Păreri Vertical Limit

(2000)

Lupta cu înălțimile

uNICK pe 22 Iunie 2010 21:24
dupa cum incepe filmul nu ai cum sa nu te uiti mai departe , un film f bun........
alexaa pe 15 Mai 2010 11:48
un film despre alegere si curaj. un film dur care arata relitatea cruda a celor ce se aventureaza in expeditii periculoase
alex_il_fenomeno pe 30 Martie 2013 15:20
Un film de actiune realizat ca la carte, plin de suspans si de emotii, punand o presiune enorma pe umerii spectatorului in fiecare clipa trecuta, atingand niste puncte pe care nu crezi in prima faza. Chris O'Donnell face un rol deosebit, asa cum ne si asteptam pana la urma de la el, iar decorurile oferite de natura bat oricare altele, avand un rol atat de important in aducerea celui care il urmareste in mijlocul actiunii. Am trait cu sufletul la gura fiecare scena, astfel incat il recomand mai departe tuturor, fiind un film de actiune excelent.
matew10 pe 14 Februarie 2011 12:10
Un ambient cu totul deosebit. Ce alpinist nu si-ar dori sa ajunga aproape de acoperisul lumii. Asta ar parea sa induca regizorul privitorilor. Un film pentru cei pasionati de munte si nu numai. Un scenariu banal in general, dar o desfasurare a actiunii ceva mai realista.
palade_gil pe 13 Iulie 2009 08:20
Foarte, foarte bun filmul. Il recomand cu caldura la toata lumea
yangkuki pe 16 noiembrie 2021 09:10
I find it quite good, you try https://word-unscrambler.io
cezarika21 pe 10 Mai 2018 10:14
Lupta cu înălțimile
Puține filme reușesc să redea credibil dramatismul expedițiilor alpiniste, iar „Vertical Limit” este unul dintre ele. Urmărim misiunea de salvare a unui mic grup de alpiniști care a rămas captiv într-o crevasă în urma pornirii unei avalanșe în timp ce escaladau periculosul vârf K2 din Munții Himalaya. Secvențele ce arată eforturile depuse de misiunea de salvare alternează cu secvențele ce prezintă lupta de supraviețuire a alpiniștilor captivi într-un melanj ce furnizează cu generozitate senzații intense: revărsare de adrenalină, suspans, teamă intensă și speranță.

Ceea ce impresionează în mod deosebit este însă lupta omului cu muntele, prezentată dramatic cu lux de amănunte. Deși omul devine adesea victimă în această luptă inegală, fiecare generație încearcă să urce pe acoperișul lumii, vrând să-și dovedească propriul… citeşte

GAMBITT pe 09 Iunie 2009 23:32
actiune super
Filmul este un film cu multa actiune care te tine cu sufletul la gura si care il doresc sa il am pe blu ray si sa ma bucur de el cand vreau .
Srdjan pe 15 August 2012 21:56
film mediocru spre prost . Ma puteam lipsi de vizualizarea lui.
cami pe 08 Ianuarie 2008 17:18
Super tare filmul. Merita vazut si revazut!
floxy pe 28 Ianuarie 2021 05:18
Bun film
Film bun, de aventura in Himalaya, merita vazut. Un scenariu bun
madalinaXD pe 04 Ianuarie 2014 11:19
Tu ai fii mers?
Ce peisaje fernecatoare, dar si periculoase. Un frate hotarat care vrea sa-si salveze sora de la moarte desi pune in pericolo nu numai viata lui, ci si a altora.
magdai pe 15 Mai 2011 18:16
Un film pe care l-am văzut cu ani în urmă, doar că şi acum mă trec fiorii când mă gândesc la cât de dur a fost. Scena în care tatăl se sacrifică pentru copii e cea care te motivează să vezi filmul până la sfârşit sperând că regizorul se va îndura şi va insera o minune în scenariul filmului. Peisajele sunt spectaculoase, dar cu toate acestea îl recomand doar celor cu inimă tare!
Blackarrow63 pe 28 Ianuarie 2009 14:27
E bun, e spectaculos,dar mie nu-mi mai vine sa-l vad a doua oara, ceva nu-mi place la el, dar nu stiu ce
Ioan_Brandus pe 08 Octombrie 2022 02:16
Dezastru la înălțime. Ți se taie coarda de la început. Bun pentru amatorii de senzații tari la frigider. Are peisaje de basm.
CalypsoSwag pe 04 Ianuarie 2014 09:15
Vertical Limit (2000)
Are nota 7 de la mine. Filmul este destul de bun, merita o vizionare.
Infinity pe 11 Octombrie 2013 19:21
Vertical Limit (2000)
Un film bun in care actiunea se petrece pe munte si din acest motiv avem parte de peisaje frumoase. A meritat sa-l vad. 7.
Iulidesprefilme pe 26 Iunie 2013 17:01
O poveste despre lupta cu muntele şi pasiunea pentru munte, despre curaj şi omenie...
radu3455 pe 03 Februarie 2013 10:22
o drama buna nu pot sa spun ca este un film de Oscar dar nici un film prost,merita vazut atunci cand n-ai altceva mai bun de facut nota 7
milocek pe 29 Ianuarie 2013 16:51
Mie mi-a placut f mult. Va recomand si Touching the Void.
Salbaticul pe 03 Decembrie 2020 03:35
Un review,50 caractere,un review și încă un review=7.
andrei_oarga pe 31 Ianuarie 2018 22:59
Un film foarte bun,cu o regie foarte buna,poveste reusita,suspans si interpretari bune,recomand tuturor!
SoniaMaier pe 16 Iulie 2016 16:29
M-am uitat doar pentru Robin Tunney si nu ma asteptam sa fie chiar atat de bun. Este realizat foarte bine.
emy_sinaia pe 13 Septembrie 2014 00:42
Suspans
Suspans si actiune de salvare in varf de munte cu peisaje magnifice.
Manusa pe 14 Ianuarie 2014 22:51
Un film foarte bun, care m-a tinut in suspans chiar de la inceput. Actiune, suspans si o poveste foarte buna, un filt extraordinar care nu trebuie ratat, merita.
MrElements pe 04 Ianuarie 2014 19:08
Tyybi1 pe 28 Ianuarie 2013 16:12
Este un film foarte bun cu o actiune bine definita. L-am vazut de multe ori dar nu ma plictisesc asa usor.
chiba_florin pe 06 Decembrie 2011 20:05
uite un film la care ai vrea sa te tot uiti
mie unu mi-a placut filmul enorm
vi-l recomand

Vegetarian pe 28 Ianuarie 2013 21:26
Este un film potrivit si pt lista : Categoria 40 - 50 de ani = filme cu actori in rol principal intre 40 si 50 de ani =
. . . . Secventele de la inceputul filmului ar fi obligatoriu de vazut de cei care vor sa se apuce alpinism . Doi tineri frati au fost devastati dupa teribilu accident de alpinism in care unul din ei a optat atunci pentru decizia de a taia franghia tatalui lor pentru a se salva pe el si pe sora sa . Secventa merita văzută si de cei care cauta pe net sau in magazinele care vand ekipament de alpinism , in special corzi ..
. . . Alpinismul utilitar utilizat la construirea de piloni pt telecabine etc , se face cu riscuri minime . Dar mereu mai apare cate un alpinist care sa isi complice existenta ca in acest film .
Muntii sunt locuri periculoase pt om . Acest film ar trebui sa facă oamenii sa se gândească ca sunt destule lucruri mai utile de facut… citeşte

Vegetarian pe 11 decembrie 2021 19:19
Sã nu râzi de cineva , sã nu plângi pe cineva , sa nu detesti pe cineva , sã nu admiri pe cineva , ci sã întelegi . Ne definim in functie de deciziile luate . Viata este suma alegerilor noastre . Majoritatea oamenilor gasesc placere in munca lor , in familie si in speranta ca generatiile urmatoare vor intelege mai mult . Dusmanul iti spune CE TREBUIE sa faci . Prietenul iti spune ce AR TREBUI sa faci . Viata este suma alegerilor noastre . Viata se scurge , in timp ce ne facem planuri . Ne irosim viata visand .
cosmin_kedii pe 13 Ianuarie 2013 15:26
Acțiune, efecte speciale, muzica, caractere, și Director: toate lucrarile excelente