Păreri Toate pînzele sus! - Secretul epavei

aliosa pe 19 Iulie 2006 13:44
SUPERB

PACAT CA IN ZIUA DE AZI NU SE MAI FAC FILME CA ACESTA

Spatzy pe 5 iunie 2020 19:40
Nu ma mai satur sa-l revad. Mi-a facut viata mai frumoasa.
cezarika21 pe 22 Noiembrie 2013 19:16
Acest film este făcut după primele patru episoade din serialul TV Toate pânzele sus (de la întâlnirea lui Anton Lupan cu Pierre Vaillant la Port Said şi până la atacarea lui Spânu de către rechini), fiind eliminate secvenţele de legătură; filmul este transformat într-un fel de rezumat în imagini al acţiunii din cele patru episoade. Acţiunea nu-şi pierde însă cursivitatea şi este presărată cu momente mai amuzante, care diluează tensiunea evenimentelor.

Filmul se remarcă prin aventurile pline de romantism, decorurile bine realizate ce reconstituie un bâlci antebelic, un port românesc la mare, bazarul din Istanbul şi alte locuri misterioase, precum şi interpretările foarte reuşite ale actorilor. Tăierea mai multor secvenţe ce apar în serial nu reduc din calitatea acestui film. Merită urmărit.

sarrpe pe 15 Februarie 2011 23:43
Toata lumea isi aminteste de Ismail faza cu polonicul :))
rox pe 15 Mai 2004 19:32
Extraordinar. Pentru un film romanesc si avand in vedere si faptul ca s a facut acum multi ani, este un film foarte bun. Muzica este excelenta, actorii joaca f bine. Bineinteles ca nu se compara cu cartea dar cred ca este un film foarte reusit.
euspark pe 08 Mai 2010 18:36
asta numiti voi comedie de nota 9.1?
Mie acest film mi se pare jalnic nu stiu ce va place la el...ati dat notele astea doar pentru ca sunteti romani si vreti sa sustineti...mie mi se pare penibil:|
-Wizz- pe 3 iunie 2010 17:48
POATE FILMUL NU E BUN,DAR ITI RECOMAND CARTEA:)DOAR DACA ITI PLACE SA CITESTI (NUUU VREAU SA LAS IMPRESIA CA EU CITESC INTR'UNA K?:)) )
Spatzy pe 5 iunie 2020 19:45
Mai "euspark", jalnic esti tu, nu stiu ce dracu cauti aici, ca esti nul. Mai bine taceai.
adrianpana pe 11 Noiembrie 2012 08:55
Toate panzele sus este unul dintre cele mai fruoase filme seriale roamnesti
dan-matica pe 04 Mai 2012 15:33
Filmul copilariei mele
Poate azi nu mai are acelasi farmec, dar merita vazut.

CosminHorrorMaster pe 04 Septembrie 2011 21:09
Nota 10 Ismaile! Cel mai bun serial romanesc pe care l-am vazut.
Vasile Talos pe 23 Februarie 2007 20:25
Acest film mi-a marcat copilaria in cel mai placut mod ,urmaream acest film in fiecare vacanta de vara cand se difuza asa ca va rog sa-mi spuneti cineva de unde pot sa achizitionez acest serial pe DVD ,alaturi de Ciresarii si altele...
Chiar numai americanii pot sa-si scoata toate filmele la vanzare ???
Am avut si sper sa mai avem o Cinematografie placuta vederii ,asa ca domnilor va rog publicati-o!!!

cosmin742000 pe 28 Februarie 2013 02:50
Una dintre cele mai bune ecranizari romanesti........
MiereaNeagra pe 15 Decembrie 2020 23:33
Îl revăd întotdeauna cu drag
Unul din filmele copilăriei. Revăzut întotdeauna cu drag.
carmen_angelus_romila pe 25 August 2018 10:35
Filmul "Toate pînzele sus", intr-o adaptare cinematografica al cunoscutului serial, debuteaza cu o prima parte in care facem cunostinta, sau revedem mult indragitele noastre personaje ale acestei aventuri.
Ursulika pe 12 Noiembrie 2014 18:42
Filmul copilariei mele :D
Super film realizat de actori , nu de papitoii din ziua de azi...
adela_baicu pe 14 Mai 2014 20:28
Expeditie...
Aceasta carte m-a pasionat,si mi-a deschis drumul catre mare...La varsta de 23 de ani as vrea sa reconstitui o replica a Sperantei ca cea din film,eu urmand ai fi camitan,de aceea continui studiile,iar eu,impreuna cu prietenul meu,ne facem planuri si deja stim toate compartimentele navei,vom fi lipsiti de tehnologie,exact ca in vremurile de demul,asa ca urati-ne noroc,si...daca vede aceste comentari cineva de la o emisiune,incercati va rog sa redati serialul si pe posturile Tv,pentru ca atatia tineri care stau la televizor,ar putea invata ceve,si le-ar dechide spre vremurile indepartate,si cat de bine era atunci,cati oameni fericiti si sanatosi erau,cum se facea negotul...totul era ca intr-o lume de basm!
denismeraru pe 07 Februarie 2011 19:02
Un fil si o serie exceptionale, de revazut. Un film de aventuri clasic si adevarat, fara efecte speciale si alte "E"-uri
MALASORTE pe 19 Noiembrie 2010 16:45
Cine nu s-a trezit cu Izmail polonic
Avem atat de putine capodopere care sa vina din urma...
aticia pe 05 Octombrie 2010 15:09
extraordinar
Filmul copilariei generatilor intregi de copii, dar si al adultilor care il privesc cu nostalgie!Actori extraordinari, scenariu de asemenea
Cumpana_Daniel pe 21 Iulie 2010 23:48
si acum imi aduc aminte - copil fiind - cu cata nerabdare asteptam duminica dimineata in cadrul programului pentru copii sa inceapa acest film.
Stefaniablaga1999 pe 18 Iulie 2010 21:44
Offf
Ce aş vrea să îl văd...am avut lectură pe clasa a IV-a dar numai un fragment...
rrs85 pe 02 Aprilie 2010 15:52
Sunt filme care nu tin cont de trecerea necontenita a timpului sau de cat de bine ne pricepem sa analizam si sa notam reprezentatia acestora.
Sunt filme care starnesc la nesfarsit aceleasi calde trairi cand zvacniri ale acestora se intrezaresc sau doar amintirea ori rostirea lor pot sa creeze un tsunami de emotii.
"Toate panzele sus" a reprezentat, si inca o mai face si sigur si pe viitor tot in acelasi loc se va afla, o aventura a copilariei, un monument de senine desfatari...

IONEL GEORGIANA\ pe 11 Decembrie 2008 16:24
ar tebui sa dati filmul in intregime!!!
Dumitru Viorel pe 25 Decembrie 2007 14:33
Parerea mea este ca e cel mai reusit serial romanesc facut inainte de 1989 dar ar fi fost frumos daca cineva s-ar fi gandit sa continue povestirea
Un film foarte frumos probabil ca mari regizori nu ar mai reusi asta

mu_zz_i pe 02 Noiembrie 2007 01:40
Un film care te face sa fi un pic nostalgic.Alaturi de Pistruiatul este unul din preferatele mele (filme romanesti). La un moment dat era un post care dadea joia pe la 9 jum seara numai filme romanesti, de obicei cele care aveau mai multe episoade sau parti, acum se pare ca s-a reprofilat pe alte productii gen Telefe( canal TV care produce si difuzeaza telenovele). Aiurea!
Alexandra pe 02 August 2006 03:45
Am si eu o rugaminte: daca imi poate spune cineva cine a compus coloana sonora din acest film, ma intereseaza in special melodia de la inceput, cea din generic. Va multumesc.
Camelia pe 19 Februarie 2005 09:25
E un film foarte bun, avand in vedere si momentul cand a fost realizat.Pot spune ca e filmul copilariei mele, ca si romanul, si l-am vazut de cate ori am avut ocazia,daca nu tot,macar unele secvente.Vorbeste despre visuri, despre curaj si speranta, despre prietenie si iubire.Atat de diferit de violenta pe care o vad copiii de astazi!Si actorii au jucat excelent,au intruchipat fidel personajele cartii.
pisicuta1 pe 08 Septembrie 2013 17:53
un film roamnesc foarte bun ,cei care nu l au vazut ar trebuii sa citeasca si cartea si apoi sa il vada!
alexiacobescu2001 pe 04 Ianuarie 2013 21:30
alex
cine zice că filmul ăsta este prost nu are simțul aventurii
KarGo pe 26 Aprilie 2012 16:23
super!!!
Filmul Romanesc Cu Cei Mai Buni Actori Romanesti! Foarte Bun :D
Ghemot pe 08 Noiembrie 2011 13:36
eu il ador pe Jean Constantin cu un rol exceptional in acest film
xerses pe 05 Iunie 2011 10:52
Ma bucur ca acest filme este redifuzat intrucat multi din genereatia noua nu au avut acces la filmele bune de care parintii lor s-au bucurat in vremuri (acum de istorie)...
iulianrosu pe 16 Aprilie 2011 13:55
Excelent
Am citit cartea si mi-a placut,acum urmeaza sa vad filmul sa vad daca e la fel de reusit.
stefania_narnia pe 06 Decembrie 2010 20:25
e cel mai bun film romanesc ! ii dau nota 10
mi-a placut foarte mult nu se mai regizeaza astfel de filme . pacat ...

edinaa pe 05 Decembrie 2010 13:27
Un film foarte bun. E unul dintre filmele copilariei mele. E o mare placere sa-i vezi pe monstrii sacri ai cinematografiei romanesti.
ofelik_cat pe 16 Iunie 2010 17:18
bun
am urmarit majoritatea filmelor in care a debutat jean constantin.mare om de comedii de buna calitate.acesta este un film reusit .actori buni ..10+
Daniel pe 25 Mai 2007 11:19
SUPER! Foarte frumos serialul. Actori la inaltime. Ce sa mai! Simplu si placut.
petricaion2 pe 28 Februarie 2007 20:09
Salut, am toate serialele cu "Toate Panzele Sus" si "Ciresarii", si acum ma stradui sa cumpar si "Licenii"...contactati-ma la petricaion2@yahoo.com
nume pe 11 Ianuarie 2005 03:42
@MATEESCU ALEXANDRU - BUCURESTI (Vizitator)
Doamne ce ... tristi. Banuiesc ca esti si fana serge ? nu ?

MATEESCU ALEXANDRU pe 10 Ianuarie 2005 13:41
Este un film super.Dupa parerea mea este unul din cele mai bune filme romanesti de aventura ecrasnizare dupa Radu Tudoran.Pacat ca nu mai este reluat la tv.Daca totusi va fi reluat sa nu se mai taie din el.O idee foarte buna ar fi sa apara pe caseta video sau DVD. Daca totusi aveti vreo informatie cum sa pot procura si eu caseta lasati-mi un mesaj va voi fi recunoscator.
Dominic pe 04 Mai 2004 22:55
Nu shtiu ce sa zic ca nu am vazut filmul insa am citit romanul shi mi-a placut ff mult.A fost shi pe posturile Tv insa l-am ratat.Sper sa nu ma dezamageasca,dar dupa cum spunetzi voi se pare ca nu o va face!
LeonardPiron pe 11 Iunie 2003 00:04
mie mia placut martin stricland care facea intoxicatie cand punea apa pe limba si dadea in delirium tremens.
crydead pe 10 Iunie 2003 23:43
Ai dreptate. Ca intindere, este comparabil cu marile productii americane de aceeashi dimensiune. Asemanarile se opresc insa aici.
Balaianu Vasile pe 10 Iunie 2003 19:45
Este un film super, comparabil cu marile productii americane
xanixade pe 17 Decembrie 2010 11:53
Lol
Mai treziti-va din comunism si umorul sau sec. Intr-adevar, cele mai bune filme romanesti s-au facut atunci, dar sa nu le comparam cu cele produse la Hollywood. Chiar si atunci, erau "cam" depasite de contemporanele sale, asa ca ce e asa de bun? Nu inteleg zau, de ce ar avea asta spre exemplu o nota mai mare decat Stapanul inelelor, care il depaseste prin insasi povestea sa.
s.carollina pe 31 Martie 2010 03:12
foaaarte frumos!!! doamne, cat de mult imi placea, cand eram mica :))
dannypadrino pe 26 Mai 2007 22:14
Un film superb, cu actori mari si o coloana sonora pe masura!Filmul care mi a marcat copilaria!Pcat ca nu se mai difuzeaza!