Păreri Two Brothers

(2004)

Doi frați

delilah pe 30 Mai 2010 00:16
Nu stiu cum de au reusit sa redea pe ecran emotille si sentimentele acestor tigrii. Super filmul.
bulinuttza pe 14 Februarie 2010 11:16
nu pot sa inteleg cum voua nu v-a placut filmul dar mie mi s-a parut exceptional. M-a facut sa realizez multe lucruri.
Foarte foarte frumos.

adriana.ana pe 7 ianuarie 2012 21:09
Buna seara. As avea o intrebare la tine si sper sa ai timp si daca vrei sa-mi raspunzi. Imi poti spune te rog ce se intampla pana la urma cu cei doi puiuti de tigrii. Am vazut inceputu si nu mai am puterea de a ma uita :(, plang foarte tare la astfel de filme. Multumesc mult. O seara placuta
adriana.ana pe 8 ianuarie 2012 22:01
Iti multumesc foarte mult :) BRUMA, nu am avut puterea sa-l vad :) .
Turi pe 05 Ianuarie 2013 15:38
Un film in care actorii joaca roluri secundare fara voia lor. Se spune ca sunt animale salbatice, dar noi care le-am redus atat de drastic numarul ce suntem? Instinctul nostru de aparare de ce este mai presus decat al lor? Pacat ca mesajul filmului ajunge tot la sufllete sensibile.
narcisson pe 24 februarie 2013 01:45
foarte bine punctat :).
chetta pe 3 ianuarie 2021 16:26
Atâta dreptate ai in tot ce spui in comentariul tău ... la fel și Iulia. Omul este răul absolut pe acest pământ, cu mici excepții.
Theodor2011 pe 17 Martie 2012 23:01
Nu inteleg cum un asa film superb si emotionant care ti se face pielea ca de gaina vizionandu-l are o nota (rating) IMDB de doar 6.8
alex_il_fenomeno pe 09 Ianuarie 2012 12:19
un film impresionant , care arata cat de puternice sunt relatiile de sange , chiar si in cazul animalelor , despartite de vreme buna ! povestea a fost una nemaipomenita , ritmul deosebit , presarat cu numeroase momente dramatice , extrem de puternice , iar distributia a fost cea care a intregit tabloul ( arhicunoscutul Guy Pearce , si tanarul britanic Freddie Highmore , care sigur va ajunge foarte departe ) . productia este o alegere excelenta indiferent de timpul in care vrei sa o urmaresti sau de persoanele cu care o vei face ! il recomand cu toata increderea !
roman emi pe 15 Decembrie 2007 20:49
E tare de tot filmu
xerses pe 08 Ianuarie 2012 13:35
Mi-a placut.Au fost extraordinare redate aceste sentimente:prietenia si compasiunea.....
lilliam pe 18 Septembrie 2010 21:14
FANTASTIC
de 10 ori nota 10 pentru acest film,un film extraordinar,emotionant.nu am cuvinte,mi-a placut enorm de mult
Dar_kvampire pe 08 Ianuarie 2012 12:29
Capodopera
Un film cu o sensibilitate iesita din comun imi place la nebunie mai ales animalul meu favorit pacat ca nu exista sa dau o nota mai mare de 10+ Un film minunat cu o poveste exceptionala
radu3455 pe 11 Noiembrie 2011 19:33
foarte tare filmul o capodopera,ma lasat placut impresionat
narcisson pe 24 Februarie 2013 01:54
Un film foarte bun care ne invata niste lectii: cum de noi oamenii omoram atatea animale si tot ele sunt asasinii si trebuie exterminati? Este incredibil cum au fost redate aici relatiile dintre om si animal, dar mai ales dintre familia de tigri; pe mine chiar a reusit sa ma transpuna in sfera elementelor dramatice si sa ma intristeze; pe de alta parte, relatiile intre animale sunt uneori mai stranse decat cele intre oameni. Desi trebuie sa treaca prin multe lucruri dupa care alte animale ar claca, tigrii se reintalnesc si totul se termina intr-o maniera fericita. Este un film de vazut cu familia, zic eu, si va garantez ca nu sunt doua ore pierdute degeaba. Nota mea este 8-Foarte bun.
elinescu pe 09 Ianuarie 2012 14:22
A fost un film de nota 10 .O capodopera.Mi-a placut foarte mult.Un film de neuitat.
elinescu pe 9 ianuarie 2012 14:26
superrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr superrrrrrrrrrrrrr!
cezarika21 pe 22 Ianuarie 2017 08:57
Poveste simplă și emoționantă despre doi pui de tigru
Înainte de a vedea acest film recomand tuturor cinefililor să vizioneze ”L'Ours” (1988), un super film cu dialoguri minime despre un pui de urs din Columbia Britanică, ce trebuie să supraviețuiască într-un mediu ostil după ce mama lui a fost ucisă accidental în urma unei căderi de stânci. Realizat într-un stil asemănător, ”Two Brothers” (2004) urmărește destinul a doi pui de tigru, separați și apoi reuniți. Ce au în comun cele două filme: ”L'Ours” și ”Two Brothers”? Același regizor: francezul Jean-Jacques Annaud.

Ambele filme prezintă animale sălbatice în mediul lor natural, încercând indirect să tragă un semnal de alarmă față de dispariția animalelor prin distrugerea habitatului și vânarea lor intensivă. Este evidențiat dreptul animalelor la propria existență prin imagini emoționante, sugestive, care încearcă să… citeşte

deadlord pe 04 Ianuarie 2013 21:43
Un film impresionant. Chiar merita vazut si nu este o pierdere de timp.
pst35 pe 18 Ianuarie 2014 00:05
Un film induiosator, usurel...pentru iubitorii de animale si nu numai.
zbranca_cosmin pe 10 Noiembrie 2013 18:28
capodopera
Pentru acest film nu exista cuvinte, nu poti descriein cuvinte acest fil,minunat
anapretty3 pe 01 Aprilie 2014 15:44
superb
nu am cuvinte pt acest film!excelent facut!(si cand te gandesti ca personajele principale sunt 2 tigrii)
Dark_werewolf13 pe 02 Iulie 2014 22:00
Foarte frumos filmul! Te tine in suspans si te intrebi ce se va intampla cu cei doi fratiori. Ai momente in care razi iar in cealalta in care plangi. Merita un 8 sau 9 din suflet si cu cireasa in varf.
Mariannaa pe 23 Aprilie 2014 15:03
Este chiar prea emotionant; foarte greu m-am decis sa-l vizionez, iar acum regret ca nu m-am grabit - e mai mult decat superb. De obicei un film cu animale te invata atat de multe....absolut perfect!
KoreanDrama pe 04 Ianuarie 2013 16:21
Superb
Superb filmul.Nu am cuvinte.Te face sa realizezi cat de valoroase sunt aceste suflete nevinovate si cat de nemilos poate ajunge omul.O lectie pentru toti!
palade_gil pe 29 Septembrie 2012 18:31
Mi-a placut foarte mult! Cred ca acest gen de filme trebuie vazut pentru relaxare, dar si pentru semnificatiile lui!
user-6352a3057c990 pe 29 Ianuarie 2023 16:29
Un film de la inceput pana la sfârșit despre uciderea si chinuirea animalelor salbatice, cu multe,multe șabloane ! Este greu de înteles ce le place unora in acest film: ochii infricoșați ai tigrilor, spaima acestora in fata oamenilor ucigași, cuștile metalice in care erau ținuți prizonieri?!
Daca acest film are vre,un mesaj acesta este: Lasati animalele in mediul lor natural dar nu distrugeti nici pădurile!

chetta pe 03 Ianuarie 2021 14:50
Impresionant film !!!Un film care reda remarcabil tipologia psihologica,gândirea și simțirea specific “umana” a omului , latura hâda ,cruda,perfida,ucigașă,primitiva,distructiva ,dezumanizata ...a speciei umane . Dar,ne arată și acele excepții de oameni-umani care simt ,iubesc ,inteleg ,sunt umani ...exact cum ar trebui sa fie specia umana ,omul! Un film in care ne este redata realitatea cruda,chinuitoare și incorecta a bietelor animale ,animale care sunt exploatate,batjocorite,torturate,chinuite,hărțuite,ucise ...de catre oamenii dezumanizati .Și asta de când exista omul pe fata pământului ...
Animalele sunt ființe uimitoare ,sunt mai umane de cât sunt oameni ,știu sa iubească ,sa discearnă ,sunt loiale...
Exista atâta cruzime fata de animalele ...Omul trebuie sa trăiască in armonie cu animalele ,cu mediu .

MariusCiprian87 pe 07 Iulie 2019 13:05
Diferenta dintre oameni si ANIMALE
Un film emotionat , de familie , care iti da o stare de bine , d.p.m.d.v este unul recomandat parintilor care au copii , din care pot trage multe invataminte, ofera puterea exemplului , ne demonstreaza inca odata ca oamenii pot fi mult mai salbatici si mai periculosi decat orice alt animal , chiar daca vorbim si de un tigru si cu siguranta un film mult peste ''animatiile'' 3D cu super eroi si alte fantasmagorii fara sens din ziua de azi ! Poate cel mai bun film cu si despre lordul junglei , TIGRUL !
flory_cool pe 09 August 2018 13:00
Mi-au plăcut mult cei doi tigrisori! Cât despre film, este o plăcere să îl vizionez! Îl urmăresc cu drag de câte ori am ocazia!
ady.230875 pe 11 Februarie 2018 14:13
...fără comentarii.... nu sun un cunoscător, dar ca săi dai o notă mai mică de 9,5, trebuie să fii deranjat la cap.....e un film, tratați-l ca atare.....
Tahca pe 10 Februarie 2018 10:46
Un singur cuvânt: CAPODOPERĂ! Nu cred că există om care să spună că nu i-a plăcut!
andystarx pe 16 Ianuarie 2018 01:07
Nota 7 pentru film,scenariu,absolut tot ce tine de el,dar pentru ideea transmisa ,merita nota maxima !
mihai_draghievici pe 15 Februarie 2015 02:11
Superb la superlativ !!!! Un film de exceptie !!!
Tyybi1 pe 02 Februarie 2014 18:34
Foarte frumos !
Iulidesprefilme pe 02 Februarie 2014 18:23
Mi-a plăcut filmul şi îl recomand nu doar copiilor...povestea celor doi fraţi tigri mi se pare bine construită pe scenariu, regie, montare...fiind mai interesantă, mai emoţionantă decât alte multe filme care se vor de aventură, acţiune, fără să lase mai nimic în urma lor...
alexandraaluale pe 29 Iunie 2012 16:57
nu stiu cum sa vad filmul... ma ajutati?va rogg.....ca vreau sa il vad cu o prietena...va rogg..
Anaaid pe 24 Iunie 2012 10:50
Un film emotionant ce contureaza cu finete dragostea de frate dintre doi trigri intr-un fundal de povest.Se pare ca sangele apa nu se face,nici chiar pentru doua animale.Perfect pentru o zi in familie.Merita vazut!
LeBronJames pe 23 Iunie 2012 23:00
Minunat !
Atata emotie...m-a facut sa tresar in plans...O productie superba, o poveste emotionanta, o lume fascinanta.
Rodiluta pe 23 Iunie 2012 22:37
zguduitor
nu mai am cuvinte,doar lacrimi...mai pot spune ca este aproape incredibil de bine realizat,privirea tigrilor este coplesitoare...Superb!
comsaroxana92 pe 05 Ianuarie 2013 10:13
nu stiu cum sa vizionez filmu. MA PUTETI AJUTA SA IMI SPUNETZI VA ROGGGGGGGGG
gligoralex pe 12 Ianuarie 2012 19:09
Imi spuneti cand o sa fie la cinema plss?:) Ca mi-o zis matusamea ca ii foarte fain:)
leopardul pe 08 Ianuarie 2012 12:37
SUPERB!!!!!!!!!!
Cum pot vedea filmul?il stiu dar as vrea SA-L REVAD. cum pot face asta?un super film,plin de sensibilitate si emotie.
Denis pe 14 August 2004 23:31
Ce pacat.Il asteptam sa il vad.
Matrix pe 22 Martie 2005 19:30
Interesant dar nu se ridica la valoarea lui The Bear. Oricum este de apreciat munca echipei pentru filmarile cu animale.
mihai_draghievici pe 15 februarie 2015 02:11
Matrix spanzura-te vei face un bine natiunii !!!!
Vantur Laurentiu pe 21 Iulie 2004 23:46
Un film naspa
Dyanna_07 pe 8 ianuarie 2012 23:07
ca prost eshty bah!!!!!!!!!!!!!esm d capu` too!!!!!!!!! ii super tare....shi kiar dak` nuty place amu` nu se zice kiar asha~!!!!!!!!!!!!