Păreri The Wolf of Wall Street

(2013)

Lupul de pe Wall Street

Andrei.Ciprian pe 27 Ianuarie 2012 21:21
Pink Sheets Stoc Boys!
Filmul este excelent! O realizare cinematografica de exceptie in care Di Caprio este genial;te da pe spate cu interpretarea sa care este de departe cea mai buna din cariera.M-a impresionat acest film datorita faptului ca nu are un scenariu clasic in care ni se prezinta modul ilegal prin care o persoana devine bogata,ci modul in care acea persoana se autodistruge,modul in care trateaza anumite situatii si modul in care cheltuie banii!Dupa ce vizionezi acest film tot ce iti doresti de la viata este sa fi bogat!
PS:In cele 10 minute in care apare McCounaghey este demential!

FlutureZburator pe 24 iunie 2013 15:04
Bine spus!
Iulia-Alexandra pe 14 februarie 2014 23:01
Soooooper film, soooooper COMEDIE!!!!
IMHERE pe 31 Decembrie 2013 09:26
Cea mai mare dezamagire a anului 2013. Te astepti cand vezi ca regizor pe Martin Scorsese sa fie ceva deosebit . Dar nu... Filmul e lung , plictisitor pe alocuri cu discursuri care nu spun nimic dar nu se mai termina.
Dar are din plin scene de sex, femei dezbracate si droguri . Nu sunt puritan, dar excesul dauneaza cu siguranta.
Leonardo di Caprio va primi cu siguranta o Zmeurica pentru jocul sau.

VIBERS pe 31 decembrie 2013 19:42
Sa inteleg ca tu ai vazut filmul?
Theodor2011 pe 3 martie 2016 17:45
Mi-as pune viata gaj ca Leonardo DiCaprio nu va castiga NICIODATA razzie awards (zmeura de aur). Nu va fi nici macar nominalizat. Este cel mai bun actor din lume incepand cu 2010. In ultimii 5-6 ani a jucat EXTRAORDINAR si numai in filme de exceptie: Shutter Island, Inception, Django Unchained, The Great Gatsby, The Wolf of Wall Street si in special The Revenant. Insa eu personal nu te critic IMHERE cum ai zis si tu fiecare cu parerile lui. Nu este obligatoriu ca toti sa avem aceleas gusturi, preferinte cinematografice (filme, actori, regizori, scenaristi, producatori etc.) IMHERE, te apreciez ca ai fost sincer.
isyy pe 14 Ianuarie 2014 18:23
incredibil de prost
asa un film prost n-am mai vazut de foarte Multi ani! Dupa 2 ore de chin n-am mai putut si am plecat acasa, lucru pe care l-am facut de 2 sau 3 ori in viata! Cu un singur cuvant:
O R I B I L!

aurel_milea pe 3 februarie 2014 14:36
te inteleg! si eu am patit la fel!
Quesadyah pe 21 octombrie 2015 21:01
Fiecare are gusturi diferite,daca cuiva nu ii place ceva nu insemna ca traieste degeaba,ce om . ''astia ca voi care nu le plac filmul'' daca vrei sa-i faci sa se simta putin prost,fa-o cum trebuie.
victorcraciun pe 09 Ianuarie 2014 10:35
foaaarte buun
L.am vazut aseara ... un film exceptional, mi-a placut la nebunie ... leonardo joaca impecabil
DanyMarica pe 16 Martie 2012 17:28
Probabil o noua capodopera!
Cred ca Scorsese-DiCaprio formeaza cel mai de succes cuplu regizor-actor de la Hollywood. Toate colaborarile dintre cei doi dau mereu acelasi rezultat: o capodopera cinematografica. Acest viitor film are si un nume pompos, care atrage, te face curios.
Se anunta un film efervescent, sparkling din toate p.d.v., un film plin de glamour. Abia astept sa vad rezultatul, rezultat care nu cred ca ma va dezamagi!
UPDATE: Recunosc, imi era teama ca acest film nu va rula in cinematografele din Romania, dar se pare ca suntem norocosi, acest film va fi lansat in aceeasi zi ca in Statele Unite - 15 noiembrie 2013.
Probabil noiembrie va fi luna in care cele mai asteptate dintre filmele anului vor avea premiera in Romania: Thor: The Dark World, The Hunger Games: Catching Fire, Serena (film cu aceiasi actori principali ca si Silver Linings Playbook, un film genial) The Counselor (film… citeşte

DanyMarica pe 14 ianuarie 2014 01:12
Stiam eu ca nu voi fi dezamagit de Martin Scorsese, acest film este o capodopera, cam obscen pe alocuri, cu scene de film porno pe bune (bine, este interzis persoanelor sub 18 ani). Nu am mai ras de mult asa la un film. Matthew McConaughey, desi apare doar la inceputul filmului, fiind un fel de "profesor" pentru ceea ce avea sa devina Jordan Belfort: un fel de Mark Hanna wanna be - asta doar pana la falimentul companiei - unde capata si porecla de "Lupul de pe Wall Street", "Lupul", dupa care "elevul" isi depaseste "profesorul", cand isi face propria companie de brokeraj, asta dupa o experienta nu tocmai placuta cu niste brokeri exotici, obisnuiti cu nimicuri. Isi deschide propria firma impreuna cu Donnie intr-un garaj si de aici decurg o gramada de situatii amuzante, in mare parte, neplacute (mai ales din cauza drogurilor, fbi-ului) etc. Oricum, a meritat acest film, am stat la rand o jumatate de ora (nu stateam la alt film niciodata atat, detest aglomeratia, randul). Sper sa aiba un mare cuvant de spus la Premiile Oscar de anul acesta, chiar merita. Nu este genul de comedie cu glume rasuflate, plina de clisee penibile, la care sa te plictisesti dupa maximum 50 de minute si sa te rogi sa se termine mai repede. Nu are final din ala cu "SI au trait fericiti pana la adanci batranete", E superb, recomand.
DanyMarica pe 14 ianuarie 2014 01:28
P.S. Martin Scorsese are 71 de ani. Incredibil, la varsta asta -foarte respectabila - sa fii asa dezinhibat, sa ai o asemenea viziune asupra filmului, sa-l dezbraci de clisee, sa impui un ritm frenetic... e mare lucru, cred eu. Am un respect deosebit pentru acest mare, urias regizor genial, pe care-l respect foarte mult, asta desi nu este regizorul meu preferat. Bravo!
CriticFin100La100 pe 17 Ianuarie 2014 13:42
Capodopera... si ceva in plus
Un film fabulos, scenariul este foarte bine argumentat, regia, sunetul, imaginea, totul este perfect, dar mai presus de toate, mesajul filmului si jocul actorilor este de-o calitate rarisima. Scorsese a reusit sa evidentieze exact promiscuitatea povestii, cu sex, droguri, egoism, lipsa de scrupule, si inglobeaza toate aceste elemente intr-un singur personaj, care reuseste el insusi sa propage toate aceste elemente tuturor celor aflati in jurul lui.

La final un lucru e cert, fie ca rezonezi cu ideea filmului si ti-ai dori si tu viata aceea, fie ca dispretuiesti lumea prezentata, nu vei avea cum sa nu fi resimtit un sentiment de admiratie sau repulsie, si asta prieteni.... asta face ca filmul sa nu fie doar un simplu film, ci sa aiba ceva in plus.

aurel_milea pe 31 ianuarie 2014 14:59
criticule fin, habar nu ai cum arata lumea aia! nu mai pune botu'! clientii brokerilor is maharii! nimeni nu ii face de bani, stai linistit!
aurel_milea pe 3 februarie 2014 14:34
joe_black, unde crezi ca is banii in urma crizei din 2009? prin buzunare la un nimoruc de broker? sau or disparut subit in neant? crede-ma ca sunt tot acolo unde or fost si inainte de criza! numa ca mai multi!
AvramB pe 11 Ianuarie 2014 23:12
slab de tot
nu inteleg de ce primeste atatea laude,mie mi s-a parut un film foarte slab.dialogurile sunt penibile atat ca,continut cat si ca durata,prea multe scene de sex si droguri.inteleg ca a incercat sa redea realitatea dar asemenea orgii nu dadea nici caligula.chiar daca a fost foarte laudata,prestatia lui dicaprio a fost mai mult decat penibila.in opinia mea rolul a fost prea energic pentru el.finalul a fost si el foarte slab.
Xsky pe 17 ianuarie 2014 11:04
Nu este nici de 3, dar nici cum e trecut pe imdb 8,6 o nota realista ar fii intre 6-7
iliketosmoke_atat pe 31 iulie 2014 21:53
prea multe scene de sex si droguri?..... bun, si ce nu iti place asta?? scuza-ma prietene dar nu sti sa iti traiesti viata din cate ai observat in timpul de azi cam asa face toata lumea si stii cum se spune nu incerca sa schimbi lumea ca devii un rahat ci incearca sa fii ca ea.
avishaia pe 11 Ianuarie 2014 12:14
it's a penny movie
Am vazut filmul si sunt extrem de dezamagita, nu am avut rabdare sa ma uit pana la final. Am iesit din sala dezgustata de scenele de sex in exces, droguri, la fiecare zece minute actorii fie se drogau fie se angajau in orgii sexuale. Dialogurile proaste, multe dintre ele fara sens, nicio intriga sau o poveste de urmarit, foarte slab filmul. Alte filme despre viata de pe wall street, precum Wall Street-1987 si Money Never Sleeps-2010, ii dau clasa acestui wanna be, penny movie.
HarlequinMonkey pe 12 ianuarie 2014 03:08
Tu te-ai dus la Scufita rosie sau la un film de Martin Scorsese?
ioana_andreea_tudose pe 28 martie 2014 17:58
Din pacate, asta este lumea in care traim, filmul e bun doar la capitolul realism dur. In rest, nu intra in categoria filmelor de colectie, de referinta, pe care sa le revezi cu placere de cateva ori. Fara sa spun ca este un film oribil sau exceptional, mie, personal, nu mi-a placut absolut deloc ceea ce incearca sa transmita, mesajul este unul foarte dur, in aparenta unei comedii care "te da pe spate"
aurel_milea pe 13 Ianuarie 2014 12:18
un film de cacat! un pornosag ordinar!
imi pare rau pentru fiecare banut care l-am dat sa vad porcaria asta!
nu merita, fratilor!

Vladutz9 pe 22 ianuarie 2014 06:11
Inseamna ca esti batut in cap :)) ..Iti dau un sfat,nu te mai uita la filme din astea ca te depasesc si decat sa iti strici bani pe un film pe care nu il intelegi deloc ... mai bine te uiti la filme de gen : Twilight ,Hansel si Gretel Vanatori de vrajitoare ,ETC. Poate filmele de genul acesta le intelegi si tu ,dasi nu sunt prea sigur ca le intelegi si pe alea ;) ..
melly_melly pe 8 iulie 2014 08:41
Imi pare rau milea
wildinthecountry pe 10 Ianuarie 2014 10:24
x
Nu sunt un fan DiCaprio insa in acest film chiar mi-a placut cum l-a interpretat pe Jordan Belfort.
Acesta este singurul film DiCaprio in care el m-a convins 100 % prin acting.Se vede clar influenta De Niro in mimica sa in cateva scene...
Matthew McCounaghey apare foarte scurt in film insa e atat de carismatic in acele scurte secvente incat il eclipseaza pe DiCaprio...
In rest un film foarte lung (amestec intre biografic si comedie neagra), tipic in stilul Scorsese , cu multe secvente de sex, petreceri,droguri, in care se observa inlfuenta altor filme Scorsese precum Goodfellas...Have Fun..
PS:Coloana sonora foarte buna (in special doua piese Bo Diddley-Mona si Pretty Thing)
PS2: Revelatia feminina a acestui film este tanara australianca Margot Robbie in varsta de 23 de ani , cu un sex appeal incendiar. Cred ca va primi multe oferte la Hollywood de acum… citeşte

MikkaelWolfganger pe 16 ianuarie 2014 11:18
Sau pentru controversa,rating si pornosagul artistic.
joe_black pe 31 ianuarie 2014 02:17
NU ESTI FAN DI CAPRIO? poti sa-mi spui de ce(fara sa ma injuri) eu sint surprins este din categoria HIPER STAR SUPER STAR. LA FEL CA DE NIRO AL PACINO BRAD PITT TOM HANKS TOM CRUISE. Di Caprio are abia 40 de ani iti dai seama ce valoare are.
cezarika21 pe 24 Februarie 2014 10:46
Avânt şi decădere
Relatând povestea vieţii pline de abuzuri şi de opulenţă a escrocului financiar Jordan Belfort, filmul "The Wolf of Wall Street" este o prezentare parţial elogioasă, parţial satirică a construirii unui imperiu financiar din nimic. Premisa filmului o constituie faptul că aproape toţi oamenii îşi doresc să fie bogaţi, iar cine reuşeşte să profite de această dorinţă a lor devine milionar. Jocul banilor fusese descris anterior de Gordon Gekko în "Wall Street" (1987) cu următoarele cuvinte: "E un joc cu sume nule. Unii câștigă, alții pierd. Banii nu se pierd și nu se fac, ci se transferă dintr-o parte în alta ca prin magie". Cine poate obţine acel transfer în folosul lui devine astfel automat bogat. Jocul banilor este un joc cinic care nu ţine cont de nevoi şi de dorinţe, ci depinde de puterea de convingere a celui care-l practică.

Învăţând… citeşte

s.carollina pe 09 Ianuarie 2014 11:45
Amazing!! Mi-a placut ff mult. Leonardo joaca incredibil, mimica fetei lui este de-a dreptul fantastica. Coloana sonora superba, au fost si glume incredibil de bune, il recomand din inima.
tonymaestrul pe 21 Ianuarie 2014 18:59
Filmul este genial !!! Interpretarea lui Leo este fantastica. Foarte bine regizat filmul ! Ce e cel mai tare ca toate aceste lucruri chiar s-au intamplat in realitate . Foarte tare Jordan Belfort ce a putut sa realizeze. De vizionat acest film 1000% . Cam mult totusi 3 ore dar merita .
GabrielaSirbu pe 13 Ianuarie 2014 09:20
Agentul FBI citeste, intr-un ziar, un articol despre realizarea sa, mergand spre casa cu metroul, iar Jordan Belfort....joaca tenis....ha, ha,ha....excelent!!!
Pe un scenariu foarte bun se desfasoara un DiCaprio care chiar merita globuletul de aur, pe care tocmai l-a luat si eu zic sa mergeti, la cinema, sa vedeti filmul.

Tyson_Kyd pe 28 August 2012 13:47
Va fi o pelicula foarte interesanta, avand in vedere faptul ca DiCaprio chiar a inceput sa interpreteze roluri impresionante in filme bune, si apreciate de critici . Distributia este foarte buna, povestea destul de interesanta, iar cu regia lui Martin Scorsese cred ca va iesi ceva exceptional !
GeoBab pe 20 Ianuarie 2014 18:23
Un film "rarisim" de tampit!
Deci m-am chinuit sa urmaresc trei sferturi din film, si chiar nu am mai avut nervi sa continui. E unul dintre putinele filme proaste pe care le-am vazut in viata mea! Daca voiam ceva cu porno, ma uitam la un film porno... Un film destul de bolnav, as putea zice :))
In final, DiCaprio a avut un rol putin cam dezamagitor :)
Of course, is just my opinion!

h.johny pe 22 ianuarie 2014 19:55
Are vre-o sapte secvente ,,PORNO'' Dupa trei ore de pelicula doar cu alea ai ramas in cap?????
GeoBab pe 30 ianuarie 2014 16:04
Da, multe droguri... Multe chestii mai degraba primitive, decat avansate... Pur si simplu un film care e incredibil de aberant... Dar, cum am spus, e opinia mea. Nu-ti convine, imi pare rau, nu poate fi schimbata! Cum nici a ta nu poate fi schimbata :)
Denisse2000 pe 27 Noiembrie 2013 13:56
Leo
Desi eu cred ca fizicul nu prea il avantajeaza ( cel putin din punctul meu de vedere) Leo DiCaprio este un actor extraordinar. Un alt lucru de remarcat este ca isi alege filme f bune - eu una nu am vazut niciun film prost cu el. Am ajuns sa vanez filmele marca DiCaprio pt ca stiu ca nu voi fi dezamagita.
timi pe 11 ianuarie 2014 00:46
Bravo!Cred ca e singurul actor care nu a jucat in nici un film prost,ceea ce e de apreciat!
lili22 pe 28 februarie 2016 21:08
Draga, nu el isi alege filmele, procesul e ceva mai complicat, decide regizorul, producatorul .Di Caprio isi alege costumele si mancarea.
sabinalin pe 29 Ianuarie 2014 15:25
Am citit ca pudibonzii au strambat vitejeste din nas: ca Marty glorifica lacomia, ca Marty glorifica drogurile de mare risc, ca Marty exagereaza in scenele cu sex dezlantuit si cate si mai cate... Da, "The wolf of Wall Street" nu-i un film pentru toata lumea, iti trebuie stomac rezistent pentru a rezista aproape trei ore in fata inca unei dezlantuiri cinematografice marca Scorsese. Cine rezista insa va fi rasplatit pe deplin: marele maestru al cinematografului american nu si-a pierdut maiestria, ba dimpotriva. Pentru mine marea si placuta surpriza a filmului s-a numit... Leonardo di Caprio. E prima oara cand Leo ma convinge pe deplin cu calitatile sale actoricesti si nu mi s-ar parea deloc deplasat sa-l vad cu Oscarul in brate. Nu-i vorba, daca de Niro ar mai fi putut sa interpreteze foarte ofertantul rol al lui Jordan Belfort, aproape sigur i-as fi acordat filmului nota maxima...
bitter_moon pe 29 ianuarie 2014 18:27
Multi cinefili uita ca se afla in sala de cinematograf pentru a aprecia maiestia cu care regizorul ne prezinta creatia artistica si forta cu care actorii dau viata personajelor, fie ca acestea ne plac sau nu. Filmele nu pot fi doar despre baieti buni si fete cuminti. :) Dincolo de asta, nu esti primul primul meu prieten care are o revelatie in ceea ce il priveste pe Di Caprio. Cat ma bucur ca nu trebuie sa il mai sustin de una singura si de aceasta data ! :)
mariusdbrsc pe 20 Ianuarie 2014 15:21
F...king GREAT!!!!!
F..k,F...k,F..k!!!! (sa fiu in ton cu filmul)UNUL DINTRE CELE MAI BUNE FILME ALE ANULUI si da stiu ca e doar ianuarie!!Un DiCaprio GENIALLLL!!!!!!MERITA VAZUT!!!!!
john_gotti pe 20 Ianuarie 2014 00:31
"-Who? Who? -Who? What are you, a fucking owl?!"
OSCAR 2014:
Cel mai bun film - The Wolf of Wall Street
Cel mai bun actor in rol principal - Di Caprio
Cel mai bun regizor - Martin Scorsese
Pentru mine, indubitabil, astea ar trebui sa fie alegerile Academiei insa la cate ciudatenii se petrec acolo orice e posibil...
Scorsese si-a pus din nou amprenta geniala, as zice ca produsul este un fel de mix Casino-Goodfellas cu minus de violenta dar surplus de sex&drugs. Si, bineinteles, de comedie! Am ras cred ca la fel de mult ca la "Pisica alba, pisica neagra" a lui Kusturica, ceea ce ma face sa-l cataloghez si ca o comedie grozava.
Leonardo Di Caprio face un rol memorabil, pentru care merita din plin Oscarul. Personal, dupa ireversibila iesire din scena a "titanilor" Al Pacino - De Niro, il consider cel mai bun actor al zilelor noastre.
The Wolf of Wall Street este un film al anului 2014, exploziv,… citeşte

Vladutz9 pe 22 ianuarie 2014 06:18
Sunt total de acord cu tine. Chiar daca dureaza 3 ore nu m-am miscat din fata ecranului pana sa terminat. Si sunt de acord si cu ce ai spus la inceput edspre Oscar 2014.. Peace \m/ ..
Ludi_Magister pe 12 Ianuarie 2014 02:36
Un film care transmite un mesaj
Dincolo de excesele excesiv (sic!) portretizate în acest film, dincolo de regia pe care eu o consider demnă de autorul său, dincolo de prestaţia actoricească deosebită cu care ne-a obişnuit Leonardo Di Caprio, de secvenţele memorabile care îl au ca protagonist pe Mc Counaughey, de confirmarea faptului că Jonah Hill e un actor de primă mână, de sex-appealul australiencei Margot Robbie (pe care am remarcat-o recent în "About Time"), dincolo de toate acestea, filmul e un manifest nu în favoarea ţării tuturor posibilităţilor, ci împotriva industriei financiare americane, putredă, măcinată din interior de personaje de teapa lui Belfort.
Iar dacă vă imaginaţi că (1) e un caz izolat, sau că (2) este exponentul unei firme de brokeraj oarecare, sau că (3) până la urmă FBI-ul are ac de cojocul lor, atunci vă înşelaţi fundamental.
1. Aproape în… citeşte

SilviuI pe 13 Ianuarie 2014 08:32
Excelent !
Anul 2014 a inceput foarte bine, din punct de vedere al filmelor, cu acest The Wolf of Wall Street. Un film obscen pentru unii, nonconformist pentru altii, dar din punctul meu de vedere un film foarte bun, marca Scorsese. Di Caprio - impecabil, a facut un rol memorabil {sansele la Oscar banuiesc ca iar sunt mici, dar multi actori buni au ramas fara Oscar, sper sa ma insel}. Margot Robbie - promite mult, fiind la inceput este greu sa-ti faci o parere clara despre ea, vom vedea. Matthew McConaughey - esenta tare in sticluta mica, adica a a vut un rol mai mic (in sensul de scurt) dar care isi pune amprenta foarte tare in acest film, pur si simplu iti ramane in cap mult timp dupa ce iesi din sala. Si nu in ultimul rand Martin Scorsese - GENIAL !!!
pst35 pe 25 Ianuarie 2014 23:57
Di Caprio joaca magnific, ca de altfel, cum a jucat in ultimile filme vazute de mine, cu el. Filmul poate ingrozi la prima vedere prin cele trei ore ale lui, dar mie nu mi s-a parut lung.
xerses pe 17 Ianuarie 2014 15:10
Un film in care Leonardo DiCaprio a fost "magistral".
Cherokee-Indian pe 15 Ianuarie 2014 00:58
DiCaprio intr-o interpretare impecabila, un montaj de exceptie al unui scenariu realist si totusi nu pot acorda acestui film titlul de capodopera. Mai mari filmului au demonstrat ca ce a facut Belfort in tinerete inca e valabil si acum dar intr-un mod mult mai subtil si bravo lor pentru ca doar suntem o societate de consum si materialista si ne " meritam soarta"
carsley pe 18 Ianuarie 2014 20:36
DiCaprio, imperial!
Interpretarea lui DiCaprio este magistrală, a ridicat acest film din toate punctele de vedete, însă, scenariul lasă de dorit.
lorabelle pe 20 Septembrie 2013 14:55
Din trailer imi pare o combinatie intre "Catch me if you can" si "The great Gatsby". Intr-un cuvant... genial!
nykyfylm pe 23 Ianuarie 2014 16:40
filmul poate fi pentru unii o mare porcarie,multa vorbarie fara rost,iar pentru altii un film comic si interesant.Acum depinde de cum il percepe fiecare in parte,oricum cei care detesta vulgaritatea ar face bine sa il evite.Cat despre Leonardo DiCaprio,el este un actor valoros,isi joaca rolul foarte bine,insa filmul este slab...parerea mea.
Xsky pe 17 Ianuarie 2014 10:57
Mai prost decat ma asteptam
Nu este fabulos,pe scurt pot spune ca este un Scarface modern in rest singurul plus al filmului este Leonardo DiCaprio care a scos acest film din mediocritate dupa parerea mea.
Issabbella pe 14 Ianuarie 2014 16:50
Fantastic !!
Filmul este o capodopera din absolut toate punctele de vedere.
tran_cristian pe 17 Ianuarie 2014 08:39
O mizerie ......
mai bine investeam într-un meniu la MC....

mariusdbrsc pe 20 ianuarie 2014 15:28
You should sue McDonalds cause they really f*cked U up.Ca sa raman in ton cu filmul ......si sa folosesc o replica din altul...
mogul pe 12 Ianuarie 2014 19:10
prea porno
trebuia sa aiba bulina rosie . nuditate explicita , droguri din plin si cam putin din ce m-am asteptat de la un film asa de laudat . singurele faze bune le vedem in trailer iar sfarsitul deplorabil ...
h.johny pe 14 ianuarie 2014 22:16
Chiar are bulina rosie 18 +
emy_sinaia pe 10 martie 2014 00:02
mogul, se pare ca mai ai de invatat ce-i porno si nuditate explicita.
flushingm pe 19 Ianuarie 2014 17:46
e departe de a fi o capodopera
un film mediocru...plictisitor in mare parte...finalul perfect previzibil...nota 5-6 per total!
DeadSea07 pe 31 Ianuarie 2014 15:49
"Was all this legal? Absolutely not!"
"The Wolf of Wall Street" spune povestea decadenta plina de abuzuri si opulenta a milionarului Jordan Belfort. Daca lasi la o parte cele spuse mai sus, filmul prezinta povestea unui om care a creat un imperiu fara sa vanda practic nimic. Desi este cam lung (3 ore), filmul transpune perfect povestea anilor 80-90 si ne arata cum banii il pot schimba radical pe om si il impinge sa uite de valorile morale si importante ale vietii. Revenind la oile noastre si lasand sentimentalismele la o parte, "Lupul..." este genial!!!DiCaprio este genial!!!Hill este genial!!!Iar al nostru cowboy McCounaghey, desi apare pentru 10 minute, face un rol fabulos. Leonardo impersonandu-l pe Belfort te face sa iti doresti mai mult decat orice pe lume sa faci bani cat mai multi si sa petreci pana lesini. Desi filmul abunda de abuzuri (femei, bani, droguri, putere, influenta), abunda intr-un stil frumos, un stil nu… citeşte
Octaz pe 25 Ianuarie 2014 01:01
Cand au trecut 3 ore ?
Interesant este ca nu am nici cea mai vaga idee cand au trecut 3 ore din film.. Sunt 180 de minute! Au trecut ca si cand ar fi fost lejer 90... Un singur lucru inseamna... mi'a placut enorm, un actor fabulos cu o cariera in spate si in fatza coplesitoare... Am ras .... cat n'am mai ras de muuulte luni .."The Wolf of Wall Street" este briliant,o lectie chiar de viata, si nu doar una care sa te faca sa faci avere, ci una despre incredere si lacomie ! Sper din toata inima, si repet: din noua pentru a nu stiu cata oara inainte de decernarile premiilor Oscar, ca Leo Dicaprio sa puna mana odata pe statueta aia de aur. Naomi a fost la prima (si chiar ultima) vedere, cea mai frumoasa femeie din lume! Perfectiune!
Vladutz9 pe 22 Ianuarie 2014 06:00
Genial:x
Nu imi pasa ce fel de parere au restul oamenilor despre acest film,mie mi-a placut la nebunie.
O poveste care iti arata ca de la un garaj cu 2 3 oameni poti sa faci milioane de dolari si cum poti pierde totul intr-o clipa daca ceva nu este legal plus ca vine cu droguri ,femei,sex .. si o distributie buna.
Jonah Hill si Di Caprio isi interpreteaza excelent rolurile :).
Deci asta este parerea mea mie mi s-a parut un film genial .. si cu sanse la oscar .

radu3455 pe 21 Ianuarie 2014 11:50
sell me this pen
DiCaprio face tot filmul,e absolut genial,unul dintre cele mai bune filme din ultimii ani si unul dintre cele mai bune roluri masculine ever,parerea mea,Oscarul e ca si luat,sper ca si Scorsese sa-l castige.Desi tine 3 ore filmul nu are momente de plictiseala,te tine strans lipit de scaun.Nu trebuie ratat acest film nota 10
FunnyX pe 20 Ianuarie 2014 04:10
Incintator!
Este un film superb, cu un Di Caprio incintator! Mi-a placut foarte mult... Am mai vazut filme despre lumea de pe Wall Street, insa acesta este cel mai bun in opinia mea. Droguri, porno, sex din belsug, bani, camaraderie...toate sint bine descrise in film. Nici nu stiu cind au trecut cele 3 ore...
ionutzoo7 pe 19 Ianuarie 2014 01:31
zdy
De la Scorsese intotdeauna am asteptari mari.E pur si simplu foarte bun in ceea ce face.Iar cand il ia in echipa si pe noul lui favorit,treaba e cat se poate de clara:Atentie,capodopera!!!

DiCaprio a jucat foarte bine,asta e clar.Excelent s-a descurcat si Margot Robbie,care arata trasnet!Filmul nu mi s-a parut prea lung,intotdeauna am apreciat filmele bune care trec de 2 ore si jumatate.Petreci mai mult timp urmarind ceva de calitate.Cat despre excesele de care toata lumea vorbeste,mie mi s-a parut ca au fost integrate perfect in film.

La capitolul premii,nu cred ca va lua mai mult de un Oscar,but ....who cares about the Oscars?

turcananda pe 12 Ianuarie 2014 11:30
DiCaprio face un rol de exceptie! Filmul e inspirat din viata lui Jordan Belfort(in realitate a stat doar 22 luni in inchisoare). Actorii joaca impecabil! Daca DiCaprio nu primeste Oscarul nici in acest an... nu e corect! Are niste expresii faciale de senzatie! Te face sa simti orice emotie!
goldenleaves pe 13 Ianuarie 2014 15:35
genial leonardo ca intotdeauna...filmul te tine in priza, te distreaza si te uimeste
FlutureZburator pe 03 Mai 2013 12:55
Avand in vedere ca distributie este una desavarsita, cu siguranta va fi un film foarte bun. Dar pentru a fi siguri de acest lucru, trebuie mai intai sa il vizionam. Eu sper sa fie un film desavarsit. In orice caz, vom vedea asta abia dupa ce-l vedem.
1997orton pe 27 Ianuarie 2014 23:07
GENIAL!
DiCaprio este unu dintre actorii mei preferati si probabil unu dintre cei mai buni actori americani.Am sperat din tot sufletul ca filmul sa nu fie un esec dupa ce am vazut multe comentarii contra care m-au cam speriat...dar pe la terminarea filmului ma rugam sa mai continue inca 30 de minute,a fost GENIAL!
Chiar daca filmul este "o reclama" pentru prostituate si droguri la greu,aceste faze sunt amplasate perfect in momentele potrivite din film.
Recomand cu caldura acest film iubitorilor de comedi mai putin ortodoxe...

yukkio pe 06 Februarie 2014 14:43
bun
un scenariu interesant despre cum sa incepi de la capat chiar daca ai pierdut,iar DiCaprio joaca impecabil(totusi prea multe scene de sex)
roby_calin pe 16 Ianuarie 2014 22:41
Capodopera!
Extraordinar filmul! Nu ai cum sa-l critici: DiCaprio joaca excelent rolul lu Jordan Belfort; McCounaghey apare in putine secvente, dar cand apare isi joaca foarte bine rolul; coloana sonora foarte buna; scenariul foarte bun. Il recomand din tot sufletul.
lili22 pe 07 Iulie 2013 22:01
eu sunt pesimista
Posibil sa faca Scorsese un film bun, dar di Caprio si-a demonstrat "valoarea", ce conteaza ca va fi nominalizat sau nu la Oscar?Anul acesta nu a fost nominalizat, in orice moment poti numi 10 actori americani care il depasesc din toate punctele de vedere.
V.Rossi pe 17 septembrie 2013 20:59
numeste atunci acesti actori sa vedem....
IMHERE pe 17 ianuarie 2014 04:18
@timi sau sa ti zic copy paste :))
mtraianc pe 19 Ianuarie 2014 20:04
am rezistat 45 minute
am rezistat 45 minute ,, poate o sa ma uit alta data si in continuare , dar momentan pot spune ca se injura la fiecare 2 minute ,si vorbesc vorbe vorbe ,,
cotzofica pe 12 Ianuarie 2014 23:54
Dacă aş avea câte 1euro pentru fiecare înjurătură din acest film cred că aş fi bogat (sau, cel puţin, ceva mai bogat). Până la acest film, am crezut că Reservoir Dogs al lui Tarantino este campion la "fuck" şi "shit". dar....never say never.
Una peste alta este un film bun. Cam lung, dar bun.

expertu59 pe 19 Ianuarie 2014 15:24
Capodopera
Am vazut si eu filmul iar tot ce pot spune este ca..din punctul meu de vedere este un film genial,de mult nu am mai vazut un asa film. Chiar razi in hohote,este un film de 2014,rupt din zilele noastre,replici bune ! De la DiCaprio nu ma asteptam sa fie chiar atat de bun desi stiam ca este intradevar un actor bun. Desi filmul este peste 18 ani,parca prea multa pornografie..insa acesta este un film de vazut ! Mai ales de vazut la cinema !
CatalinPHD pe 21 Ianuarie 2014 00:57
Prefer sa ma limitez doar la cateva cuvinte constient fiind de criticile pe care le voi primi pentru ca nu sunt de acord cu toti cei ce au vazut o `capodopera` sau cei care au vazut ca asta e o `comedie buna`, ori prestatia lui DiCaprio. Tind sa cred ca nu s-a urmarit subiectul Jordan Belfort din moment ce nu au ales un actor care sa semene cat de cat cu `originalul` iar povestea nu continua explicand ce s-a intamplat cu Belfort pana la urma, care fusese condamnat la 22 de luni, nu 3 ani asa cum apare in scenariul filmului.
Am scris mai mult decat cateva cuvinte...criticati-ma cat doriti....

h.johny pe 22 ianuarie 2014 20:02
Poti fi condamnat la trei ani dar executi doar doua treimi din pedeapsa dupa care esti liber sub supraveghere judiciara sau iesi pentru buna purtare sau scrii o carte sau dau astia un decret sau ti-a pus Dumnezeu mana in cap sau ETC
CatalinPHD pe 2 martie 2014 22:28
Din moment ce-mi studiezi profilul înseamnă că viața mea e mai importantă decât a ta. De fapt, tu nu ai una...
Go1 2 3 4