Păreri The World is Big and Salvation Lurks around the Corner

(2008)

Lumea e mare și salvarea e după colț

Deceoare pe 04 Aprilie 2020 17:17
Credeam că bulgarii nu mai fac filme artistice
Un film din anul 2008, făcut de foștii colegi comuniști(blocul sovietic). În comparație cu filmele românești de după 1990, chiar dacă au fost situații conflictuale sau la limita suportabilului uman, nu am auzit atâtea înjurături, sau dialoguri injurioase. În toate filmele românești, cel puțin la a patra replică se vorbește vicios, jignitor, necivilizat.
Cretzulynne pe 18 Iunie 2016 20:57
A 20-a propunere pentru Academia de Film Americană, la categoria de cel mai bun film străin, din partea Bulgariei.
A intrat pe lista scurtă.
Nu a fost nominalizat.

Toate vietile personajelor principale se invart in jurul jocurilor de table. Bune paralele intre cum sa-ti traiesti viata in functie de terenul pe care "joci" - o alta forma de a spune ca viata e o lupta.
P.S.: Cel mai mult mi-a placut personajul lui Miki Manojlovic fiindca semana cu Einstein si avea rol de mentor. Daca s-ar face un film biografic despre el, il nominalizez pe omul asta! Ar fi nemaipomenit!

lili22 pe 29 Ianuarie 2020 23:59
Emotionant acest film fara idei marete dar cu genialul Miki Manojlovic in rolul principal.
Inteleg ca bulgarii au fost pe lista scurta cu tablele lor.Vai, dar domnul Jude cu ideile lui de ce nu ajunge acolo sî este pus la colt?