Păreri Tom Sawyer

(2011)

Tom Sawyer

diasme pe 18 Februarie 2013 13:43
E bunicel spre bun :)
Mie mi-a placut :) Si nu sunt copil.. Ce-i drept, mi-a placut si cartea citita in copilarie!
mongolarix pe 14 Octombrie 2012 20:07
Mi-a placut
Mi-a placut foarte mult, chiar nu imi dau seama de ce are atatea critici negative ,sau poate sunt eu foarte subiectiv avand in vedere ca in copilarie mi-a placut la nebunie Tom Swyer ,totusi subapreciat si a fost filmat si in Romania.
bossy pe 09 Octombrie 2012 20:53
E un film bun.
Uitati-va cu incredere.(pentru amatorii acestui gen de film)

yullyana pe 28 Martie 2013 08:17
:)) Surprinzator
Surprinzator este faptul ca un film european, un film nemtesc mi-a placut, caci filmele europene pentru mine nu sunt cele mai satisfacatoare.
MrJuVe pe 28 iulie 2013 09:47
Înseamnă c-ai minte multă...
SUzyY pe 29 Ianuarie 2013 20:28
de unde pot sa urmaresc si eu filmul online sau sa-l descarc pe gratis?
Horatiucrisan pe 11 Martie 2020 13:50
Din punctul meu de vedere, citind cartea în copilărie și recitind-o din nostalgia după copilărie, aceasta ecranizare este o porcărie ordinară care are foarte puține lucruri în comun cu cartea lui Mark Twain. Scenaristul si regizorul își iau de la sine putere dreptul de a suci si rasuci lucrurile dupa bunul lor plac inflorindu-le dupa cum îi taie capul si adăugând secvente si scene ridicole care nu au existat în carte. Dacă doriți să vedeți o ecranizare foarte buna, în concordanță cu cartea 90% , vizionati ecranizarea din 1938, color, unde si dialogurile dintre personaje sunt simulare cu cele din carte ca sa nu mai amintesc de povestea propriu zisa care aici e stalcita rau. E ca si cum ai ecranizat Capra cu trei iezi si ti-ar iesi Ursul păcălit de vulpe. Nota 3.
xerses pe 13 Martie 2015 19:22
O realizare cinematografica buna...Mi-a placut modul in care a fost jucat Tom Sawyer.
mtraianc pe 03 Decembrie 2014 17:02
bun si aceasta varianta ......................................................................
ana_cojocaru pe 11 Octombrie 2013 19:28
Grozav
Un film foarte frumos.Cred ca cel mai bun vazut de mine pana acum (nici nu am vazut prea multe).Ma gandesc sa vad si Huck Finn,caci a aparut de curand.
alex_il_fenomeno pe 04 Septembrie 2013 01:03
La noi in cinematografe a rulat la un an diferenta de la lansare, iar la TV putin si mai tarziu...Si totusi, dupa vizionare, cred ca a fost un film ce a meritat din plin atentia, aceasta varianta nemteasca fiind atat de placuta, respectand in linii mari tiparul povestii originale a lui Mark Twain, "inflorind" prin unele momente pentru emotii mai puternice, aducandu-ne de asemenea si o distributie extrem de tanara, dar si de talentata, ce au facut niste roluri chiar deosebite. Per ansamblu a fost un film bun, ce merge urmarit impreuna cu familia, avand toate ingredientele unei povesti de familie reusite.
Blog de Carte pe 20 Octombrie 2012 09:59
De-ale lui Tom Sawyer
[...] Filmul lui Hermine Huntgeburth m-a transpus, pentru doua ore, in lumea din cartile pe care atat de mult le-am iubit. Multe puncte albe pentru decoruri si vestimentatie, precum si pentru alegerea protagonistilor: Tom si Chuck au fost foarte credibili, desi usor… inversati. Adica, mai degraba s-ar fi potrivit bucalatul Leon Seidel (Huck) in rolul lui Tom, dar aceasta este doar parerea mea. Daca tot vorbim de actori, matusa Polly poate fi confundata cu usurinta cu sora lui Tom Sawyer, iar Alexandru Papadopol are o aparitie pe cat de scurta, pe atat de haioasa, in chip de avocat al apararii. Joe Indianul (sau, dupa cum auzeam eu, Indiana Jones) se chinuie prea tare sa fie rau, mai bine i-ar fi stat intr-o telenovela, in rol de seducator latino. Cu toate acestea, moartea lui nu frange inimi (doar oase). [...] citeşte
sas33 pe 11 Iulie 2012 12:50
Film bun
si ce daca e german e unul dintre cele mai bune filme germane
stefanmihaela pe 26 Septembrie 2012 13:27
Am vazut ca apare animatia Finding Nemo in 3 D pe data de 16 noiembrie...Interesanta idee de a relua povestea cu o noua imagine tridimensioanala..Sunt convinsa ca vor merge copii impreuna cu parintii la cinema...
ryco0984 pe 2 octombrie 2012 12:03
Ce legatura are asta cu filmul Tom Sawyer?
Xenomorph pe 10 octombrie 2012 17:27
pai e ca la Inception: You don't get it because you are not smart enough:))))Cum nu stii faza in care Nemo ajunge pe Mississippi si ii indeplineste lui Tom o dorinta?