Păreri Ultima noapte de dragoste

(1980)

Ultima noapte de dragoste

cojy pe 26 Iunie 2009 14:03
INEXPLICABIL...
Sunt un fan declarat al lui Camil Petrescu si mai ales al cartii "Ultima noapte de dragoste,intaia noapte de razboi"...si nu pot sa cred ce a facut Sergiu Nicolaescu din acest roman...Cineva spunea ca filmele bune romanesti de dinainte de '89 se bazeaza pe romane ce nu aveau cum sa dea gres si aici as aminti "La moara cu noroc","Ion","Rascoala","Prin cenusa imperiului"(dupa romanul "Jocul cu moartea" al lui Zaharia Stancu,un autor pe nedrept uitat si scos din toate cartile de literatura romana ptr faptul ca a fost presedinte al asociatiei scriitorilor in perioada comunista...Descult,Padurea nebuna,Jocul cu moartea,etc sunt romane autentice ale literaturii romane),"Amintiri din copilarie","Baltagul","Ciuleandra","Felix si Otilia","Dincolo de pod" (dupa romanul "Mara" a lui Slavici...sa fi stiut Mircea Veroiu cat de sinistru suna in ziua de azi numele fatei Marei si anume Sida,l-ar fi… citeşte
diluviu_diluvescu pe 28 februarie 2015 00:33
aveti tot respectul meu.
Iulidesprefilme pe 04 Noiembrie 2012 14:19
În atenţia elevilor care dau bacul! Filmul este o ecranizare liberă a romanului lui Camil Petrescu...sunt multe diferenţe între pelicula lui Nicolaescu şi roman...
cezarika21 pe 16 Septembrie 2012 16:49
Accent pus pe atmosfera retro şi pe spectacolul războiului
Potrivit propriilor afirmații, Sergiu Nicolaescu ar fi intenționat ca primul său film de ficțiune să fie o ecranizare a romanului „Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război” (1930) al lui Camil Petrescu, dar propunerea lui a fost refuzată, așa că a debutat cu lungmetrajul „Dacii”. Cineastul a reînnoit periodic această propunere, până când a fost acceptată. În același timp Mircea Veroiu lucra la realizarea unui alt film inspirat parțial din același roman („Între oglinzi paralele”), așa că au trebuit operate modificări în scenariu pentru ca cele două filme să nu semene între ele.

În timp ce Veroiu a abordat substratul filozofic al romanului (inspirându-se și din piesa „Jocul ielelor”), Nicolaescu s-a concentrat mai mult pe conflictul militar, care constituia fundalul evenimentelor din roman. Au fost realizate schimbări… citeşte

nemotoujours pe 19 decembrie 2023 21:48
Daca ai avea bunul simt sa te mai informezi,ai afla ca filmul este inspirat mai mult din carte si ca este viziunea regizorului pornind de la ea, ceea ce se asteapta intotdeauna de la un adevarat artist in regie. In rest...ramai cu prostiile tale.
cosmin742000 pe 28 Februarie 2013 14:00
Una dintre cele mai reusite ecranizari ale cinematografiei romanesti.
eduard_stratan pe 19 octombrie 2021 16:57
cetateanu pe 22 Octombrie 2010 18:16
Tânărul industriaş Tudor Gheorghiu (Vladimir Găitan) îşi aminteşte, obsedat de gelozie, povestea de dragoste dintre el şi soţia sa, Lena (Joanna Pacula), petrecută înainte de plecarea sa în război.
Crezând că aceasta urma să se întâlnească cu amantul, el părăseşte comanda subunităţii sale pentru a o prinde. Însă refuzul lui de a îndeplini ordinele primite conduce la decimarea unui întreg batalion. Tudor este condamnat la moarte şi împuşcat. Ecranizare-adaptare a romanului lui Camil Petrescu „Ultima noapte de dragoste. Întâia noapte de război“, filmul reuşeşte să redea pasiunea şi zbuciumul celor doi protagonişti a căror dragoste este întreruptă brutal de începerea Primului Război Mondial.

TheGreatQueenSeondeok pe 24 Ianuarie 2012 21:03
Mie mi-a placut mai mult filmul decat cartea, cartea a continut prea multe detalii dupa parerea mea...Filmul a fost foarte bine realizat, actorii foarte bine alesi si coloana sonora de asemenea.
bitza pe 13 Septembrie 2005 14:38
Este realizat cu aceeasi finete cu care au fost realizate toate filmele regizate de Sergiu Nicolaescu. De multe ori varianta cinematografica depaseste cu mult romanul care a stat la baza filmului - vezi 'Osinda', care are la baza romanul lui Victor Ion Popa 'Velerim si Veler Doamne'.
De asemenea trebuie remarcat inteligenta cu care a ales distributi, precum si8 dinamica actiunii. Cartea a mai fost ecranizata si de Mircea Veroiu sub titlul 'Intre oglinzi paralele', insa nu a inregistrat acelasi succes ca varianta lui Sergiu Nicolaescu.

xerses pe 09 Mai 2012 16:23
Un film care, chiar daca nu respecta fidel cartea,nu are o valoare scazuta....Mi-a placut.
alex_il_fenomeno pe 08 Mai 2012 21:38
desi nu se respecta in totalitate cartea ( pana la urma , ce film face acest lucru ? ) , productia a fost cu adevarat reusita , simtindu-se din plin mana regizorala a lui Sergiu Nicolaescu , precum si prezenta lui atat de placuta in film . povestea , stiuta de majoritatea dintre noi , ne este prezentata atat de clar , prin numeroase trairi ale personajelor , numeroase emotii si traume , deziluzii si multe altele ... un film de referinta in cinematografia romaneasca , o pelicula ce chiar nu merita ratata .
deadlord pe 16 Septembrie 2012 15:50
Este un film foarte bun. Are un scenariu si niste actori foarte buni, si este foarte bine regizat
matew10 pe 15 Noiembrie 2022 09:17
Nu sunt neapărat fanul romanelor lui Camil Petrescu, dar ecranizarea asta a avut ceva momente cheie demne de luat in considerare. Ma surprins finalul. Aveam impresia ca vad deznodământul tragic din "Pădurea Spânzuraților" a lui Rebreanu. Ecranizarea lui Ciulei a romanului "Pădurea Spânzuraților" mi s-a părut incompleta cu un final ratat. Nicolaescu corectează finalul in aceasta ecranizare.
mitza2003ro pe 14 Noiembrie 2020 23:12
Drum bun catre eternitate Vladimir Gaitan. Un film extraordinar, poate unul dintre cele mai bune ale acestui actor memorabil.
sabinalin pe 14 Noiembrie 2020 22:38
Camil Petrescu e unul dintre scriitorii privilegiati ai literaturii romane, o buna parte din opera sa literara fiind ecranizata. Interesant e ca atat Sergiu Nicolaescu cat si Mircea Veroiu au avut in vedere celebrul roman studiat si in scoli ( pe vremea cand se facea scoala), prima initiativa a fost a lui Sergiu care, cu tenacitatea-i binecunoscuta, nu s-a lasat pana n-a pus pe pelicula aceasta adaptare libera a interesantei istorii ce surprinde intrarea Romaniei in primul razboi mondial. Bineinteles ca Sergiu trage spuza pe turta lui si face ce stie mai bine, un film la care sa fie multumit si publicul, un film din care nu lipsesc scenele de razboi filmate cu voluptate, cu minutiozitate, cu priceperea caracteristica militarosului regizor. Marii actori din distributie fac restul, e o adevarata placere sa ii urmaresti la lucru pe Dinica, Rautu, Besoiu si compania, e teribil ca ne dam… citeşte
Edddd pe 02 Decembrie 2019 00:32
****** CAPODOPERĂ ********
Excepționale : scenariu, regie, distribuție, joc actoricesc, muzică de film, etc
Azi nu mai are cine să facă asemenea filme !..... azi în industria filmului avem numai pechinezi castrați cu povești de 2 lei ......

Bogdan.Alexandru pe 12 Aprilie 2018 12:49
Surprinzatoare ecranizarea
Oarecum surprinzatoare ecranizarea. Nu am o problema cu faptul ca filmul nu coincide prea mult cu romanul, pana si personajele au alte nume. In schimb m-au deranjat cele cateva faze "copiate" exact din carte, dar peste care s-a trecut foarte repede (un exemplu este atunci cand lui Tudor Gheorghiu (roman: Stefan Gheorghiu) i s-a facut frig pe front). Pe langa faptul ca a aparut foarte brusc acea secventa, mi s-a parut ca a fost tratata cu superficialitate. Sunt de parere ca daca tot vrei sa faci ceva, asuma-ti si studiaza bine acel lucru.

In rest un film destul de bun, dar va sugerez sa puneti mana intai sa cititi romanul, care este unul foarte bun, in special cei care sunt clasa a XII-a.

Nota: 6

balta67verde pe 22 Octombrie 2016 09:30
E un film bun, dar Sergiu Nicolaescu ne-a bucurat cu filme care erau muuult mai bune. Actori foarte buni.
nick-azh pe 20 Aprilie 2014 00:32
Ultima noapte de dragoste
Unul dintre cele mai bune filme romanesti,cu o distributie de zile mari:Vladimir Gaitan,Joanna Pacula,Colea Rautu,Sergiu Nicolaescu,Sebastian Papaiani,Ion Besoiu,Gheorghe Dinica,etc.
Adaptare dupa cel mai cunoscut roman romanesc:"Ultima Noapte De Dragoste Intaia Noapte De Razboi,scris de marele scriitor,Camil Petrescu.Nota 10+.

kapecoo pe 20 Ianuarie 2013 13:28
Am ramas surprins ca filmul asta are cam aceeasi coloana sonora ca si un alt film a lui Sergiu Nicolaescu, Oglinda, facut 13 ani mai tarziu, in 1993.
adrianpana pe 11 Noiembrie 2012 09:15
un film frumos si actori foarte buni. Tipic filmelor vechi romanesti
Razvan600 pe 20 Septembrie 2012 14:34
Un film foarte bun precum toate regizate de Sergiu Nicolaescu.