Păreri Trouble with the Curve

(2012)

Lovitură cu efect

Get0dac pe 28 Decembrie 2012 22:15
Mai bun ca ,,Moneyball''
Ce imi place mie la americani este modul in care te fac sa iti placa un film sportiv fara sa ai habar de sportul respectiv. Acelasi Clint acru din Million Dollar Baby sau Gran Torino. O chimie foarte buna intre el si Amy Adams. Mi-a placut si Justin Timberlake. Un film de familie...tipic american...totul se sfarseste bine pt. personajele pozitive si prost pt. cele negative. De vazut. Abia astept urmatorul film Clint Eastwood.
Carcotas pe 11 august 2021 12:29
Un film bun care putea fi si mai bun fara puzderia de faze-baseball,stereotipe si nesemnificative si fara insipidul Timberlake.Finalul melodramatic ,banal si neinspirat e in acelasi ton.Nasucul sugubat al lui Amy si ridurile lui Clint,jocul lor foarte bun si dialogul potrivit te retinin fata ecranului.
flopozippo pe 10 Martie 2013 09:22
Chiar la o varsta inaintata, Clint Eastwood isi arata clasa, iar rolul principal din acest film ii vine ca o manusa, un batran ursuz, morocanos, incapatanat, aproape orb, dar plin de virtuti. De remarcat in acest film umorul sarcastic si autoironia care te fac sa zambesti aproape de fiecare data cand dialogul dintre tatal si fiica de 33 de ani devine tensionat pana la paroxism.
Sorin87 pe 03 Septembrie 2013 23:17
Trouble with the Curve
Este genul de film care te face sa te gandesti mai mult la parintii si sa ii pretuiesti mai mult, foarte bun filmul merita vazut
caluser pe 14 Decembrie 2012 10:16
Trouble with Timberlake
Justin Timberlake nu are nici o treaba cu actoria(cel putin in filmul acesta)in rest un film bunicel pentru o dupa-amiaza in care nu ai nimic de facut
mosu332 pe 16 iulie 2013 22:38
Corect, in filmul asta a jucat sau mai bine zis na jucat.... totusi nu e chiar asa rau, adica in Alpha Dog (2006) a jucat binisor.
cotzofica pe 06 Ianuarie 2014 12:13
Acelaşi Clint Eastwood cu privirea rece şi umorul sec, iar dacă în western-uri fuma ţigări de foi sau mesteca şi scuipa tutun, acum are trabuc. Un film bunişor despre relaţia tată/fiică în prim plan şi baseball în al doilea plan. Totuşi, mi s-a părut destul de previzibil. De când l-am văzut pe "superstarul Bo" înaintea primului său meci cum îşi dădea aere şi îl lua peste picior pe "peanut boy", atunci am ştiut exact că în final va da chix.
GALD pe 02 Mai 2013 07:27
Rasat
Un film plin de stil avansat de interpretare - mai putin cu Timberlake.
Fara a oferi un fir epic foarte amplu si divers, filmul te cucereste prin robustete si simplitate. Problemele familiale, nazuintele si modul prin care Amy Adams ajunge sa-si atinga telul atat de mult ravnit, si care e acela, vom vedea pe parcursul unui film despre sport si destine frante la un moment dat, de frica lipsei de experienta paternala a lui Clint Eastwood.

Bayard pe 24 Decembrie 2012 06:00
Un film foarte bun, chiar nu stiu cum de se intampla ca probabil cele mai bune 5 filme despre sport sunt legate de baseball :)), e sportul lor national dar totusi mi se pare interesant. Oricum, legat de film in sine... e o poveste draguta despre relatia dintre un tata (Eastwood) si fata lui (Amy Adams). Tocmai asta e si punctul cel mai bun al filmului.... este facuta foarte frumos, restul lasa de dorit. Filmul mi se pare foarte previzibil, in cam tot ce se intampla... iar decizia pe care o ia Mickey la sfarsit legata de jobul ei m se pare un cliseu urias (fara spoiler nu pot zice mai mult). Jucatorul de baseball care trebuie sa fie slab este in acelasi timp si un nesimtit (ca sa nu-ti para rau de el), cel care este bun si are viitor este automat si un om deosebit, care are grija de familie etc etc etc. Cum am zis, parca totul e prea perfect la sfarsit. Justin Timberlake joaca destul de… citeşte
tony_mondyalu pe 04 Aprilie 2013 03:57
m-a cam dezamagit putin acest film, are actori de clasa insa nu a rupt gura targului...probabil doar finalul filmului il mai salveaza putin....o poveste slabuta cu happy end....
MNarcis pe 18 Decembrie 2012 23:03
Filmul este bunicel (finalul bun), nimic profund, nimic complex, un film pt relaxare si\sau binedispunere..........merita vazut cand ai ceva mai mult timp la dispozitie.
lili22 pe 08 Februarie 2014 07:56
vai, ce m-am plictisit
De la inceputul filmului ghicesti care va fi sfirsitul, un scenariu prostesc, cum numai in filmele americane vezi, am pierdut timpul ...
Dragos.87 pe 22 Februarie 2024 22:05
Un film lejer, dar totuși atât de dinamic în forma lui..Are câte puțin din toate..Cel puțin, rolul pe care îl face Clint Eastwood e fenomenal, i se și potrivește ca o mănușă, asta și înseamnă experiență în ceea ce faci cu sufletul..Recomand cu încredere, merită..!
alexandru_fejer pe 19 Iulie 2021 20:55
Din păcate nu am rezistat până la sfârșit... Nu are un scanariu care sa te dea pe spate.
lavara_laiarna pe 16 Iulie 2021 21:09
Ciocnirea generațiilor , cu toane și nevoi firești c-am oriunde . . și oricând .
iulian94 pe 09 Februarie 2014 16:49
Un film bun care mi-a placut, e un film usor si simplu dar e de vazut.
Lucarelli pe 08 Februarie 2014 10:26
Deosebit
Un film despre familie, sport si alegeri ce la poti face la un anumit moment in viata! Amy Adams, Clint Eastwood, Justin Timberlake isi fac treaba excelent! Justin, o surpriza placuta in toate filmele, un actor cu un stil bine-definit in peisajul cinematografiei americane! Nu-l rata!
sabinalin pe 06 Septembrie 2018 11:32
Intotdeauna o placere de a-l revedea pe Clint Eastwood la varsta a treia, deocamdata e cea mai recenta aparitie pe marile ecrane a legendei vii hollywoodiene, pregateste " The mule", ca de obicei autoironia functioneaza ireprosabil, delicioase secventa de inceput dar si dialogurile cu fiica interpretata bine de Amy Adams, aceasta demna urmasa cinematografica a lui Nicole Kidman, l-am mai vazut pe Clint autoironic in "Unforgiven" si nu numai, altfel filmul e unul cuminte, previzibil, tipic american, cu happy-end obligatoriu, in primul rand pentru fanii neconditionati ai lui Eastwood, ce-a fost si ce-a ajuns, de la Dirty Harry la Gus...
XShadowX pe 22 Ianuarie 2015 14:01
SUPER
Un singur lucru am de comentat despre acest film : Clint Eastwood ramane in ciuda varstei un actor fenomenal !
Mihai_Moise pe 27 August 2014 19:16
Bunicel
Pacat! Prima jumatate se ridica la un nivel neasteptat, mai ales prin prestatia lui Eastwood (in acelasi stil parcimonios, dar cuceritor, care l-a facut celebru) si rolul destul de ofertant al lui Adams si premisele unei povesti fermecatoare prin simplitate si realism.
Din pacate, pe undeva, dincolo de jumatate, firul narativ incepe sa dea rateuri, propunand clisee si fracturi de naratiune, operate intr-un stil ce-ti lasa un gust amarui, intr-un final prea prevezibil!...

mosu332 pe 16 Iulie 2013 22:33
Stil, un film bun, fara repros, o sansa mare pentru Timberlake sa joace cu un "monstru", sper sa fi invatat ceva. Lejer, relaxant si bine facut, desi subiectul.... nu prea imi place mie ca de e prea americanizat dar totusi a jucat Clint Eastwood deci nu ar fi avut cum sa fie mai jos de nota 8.
DragonMaster pe 13 Decembrie 2012 01:24
Un film bun
Mi-a placut acest film atat actori care au jucat cat si scenariul.Daca va place genul sport sau baseballul atunci acest film vi se potriveste .Ofer nota 7 acestui film si il recomand.
blackmore pe 05 Februarie 2020 12:17
Un film despre un "sport "care nu exista............................................
Kuhaylan pe 30 Iunie 2013 12:47
00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
adizoo13 pe 28 Decembrie 2012 22:56
bun intre 7-8, dar iar J.T asta..lasati-l frate la muzica nu e locul lui in actorie daramite pe acelasi platou cu Clint....cum spune negraciu ala in film "Ice cube merita oscar" cam asa si cu asta :)
DanyMarica pe 14 Septembrie 2012 05:02
Nu cred ca voi fi dezamagit.
Interesant filmul, dar mai interesant este faptul ca acest mare actor: Clint Eastwood,: csre s-a focusat in ultimii ani mai mult pe regia filmelor, el jucand intr-un film din 4 in 4 ani (ultimele doua fiind capodopere). Despre Timberlake nu pot spune prea multe, el a aparut cu precadere in filme cu subiecte "usoare", fara mare incarcatura. Oricum, vad ca se concentreaza pe cariera cinematografica.
Regizorul e ok, acesta este primul sau film, dar are, la activ, cateva filma, ca producator, filme cu subiecte profunde, reale, emotionale etc.
Cred ca va iesi un film cel putin multumitor, nu ne va parea rau ca am mers pe o zi de iarna la cinema sa-l vedem.

Manusa pe 11 Decembrie 2012 22:32
Un film excelent, care mi-a placut foarte mult. Daca despre Clint Eastwood, care este un mare actor si pe care il admir mult, nu pot spune nimic, deoarece a jucat excelent, de alftel cum o face intotdeauna, ceilalti actori au jucat foarte bine. Filmul are o poveste buna, mi-a placut Clint care a jucat rolul unui impresar de basseball, batran, morocanos si care pe deasupra are si probleme cu vederea, restul vedeti voi. Un film care merita vazut.