Păreri Timeline

(2003)

Prizonierii Timpului

Manusa pe 05 Octombrie 2011 16:14
Un film care imbina foarte bine prezentul cu trecutul. Mi s-a parut un film bun cu o tema interesanta care mi-a placut. Este un film bun cu actori foarte buni care au jucat remarcabil.
cosmin_kedii pe 09 Februarie 2013 13:32
Filmul în sine a fost destul de bun pentru a fi numit incredibil. Un film mare dintr-o carte mare.
crilove8 pe 31 Martie 2012 18:31
E ff frumos filmul......prezent-trecut..........foarte interesant.......Un film SF exceptional!
MrHolmes pe 22 Februarie 2013 23:39
Linia timpului
Sunt un fan al filmelor pe subiectul calatoriilor in timp. E bun si filmul asta ca idee, dar nu e stralucita regia. Totusi recomand pt fanii genului.
emy_sinaia pe 27 Mai 2012 23:08
sf
inca o variatiune pe tema calatoriilor in timp, de data asta o calatoriie foarte indepartata cu situatii limita, un film adresat celor pasionati de ascst domeniu sf
santoss07 pe 13 Iulie 2012 00:51
Timeline - un film exceptional, chiar m-a impresionat ideea filmului! Foarte frumos, se merita vizionat de orice persoana :x
Tyson_Kyd pe 09 Iulie 2013 20:11
Un SF incredibil de bun, povestea este foarte originala, cu o intorsatura neasteptata . Distributia atent aleasa si bine gandita .
KarGo pe 13 Iulie 2012 01:57
Un film frumos si interesant cu actori buni! Merita vazut o data, il recomand oricand si la orice ora!
Dominic pe 08 Mai 2004 22:02
M-am uitat la filmul asta mai mult pentru Paul Walker!3 stele!
pssst pe 22 Aprilie 2004 14:47
incepea promitator. subiectul interesant, un regizor cu realizari impresionante si inspiratie de asemenea. actori cunoscuti (PW si FOC) si altii mai putin...

cine insa sa se gindeasca la acest film ca la un vodevil SF? eu. cind? dupa ce l-am vazut. de ce? pentru ca sunt citeva premise absolut cretine.

intii, aia cu descoperirea unei worh hole din intimplare este de-a dreptul fumata. bine ca nu au facut si un snack-bar si un dutyfree, ca in star trek.

dupa aceea, luptatorii neinfricati si higly specialised sunt facuti sushi in doi timpi si trei miscari, iar pasinicii aparatori ai pacii si infratirii mondiale (aka savantii) reusesc sa puna totul in ordine....

pe urma, ca arheolog si mare comandant de osti, personajul lui Gerard Butler mi se pare pe undeva intre Da Vinci si Alexandru Macedon...

iar ideea potrivit… citeşte

hun pe 13 iulie 2012 20:32
Prea multe explicati....
user-63b02ad8a0ee8 pe 27 Februarie 2023 14:38
Primul film văzut de mine in care joacă Gerard Butler.... Începe greoi...dar se termină ok... fără a fi vreo capodoperă....
andystarx pe 20 Ianuarie 2017 01:32
Un film bunicel ,cu o idee intersanta ! Ador filmele despre calatoriile in timp,dar are niste lacune,tipic americanilor !Oricum pentru pasionatii sf,merita o vizionare,si mai lasati o pe astea ,Walker in sus si in jos,toti ati aflat de el,de cand nu mai este,pana atunci,nimeni nu stia de acest actor,un actor bunicel dealtfel !
victor_homescu pe 06 Ianuarie 2017 21:19
film bun/un Paul Walker vesnic tanar
Scriu aceste randuri - dupa recentul sezon 2 din Outlander si ultimul Furios si iute/7- film dedicat in memoriam - indragitului actor Paul Walker.
Filmul este scos pe dvd si la noi,l-am revazut si,desi comparatia este putin fortata,nu pot sa nu remarc unele apropieri intre seria - Straina/2014 si Timeline - ideea trecerii personajelor intro perioada istorica anterioara -,fiind una de evidenta.
In ambele pelicule partea de asa numitul SF este una de trecut cu vederea,scenariul fiind concentrat asupra actingului din perioada de ev mediu in care se gasesc/regasesc personajele,interactiunea cu realitatile sociale ale epocilor respective,si,nu in ultimul rand,aspectele romantice care se dezvolta pe parcursul naratiunii.
In mod obiectiv,un serial prezinta o alta abordare regizoral/scenografica decat un film artistic,insa invit la o vizionare a celor doua filme si,de ce nu,la… citeşte

kakapo pe 08 Ianuarie 2015 23:17
...interesanta ideea de a te putea intoarce in timp si ati putea schimba destinul; nimic original in asta si, din pacate, nici in modul in care a fost pusa in scena ideea... atmosfera, decorurile, costumele, ar putea sa te faca sa crezi ca actiunea filmului se petrece in secolul XIV, dar toate acsetea nu reusesc sa faca filmul prea captivant...
defav pe 03 Ianuarie 2014 00:40
Hm, tema interesanta, Gerard Butler bun, decorurile excelente-singurul punct cu adevarat tare- dar naratiunea si regia slabe, per ansamblu un film usurel ,suspans ioc, destul de relaxant, fara pretentii . Multe chestii nu se leaga in film , daca era desen animat putea parea mai veridic .I-as fi dat totusi un 5, 7 pentru munca imensa cu decorurile .
anonymous.6229028630c4f pe 06 Decembrie 2013 17:19
GALD pe 10 Iunie 2013 07:57
Engage - Star Trek
Motivul teleportarii este ceva ce incepe sa se autodefineasca, dar cand din cauza unor anomalii esueaza intr-o gaura de vierme catre alte timpuri, ne face sa urmarim cu interes consecintele.
Merita!

Pavel.F pe 19 Iulie 2012 18:10
este un film bun merita nota noua........merita vazut de mai multe ori
pisicuta1 pe 13 Iulie 2012 21:43
o nota prea mare ,a inceput bine si nu a mai fost atit de bun pe parcurs ,pacat de actorii buni din distributie!
Victorrr pe 08 Ianuarie 2012 17:33
dragut film
Filmul in mare parte a fost dragut. Mi-a placut Lady Claire :D
LUciS pe 27 Martie 2004 06:41
Culmea chestiei: chiar citeam cartea cand am vazut prima data reclama la film. Michael Cricton a mai scris si Jurasic Park si Andromeda Strain. Subiectul e interesant...daca e dezbatut pe indelete. Nu prea vad cum o sa-l transpuna in film decat daca se bazeaza mult pe actiune. Ceea ce probabil vor si face. Oricum, tema asta e deja cam cliseu, si daca nu se straduiesc putin baietii, s-ar putea sa le iese doar un alt film de actiune. Ceea ce ar fii pacat. Pentru carte.
Cecilia pe 16 Martie 2004 01:57
Filmul asta nu e interesant doar pt arheologi,ci si pentru noi,restul.Pe mine m-a facut sa ma gandesc in ce timp si spatiu din trecut as vrea sa aterizez si daca as alege sa raman.Inca nu m-am hotarat.
^^^neo^^^ pe 03 Februarie 2004 11:12
o sa fie ceva , ........
Matrix pe 24 Octombrie 2005 14:51
Foarte slab, cu un scenariu incoerent, dupa un roman semnat Michael Crichton. Pensionarul Richard Donner revine dupa vreo 5 ani de pauza, lipsit de vlaga si imaginatie. Despre distributie n-am ce sa zic, spun ei saracii totul.

Film - Timeline

Timeline