Păreri Un prophète

Un profet

A Prophet / Un prophète – Cum sa o duci bine in puscarie
[Titlu in limba romana: Un profet]
CoolRank: 9/10

Regie: Jacques Audiard
An: 2009

Actori: Tahar Rahim, Niels Arestrup, Adel Bencherif
Genul: drama, thriller

Suntem in acea perioada a anului in care filmele ocupa tot mai mult timp, nu de alta, dar se apropie Oscar-ul. Si pentru ca premiile academiei se dau pentru excelenta si profesionalismul din industria filmelor ce cuprinde regizori, actori, compozitori cat si scenaristi si cam tot ceea ce face un film bun sa fie premiat, am ales un film ... citeşte

MrJuVe pe 02 Mai 2010 18:49
foarte intens
lam vazut azi la cinema. ma tinut cu sufletul la gura pe tot parcursul lui. un film foarte bine facut, excelent jucat. genul acela de film in care nu conteaza efectele speciale, ci doar jocul actorilor! nota 9 din 10 ! unul dintre cele mai bune filme facut in 2009 !
silv_xd_tweety pe 21 Aprilie 2010 20:16
as epic as The Godfather
un film de referinta :X :) primul film frantuzesc/arab cu adevarat SUPER TARE
Coroner pe 18 Aprilie 2010 16:58
Foarte bun filmul!Si realistic facut.De puzderia de rahaturi comerciale ce apar de la Hollywood pe banda rulanta suntem cam satui...E foarte bine ca inca se mai fac si filme bune!
bogdann1980 pe 02 Aprilie 2010 11:04
contrast
cam dur pentru gustul meu, dar probabil ca prezinta o realitate. vine in contrast cu operele de arta panglica alba si secretul din ochii lor, care a si castigat oscarul pentru cel mai bun film strain
Yufeng pe 13 Martie 2010 09:58
Subiectul "Profetului" este foarte asemănător cu al unui alt film "Il Camorrista" realizat în 1986 de Giuseppe Tornatore (cel care va face mult mai cunoscutul "Malena").Acolo un profesor închis pentru o crimă prin imprudență ajunge ,din închisoare, un mare boss al Camorrei.Ascensiunea sa este prezentată cu realism și răceală.Intelectualul slab și dezorientat ajunge să îl ucidă cu sânge rece pe fostul "naș" și să îi preia afacerile devenind un gangster necruțător.Filmul lui Tornatore ma impresionat,să vedem dacă o va face și cel al lui Audiard.
Get0dac pe 10 Ianuarie 2013 16:44
Realitatea franceza la scara mai mica
Cum cucereste Malik El Djebena acea inchisoare franceza, asa cuceresc magrebieni Franta. Filmul este foarte bun, il recomand cu caldura.
goldenleaves pe 29 Decembrie 2010 11:09
obligatoriu de neratat
realitate puterea in inchisoare schimbarea de putere ce inseamna sa fii lider si ce faci pentru asta un film puternic cu un final memorabil
shooter pe 30 Iulie 2010 18:49
un film cu si despre mafie,care reuseste sa imbine inconfundabilul stil al cinematografiei frantuzesti cu cel tipic hollywoodian (scorsesian ...daca_mi permiteti).este un must see pentru fanii genului care vor ramane mai mult decat incantati dupa vizionare.ascensiunea unui pusti prin crima si droguri sunt principala idee pentru a va trezi curiozitatea.
Nick_18 pe 03 Iunie 2010 14:25
Profetul
Un film care merita vazut.Cam rare asemenea filme,10
Lukandee pe 25 Mai 2010 12:32
Fascinant filmul, frumos filmat, foarte natural. E interesanta povestea lui Malik care ajunge de la tipul de la puscarie fara nicio protectie si prieteni la conducatorul acesteia.
Actorul principal e perfect pentru acest rol, are o mimica extrem de expresiva. E intr-adevar un film dur, insa daca e un film de referinta, merita sa treceti peste acest aspect.
Un picut cam lung, totusi.
Da' in rest , briliant.

Ammelie pe 17 Mai 2010 15:02
Un prophète
Si mie mi-a amintit de Scrosese acest film, si chiar sunt tentata sa adaug epopee ca atribut. Cu siguranta un film 'realist' (ghilimele sunt pentru ca ce stiu eu care e realtiatea in inchisorile din Franta!?) Dar da, o atmosfera apastoare, actiuni pe care esti obligat sa le faci, un destin care ti se intampla, nu il alegi - alegerile le faci ca reactii - si o drama subtila - toate acestea seamana foarte bine a realitate.
Povestea e bine spusa, bine legata, personajele sunt autentice si conflictele inevitabile. Frica e palpabila, regretele te insotesc pe orice drum ai alege, perseverenta te va rasplati. Oamenii de care ai nevoie te folosesc, pe oamenii care au nevoie de tine ii folosesti, prietenia vine cand te astepti mai putin. Si ramane.
Mi-a placut foarte mult atat personajul Malik, cat si actorul care l-a jucat. Ce sa mai spunem de Niels Arestrup: in ultima lui scena,… citeşte

Radu1711 pe 04 Mai 2010 19:01
radu1711
un film destul de lung, mi-a placut povestea filmului, este reusit.
sabinalin pe 28 Aprilie 2010 08:00
Intre Scorsese si "Prison break"
Eram foarte curios sa vad filmul care a cules toate onorurile la premiile "Cesar", filmul care a pus in umbra exceptionalul "Le concert" in preferintele cineastilor francezi. Stiam cu ce se mananca Jacques Audiard dupa ce gustasem cu multa placere "De battre mon coeur s'est arrete", pelicula pe care v-o recomand cu multa caldura. La capatul celor doua ore si jumatate mi-am adus aminte de filmele lui Martin Scorsese. Fara sa-l copieze pe marele cineast american creator de adevarate epopei cand e vorba de povesti cu mafioti, Audiard zugraveste cu mare atentie lumea penitenciarelor de maxima securitate, o lume pe care am mai vazut-o in "Prison break", o lume in care e necesar uneori sa ajungi pana la crima pentru a putea supravietui. Punctul forte al filmului este relatia plina de asperitati intre Malik si Cesar Luciani,personaje interpretate emotionant de cvasidebutantul Tahar Rahim si de… citeşte
Vegetarian pe 24 Ianuarie 2017 00:52
cine vrea sa traiasca mai bine ucigand un interlop , sar putea sa ajunga sa fie ucis cand ii va fi mai bine .. Vestele antiglont nu protejeaza de impuscaturi in cap , rapiri etc , dar cine stie ca altcineva ii vrea moartea , mai bine duce permanent o vesta de 11 - 22 kg decat 33 kg de grasime

Barbatii ar fi bine sa vada acest film .. Nu se stie cand ajung la inkisoare si apoi nu mai pot vedea legal filme din liste cu acest film

Filmul a fost difuzat la TVR 2 , Luni, 23 Ian 17 , 22:10
O nominalizare Oscar, o nominalizare Globul de Aur, un premiu BAFTA, un premiu şi o nominalizare Cannes, 2 premii şi 4 nominalizări Academia Europeana de Film, o nominalizare Gopo , toate premiile la film in descriere ..

Vegetarian pe 24 ianuarie 2017 00:56
Etica si faiplayul sau dus pe apa sambetei . Singurul premiu este banul .
lili22 pe 24 Ianuarie 2017 17:15
foarte bun
M-a tinut cu sufletul la gura , chiar daca este extrem de dur, actorii din rolurile principale sunt de zece.
victor_homescu pe 17 Octombrie 2017 18:23
Un profet, filmul care a caştigat Marele Premiu la Cannes, e povestea ascensiunii unui Don Corleone arabo-francez.Filmul,cu o durată de 155 de minute şi o distribuţie de zeci şi zeci de personaje,se cere luat ca o alegorie a ascensiunii cetateanului de etnie araba în Franţa – o ambiţie care-l expune pe regizorul Jaques Audiard la multe primejdii, cum ar fi aceea de a-i jigni pe arabi încercand să-i flateze (sugerand fie,că numai aşa,prin afaceri necurate,pot să se ridice) fie ca, pur şi simplu, acestia ar produce,instinctual,nativ, o glorificare,fara de limite, a violenţei.Filmul prezinta o schemă aparent completă a funcţionării mafiilor arăbeşti şi corsicane,intr-o societate corporatista.
Merita vazut.

stricted pe 12 Decembrie 2015 08:57
Un film bun
Un film interesant nu pot spune genial insa care merita vazut.
iulian94 pe 18 Octombrie 2013 14:28
Un film foarte bun care spune povestea unui detinut dintr-o inchisoare franceza. Filmul merita vazut.
lucacrisu pe 16 August 2013 02:39
Impecabil
Exista Martin Scorsese,asa cum exista si Robert De Niro,iar odata cu trecerea timpului exista si dorinta noastra de a avea o continuitate a acestor mari artisti prin aparitia altora,ceea ce ne pare greu de crezut pentru ca in mintea nostra dorim un nou scorsese sau un nou de niro,si iata cum apar o serie de artisti noi cu o serie de dezamagiri,o sa fac o paralela cu fotbalul ca sa fiu inteles,si anume cum lumea isi dorea un nou maradona si zeci de fotbalisti au incercat sa se minta in incercarea de a il copia prin dorinta lor dar si din dorinta celor din jur,si iata cum peste zeci de ani apare messi cu povestea lui cu magia lui,iar prin originalitatea sa castiga constiinta umana,si castiga inimile suporterilor,asa se intampla cu jacques audiard si tahar rahim unul dintre cei mai buni actori din lume ai generatiei sale,reusesc pe filonul filmelor cu gangsteri reusite americane,sa creeze… citeşte
vladimir84 pe 06 August 2013 22:15
Filmul este foarte reusit, dur, putin brutal pe alocuri dar foarte realist.
Smrs pe 30 Aprilie 2021 01:13
Bun, bun
Foarte tare acest film și cu siguranță mai bine apreciat de către băiețașii de cartier, de cei mai rebeli care se regăsesc cumva în personajul principal. Titlul nu-l înțeleg și nu mi se pare o alegere inspirată chiar dacă ar bate apropo către una dintre cele două situații care pot avea legătură - fantoma care îl bântuie pe Djebena de la prima sa crimă, ori porecla pusă de mafiotul cu căprioara - care a fost totuși prea puțin evidențiată. Însă povestea este remarcabilă..un puștan care intră în pușcărie din cauza teribilismului vârstei de 19 ani, pentru că s-a contrat mai violent cu un polițist și văzut victimă sigură între pușcăriașii cu ștate vechi pe acolo, reușește din aproape în aproape, cu prietenii în toate taberele în funcție de interes, să ajungă regele neîncoronat al închisorii. Totul este planifiicat foarte scrupulos și… citeşte
balta67verde pe 17 Noiembrie 2018 14:13
Foarte bun !
Un film excelent ! Actorul principal a jucat impresionant de natural. Cred ca filmul acesta ne arata destul de real lumea interlopa si viata din penitenciarele Frantei. Problema integrarii francezilor cu origini Maghrebiene este redata foarte bine.
timi pe 29 Martie 2010 01:35
Film exceptional
Obligatoriu de vazut,un film exceptional,chiar daca este frantuzesc!
n33bogdan pe 19 Martie 2010 10:21
Merita
Un film foarte reusit, intr-adevar finalul e putin ciudat. recomand
sotha17 pe 07 Martie 2010 00:35
Un scenariu foarte bun, destul de original intr-un genre (mafia) care ai fi zis ca nu mai are ce sa aduca.
Destul de dur cu musulmanii/arabii, chiar rasist as zice, dar intra-adevar Malik pare un profet pt arabii din film, un simbol foarte bine construit.

Rae pe 20 martie 2010 01:34
Scenariu excelent , toata povestea este un pretext , este o momeala pentru a profeti de fapt povestea socitatii franceze , de fapt, drama lor . Foarte bun !
Dandarila pe 02 Aprilie 2010 07:27
Ce vrei sa spuii cu "chiar daca este frantuzesc?"
Filmele europene si mai ales cele frantuzesti au depasit cu mult cinematografia de peste ocean.
Filmul este excelent mai ales pt ca este frantuzesc ;)

goldenleaves pe 29 decembrie 2010 11:10
asa este filmele europene sunt cu mult peste cele americane si e bine ca facem si noi parte din elita asta cu cateva filme
Radu47hitman pe 27 Ianuarie 2010 01:22
Vârsta lui - 19. Împotriva sa - întreaga lume. Dar, Malik este gata pentru a o cuceri.
Franţa a fost întotdeauna la un nivel înalt şi a fost (este) printre liderii cinematografiei europene. Vârful cinematografiei franceze a venit în mijlocul secolului al XX-lea, dar apoi, nivelul filmului ''tricromatic'', a început să scadă în mod semnificativ. Dar acum, chiar şi judecând după două sau trei imagini ale acestei ţări, cu certitudine se poate spune, faptul că cinematografia franceză creşte exponenţial.
''Profetul'' - e numai a doua lucrare majoră a regizorului Jacques Audiard, mulţumită acestui lucru, el este acum cunoscut ca şi tatăl său, la fel de talentat. Singurul lucru dezamăgitor în această dramă, este finalul, puţin neconcludent. Toate două ore de luptă pentru putere şi propria viaţă, l-au adus la libertate, unde-l aşteaptă soţia fostului prieten (decedat). Eu personal, m-am aşteptat, cu totul la un alt rezultat. Şi… citeşte