Păreri Titanic Vals

(1965)

Titanic vals

cezarika21 pe 20 Iulie 2014 11:28
Parvenitismul în societatea burgheză interbelică
Ecranizare a piesei omonime a lui Tudor Muşatescu, filmul „Titanic-Vals” a beneficiat de un scenariu excelent scris de dramaturg în colaborare cu regizorul Paul Călinescu. Acţiunea desfăşurată în piesa de teatru în doar două interioare este mutată în stradă, fiind extinse anumite întâmplări abia sugerate în piesă. Exterioarele filmate în Câmpulung Muscel şi Bucureşti redau atmosfera oraşului interbelic românesc cu case patriarhale - ce au în faţă grădiniţe cu flori, iar în spate curţi încăpătoare unde aleargă în voie găini şi gâşte - , cu chioşcul pentru fanfară şi cu havuzul din piaţa publică, cu berării şi cafenele unde consumatorii pot sta la o mică bârfă sau pot admira spectacolul străzii, cu birje ce duc şi aduc oamenii la sau de la gară şi chiar cu automobile destul de rare în acele vremuri. Cu adevărat, atmosfera unui mic… citeşte
Brumy pe 16 Noiembrie 2009 13:51
Un singur cuvint : EXCELENT !
Un mare actor (Birlic) intr-un rol pe masura...pacat ca nu mai avem asemenea actori si in zilele noastre...jos palaria pentru generatia lor !

dayanna11 pe 1 august 2010 23:02
asa este.
ciprian34 pe 10 Februarie 2012 21:57
Inca o ecranizare reusita cu Birlic in rolul principal,vedem in acest film parca o alta Romanie cu alti oameni mai buni si mai ordonati,viata era mai simpla si mai frumoasa,interesele politice doar se aseamana cu cele din zilele noastre.
cosmin742000 pe 12 Februarie 2017 01:07
Cea mai buna ecranizare a piesei lui Tudor Musatescu.
eduard_stratan pe 13 iulie 2021 13:13
Cosmine ce bine ca te-au blocat pe acest site! Apoi in 2019 te-ai intrupat in blackmore si ai mai bintuit site-ul inca vreo 2 ani pana te-au blocat din nou!
cetateanu pe 31 August 2010 19:47
Nenea Iancu mereu actual si o distributie din care face parte Grigore Vasiliu-Birlic cel mai mare actor de comedie pe care l-am avut.
Barbas pe 14 aprilie 2023 23:55
Ce legatura are nenea Iancu cu Titanic Vals? Habar n-ai ce ai vazut.
dido pe 02 Februarie 2015 17:43
,,Eu nu va promit nimic"...
Ce as putea spune despre Titanic Vals,Tudor Musatescu si inegalabilul Grigore Vasiliu-Birlic?!Nu pot decat sa-l revad periodic si sa regret ca nu au trait vesnic...
kakapo pe 16 Martie 2014 10:05
exceptional
Aceasta este cea mai buna adaptare pentru televiziune a piese de teatru "Titanic vals" scrisa de Tudor Musatescu.
Rolul lui Spirache Necsulescu este, poate, una dintre cele mai bune interpretari ale lui Grigore Vasiliu-Birlic.
Cine n-a vazut inca filmul, sa nu mai piarda timp, "sa puna mana" sa-l vada; este un film cu foarte multe subtilitati, magistral dezvaluite de Grigore Vasiliu-Birlic, Ştefan Mihăilescu-Brăila, Coca Andronescu, Ion Dichiseanu.

bobocul86 pe 29 Ianuarie 2012 15:56
Ii sfatuiesc pe cei care apreciaza filmele vechi sa nu rateze Titanic Vals pentru ca vor rade cu pofta si il vor indragi pe Birlic
balta67verde pe 22 Octombrie 2016 14:06
Film imens !
Spirache e superb, probabil cel mai bun rol jucat de Birlic. Unul din filmele imense ale cinematografiei romanesti.
cezarika57 pe 01 Iulie 2018 09:50
Birlic la apogeul carierei sale.Pe nedrept a fost numit Louis De Funes al romanilor. Prin comparatie, Louis De Funes al francezilor pare un simplu amator. Spirache Necsulescu este un personaj de referinta in cinematografia romana.
pisicuta1 pe 25 Octombrie 2017 21:35
un film deosebit cu actori mari,intoteauna il revad cu placere!
nita_traian pe 11 Octombrie 2015 08:53
o eroare sau e intentionat ?!
de ce nu ati scris in distributie si marele actor ION LUCIAN ?!?!?!?!?!?
Get0dac pe 10 Ianuarie 2013 05:34
Capodopera
Film de clasa super lux, ca si...Visul unei noptii de iarna, Steaua fara nume, Osanda........si multe altele. Nu le ratati ca e pierderea voastra.....
mamiko pe 11 Martie 2011 21:40
Excelent film! Merita revazut, o adevarata scoala de actori!
Nicu Vogoride pe 20 Decembrie 2006 21:06
Eu ii acord acestui film 5 stele-aceasta este valoarea sa adevarata.Unul dintre adevaratele filme ale Romaniei din Epoca de Aur a lor cu niste actori consacrati.10 PENTRU TITANIC VALS!
Ungureanu Vlad pe 18 Aprilie 2006 12:47
Merita vazut.Dar cred ca patru stele ajunge.Acord acestui film nota 9(pt. acest film e o nota destul de buna)
sherlock1 pe 22 Iunie 2021 23:05
Una din cele mai bune comedii românești, alături de ecranizările pieselor lui Caragiale (O noapte furtunoasă-1943, O scrisoare pierdută-1954, D'ale carnavalului-1958). O confirmare a faptului că condiția esențială a unui film bun este scenariul; pe urmă vin regizorul și actorii. Nu știu în ce măsură îl gustă un străin, dar pentru români filmul are farmecul lui.
mtraianc pe 29 Martie 2015 01:19
foarte bun ,, ..............................................................................
Iulidesprefilme pe 20 Noiembrie 2012 18:38
În rolul lui Spirache, Grigore Vasiliu- Birlic face unul dintre rolurile carierei sale de excelent comedian.
mishu88 pe 26 Mai 2012 17:04
Mi-a plăcut „Titanic Vals” deoarece a arătat suflul vieţii de atunci… a prezentat peisaje şi comportamente de la primărie, momentul papagalului care ghiceşte viitorul este iarăşi amuzant, se observă tumultul bazarului, activitatea din gara Muscel. În timp ce familia Necşulescu îşi duce traiul, am remarcat multe expresii interesante: "Dumnezeu îţi zice să faci copii, dar nu-ţi spune câţi" , "Vorbeşte! Nu sta ca la paradă când îţi bate soarele-n ochi".

Spirache este înconjurat de lichele, de escroci, de şmecheri, singura care îl înţelege fiind Gena, fiica sa, interpretată de Mitzura Arghezi. După moartea unei rude apropiate, familia Necşulescu se îmbogăţeşte subit. Drept răsplată, pentru că acel văr a murit înecat, i s-a oferit următoarea replică: “Să-i fie apa uşoară!”

Tot atunci se punea mare preţ pe… citeşte

Crist11 pe 06 Iulie 2011 16:56
exceptionale timpuri, pacat ca evoluam [prost]... iar prestatia lui Birlic a fost memorabila.
user-60d607d293a9c pe 25 Iunie 2021 19:47
E un film bunicel dar nota e prea exagerat.dar asa sunt notele la toate filmele romanesti:exagerate!
carmen_angelus_romila pe 25 August 2018 12:09
Ne intalnim cu o parodie comica al framantarilor si al instabilitatilor politice, precum o nava printre valuri, al perioadei interbelice, intr-o interpretare remarcabila al fostilor nostri mari actori ai scenei si cinematobrafiei romanesti.
Tyybi1 pe 22 August 2012 16:07
Am vazut filmul acum cativa ani din curiozitate: am auzit ca s-a filmat chiar la mine in oras (Campulung Muscel)....si mi-a placut foarte tare. Asa ca il recomand si altora.
mihaelatb pe 10 Octombrie 2010 21:24
Un recital Birlic! Chiar daca nu este Spirache Necsulescu preferat de mine, trebuie sa recunosc ca actorul este colosal.
vicecity8 pe 02 Februarie 2011 12:50
super mijto filmu l-am vazut la cinema apoi l-am vazut si acasa pe DVD. Mi-a placut foarte mult
andu7zu pe 14 Noiembrie 2010 16:33
nu e cine stie ce
lam vazut si eu la tv dar din greseala .....adica nu prea aveam ce sa fac in ziua aia .....si ma dezamagit credeam ca e cv mai bun:D
Lennon pe 22 ianuarie 2012 13:46
Zici ca l-ai vazut din greseala! I-auziti ce prostie!!! Pai tu gresesti cand te uiti la tv? Invata sa scrii romaneste corect din punct de vedere gramatical, apoi sa iti spui parerea. "Lam" se scrie "l-am" "ma" se scrie "m-a", iar "cv" puteai sa il scrii ca lumea adica "ceva". Uita-te si tu la parerile celorlalti, si afla ca e un film foarte reusit. Nu e obligatoriu sa-ti placa, dar e obligatoriu sa taci decat sa scrii asemenea tampenii. Du-te si vezi filme cu Jakie Chan sau Bruce Lee, ca nu trebuie decat sa te uiti la imagini. Nu e mare lucru de inteles acolo pentru mintea ta. Huo!
andu7zu pe 30 ianuarie 2012 21:22
Vroiam sa-ti spun ca nu vorbesc corect deoarece nu eu sunt cel care foloseste acest calculator pentru astfel de lucruri... Eu nu imi pierd timplul pentru a scrie un comentariu , dar oricum chestile astea te depasesc oricum.....
emanuel pe 25 Aprilie 2006 22:04
Intr-adevar o regretabila eroare. Am rezolvat-o. Multumim ca ne-ai atras atentia.
AE pe 25 Aprilie 2006 18:14
Cu toate ca filmul se invarte in jurul personajului interpretat de Birlic, vad ca acesta nu este trecut la distributie.Rog membrii site-ului sa faca modificarea necesara.
lili22 pe 01 Iunie 2013 23:53
Birlic era foarte bun
Dar distribuirea in rolurile secundare a unor neaveniti, gen Mitzura Arghezi a scazut mult valoarea filmului.