Păreri Touch Me Not

(2018)

Touch Me Not

blackmore pe 25 Februarie 2018 09:53
O mizerie care daca ar fi fost regizata de nazistul Lars von Trier ar fi primit aprecierea snobilor.Lars von Trier fiind nazist si misogin insa intelege prin comunitate LGBT doar pederasti..Totusi filmul lipsit de orice urma de poveste , de inteles seamana perfect cu orice mizerie a lui Lars von Trier.
monallyssia pe 25 februarie 2018 10:53
Cred că vrea să fie o metaforă cu trimitere la duplicitatea temerilor și dorințelor personajelor de a fi atinse. Și Nichita Stănescu, de exemplu, are ceva care nu prea sună „românește”: „Un-te duci tu iepure ? In de pestere”. :) Mie personal îmi place cum sună titlul; am însă ceva temeri și dorințe referitoare la filmul în sine. :) Vom vedea...
strauss77 pe 25 martie 2019 15:39
titlul filmului e cam asa ...''Nu in cur ,pe langa cur ,da'n cur sa fie''....despre film.........un cacat de film(daca il poti numi film)!
stefan_se pe 27 Februarie 2018 19:10
Nuditatea si-a spus cuvantul.
Nu am prea vazut filme in care sa nu apara nuditate etc..Parerea mea asta e...Cu toate ca a castigat Ursul de Aur ,fiecare are gusturile lui si eu atat pot sa ii dau MAXIM.
Crynick pe 28 februarie 2018 11:43
ai fost la festivalul de la berlin si l-ai vazut sau doar scrii ca prostul ?
strauss77 pe 12 iulie 2019 10:34
vai de curu' nostru .....am involuat in cel mai lamentabil mod de la insasi rasa umana, ce sa mai vorbim de calitatea artistica a acestui asa zis''film''.......pune-i tu pe Gheorghe Cozorici,Amza Pelea,Colea Rautu.Irina Petrescu ...etc sa joace in asemenea porcarie!!!!! ce parere ar avea?
kosmyndragomir pe 06 Martie 2018 19:21
Pe langa subiectele si actiunea de rahat , la TOATE filmele romanesti exista cea mai mare problema de cand sunt eu ...SUNETUL ...dragilor regizori si sunetisti , nu aveti sau nu stiti sa folositi microfoanele ? Apropo eu ma ocup cu instalarea sunetului pt scene (concerte) samd .Vreti sa va consiliez in domeniu ? ASTEPT PARERI , SUGESTII SI COM.
IIshaIIdowII pe 20 mai 2018 16:02
Papagal
kosmyndragomir pe 4 octombrie 2020 17:23
Stii limba romana sau trebuie sa te invat ?
Cretzulynne pe 13 Iunie 2018 21:38
"Pentru Christian a fost clară de la bun început motivația puternică de a participa la proiect – mi-a pus încă din primele luni de lucru: „Nu mi-e teamă că acest film sau eu personal vom fi atacati. Știi, când te vor acuza că ai exploatat ființe umane vulnerabile, precum persoanele cu dizabilități, să ții minte că cei care țipă sunt chiar cei care nu au nicio idee despre dizabilitate, despre ce simt oamenii cu dizabilități. Au propriile lor concepții false despre dizabilitate. Ne privesc ca pe niște ființe vulnerabile, care trebuie protejate și care nu pot avea o viață sexuală. Dar de fapt, în felul ăsta, ei sunt cei care ne tratează cu superioritate, cu aroganță și lipsă de respect, nu filmul. Ca oricine altcineva, am dreptul de a mă bucura de corpul meu, de a-mi explora sexualitatea, de a mă arăta ca ființă sexuală. Cred că e important să… citeşte
bogdann1980 pe 11 Noiembrie 2018 10:20
Cred că o mai bună traducere a titlului în limba engleză era "(Don't) touch me." Touch me not înseamnă Nu mă atinge.
dorinmoldoveanu pe 23 Februarie 2019 14:03
pentru oamenii moderni
evident ca nu e genul de film pentru oamenii blocati intr-o logica de familie autoritara, dar e o vizionare obligatorie pentru toti cei care se simt in 2019. un film care te provoaca sa iti infrangi multe frici si bariere naturale in societatea noastra care se tot chinuie sa gaseasca portite prin care sa ramana undeva la limita medievalului si a modernitatii, fara sa isi accepte niciuna dintre stari.
intr-un univers ideal e genul de film pe care sa il arati liceenilor la ora de dirigentie, dar asta se va intampla doar in tari cu adevarat dezvoltate moral. a privi acest film nu te face imoral. a bloca acest film te face inchistat. a vorbi de rau acest demers cultural al Adinei Pintilie mi se pare realmente un act retrograd.

vizionare placuta. discutii aprinse. toleranta maxima.

Arpad pe 30 august 2019 20:07
Oh, da suntem in 2019...Ei si ce, ai impresia ca esti mai bun, mai "modern" ? Daca da, iti lipsesc lecturi fundamentale. In momentul in care asimilezi "modern" cu "mai bun", "evoluat", ai spus tot, esti rudimentar metafizic, un zero barat... Bineinteles ca filmul e o greata. Si nu prin ceea ce cu voluptate perversa exhiba ci prin intentia (maladiva) de a prezenta universul inconjurator ca pe o oroare. Daca ai convigerea ca viata ta trebuie sa fie o imersiune in cacat, scruteaza prin el viitorul luminos ! Impreuna cu impostoarea "avangardista" pe care o perii dezvoltat moral !
cristina_dragoman pe 6 martie 2021 16:04
Deocamdată mă chinuiesc, cu întreruperi, să văd acest film până la capăt. Nici nu știu dacă voi reuși. Si asta, ca să înțeleg pentru ce anume i s-a dat premiul cel mare. Poate răspunsul este mult mai simplu: sunt prea proastă să înțeleg. Oricum, filmul este de o greață cumplită. Vreau să trec de această greață , ca să văd; dar nu pot.
IrinadeMa pe 23 Februarie 2019 17:28
Toate emoțiile sunt binevenite
Atenția la detaliu, grija pentru cei care participă și pentru cei care privesc, echilibrul dintre imagine și sunet mi-au făcut plăcută această călătorie imersivă. Filmul m-a făcut să mă gândesc la toate imaginile și conceptele care sunt aruncate asupra noastră în media, părerile gata făcute despre intimitate, sexualitate și sentimente și la felul în care le găzduim în corpul nostru.
R_Afc pe 06 Martie 2019 08:01
O prostie LGBT-istă
Acest film vrea doar să șocheze și se încadrează perfect în ideologia de astăzi. O femeie care încearcă să-și vindece frigiditatea plătind un bărbat să se masturbeze în fața ei, discutând cu un transsexual. Așa-i că va cuprins fiorul artei ?

Filmul încearcă din greu să pară profund, să pară provocator, dar sfârșește prin a fi o producție absolut grețosă, care să le gâdile orgoliul semidocților.

Sylvester77 pe 8 august 2019 16:49
Intr-o lume normala toata echipa care a lucrat la film ar trebui sa fie dusa la o scoala de corectie psihiatrica.
El_KaPpa pe 22 septembrie 2019 22:48
Sylvester77, in lumea normala a cui? Ca in lumea normala a mea tu ar trebui sa fii la o " scoala de corectie psihiatrica" .
user-5c73fac680325 pe 09 Martie 2019 01:42
Un film curajos care pune pe masa adevărului lucruri, oameni, dimensiuni şi perspective la care nu privim cu uşurință, nu privim deloc sau privim cu multă (pre)judecată.

Laura mi-a plăcut la nebunie, ține tot filmul în mână într-un rol extrem de dificil, o actriță excelentă pe care îmi doresc să o revăd şi în alte producții.

Muzica şi cinematografia mi-au plăcut iar mult, precum şi pasiunea regizoarei pentru inovație şi experiment.

"Touch me not" nu este un film de care să te îndrăgosteşti, dar este un film necesar şi extrem de uman şi util, un film care rămâne cu tine şi îți ridică întrebări noi, dacă te laşi deschis şi îi îngădui, dacă accepți călătoria pe care ți-o propune regizoarea.

Părerea mea este că filmul îşi merită Ursul de Aur, iar pentru că este şi un film de debut… citeşte

user-5c8347e5bb0ec pe 09 Martie 2019 07:08
M-am chinuit o ora si ceva sa nu fiu mediocru sau sa nu ma auto-echitez cu superficialitate.Totusi nota de pe IMDB spune ceva..

Filmul este foarte bine facut tehnic.Dar subiectul in sine este cumva impotriva naturii insasi, inpotriva principiului viabil al sexualitatii care este...atractia fizica.
Scenele de batranete, piei cazute, flascitate groteasca, varice, paraplegici cu saliva in spuma la colturile gurii, probleme de identite a transexualilor, etc.. abunda.Si te obliga cumva impotriva naturii sa fii social corect si sa le accepti doar pentru ca noul trend de corectitudine sociala o cere.

Am asteptat cumva acel copil inocemt care sa strige "Imparatul e gol!"(=o mare dezamagire de film) dar calitatea intelectuala a cel presenti in sala nu a facut-o posibila.(avanpremiera la Elvira Popescu, public avizat intelectual-corect).

Personal… citeşte

mirodoni pe 27 Martie 2019 22:19
„Touch Me Not” - Adina Pintilie și Ursul de Aur

„Touch Me Not”, realizat, ca să nu spun regizat, de Adina Pintilie este un documentar de lungmetraj. Foarte lung metraj! Asta e bine de știut înainte de a pleca la pomul lăudat! Altfel, poamele mai depind și de gustul fiecăruia.

În film joacă, nu chiar la propriu, ci în sensul că apare, și debutanta în lungmetraj Adina Pintilie. Spun asta pentru că m-a surprins subiectul ales pentru un debut, dar, după documentarea făcută, se pare că a preocupat-o intens și de mult timp.

S-a spus că traducerea titlului în română „Nu mă atinge-mă” nu ar fi prea corectă, ci că ar fi corect „Nu mă atinge”. Văzând filmul, consider că ambele variante sunt corecte. Adică, nu mă atinge, dar aș vrea, sau ar trebui,… citeşte

TeatruFilm pe 01 Mai 2019 00:16
Dion
Cu siguranta sexualitatea se situeaza undeva intre Rai si Iad. Artisticul acestui film nu consta atat de mult in limbajul filmic propriu zis (excelent de altfel), nici chiar in tema abordata cu temerara malitiozitate, cat in paralelismul dintre factual si fictiune, intre documentar si artistic. Aceasta ar fi estetica pe care Adina Pintilie o propune cu foarte multa personalitate, inovatie a rezolvarii si maturitate profesionala. Acelasi mecanism creativ se regaseste si in "Nu te supara, dar" (singurul pe care l-am vazut dintre cele 9 scurtmetraje anterioare ale ei). Ca si muzica aleasa pentru ilustrarea sonora a celor de la Einsturzende Neubauten (Distrugerea cladirilor noi), Adina ne vorbeste despre distrugerea unor tabuuri, ale unor obstacole si ale unor temeri profund umane.
xerses pe 05 Mai 2019 14:24
Iti trebuie multa rabdare si ceva mai multa stare de meditatie ca sa poti privi atatea scene care merg in profunzimea lipsei unor sentimente.
lili22 pe 07 Mai 2019 23:14
Eu m-am simtit dezgustata si refuz sa imi mai amintesc despre existenta acestui film.O mizerie cu pretentii.
user-59cfc5e0991ba pe 18 Iulie 2019 20:01
Un rahat, un gunoi, o mizerie romanesca ca mai toate ultimele producții românești de ceva ani încoace. Cu pretenții inventate de mari regizori români și dacă pe google tu bagai corect traduceai.
Anal fabet.....

user-5c9f8c2e87074 pe 18 Iulie 2019 23:36
Doi psihopați își explorează senzațiile ea invitand diverși tulburați cu deviații sexuale el plimbandu-se prin saloane cu multimalformati și encefalopati cu analizori senzoriali foarte fini dar și prin baruri unde se întâmplă orori carnale și unde apar și handicapații!!! Doamne ce scene scabroase !!!!! De fapt mă întreb in final ce nevoie era de acest film??? Și o curiozitate ce ar fi comentat Freud despre o asemenea oroare????
Roxaro2012 pe 21 Iulie 2019 22:20
N--am putut să îl văd până la final! Te apucă scârba mai exact spus! Atâtea trupuri goale, plus omul acela diform, apoi scena cu femeia prinsă în sforile acelea au fost desigur prea mult pentru mine! Oribil! Nu ai ce să înțelegi !Nu e nimic de înțeles! O femeie cu tulburări de apetit sexual dar care mai degrabă pare nebună merge pe la toți deviații sexuali ca să ce ?Intr-adevăr nu era nevoie de acest film.
Mariobv pe 03 August 2019 11:21
Pentru Adina Pintilie: sper sa-ti pui trofeul in vitrina si sa nu mai faci filme cate zile vei avea.O mizerie de film este suficienta.
user-5e62a779d5818 pe 24 Martie 2020 19:56
De doi lei, ca toate firmele românești. Cinematografia noastră este o glumă proastă.
jokeru28 pe 28 Septembrie 2021 01:30
M-am abținut cu greu sa nu ma opresc din vizionarea lui. Un film dur, care, ok, prezintă niște realități pana la urma. Ca nu ne place, e alta poveste, dar asa ceva exista. Nu sunt însă de acord ca orice realitate trebuie promovata.

Nu îl recomand!!!

Referitor la premiul de la Berlin... Poate a contat ca melodia "Mela-melancolia" e in germana și ca în Germania exista mai mulți ciudați ca în România.

dmsteaua pe 08 Iunie 2023 00:18
Un film numai bun de torturat dușmanii. Ne pricepem la făcut filme,la fel cum ne pricepem la Eurovision. Parcă nu vrem să arătăm și altceva lumii,mereu numai fața urâtă,bolnavă,perversă. În toate filmele suntem hâzi,proști,deviați,ultimele scursuri. Mereu ni se induce ideea că suntem greșiți,vulgari,netoți. Asta e imaginea pe care ne-o prezintă cinematografia românească de ani de zile. De ce nu face nimeni un film despre Nadia,despre Hagi, despre David Popovici ?
crome pe 21 Decembrie 2023 19:34
Un film interesant pe segmemtul sau ,o abordare nonsalanta a sexualitatii,o taiere a cordonului ombilical ca sa ai parte de libertatea deplina.