Păreri The Walk

(2015)

The Walk: Sfidează limitele

alali pe 27 Decembrie 2015 23:53
Poezia abisului... (obligatoriu in 3D)
... sau cum imensitatea copleseste un suflet sensibil.
Cu aceasta meditatie as deschide orice discutie despre acest film extraordinar. Cred ca de aici incep si conflictele. Un conflict al personajului cu privitorul, un conflict al protagonistului cu cei ce il acompaniaza pe ecran si de ce nu, un conflict al scenariului intr-un mod literar inteles.
Totul pare o nebunie, o inconstienta, o aroganta pe care noi, spectatorii in genere, nu o putem explica sau nu ii vedem rostul. Cati dintre noii pot marturisi cu mana pe inima ca au trait alaturi de Philippe (Joseph Gordon-Levitt), ardoarea contemplarii albastrului absolut al cerului? Sau obligativitatea acelei reverente in fata propriului public. Sau chiar acea "chemare" a corzii care i-a ghidat destinul eroului? (ref. la episoadele in care Petit se intinde pe sarma sau in care, contrar tuturor normelor celor care fac… citeşte

storno pe 9 aprilie 2020 09:01
groaza de expresii pretioase,cautate,ostentativ dorind epatarea cu informatia,=tipul de cronica de citit abia APRES vizionarea filmului de fapt, ca sa poti aprecia pozitiv/negativ=complet inafara scopului normal al acestei rubrici.Altii si mai rau,sfidand rostul asta=de a informa daca vrei sa-ti ocupi/nu,timpul cu vizionarea respectiva,ingramadesc ze4ci de randuri cu date privind exclusiv participantii la elaborarea filmului,doar nr.lor la pantofi lipsind.Dmbecili nerusinati crezandu-se culti,compunand pt.alti imbecili.
storno pe 22 decembrie 2022 09:19
sunt perfect de acord cu "imbecilul" contrar deci complet idiotiei tale.Culmea si eu am apelativ "storno"
3stripes pe 29 Martie 2015 00:05
Povestea din spatele filmului este expusa in "Man on Wire" (documentar din 2008).
RazvanLupescu pe 05 Octombrie 2015 13:18
Poezie cinematografica la inaltime!
Un film foarte bun spre excelent, o regie de exceptie si poate unul dintre cele mai bune si sensibile filme in anul 2015. A fost o placere sa vad acest film la CINEMA. Merita vazut si revazut!
Infinity pe 15 Octombrie 2015 11:17
The Walk (2015)
Chiar daca se cunoaste finalul inca de la inceputul filmului, tot reuseste sa te tina in suspans. Actorii au jucat bine, mai ales cel din rolul principal, efectele au fost bune, chiar daca cele 3D sunt putine, iar umorul este prezent si el. Mi-a placut. Merita.
catalin_ionut_23 pe 13 Octombrie 2015 20:50
Mi-a placut foarte mult ,il recomand!
Foarte tare filmul ,acum am venit de la cinema ,este un film foarte bun ,care merita vazut ,te tine inj suspans ,si efectu 3d superb ,m-a speriat de cateva ori,mai ales cand a venit o bata direct in fata mea si la sfarsit te tine cu sufletu la gura cand se plimba pe sarma.Merita vazut este un biografic destul de bun,dar la cinema pentru efectu 3d .Il recomand nota 10
dorina_sara pe 13 Octombrie 2015 23:09
Un film foarte tare!
Filmul acesta mi-a placut extrem de mult...il recomand din inima, e chiar frumos!:)
xerses pe 21 Octombrie 2015 17:37
Mama! ce emotii am trait alaturi de acest individ fascinant foarte bine jucat de Joseph Gordon-Levitt.
Ciurila_Emanuel pe 23 Ianuarie 2016 20:09
Foarte bun !
Este un film plin de suspans si actiune, Philippe, luptand pentru atingerea visului de acrobat in America !
Ii dau nota 10, bineinteles !

rafaelionita8_gmail_com pe 12 Octombrie 2015 21:08
Mi-a placut
Idea si personajele au fost fantastice. Totusi unele scene au fost stupide.
klute pe 08 Februarie 2016 12:02
Urmărind The Walk, mi s-a făcut rău de înălțime în vreo cîteva rînduri. În rest nu mai țin minte nimic. A, ba da, pe Gordon-Levitt și engleza lui americană cu accent franțuzesc. Mignon!
Devotament pe 09 Februarie 2015 04:29
Foarte ingenios inceputul la trailer.
Inovator !

emy_sinaia pe 31 Decembrie 2015 17:04
Super tare.
Un film deosebit despre cat de tare iti doresti un lucru si sacrificiile prin care trebuie sa treci pana la realizarea lui. Doua ore despre un altfel de suspans, ce-i drept treaba cu plimbarea pe sarma e cam trasa de par.
andystarx pe 14 Octombrie 2015 19:58
Unul din cele mai asteptate filme ale lui 2015 ,pe care pot sa zic ca l-am urmarit cu mare atentie si placere ! Este incredibil ce a facut Philippe atunci,si faptul ca s-a facut film ,este un lucru foarte bun,sa stie cat mai multa lume ,despre nebunia acestui artist ,daca pot sa ii spun asa ! Joc actoricesc,ca de obicei ,extraordinar al lui Joseph !!!!!
Pantaleon pe 29 Decembrie 2015 17:30
Modest
Filmul nu e rău și asta datorită măiestriei unui regizor de calitate precum Zemeckis, dar nu știu ce altceva mai mult putea să stoarcă dintr-un asemenea subiect. Nu m-a impresionat, nu este genul de film cu care să rămâi în minte după vizionarea lui, dar cu siguranță că merită două ore din viață, în raport cu atâtea bazaconii americănești care apar zilnic din marea grădină a Hollywood-ului. De văzut.
Floricica233 pe 07 Ianuarie 2016 19:00
Nu m-a impresionat foarte mult , poveste filmului trebuia conceputa mult mai bine , in rest este bunicel , spre sfarsit totul este mai bine punctat .
c0aja pe 07 Iunie 2015 02:28
cretini
vai cati cretini aici. Filmul este o prostie.............................................................................................
gabieny pe 18 decembrie 2015 15:21
Sunt multi cretini aici daca tu spui dar ce fata de oligofren ai mai rar asa ceva!De fapt ne si arati cati neuroni ai in cap!
emy_sinaia pe 31 decembrie 2015 16:33
Asta cam asa e, subscriu intrutotul.
Vegetarian pe 31 Ianuarie 2023 00:49
La 72 ani Ben Kingsley mentorului unui tânăr care vrea sa umble pe sarma între cele turnuri gemene din NY
blacksea_rider pe 22 Decembrie 2022 21:58
Philippe Petit l-a instruit personal pe Joseph Gordon-Levitt cum să meargă pe frânghie/sârmă. Când a început antrenamentul, Petit a prezis că Gordon-Levitt nu va avea nevoie de mai mult de opt zile de antrenament pentru a putea merge singur pe un fir, ceea ce s-a împlinit.IMDB...anyway,imagini senzationale reproduse de computer cu WTC...good job Zemeckis,ca deobicei!
forever_young_ pe 21 Aprilie 2020 16:39
REUSIT !
un film despre depasirea conditiei umane si a sacrificiilor pentru indeplinirea unui vis aproape imposibil !
* DE VAZUT ! *

user-5a65210473939 pe 11 Aprilie 2020 02:15
Filmul e chiar bun, doar ca în unele momente sa cam lungit cu filmatul (poate mi se pare dar consider ca nu își aveau locul atâtea cadre cu el povestind) alt ceva nu am ce comenta, îmi place ideea filmului și ce a făcut omul acela în realitate este wow ????
user-5ba3b576bcdfc pe 11 Aprilie 2020 00:13
Mihaelatb, în general ma feresc sa jignesc femeile - e o minima politețe, dar pe tine chiar vreau sa te jignesc deoarece îmi repugna prostii infatuati. Dacă tu nu înțelegi, draga mea, este pentru ca atât de duce capul și creierul tău flasc și plat ca o coala de hârtie nu poate mai mult. Când o nulitate ca tine spune despre ceva ca "nu e mare lucru" nu trebuie sa se raporteze la inteligența sa de molusca, ci sa se întrebe nu dacă poate face acel lucru, ci dacă măcar îndrăznește sa se gândească la faptul ca ar avea curajul ca măcar sa încerce. Imbecili infatuati ca tine ar putea spune "ce mare lucru sa ajungi pe Everest, ce e asa interesant sa ajungi la Polul Sud?". Habar nu am dacă e mare lucru, dar îi admir pe cei care au avut curajul sa viseze ca pot încerca. Reușita unei acțiuni ține (și) de noroc. Important sa să ai curajul sa visezi ca poți face… citeşte
user-59cfc5e0991ba pe 10 Aprilie 2020 17:24
Șmecher șmecher mai ales că omul are niste sange'n instalație nu așa.
Ținând cont că dacă mă uit după balcon de la etajul 4 mă ia amețeala, dar mai sa și "mă plimb in afara balconului" mult prea șmecher omul în orice a făcut și face, in rest despre perseverenta, voința, realizarea unui vis etc etc etc....
Stimă

mihaelatb pe 19 Decembrie 2019 21:04
Nu am rezonat deloc cu acest film, poate ca nu am inteles de ce s-a facut acest film. Personajul Philippe Petit nu mi se pare demn de a-i face cineva un film. A mers pe sarma intre turnurile gemene . Ei si? Care este beneficiul acestui risc inutil? pentru ce sa fiu eu uimita ca un om nu are altceva mai bun de facut, decat sa mearga pe sarma intre doua lucruri care i se par interesante. Aveam alte asteptari de la Zemeckis. Dupa filme ca Death Becomes Her, Forrest Gump, Cast Away sau Flight, au urmat deceptiile numite: Allied si acum The walk (ultimele doua in ordinea vizionarii). Ma gandesc ca poate daca rolul nu i s-ar fi incredintat lui Joseph Gordon-Levitt si in locul lui ar fi fost Christian Bale sau Matthew McConaughey, poate filmul ar fi capatat mai multa substanta. Nota de pe IMDb exagerat de mare, dar tinand cont ca "demonstratia" a fost in America...
Smrs pe 09 August 2019 00:39
Excelent
Un film excelent..o idee originala..un film ce trebuie vazut.
Dragos.87 pe 31 Martie 2017 19:19
Asta este un film foarte motivant pentru cei care vor sa isi realizeze marele vis.Un film de exceptie inspirat din fapte reale care arata ca omul nu are limite cand vine vorba sa isi realizeze visul.M-au luat toate transpiratile doar cand vedeam inaltimea si orasul intreg,parca erau sub mine.Asadar totul este posibil,doar trebuie vointa si perseverenta,de vazut obligatoriu!
Ghemot pe 30 Ianuarie 2017 19:55
Un film superb. Cred că dacă l-aș fi văzut la cinema i-aș fi dat nota 10!
Kuhaylan pe 06 Noiembrie 2016 13:37
WD 1
...........................................................
marius_radu_nicula pe 15 August 2016 18:44
Un film mediu ce merita privit doar pentru "peisaje" revederea Turnurilor Gemene recreate bine spre f bine multumita CGI..in rest o englezo-franceza medie si un scenariu mediu...merita pentru o zi de marti seara
Sorin87 pe 20 Decembrie 2015 22:22
Un film exceptional, m-am uitat la el cu o placere imensa, peisajul din varful turnurilor era splendid
AndreBlack pe 18 Decembrie 2015 15:14
The Walk
Super tare filmul . Mi-a placut enorm . Filmul te tine intr-o tensiune foarte apasatoare mai ales in timpul loviturii intre cele doua turnuri . Merita vazut , il recomand !!
PFV pe 16 Decembrie 2015 22:08
UN FILM DE URMARIT CU SIGURANTA, MA BUCUR CA AM VAZUT SI ASTFEL DE IDEI DE FILM
yanysboy pe 14 Decembrie 2015 12:30
superb
un film pe care il recomand orcui, un film bun frumos cu actiune comedie drama si tot ce trebuie in ell. vizionare placuta!
conu66 pe 05 Decembrie 2015 01:20
3D la înălțime !
Cred că traducerea cea mai potrivită ar fi fost Artistul Acrobat...pentru că viața și realizările lui Philippe Petit au fost realmente fascinante...așa cum este și realizarea lui Zemeckis, susținut de directorul de imagine Dariusz Wolski ! M-am bucurat să văd că Gordon-Levitt poate juca și roluri serioase,dincolo de comedioarele care l-au consacrat.Excelent omagiu artistic adus sfidării limitelor umane și o reconstituire 3D de excepție a Turnurilor Gemene din New York ( chiar și acum nu-mi vine să cred că nu mai sunt )! Le-am vizitat în 1990 și pot spune cu mâna pe inimă că a fost o senzație unică- copleșitoare,prin măreția lor și bulversantă,raportat la dimensiunea umilei persoane umane!!! Felicitări pentru comentariul lui StefanDo, foarte la subiect,pertinent și bogat în informație .
PaulDo pe 06 Noiembrie 2015 01:49
Un film bun, o constructie interesanta a povestii, momente de suspans frumos gandite, insa finalul m-a dezamagit putin, destul de lung si inutil, nu m-a impresionat in mod deosebit. In rest, merita vazut la 3D, iti ofera o aventura si o experienta cinematografica unica :)
radu3455 pe 24 Octombrie 2015 15:48
nici nu putea sa nu fie un film reusit avand in vedere pe cine are regizor acest film,a fost un film foarte captivant vazandu-l 3d a fost parca si mai interesant ce a putut face Philippe Petit pe vremea aia,merita vazut in special la cineva 3d nota 9
claudiu-daniel-lugoj pe 07 Mai 2016 17:08
Un film foarte bun,emotionant pe alocuri dar si greu sa privesti cea ce a facut acel acrobat.Iti trebuie o doza mare de nebunie sa faci asa ceva.Un film emotionant ce al recomand tuturor.
bogdan_savu pe 08 Octombrie 2015 10:28
2 stele doar pentru unele efecte ...
Parerea mea umila dupa vizionarea acestuia in 4DX, la cinema:
- iti confera unele trairi cand Philippe se "cocoata"
- unele efecte 3D destul de bune ( le poti numara pe degetele de la o singura mana )
- faptul ca l-am vazut la 4DX a fost un avantaj deoarece cand stropeau cu apa era direct in fata, deci nu adormeai
- nimeni nu a putut rontai nimic ( avantajul scaunelor dansante ), a fost liniste
- se auzea doar oftatul tuturor "impresionati" pana la lacrimi fiind de "capodopera" ce se scurge in fata lor

Nota de subsol ... ma asteptam la o idee mai mult de la un biografic, ramaneti acasa, jucati-va cu pet-ul pe care-l aveti, faceti orice altceva, nu mergeti la cinema, nu merita 45RON ( cat am dat eu aseara ), muuuuult prea putin efecte pentru a merita sa-l vezi in cinema ( asta pentru cei care ar merge doar pentru "hights"

Dar… citeşte

Asil pe 15 octombrie 2015 15:26
Bun, recomand sa fie vazut oriunde, numai in Mall Baneasa nu, execrabil 3D acolo!!!!
conu66 pe 5 decembrie 2015 01:29
Eu regret că nu locuiesc în București și nu am pet ( probabil de bere! ),pentru că aș fi dat și mai mult pentru senzație...până la urmă nici cablul nu-l plătești de banii ăștia !Iar,după ce Philippe s-a cocoțat...ei, bine...n-a mai avut nimeni curajul !