera ca daca stii si alta limba in afara de engleza, esti un tradator, un individ care nu intelege patriotismul si mandria de a fi american. Inferior, degradat.
Prea multi analfabeti, ca sa le subtitreze filmele sau prea comozi, prea infumurati. Nu vor sa invete alta limba. Ii jignesti daca le spui ca sunt niste ignoranti.

tedy_jackson_dennis pe 26 Ianuarie 2015 01:33
:x
Abia astept sa-l vad. Spielberg nu poate face un film slab, pur si simplu nu poate!
ciprian34 pe 12 Septembrie 2013 22:34
La fel ca Hachiko si acest film trateaza legatura emotionala intensa ce poate avea loc intre un om si un animal de data aceasta un cal,adevaratul cel mai bun prieten al omului.
dudimicut pe 15 Februarie 2013 23:59
daca puteti vedea filme in care animalele sunt maltratate, povestea este exagerata si secventele cu razboi interminabile, dar cu toate acestea filme in care mesajul este unul puternic- war horse este o alegere inteleapta.
NmpN pe 26 Noiembrie 2012 03:09
Un film reusit care la sfarsit reuseste sa imprime o amprenta emotionala . Poveste buna , distributie buna , coloana sonora buna deci...merita vazut , RECOMAND!
user-609153a30fbe7 pe 27 Iulie 2021 19:30
Un film extraordinar!! Un altfel de Black Beauty! L-am văzut de foarte multe ori și de fiecare data îl privesc cu aceleași emoții,de fiecare data plâng la el,de fiecare data am sufletul la gură și mă emoționez la anumite momente din film! Merită văzut!nu este clar,timp pierdut! Loialitate și multă iubire! Va invit sa îl vedeți! Nota????? 10 10 10
tempesta55 pe 01 Martie 2020 01:26
Excelent!!! Incredibil!!! Emoționant!!! Si bineinteles, la sfarsit am observat, este sub bagheta lui Spielberg!
AlexBoSS74 pe 01 Martie 2020 01:19
Incredibil!! Superb, foarte frumos, coloana sonora si imagini excelente! Tocmai ce l am vazut la pro tv.. Foarte emotionant, dramatic in multe momente si tensionat, dar merita categoric vazut. Este foarte bine realizat!
Smrs pe 09 August 2019 01:35
Excelent
Un film fenomenal. Stim cu totii celebrele filme despre credinciosia si prietenia unui caine fata de stapanul sau, dar de tata aceasta vedem eroismul unui cal. Ceva nou, dar la fel de impresionant.
blacksea_rider pe 03 Iunie 2019 13:57
L-am vazut fara sa stiu ca-i Spielberg ...tipul e mare....
Salbaticul pe 19 Ianuarie 2019 20:55
Steven Spielberg+douã animale extraordinare+regie extra de nota 10=Capodoperã.
carmen_angelus_romila pe 11 Noiembrie 2018 13:26
Atata timp cat filmul apare sub regia marelui Steven Spielberg, succesul si audienta acestuia este sigur garantata, iar aceasta foarte buna realizare, ce surprinde dramatic, dar genial, legatura extraordinara dintre un cal si stapanul sau, in conditiile vitrege ale razboiului, nu face deloc exceptie...!
pceli2007 pe 01 Aprilie 2017 05:56
Un film relaxant, despre aventurile unui cal pe timp de război, cu scene emoționante care ne delectează cu un final fericit.
Dragos.87 pe 03 Martie 2017 19:31
Cand spunem Steven Spilberg vorbim despre arta cinematografica.Acesta este genul de film care iti atinge cele mai sensibile corzi pentru ca este intr-adevar o productie reusita.Scenariul interesant cat si regia foarte bine realizata si care este insotita si de o coloana sonora de mare clasa.Este vorba despre curaj si ambitia de a reusi iar daca nu l-ai vazut este momentul sa o faci!
catalin_ionut_23 pe 26 Ianuarie 2015 10:23
foarte bun,recomand!
foarte bun filmu si interesant mie mi-a placut il recomand nota mea 10
Claudynho pe 31 Ianuarie 2014 14:37
Un film exceptional, foarte impresionant si emotionant ...Recomand acest film !!!
dandi pe 15 Octombrie 2013 22:44
un film minunat
Foarte bun filmul am si plans la urma urmei ce minunate pot fi animelele in viata unui om ori de ce fel ar fi,animalul te iubeste neconditionat.
doomlol96 pe 03 Septembrie 2013 03:23
GENIAL
intre capodopera si intre obligatoriu de vazut !,dar totusi se incandreaza in topul filmelor la care sa te uiti inainte sa mori.!! genial film.
Elkabros pe 21 Iulie 2013 22:49
Nenorocitu naibi iar a facuto .
Nu se poate exsista si nu se va mai naste niciodata un asemenea regizor precum Steven Spielberg , este pe departe cel mai mare regizor din tot universul , multi incearca sa-l copieze dar nu reusesc . Capteaza telepatic visele si trairile unei intregi planete si le poate transforma oricand in filme miraculoase .

puffulette pe 06 Mai 2013 15:47
Mi s-a parut un film extraordinar. In primul rand povestea emotionanta si bine pusa la punct, distributia numai cu actori buni si decorurile foarte frumoase ce au completat filmul, recomand.
ringtons pe 31 Martie 2013 21:03
Asta da!!
Asa da film sa vezi asat merita 10+++ nu am mai vazut de mult un asemenea film o capodopera in adevaratul sens al cuvantului nu mai am cuvinte sa imi expun sentimentul este un film de oscar.Dar chiar daca nu o sa il ia pentru mine ramane unul din cele mai bune filme vazute vrodata.
!!!! :))

malls pe 05 Februarie 2013 19:07
Foarte reusit, mi-a placut mult desi initial nu i-am dat mari sanse. Il recomand!
cretzu333 pe 25 Ianuarie 2013 23:50
capodopera
m-a lasat fara cuvinte...exceptional...l-as viziona oricand din nou
1997orton pe 04 Ianuarie 2013 20:17
un film genial
Un film foarte bun.Este o drama cum rar se mai fac in zilele noastre.Va recomand cu caldura acest film!
chiba_florin pe 01 Ianuarie 2013 19:08
surprinzator
CAPODOPERA putin spus, wow nu-mi gasesc cuvinte sa-l pot aprecia destul, impresionant, fabulos, extrem, captivant, etc.
mariushd8 pe 27 Decembrie 2012 13:29
mariushd8
un film care merita vazut pe mine ma lasat placut surprins de ceea ce am vazut !
sorina25 pe 04 Decembrie 2012 05:52
Il recomand cu tot sufletul. Astazi l-am revazut cu cea mai mare placere. O poveste mult prea frumoasa pentru a nu fi impartasita de noi toti!
Sorin87 pe 26 Noiembrie 2012 09:56
War Horse
Un film foarte reusit cu o incarcatura emotionala foarte mare intre un baiat si calul sau care il crescuse de mic.nota 10
Go1 2 3 4