Păreri Tonari no Totoro

(1988)

Vecinul meu Totoro

Ilila pe 17 Aprilie 2010 14:35
Hayao Miyazaki poate fi considerat Walt Disney in varianta japoneza. Din pacate Walt este istorie .. dar ne bucuram ca Hayao inca o mai poate scrie.
monica.padure pe 5 iunie 2011 15:44
Sunt in total de acord cu rtine!!!
liana_hartamanu pe 14 iulie 2016 22:11
Nu inteleg de ce inainte de orice mai toti de simt obligati sa semnaleze "disney al japonezilor"----Miyazaki este Miyazaki asa cum Osamu Tezuka e Osamu Tezuka!Exceptand punctul comun :creatori de animatie...restul inseamna stiluri diferite,tehnici,scenarii,mesaj...nici unul nu sta in umbra celuilalt --numai pentru mintile inguste Disney "le-a facut pe toate"!
mihnea_aspru95 pe 19 Iulie 2016 23:27
Totoro, varianta japoneză pentru Winnie de Pluş
Lansat în aceeaşi zi, lună şi an cu drama animată de război "Mormântul licuricilor"
(încă nu l-am văzut, dar sunt pe cale, îl las la urmă, deoarece e mai special).

Cu toate c-a fost, să zicem, aproape cel mai apreciat film animat al lui Hayao Miyazaki, nu m-a emoţionat (probabil nici nu trebuia s-o facă).

Toată povestea s-a învârtit în jurul surorilor Mei şi Satsuki (prima - o fetiţă de 4 anişori şi cealaltă - 11 ani), tovarășii lui Totoro sunt "Pisica autobuz", Chu Totoro şi Chibi Totoro (Chu este cel măricel şi albăstrui, iar Chibi, cel micuţ şi alb), uitaţi poza care-i reprezintă: http://static.zerochan.net/Tonari.no.Totoro.full.69835.jpg

Filmul are o durată de aproximativ 1hr 30min, iar "Vecinul meu Totoro" din păcate, apare cam 20 de minute (sau chiar mai puţin), dac-aş face o comparaţie şi… citeşte

geluclei pe 31 Martie 2010 12:17
Fascinant
Aceasta este de fapt capodopera lui Myazaki.Un film uimitor.
geluclei pe 31 martie 2010 15:04
Va recomand si primul lung metraj al lui Myazaki : Castel of Cagliostro.
aayana pe 03 Martie 2011 12:33
O poveste ce te duce în lumea inocenței și a fanteziei. Spiritul pădurii este prietenul copiilor. Tonari no Totoro este o animație veselă și reușită atât din punct de vedere al scenariului dar și pentru coloristica peisajelor.
alali pe 26 Aprilie 2017 23:29
Povestea unei copilarii magice.
Hayao Miyazaki ecranizeaza in al sau My Neighbor Totoro (1988), tainica legatura ce se realizeaza intre doi frati, surori in cazul de fata. Este acea descriere pe jumatate, a unei copilarii pline de magie si speranta, descriere ce contrasteaza sever cu prezentarea ce i se realizeaza aceleiasi perioade speciale din viata fiecarei fiinte in Grave of the Fireflies (1988) al lui Isao Takahata. Pesimist pana la ultimul cadru, filmul lui Takahata reprezinta jumatatea goala a paharului, o realitate dura in care speranta nu are voie sa se intrezareasca nici macar sub forma unei singure si plapande raze ce razbeste printre nori. Totul e trist si dureros.
Ambele filme sunt semi-biografii si ambele trateaza exact acelasi subiect: cel al conexiunii vii dintre persoanele cu acelasi sange; frati nedespartiti, uniti pe viata si chiar si dincolo de ea. (un argument suplimentar, asta daca mai era… citeşte

xerses pe 29 Octombrie 2014 21:07
O poveste originala; mi-au placut personajele, in special-pisica /mijloc de transport.
Wonka pe 14 August 2009 21:10
Animatie marca Hayao Miyazaki , o poveste minunata si amuzanta.
lavvw pe 30 Martie 2020 11:36
Un anime bun, emotionant. Imaginea personajul Totoro e f indragita si astazi de japonezi. E ca un simbol, mai ales pt copii. Poate nu e printre capodoperele lui Miyazaki. Cele mai bune sunt Spirited Away, Hauru no ugoku shiro si Mononoke-hime. Merita vazut totusi.