Păreri The War of the Worlds

(1953)

Războiul lumilor

MikkaelWolfganger pe 05 Martie 2013 23:02
6.5
Dupa parerea mea, filmul este cam supraapreciat.Daca stai si dai la o parte poleiala aceea de efecte speciale colosale si revolutionare , nu prea ramai cu mare lucru.Acting-ul este slab(remarcata mea-Ann Robinson), scenariul nu este atat de complex, pe cat m-as fi asteptat(simplist e cam cel mai bun cuvant).Personajele sunt foarte prost conturate,dialogurile sunt ridicole si uneori sunt puse doar ca sa mai zica actorii ceva.
Partile bune apar la capitolele tehnice.Efectele speciale, machiajul, sunetul, toate acestea creaza o atmosfera foarte credibila, chiar daca aceasta credibilitate este destul de des stricata de actori si de replicile lor.
Un film decent,care nu exprima o idee prea bine definita,cu un final atotlamuritor, dar care suprinde la capitolul tehnica.Mi-a placut, dar are o multime de neajunsuri.

icb1 pe 09 Februarie 2012 21:49
Un film excepțional SF-ecranizare a unei cărți clasice SF de H.G. Wells cu același titlu
Ecranizare excelentă a cărții clasice SF de H.G. Wells cu același titlu. Te ține în tensiune 1.5 ore. Apoi vine finalul, neașteptat dacă n-ar fi același cu cel din carte.
darkbone pe 19 Iunie 2011 22:55
as vrea sa-l vad
am vazut pe you tube cam cum e filmul.e frumos pentru varsata lui si mi se pare foarte bun. foarte bine realizat
happysunnyday pe 04 Ianuarie 2012 19:33
darkbone are dreptate, dar mie mi se pare prea mica nota pe care i-a dat-o, nu ca eu ii dau una mult mai mare, dar totusi e mai buna de nota 8
andystarx pe 26 Ianuarie 2016 19:34
Sa-mi fie cu iertare,dar poate la acea vreme ,filmul asta era considerat o capodopera ,insa in ziua de azi vazut ,este un film slabut si cam amuzant ! Doar pentru nostalgicii cinematografiei vechi !
cosmin_kedii pe 26 Martie 2013 11:00
unul dintre cele mai bune filme ale cinematografiei cu efecte speciale fantastice și un suspans genial
adyman pe 26 Mai 2012 22:47
Cred ca s-au speriat un pic la filmu asta oamenii de atunci.Oricum fain film
cosmin742000 pe 15 Septembrie 2012 22:13
Un film SF excelent , ecranizare dupa romanul lui H.G. Wells. Cand ma uit la ce au facut Spielberg si Tom Cruise din acest film ma apuca dracii..
eduard_stratan pe 24 noiembrie 2021 15:54