Păreri Un long dimanche de fiançailles

(2004)

O logodnă foarte lungă

Ammelie pe 21 Iunie 2010 13:40
Un long dimanche de fiançailles
Un film deosebit, cum spune cam toata lumea pe aici. Special. Apreciez de fiecare data naturaletea si usurinta cu care lucrurile se intampla in filmele frantuzesti. Pare totul real!
Razboiul e dramatic, fara sa fie spectaculos-dramatic, cum ar fi fost intr-un film hollywoodian. Cadrele, culoarea, linistea, ploaia, peisajul campului de lupta - toate exprima dezolare, drama, disperare, frica - intr-un mod care iti strecoara si tie pe sub piele aceleasi emotii. Cautarea incapatanata a lui Mathilde si superstitiile care si le fabrica ti-o apropie si te fac sa o iubesti. Vietile intretaiate, alegerile facute, intamplarile care se amesteca intr-un ghem greu de deznodat te fac sa stai lipit de ecran pentru a intelege.
Un film cuceritor si atragator. Nu exista altceva pe parcursul celor 2 ore. Finalul a fost perfect din punctul meu de vedere. Asa e viata; cateodata ceea ce cauti ca o… citeşte

Matrix pe 10 Octombrie 2005 12:06
Excelent film.
Nu credeam sa spun asa ceva despre un film frantuzesc.
O poveste de dragoste pe fundalul primului razboi mondial, foarte bine regizata de Jean-Pierre Jeunet. Audrey Tautou la fel de frumoasa si inocenta ca in Amelie.

bogdan.minea pe 14 Iulie 2009 01:22
Capodoperă
O adevărată capodoperă. Mai bun din anumite puncte de vedere decât superbul Amelie.
ramonikramo pe 17 Decembrie 2009 10:24
Foarte frumos. Cel mai mult mi-a placut cand el era in razboi si inca mai simtea pulsul inimii ei in mana.:X
laurik93 pe 28 August 2009 13:44
filmul ne demonstreaza ca iubirea adevarate trece de orice obstacol si se merge pana in panzele albe pt ea.merita vazut
miere pe 21 Ianuarie 2010 16:19
foarte reusit dar trebuie sa ai rabdare sa-l vezi pana la capat , ar fi fost poate mai reusit daca la sfarsit i-ar fi aratat ca inscriptiona de pe tablita mmm ...
Ammelie pe 21 iunie 2010 13:32
Mie tocmai asta mi-a placut, ca nu a fost 'fabricat' finalul...
WEbster pe 1 iulie 2010 14:18
Finalul a fost in conformitate cu filmul, a fost un final deschis reprezentand un nou inceput pentru cei doi, aici observandu-se simetria inceput - final cu aceeasi replica cu care s-au cunoscut protagonistii.
fartalot pe 03 August 2009 13:58
frumos frumos frumos
desi din fericire(si nu am fost dezamagita) ma asteptam la un asemenea film avand in vedere ca este conceput de jeunet
in prima instanta a fost sa compar rolul lui Audrey Tautou de aici, cu cel din Amelie.
fiind un film care are doar ca fundament razboiul si se axeaza mai mult pe trairile personajului feminin o face sa isi piarda poate un pic din naivitate si inocenta.
o poveste frumoasa care merita vizionata.

sabinalin pe 20 Octombrie 2013 14:32
Amelie intalneste Saving private Ryan... Nu putea sa iasa decat ceva puternic, cxeva impresionant mai ales ca regizor e monsieur Jeunet. Trio-ul feminin face toti banii: Tautou e adorabila precum in mai sus amintitul Amelie, Cotillard prevede marele succes de mai tarziu din La mome iar Foster e surprinzatoare atunci cand crezi ca nu te mai poate surprinde cu nimic. Ar fi putut fi o capodopera dar, asa cum bine observa si Tudor Caranfil, intriga e prea incalcita in anumite momente, scenariul are momente cand e prea incarcat, actiunea e dificil de urmarit...
Get0dac pe 16 Octombrie 2013 07:02
Am ajuns sa consider cinematografia franceza sinonima cu calitatea. Am vazut atat de multe filme frantuzesti cu adevarat bune, incat astept noile aparitii cu sufletul la gura. Pt. pasionati, am facut si o lista de filme franceze bune.
Acest film reuseste cu brio sa imprime atat deprimarea, deznadejdea razboiului, cat si speranta supranaturala a eroinei principale, ce nu renunta la prima si unica ei dragoste.
Veti suferii alaturi de ea, veti spera.....lacrima...zambi...pana intr-un final, fericit sau nu...ramane sa descoperiti singuri.

Bibi_TM pe 07 Aprilie 2013 18:32
O importanta pagina din istoria Frantei
Da, un film extraordinar. Putem concluziona ca razboiul si dragostea iti poate marca viata pentru totdeauna !
Ceea ce se cunoaste mai putin este ca o judecatorie din Paris a decretat ca filmul este prea americanesc si nu a fost realizat de o companie franceza. Drept urmare realizatoriii au fost nevoiti sa isi restranga bugetul deoarece nu au obtinut fondurile de stat promise anterior. Totodata, filmul a fost descalificat si nu a putut participa la prestigiosul Festival de Film de la Cannes.

misu_s pe 21 Mai 2010 21:10
Superb
Inca o data filmul francez da clasa hollywood-ului.. Un film superb, diferit, ce te tine conectat pana la sfarsit. Bravoo Audrey Tautou!
Calin FR pe 07 Februarie 2006 21:14
Un film foarte bun in opinia mea unde primeaza romanticul si drama in detrimentul razboiului. Este cam greu de tinut firul evenimentelor, nu este un film la care se mananca popcorn sau pui ceva la fiert si tot verifici din cad in cand, caci daca ai pierdut o secveta, ai pierdut sirul evenimentelor.
Actorii sunt grozavi iar Jeunet isi demonstreaza inca odata maiestria.

marc_mihai pe 04 August 2012 09:37
Superb...............................Emotionant....................
into_the_labyrinth pe 09 Mai 2010 22:29
Impresionanta la maximum aceasta drama care aminteste pe alocuri de inceputurile cinematografiei, desi este realizata modern, cu unele evadari in alb-negru. Parca nicaieri razboiul nu apare mai absurd si mai atroce decat in aceasta pelicula – iar cadrele de debut, cu ploaia pe campul de lupta, sunt efectiv cele mai dezolante pe care le-am vazut vreodata! Cautarile eroinei nu vizeaza atat o persoana, ci simbolizeaza cautarea Vietii, a Dragostei, intr-o lume neagra, plina de ura si cenusie. Ferocitatea si barbaria umane nu pot avea un contrabalans decat in speranta – este singura explicatie a unui (daca il putem numi astfel) happy-end altfel ilogic.
Chris2016 pe 13 Martie 2022 22:13
Foarte imbarligat! Mie nu mi-a placut, o actiune semipolitista, foarte greu de urmarit, per ansamblu slabut! Maxim nota 6
emil_onea pe 01 Noiembrie 2021 23:31
Este o poezie minunată. Un film de mare ținută
Imagine, scenariu, actori. Tot ce trebuie unui film special. Merită cu prisosință a fi văzut și dat ca exemplu!
user-5c9f8c2e87074 pe 07 Decembrie 2020 00:39
Într-adevăr imagine bine lucrata fotograful f bun dar plotul lasa de dorit. Plictisitor. Cheia asta satiric ironica in care este construit scenariul e abuziva. Regizorul exagerează cu comicul de situație. Am inchis dupa 50 min. Nu am putut rezista.
lili22 pe 01 Iunie 2018 14:59
Un film despre dragoste si razboi bine realizat cu actori buni
missaiwi pe 20 Februarie 2017 00:35
Un film excelent care ma determina sa apreciez inca o data calitatea filmului francez. O drama impresionanta, de la care nu trebuie sa pierzi nici macar o secunda. Audrey Tautou joaca impecabil.
pisicuta1 pe 10 Septembrie 2013 22:46
un film superb ,am cautat sa il vad de mult si nu am fost dezamagita!
MarySunshine pe 06 Martie 2013 20:06
Instinctul unei femei nu dă greș de multe ori. Poate chiar niciodată, se pare. Mi-a plăcut foarte mult finalul. Reprezenta un nou început pentru amândoi. Pentru că dacă el își mai amintea tot ce s-a petrecut în război, cum ar mai fi putut să trăiască? Să doarmă, să mănânce, să fie fericit? Filmele astea franceze și farmecul lor superb și deosebit.
cosmin_kedii pe 27 Februarie 2013 09:19
Marion Cotillard este fabuloasa (nu e de mirare ca ea a câştigat premiul Cesar pentru Cea mai buna actrita intr-un rol secundar)
margott pe 28 Octombrie 2012 20:41
Un film tipic pentru francezi, exotic, excentric, cu personaje pitoresti. Asemanator din anumite puncte de vedere cu Jeux d'Enfants, cu deosebirea ca Un Long Dimanche... chiar e un film de dragoste frumos.
elmedico pe 23 Februarie 2012 17:35
Un film cu o poveste interesanta, nu este un film specific cu multa lupta, cum ne-am astepta la un film de razboi. Imaginea si muzica sunt foarte bune, la fel si Tatou joaca senzational!
CosminMoion pe 15 Noiembrie 2011 15:36
Nu demult citisem un comentariu al unui anonim care suna cam asa "francezii si arta lor de a face filme".Desi in acel moment mi s-a parut banal,aiurea, abia dupa ce am urmarit cateva filme franceze(Jeux d'enfants,Amelie,Un long dimanche de fiançailles ,si ar mai fi) mi-am dat seama cata dreptate avea omul acela.
Filmele franceze au un sarm aparte,te farmeca si te captiveaza!Din categoria acestor filme face parte si Un long dimanche de fiançailles , un film deosebit!

mikutzul pe 21 August 2011 16:50
in mod clar, merita mai mult de 2 nomializari la premiile academiei, pe care nici macar nu le-a castigat, un scariu foarte bine pus la punct, o distribuite mai mult ca de exceptie si o imagine suuuuperrbaa:)
Federer pe 04 Ianuarie 2011 20:29
Excelent film.Merita vazut chiar de 2 ori.Doi actori foarte buni
catalinadavid pe 03 Septembrie 2010 15:35
film
foarte tare este acest film, este bun........................
Lukandee pe 30 Iunie 2010 10:56
actiunea se dilata teribil, asta-i singurul minus al filmului si de aceea ii dau 9.
RomaniaMare pe 08 Iunie 2010 05:34
Un film foarte frumos despre puterea dragostei.Are un sarm aparte,propriu filmelor din Franta,pe care Holliwood-ul nu o sa il inteleaga niciodata!
mitologicul pe 16 Aprilie 2010 13:22
Suntem in 2004 cand apare in cinematografe Un long dimanche de fiançailles. O dramatica poveste traita in si dupa primul razboi mondial. Este o fresca a razboiului atat de bine realizata incat de abia acum inteleg de ce Marile Puteri nu au mai vrut razboi si au fost dispuse la atatea cedari. Scenele filmate pe front sunt cele mai "credibile" vazute de mine despre primul razboi mondial. Au acurateatea detaliului dusa la extrem fara a fi deloc obositoare sau comerciale. Sunt doar impresionante. Se traieste, sufera si moare cu o naturalete care te face sa crezi, ca ar fi un documentar, dar nu e. Este doar magia lui Jean-Pierre Jeunet!!
Povestea de dragoste dintre Mathilde (interpretata de muza regizorului:Audrey Tautou) o tanara bolnava de poliomelita si Manech, logodnicul ei, plecat si declarat mort in razboi, este o cautare continua, disperata… citeşte

pashavolk pe 12 Martie 2010 10:13
O combinatie perfecta
Combinatia dintre Jean-Pierre Jeunet si Audrey Tautou este extraordinara. Un film frantuzesc in adevaratul sens al expresiei, un film diferit, un film ce merita vazut.

Aceeasi combinatie o gasim si in filmul Amelie, unde impreuna cu muzica lui Yann Tiersen fac o alta combinatie extraordinara.

Ambele filme merita vazute si tinute minte.

White1 pe 07 Octombrie 2011 23:55
Z
Scenele filmate in interiorul transeelor franceze si situatia celor 5 personaje condamnate la moarte de propria armata mi-au adus aminte de Paths Of Glory al lui Kubrick. Unele scene mai dure care ilustreaza atrocitatile razboiului mi-au adus aminte de primele minute din Saving Private Ryan al lui Spielberg. In rest totul e specific regizorului Jean Pierre Jeunet. De la fascinatia lui aproape copilareasca (intr-un sens cat se poate de pozitiv) pentru culorile vii (care aici dau nastere unor imagini absolut superbe-nota 10+ pentru imagine) la povestea atat de minutios construita- cu o multime de povesti secundare tesute in jurul firului principal si cu o galerie de personaje care de care mai pitoresti.
sorinreddog pe 31 August 2010 14:27
Sorin.Pitesti
Mda...nu m-am uitat pana la capat,pentru unii filmul este frumos,nu si pentru altii ca mine...Nu spun ca filmul nu ar fi unul bun,dar nu sunt adeptul acestor genuri e filme,mai ales unul frantuzesc...