Păreri Vertigo

(1958)

Amețeala

cezarika21 pe 20 Mai 2013 20:23
Manipularea temerilor omeneşti
Regizorul Alfred Hitchcock a fost pasionat în cursul îndelungatei sale cariere de cineast de crearea unei atmosfere de suspans febril prin manipularea temerilor și obsesiilor omenești. Nici unul dintre filmele sale nu plonjează atât de puternic în adâncimile amețitoare ale psihologiei umane așa cum o face ”Vertigo”.

Ceea ce se știe astăzi mai puțin este că filmul este o adaptare a romanului ”D'entre les morts” al autorilor francezi Boileau și Narcejac, cu modificările de rigoare aduse de geniul creator al lui Hitchcock. Cineastul încercase anterior să ecranizeze romanul ”Celle qui n'était plus” al acelorași autori, dar pierduse drepturile de ecranizare în favoarea lui Henri-Georges Clouzot ce a realizat un thriller remarcabil intitulat ”Les Diaboliques” (1955). Combinarea talentului literar al unora dintre cei mai cunoscuți autori de… citeşte

Sergiu.Lobont pe 26 Noiembrie 2010 21:20
Imi place Hitchcock, imi place James Steward, imi place filmul. Regizorul isi imprima amprenta asupra desfasurarii filmului intr-un mod care l-a facut celebru. Bravo!
cetateanu pe 07 Noiembrie 2010 20:15
Zilele acestea am redescoperit geniul lui Hitchcock printr-o serie de filme care l-au făcut celebru. Dacă stăm să le catalogăm, este foarte greu de spus care dintre minunatele sale creaţii este cea mai bună, pentru că fiecare ne oferă un suspans cum rar mai întâlnim azi. Pentru mine scena duşului din Psycho va fi de neuitat, la fel şi aparatul de fotografiat din Rear Window sau covorul de păsări din filmul cu acelaşi nume şi tocmai de aceea îmi este imposibil să catalogez un anume film, drept cel mai bun. Toate te încântă, toate te surprind chiar dacă preferinţele maestrului sunt observabile pentru orice cinefil care ştie că un film nu se apreciază după efecte speciale sau vizuale.

Revenind la filmul de azi, acesta te va surpinde din nou prin genialitatea regizorală a lui Hitchcock. Probabil unii, care nu cunosc opera regizorului, se vor întreba… citeşte

Sergiu.Lobont pe 16 ianuarie 2011 04:02
Urmareste-l pe David Lean, un alt garant al calitatii... Lawrence of Arabia, Great Expactations, Doctor Zhivago, Bridge on the Tiver Khai sunt doar cateva ilme regizate de el.
KarGo pe 01 Octombrie 2012 21:52
considerat unul din cele mai bune si personale filme ale lui Hitchcok,"Vertigo" reuseste sa cuprinda toate temele recurente ale regizorului, intr-un ambalaj extrem de bine realizat.Hitchcock spunea ca forma trebuie sa primeze in arta,si nu substanta.intrebat de un ziarist despre mesajul unui film al sau,el spunea ca "daca vreau sa transmit un mesaj,merg la posta".cu "Vertigo",stilul lui este mai stralucitor ca niciodata,iar mesajul sobordoneaza eleganta imagine si montaj.Stewart este excelent ca un detectiv prins in mrejele unei afaceri pe care nu o poate controla sau intui.Novak este o femeie plina de mister,o femeie care joaca un rol magistral,pentru a reveni la ce era cu adevarat-o fata simpla si saraca.e felul lui Hitchcok de a spune ca si cele mai banale prezente pot fi incantatoare,si el are ingradientele necesare pentru a metamorfoza in stilul sau unic pe orice si… citeşte
cristimilan7 pe 25 Octombrie 2008 20:09
Ce sa zic ... CAPODOPERA !!!
blabla pe 01 Aprilie 2010 23:04
super
cum spune si cristimilan, vertigo este o capodopera!!
cu toate ca nu prea imi plac filmele vechi acest film mi'a placut ffff muuult!!! ma bucur ca sora mea a reusti sa ma convinga sa'l vad,pentru ca datorita ei am descoperit ca unele filme vechi sunt mult mai misterioase dar si emotionale decat cele din prezent.
cred ca filmul acesta merita nota 10 si sa'l adaug la favorite!!!
este obligatoriu de vazuuuut!!!

dragosbor pe 09 Februarie 2010 14:58
filmul este bun,dar actiunea se lasa prea mult asteptata...oricum, sa nu uitam ca vb de un film din 1958. Bine gandit, ia a doua parte a filmului este excelenta.
ghost90 pe 02 Septembrie 2010 13:28
superb
dupa parerea mea,alaturi de Rear Window,cea mai buna realizare a lui Sir Alfred Hitchcock.Un film plin de suspans,in care James Stewart isi joaca foarte bine rolul,dupa cum ne-a obisnuit de altfel...this masterpiece cannot be missed
valericba pe 14 Septembrie 2012 15:13
Marea ameteala...
Vertigo, as putea spune, este chintesenta filmelor lui Hitchcock, in acest film se regasesc toate elementele definitorii ale filmelor marelui regizor printre care misterul; suspansul; blonda fermecatoare; uneori neajutorata, intotdeauna in mijlocul pericolului, mereu indragostita de personajul masculin; un barbat carismatic, curajos, serios, inteligent, amuzant, cu prezenta de spirit; situatii limita; situatii aparent fara iesiri.
Vertigo da o adevarata ameteala, inceputul este hipnotizant ca mai apoi sa continue intr-un ritm alert, atingand deznodamantul intr-o nebunie de emotii si sentimente ravasitoare.
DE VAZUT, sau de revazut dupa caz.

Florinnm pe 23 Decembrie 2009 03:52
Un film de-a dreptul fenomenal.O capodopera ce te tine in suspans.Extraordinar film.am ramas fara cuvinte,e unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut vreodata.
matew10 pe 08 Octombrie 2012 12:57
Lipsa de iubire din viata unor oameni ofera putere unui spirit malefic dornic sa-si tulbure victimele sale prin orice mijloace. Fie ca sunt fobii, temeri sau suspiciuni aceste arme damnate sunt menite sa deformeze imaginea unor oameni aparent siguri pe sine. Secventa visului lui Scotty realizata cu maiestrie de Hitchcock (un mare plus pentru un film din anii '50) doreste sa surprinda. Avem parte de o aventura palpitanta in care nevoia de a iubi este un deziderat nu usor de atins. In tot cazul o capodopera a genului thriller - drama pe care il recomand oricarui iubitor al celei de-a saptea arta.
oneflyride pe 04 Aprilie 2012 19:02
Best of Hitchcock
Mereu am zis ca Hitchcock mi se pare prea laudat, dupa ce am vazut Psycho si nu am ramas foarte impresionat. Vertigo , insa , e un film care merita toate laudele si , dupa parerea mea, il consider cel mai bun film al lui Hitch , totodata cel mai personal si inteligent . Un film despre obsesie, neputinta, imperfectie, razbunare , redemption . 9/10.
into_the_labyrinth pe 27 Ianuarie 2014 04:28
O capodoperă hitchockiană, care prezintă un caz complicat, în care teama, iubirea şi autoculpabilizarea joacă un rol extrem de important. Tema obsedantă a căderii în gol, imposibila iubire pentru o fată care era (sau se credea, sau... veţi vedea) posedată de spiritul unei rude sinucigaşe, dorinţa eroului de a nu da greş din nou, după ce un coleg murise - sunt doar ingredientele, sumar prezentate, ale unui scenariu care vă va captiva, cu siguranţă. Să spun mai mult ar însemna să produc un mare spoiler - dar vă asigur că este un film foarte bun, care merită cu prisosinţă văzut. Chiar pot să spun că mi-a plăcut mai mult decât Psycho, o altă realizare celebră a lui Hitchcock.
cezarika21 pe 15 august 2016 21:00
Îndrăznesc să cred că tema căderii în gol (asociată cu senzații ca neputința sau ratarea) apare mai des în coșmarurile oamenilor decât tema morții. Greșesc oare?
into_the_labyrinth pe 16 august 2016 02:39
Aş crede că nu. De obicei, în vis apar mai curând astfel de elemente. Nu pot spune cu certitudine, dar înclin să-ţi dau dreptate. PS. Rectific: mi-au plăcut cam la fel de mult, dar Vertigo mi se pare un film mai complex.
Narcis_1976 pe 16 Aprilie 2012 08:56
Vertigo un film bun in stilul lui Hitchcock, eu am avut senzatia ca filmul a avut totusi destule momente goale , scene prelungite inutil de mult.
andreyuzzu pe 07 Septembrie 2009 01:32
pacat ca putini "cinefili" stiu de aceasta capodopera semanata hitchcock. Pur si simplu te tine in suspans de la inceput pana la sfarsit.
lamationairetia pe 05 Martie 2012 10:25
film de referinta
magistral facut , pe o intriga interesanta, jucat de nota 10.
nicoux pe 24 Iulie 2011 18:54
Un film vechi dar foarte bun , geniul lui Hitchcock nu se dezminte.
Fumed pe 03 Noiembrie 2010 17:02
Un film genial!
Vertigo, inca o capodopera marca Alfred Hitchcock. Este unul dintre cele mai fascinante filme din toate timpurile!
turonian pe 28 August 2010 15:54
Superb, magnific... In stilul lui Hitchcock. Imi aduce aminte de Rear Window.
veronica210 pe 18 Mai 2010 12:06
...un film plin de suspans si un scenariu imprevizibil..de asemenea stilul acela al personajelor specific anilor '50 imi place foarte mult...
Stephen2D pe 24 Mai 2016 10:20
Mi-au căzut ochii la scena finală.

deea9595 pe 10 Iunie 2011 20:21
un film genial,o adevarata capodopera care merita vazuta de orice cinefil care vrea sa vada un film bun!
ciobotaru pe 20 Decembrie 2010 19:15
foarte interesant , mi-a placut foarte tare ......
balta67verde pe 21 Octombrie 2016 15:21
Unul din cele mai bune filme ale lui Hitchcock. Obligatoriu de vazut.
CazaGio pe 28 Ianuarie 2013 23:26
Pe cat de vechi, pe atat de bun
Un film reusit... incredibil de reusit. Abia acum o saptamana am reusit sa vizionez aceasta productie... am tot amanat momentul, din cauza ca nu sunt adeptul ecranizarilor vechi... in privinta acesteia m-am inselat. Scenariul si mai ales finalul m-au lasat fara cuvinte
alex_il_fenomeno pe 21 Mai 2012 17:51
o alta mare productie semnara de Alfred Hitchcock , un film interesant prin continut si realizare propriu-zisa ... desi , daca nu exista acel moment al scrisorii nu am fi stiut adevarul poate pana la final , intrucat momentele de asteptare te pot "omori" cateodata . iar finalul vine tocmai cand crezi ca totul se va termina intr-o maniera pur "hitchcockiana" , dar este total neasteptat , zdruncinandu-te pana in maduva spinarii ! merita urmarit fara probleme din numeroase puncte de vedere , fiind un clasic foarte inspirat .
Bibi_TM pe 06 Decembrie 2012 09:58
T R I V I A
Pentru relizarea filmului Vertigo care a avut un buget brut de cca. 2,5 milioane de dolari, Alfred Hitchcock a ales locații de filmare care mai de care mai vestite și interesante, astfel:

1000 Mason Street, North Beach, San Francisco, California, USA
1007 Gough Street, San Francisco, California, USA
900 Lombard Street, San Francisco, California, USA
Big Basin Redwoods State Park - 21600 Big Basin Way, Boulder Creek, California, USA (Muir Woods)
Big Basin, California, USA
Biltmore Hotel - 506 S. Grand Avenue, Downtown, Los Angeles, California, USA
Brocklebank Apartments - 1000 Mason Street, San Francisco, California, USA
California Palace of the Legion of Honor - 34th Avenue & Clement Street, San Francisco, California, USA (Art Gallery)
Claude Lane, Bush Street, San Francisco, California, USA
Cypress Point,… citeşte

Vorador pe 26 Ianuarie 2012 19:00
Falling In Love...Or Just Falling?
Un film deosebit care te prinde din prima clipa,spre final o sa-ti dai seama ca nimic din crezi nu este adevarat.
balika pe 08 Noiembrie 2010 01:51
Nu stiu daca chiar a avut nevoie filmul asta de un runtime asa de lung. Inceputul ma cam plictisea, pana a ajuns sa se dezlantuie povestea. Sfarsitul haotic a fost exceptional nimerit.
andils pe 11 August 2010 17:24
un clasic! Hitchcock are un stil unic de a prezenta actiunea. te tine in suspans pana in ultimul moment.
artgrl pe 01 August 2010 09:56
Alfred Hitchcock a fost si este un geniu al cinematografiei si nici cu acest film nu se dezminte.Desi in aparenta filmul are un subiect simplu,chiar banal,este un film extraordinar,dand dovada de o complexitate specifica lui Hitchcock,datorita rasturnarilor de situatie in momentele potrivite.
aayana pe 10 Decembrie 2011 23:18
Un film construit cu măiestrie, cu răsturnări de situație și suficient mister cât să te țină curios. Recunosc, prima jumătate a filmului pune răbdarea la încercare dar totul este așezat în așa fel încât să aibă efect dramatic.
Spoiler!!
Mi s-a părut puțin greu de digerat faptul că John n-o recunoaște pe Madeleine. Acest detaliu scade din credibilitatea poveștii.

sabinalin pe 12 decembrie 2011 11:09
Aproape toate filmele lui Hitchcok rezista trecerii timpului, asta-i amprenta unui mare cineast.
pharmakon pe 11 septembrie 2017 12:02
Punctul tau te vedere vine din partea unui om nomal psihic. Dar crezi ca o persoana care trece printr-o asemenea trauma cum a trecut John mai poate fi considerata normala psihic? Este important sa iei in considerare alterarea realitatii lui John si faptul ca el o vede pe Madeleine in orice femeie ce are o oarecare asemanare cu ea. Atunci cand o vede pe Judy nu face altceva decat sa o proiecteze pe Madeleine asupra ei (chiar daca sunt una si aceeasi persoana), deoarece suferinta si vina ce-l framanta sunt foarte apasatoare. El se considera vinovat si crede ca merita sa sufere pentru ceea ce s-a intamplat. Traieste intr-o alta lume decat cea in care traiesc toti ceilalti. Eu consider ca Hitchcock a reusit sa fie un fin psiholog in filmele lui, iar daca supui unei analize minutioase intamplarile ce par imposibile, te asigur ca le vei gasi o explicatie psihologica. Si, sa nu uitam ca este totusi un film. Fantasticul exista, asa cum exista in orice opera literara.
mtraianc pe 23 Noiembrie 2011 23:51
nota 9 din 10
cine nu a vazut , trebuie sa -l vada ....................................
Filme, cărţi, optimism. pe 16 Ianuarie 2011 14:41
Vertigo (1958)
Ce aş putea spune? Simt că a mă apuca să scriu despre Vertigo e ca şi cum aş dori să reconstruiesc piramidele din Egipt de unul singur. Ca şi cum ar trebui să pictez Mona Lisa. E foarte greu să vorbeşti de capodoperele din orice domeniu. Hitchcock pentru cinematografie e ca Shakespeare pentru literatura sau [...] citeşte
_voda_ pe 13 Decembrie 2009 23:09
definitia suspanuslui, poate cel mai bun film al lui Hitchcock( desi are destule filme excelente). sper sa nu ii faca remake, cum au facut cu psycho-cel din 1998 mi se pare o pacaleala ieftina
ionutt- pe 07 Decembrie 2010 12:02
Filmul e bun, psihologic, bine gandit, in stilul caracteristic lui Hitchcock ,dar nu-i facut si pentru mine.. m-a plictisit grav. Daca ar fi sa-i recunosc valoarea filmul ar fi undeva pe la 9..10 , da nu i-o recunosc si-i dau 7.
Stiri de bine pe 30 Ianuarie 2010 21:40
Un film splendid dar tulburator, "Vertigo"
[...] a doua parte a filmului avem parte de un vartej de emotii in momentul in care Scottie incearca sa-si reinvie iubita moarta [...] citeşte
mihaelatb pe 03 Decembrie 2022 19:23
Un film bun, cu suspans, cu vise subliminale, ca in Spellbound, dar fara „fundalul” lui Savador Dali. Scenariul inspirat de un roman politist scris de Boileau=Narcejac si aparut in 1954. Kim Novak arata foarte bine si joaca corect, uneori cam teatral. James Stewart in schimb nu-mi place si nu-l pot aprecia la justa lui valoare. Finalul nu l-am inteles, o moarte inutila, iar vinovatul a ramas nepedepsit.
DAMME pe 14 Octombrie 2022 20:18
mindfuck...
ce sa zic...un film genial ca orice film regizat de inegalabilul Alfred Hitchcock.
Smrs pe 17 Noiembrie 2021 20:59
Cred că acesta este filmul perfect încadrat la nota 8, nici mai mult nu merită, dar nici mai puțin. O paranteză mică - putem observa slăbiciunea lui Hitchcock pentru actorul James Stewart, pe care îl folosește în câteva roluri bune din filmele sale - dar din păcate, filmele au momente care suferă pentru celebrele metehne ale trecutului - scene neverosimile. Aici, cred că cele mai deranjante două aspecte sunt faptul că pentru o problemă supranaturală, cum era prezentată la început escrocheria, nu angajezi un detectiv care nu știe cu ce se mănâncă - chiar dacă el află anumite aspecte tipice poliției, nu se justifică de ce nu a primit un rol de medic sau preot. Pe de altă parte, mă omoară modul în care detectivul urmărește acea femeie, o lipsă totală de discreție, stând numai în fundul ei cu mașina, ba chiar parcând imediat în spatele ei, ori în… citeşte
AdriAdrianna98 pe 24 Septembrie 2020 11:20
Încă un film de excepție de pus la colecție al maestrului. Plot twist peste plot twist. Un film care reușește să-ți dea o stare de frică fără să fie nimic horror.
El_KaPpa pe 25 Mai 2020 01:47
9,2/10
Vertigo cred ca este cel mai dichisit film al lui Hitchcock din punct de vedere al cinematografiei, beneficiaza de scenariul cel mai bogat in teme psihologice, plus aportul a doi actori excelenti in roluri, James Stewart si Kim Novak.
Revazut astazi insa am observat mult mai bine ca la prima vizionare ca are doua probleme suficient de mari pentru a nu-i oferi nota maxima. Prima este legata de o scena care dezvaluie totul mult prea devreme, iar a doua este legata de lipsa plauzibilitatii inspre final. Daca totul merge ca uns pana in ultima jumatate de ora si are explicatiile necesare, de acolo si pana la final sunt momente care se leaga mai cu forta...

FillerCristi pe 13 Ianuarie 2018 21:44
Vertigo
Nu cred ca o sa se mai faca astfel de Filme. Filmul ` Vertigo ` este o adevarata Capodopera. A trecut mai bine de 60 de Ani si totusi ramane foarte bun chiar si pentru zilele noastre. Inceputul este oarecum lent dar te captiveaza incet si bine. Chiar ca nu ar risca nimeni un Remake iar Alfred Hitchcock un adevarat Geniu si va ramane mult timp de acolo si nu cred ca va reusi cineva sa-l intreaca. Isi va reveni suficient cat sa-si redescopere femeia visurilor? Insa este suficient de puternic sa o piarda si a doua oara? Mi-a placut extrem de mult Finalul care are un Impact urias asupra spectatorului... Recomand!
Dragos.87 pe 03 Martie 2017 22:59
Un film remarcabil si totodata atat de misterios.Un film foarte bun bun in care maestrul Alfred H. isi pune clar amprenta printre multe alte capodopere ale sale.Scenariul cat si regia mai ales sunt lucrate cu mare precizie incat sa nu apuci sa iei nici o gura de apa sau sa simti cum se scurge timpul.Astea sunt filme care merita toata stima din partea cinefililor.Cuvintele sunt de prisos.Il recomand oricarui cinefil adevarat!!
Shadow_Master pe 03 Noiembrie 2015 17:37
Un thriller de nota 10 regizat de celebrul Alfred Hitchcock cu un final pe masura.
GabrielaSirbu pe 08 Octombrie 2015 15:39
L-am vazut aseara, pe tvr2, si da, asta zic si eu final neasteptat in care, "pedeapsa" divina face dreptate. Un film de vazut oricand=9 stelute!
lili22 pe 17 Iunie 2015 05:09
a fost bun
Si mi-a placut, se vede mana unui maestru, mai putin interpretarea frumoasei Kim Novak.
Theodoric pe 20 Octombrie 2014 21:54
Multe de descoperit,multe calitati de atribuit unui tablou minunat.Creatia este foarte buna,cu o patrundere lunga in atmosfera filmelor.Un film impresionant cu final surprinzator
xerses pe 25 Iunie 2014 17:11
Impresionanta interpretare, regie, ritm al filmului...Creeaza stari profunde incarcate de tensiune si confuzie.
radu3455 pe 27 Octombrie 2013 00:13
inca un film genial marca Alfred Hitchcock plin de mister care te tine in suspans pana la final,iar actorii au fost senzationali,merita vizionat nota 9