Păreri To Catch a Thief

(1955)

Sa prinzi un hot

Ammelie pe 07 Aprilie 2010 12:13
To Catch a Thief
Sunt o fana a filmelor clasice si e intotdeauna o placere sa savurez atmosfera anilor 50-60. Acest film mi-a placut - in principal din acest motiv, pt ca povestea in sine, ca si realizarea mi-au parut cam greoaie. Cary Grant nu e preferatul meu, dar trebuie sa recunosc ca ii sta bine in rolul hotului sarmant. Iar Grace Kelly e o frumoasa. 6/10 pentru usoara monotonie.
93GabiBT pe 19 aprilie 2012 00:19
Total de acord cu ce ai scris mai sus. Dar parca nu as fi de acord cu nota; totusi 6 e cam putin, pentru un film care depaseste multe filme de acest gen facute azi la repezeala..
victor_homescu pe 31 Mai 2017 21:37
foarte bun/necesar de vazut/revazut
Film revazut recent/in traducere pe dvd original Romania/Sa prinzi un hot.
In mod cert pelicula din 1955 are acel ceva/artistic,evident/care o face mereu placuta,tanara,chiar si la peste 60 de ani de la realizare.
Un film cu un farmec aparte,scenariu atractiv,cu locatii superbe,cu actori minunati,care induce o stare de prospetime si de buna dispozitie,eventuale aspecte de criticat fiind usor de trecut cu vederea.Alaturi de Sarada,O aventura de neuitat si La nord prin nord vest - Sa prinzi un hot este unul din filmele de referinta din cariera lui Cary Grant.
Filmul este,fara indoiala,de recomandat,unul de retinut in colectie,de vazut/revazut oricand,criticile fiind fara de rost,ba,mai mult,deranjante pentru cei ce indragesc un romance/thriller foarte placut.

turtles pe 15 Septembrie 2016 01:19
usor plictisitor
Ar fi putut exploata intr un mod mai captivant (in opinia mea) o poveste buna de altfel. Pluseaza la capitolul ambient (riviera franceza) .
radu3455 pe 05 Noiembrie 2012 17:02
mi-a placut si acest film chiar daca nu este printre cele mai bune filme ale lui AH orium merita acordat o sansa macar ptr actorii ce joaca in el
turonian pe 18 Decembrie 2010 23:00
Ca de obicei, Alfred Hitchcock nu se poate abţine să nu joace şi el un mic rol în film. Grace Kelly este la fel de fermecătoare ca întotdeauna. Senzuală, sublimă... Un film care merită.
matew10 pe 16 Mai 2022 10:43
Mi-e mi s-a părut ca vad o comedie veche foarte buna cu mici accente de thriller. Ii vine mănușă rolul lui Grant. Atmosfera și peisaje extraordinare, totul asezonat cu un pungaș versat și o femeie "fatala" interesanta. De re-văzut.
mihaelatb pe 20 Noiembrie 2021 20:15
Inclin sa cred ca la acest film, Hitchcock care era in autobuz, a uitat sa mai coboare cu Cary Grant. Asa ca filmul a luat-o razna. Si in loc de misterul care ar trebui sa invaluie spectatorul, avem parte de o comedie romantica cu un iz politist.Plus greselile pe care le accept la o telenovela, la un film Hallmark, dar la un film semnat Alfred Hitchcock: Niciodata! Daca si-a lasat hainele in barca, iar el plutea intr-un sort, cum a ajuns sa se intalneasca cu H.H. Hughson, in piata, imbracat in hainele pe care deja le lasase in salupa? Inclusiv aceeasi esarfa legata la gat? Distributia a fost asa si asa. Adica, el, Cary Grant a filmat, ca si cum era in vacanta, nu l-am simtit ca facand „parte” din film. Chiar si sarutul de final nu a fost prea credibil. In schimb ea...Grace Kelly, a fost perfecta!
Raluca87 pe 26 Ianuarie 2018 19:02
Mi-a placut filmul. Nu este cel mai bun film lui Hitchcock dar merita vazut mai ales pentru Grace Kellie. Ce frumoasa era!
Iulidesprefilme pe 24 August 2017 10:00
Film de referință din creația originală a celebrului Hitchcock...
cotzofica pe 23 Martie 2015 10:49
Bun, dar nu minunat. În aceeaşi notă a filmelor lui Hitchcock.
Culmea, apare şi maestrul în film (vreo 2 secunde), fără a deschide gura.
Rămân la părerea că putea scoate mai mult de la acest film. Avea toate ingredientele.

balika pe 10 Noiembrie 2010 16:14
Nu o sa fie printre preferatele mele dintre oprele lui Hitchcock, insa nimic de reprosat. O poveste simpla, actori buni, dar cand aud numele maestrului, vreau mai mult.
cetateanu pe 06 Septembrie 2010 19:24
Un film foarte bun in regia maestrului Alfred Hitchcock si care beneficiaza de 2 buni actori Grace Kelly si Cary Grant .
Dragos.87 pe 15 Ianuarie 2019 02:10
Filmul nu este rău însă se mai putea face ceva pentru un suspans mai mare..Oricum,merită văzut!
cosmin_kedii pe 24 Aprilie 2013 08:20
Adaptat din romanul lui David Dodge și publicat în 1952, Alfred Hitchcock, a realizat una dintre cele mai bune filme ale sale . Faptul că filmul a fost făcut în culori și în setările naturale, face acest lucru chiar mai remarcabil Un scenariu inteligent și un film de o frumusețe incontestabilă, care va fi atribuit cun un Oscar pentru cea mai buna imagine, si doua nominalizari la categoriile cel mai bun design de producție și cele mai bune costume
Kuhaylan pe 16 Martie 2013 21:21
00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000