Păreri The Tudors

(2007)

Dinastia Tudorilor

ANCA APREUTESEI pe 18 Septembrie 2008 18:39
Un film de exceptie!!!ce merita vizionat.
incepand de la costume,actiune, actori scenariu totul este f bine realizat.Cred ca este productie britanica nicidecum holyoodiana.

tinut pe 01 Octombrie 2010 22:01
Un film excelent. Merita vazut.
Jonathan Rhys Meyers (Henric) merita nota 10.

NoxLamia pe 06 Aprilie 2010 21:01
Merita vazut chiar daca nu relateaza faptele istorice cu exactitate.Costumele sunt deosebite(la fel si locatiile de filmare)si actorii joaca foarte bine.
mitologicul pe 04 Mai 2010 12:06
Acum cand a inceput sezonul 4 si ultimul al serialului, cred ca e momentul sa-mi exprim cateva pareri si despre el.
E clar, la productii istorice, nimeni nu-i poate intrece pe englezi! Chiar daca are o amprenta comerciala destul de pregnanta, aventura lui Henric al VIII-lea este prezentata foarte convingator. "Showtime" respecta detaliile acelei perioade de mare insemnatate in istoria Angliei. Scenografia este impresionanta prin detaliile oferite, costumele sunt adevarate bijuterii, fastul este prezent la tot pasul, zgarcenia nu face parte din "vocabularul" acestui serial. Poate de aceea este foarte apreciat. Jonathan Rhys Meyers este in rolul vietii, eclipsand tot in preajma (chiar daca alcoolul ii este cel mai bun prieten). Un serial care incanta, chiar daca evenimentele din acele vremuri nu au fost tocmai placute. Foarte bun!

Bayard pe 05 Ianuarie 2013 04:13
De la actori, la scenariu, decoruri, costume, totul este la cel mai inalt nivel!! Nici nu-mi pot imagina ce buget urias trebuie sa fi avut. Nu stiu de ce au numit serialul The Tudors, cand e de fapt doar cu Henric al VIII-lea :), nici cu tatal lui si nici cu cei 3 urmasi. O chestie care mi s-a parut interesanta este ca dinastia Tudor desi a condus Anglia doar vreo 100 de ani are ca fondator pe un print galez: Rhys ap Tewdwr, iar actorul principal este Jonathan Rhys Meyers :))) (doar o coincidenta bineinteles), mai ales ca JRM este de fapt irlandez (inca o ironie la adresa englezilor) :)))
Lucica pe 30 August 2008 11:50
Un serial super!!!Ruleaza la HBO.
Cinci stele pentru regizor si actori!Mai ales actorului principal:joaca extraordinar.

bgd bgdu pe 11 August 2008 17:07
nu l-am vazut dar abia astept..am auzit ca este fff bun serialul.
movie4 pe 20 Ianuarie 2010 16:47
Intr-adevar un serial bun. Merita vizionat, dupa parerea mea.
MatzaMica pe 28 Noiembrie 2010 17:36
un serial nemaipomenit
nu altereaza realitatea istorica dar nu e nici documentar, e perfect
actorii super :D
imi pare rau ca s-au oprit la moartea lui henry, puteau continua cu faptele celor 3 copii ai lui

mym pe 5 martie 2013 21:27
da, pana la elizabeta ar fi fost interesant chiar si pana la revolutie dar deja e dinastia sturtilor
byutz pe 31 Ianuarie 2010 14:11
Din 9 februarie, serialul va putea fi vizionat pe Pro Cinema, in fiecare luni de la ora 20:00
ice_eyes pe 10 Ianuarie 2013 01:23
Reusit serial, frumos expus. Morala: Nu-i usor sa fii rege...
bellacorina pe 31 August 2011 20:34
Un serial superb.M-a fascinat in special prestatia actorului Jonathan Rhys Meyers.Costumele,peisajul superb.
AimeeLov pe 23 Iulie 2011 16:34
Un film excelent.Un decor perfect, niste costume fabuloase...Nu mai spun de actori ...
Mi-a placut foarte mult..o adevarata capodopera...

Baby_blues pe 01 Decembrie 2010 09:50
Exceptional
Nu pot spune decat ca m-a captivat de la primul episod pana la ultimul din seria 4. Locatii exceptionale, decoruri si costumatii deosebite, intrigi pasionale, ce sa mai zic... in fiecare episod ma transpun in timpurile respective, traind impreuna cu actorii momente deosebite.
sayrre pe 02 Octombrie 2010 21:10
Un serial ce merita vazut . Nu are un caracter strict istoric acesta fiind cheia succesului. Jonathan Rhys Meyers este foarte bun in acest rol .
ancutza200 pe 20 Martie 2013 21:15
frumos , frumoss tare :D ca si the borgias spartacus si game of thrones :X:X:X
user-5c390498a976c pe 26 Iulie 2019 02:07
Un film extraordinar! Am văzut toate cele 4 sezoane , mi-a plăcut foarte mult!! Costumele foarte bine realizate , actorii foarte buni, intriga, tot! Nota 10! Merita văzut !!
herleaflorin pe 15 Decembrie 2018 17:23
Merita vazut serialul actori grozavi costume tot nota 10 iar Jonathan Rhys Meyers face rol grozav
PiticVerde pe 08 Noiembrie 2015 12:59
un serial cu totul exceptional
am urmarit o emisiune pe national geografic in care englezii isi exprimau multumirea fata de Thomas Cromwell,si am observat cu uimire ca serialul a respectat destul de multe detalii referitoare la personaje si nu a alterat povestea comparativ cu istoria,ar fii fost interesant sa continute cu regina mostenitoare supranumita de popor Bloody Mary
mym pe 25 Decembrie 2012 18:15
foarte bun serial, actorii exceptionali! nu-ti vine sa crezi ca aceste inamplari au fost reale drama lui Anne Boleyn e absolut cutremuratoare cum cea mai puternica femeie din Anglia a cazut din cauza unei barfe
Thoughts about nothing… pe 03 Decembrie 2012 22:19
Momentul care schimba viata
Am inceput sa vad Dinastia Tudorilor. Sunt cativa ani de cand tot aud de acest film, recomandari peste recomandari, ca este asa si pe dincolo, “vai, cum de nu te-ai uitat inca?” si tot asa. Ok, mi-am spus. A venit momentul. Am dat play si m-am lasat prinsa in istorie. Trebuie sa recunosc ca ma [...] citeşte
ing3ras pe 26 Noiembrie 2012 20:14
Un serial care nu merita ratat ptr nimic in lume deoarece este superb:*::X:X:X:X si explica intr-o maniera eleganta istoria angliei in perioada cand domnesc Tudori iar personajele au pus suflet in aceasta productie.Il recomand din tot sufletul.
imagine pe 10 Noiembrie 2012 17:26
Foarte bun serialul.... Actorii joaca bine, au personalitate, carisma... Costumele sunt de exceptie, decorurile, peisajele, la fel. Te prinde intriga. Esti foarte bine introdus in atmosfera sec XVI.
mirceathekid pe 02 Octombrie 2012 20:04
actori nota 10
suspans actiune nota 8
drama nota 9

MikiLovee pe 18 Septembrie 2012 14:18
"The Tudors" intradevar un serial care iti taie rasuflarea, de la costume, locatii, peisaje si actori, toate sunt la inaltimea asteptarilor . Reda istoria aproximativ in totalitate si scoate la iveala momente crude dar si de dragoste. Daca nu l-ati vizionat va sfatuiesc sa o faceti ! Si daca ati facut asta deja banuiesc ca sunteti de aceeasi parere ca mine ca pentru un astfel de serial merita sa rupem din timpul nostru pentru a-l viziona.
Issabbella pe 06 Februarie 2012 13:09
excelent
Incepand de la costume si pana la prestatia lui Jonathan Rhys Meyers, filmul este in totalitate o opera de arta. Il recomand cu multa caldura.
AileenMoore pe 30 Octombrie 2011 09:49
Superb! nu am pierdut nici un episod :D rolul actorilor s-a potrivit de minune,cu toate ca nu ne-a fost prezentata detaliat relatia- mary boleyn-henric
RalucaFlorentina pe 18 Septembrie 2011 01:43
Un serial foarte bun. Cand m-am decis sa urmaresc serialul recunosc ca nu ma asteptam sa fie atat de bun cu toate ca citisem recenzii pozitive. Scenariul bun, distributia foarte bine aleasa. actorii talentati, costumele exceptionale, decorurile, de asemenea, impresionante. "The Tudors" este un serial care, cu siguranta, merita vazut!
lav pe 07 Septembrie 2011 18:25
daca va intereseaza istoria angliei atunci e un must see...pentru ca in mare parte totul e fara cusur...eu o mica obiectia am...cred ca in sezonul final in afara faptului ca l-au imbatranit pe jonathan ar fi trebuit si sa-l ingrase pentru a semana mai mult cu regele henric spre sfarsitul domniei sale
gabylicious pe 03 Mai 2011 15:56
Un serial exceptional.Dupa ce am vizionat toate sezoanele m-am indragostit de tot ce presupune Marea Britanie. Iar de actori si regizor nu mai zic..sunt foarte talentati.Jonathan joaca excelent.
Chrisstyna pe 08 Aprilie 2011 14:58
misto serial!
Captivant,sexy,bine realizat!
Abia astept sa ma uit la ultimul sezon...nu ma mai satur de el!

Narcis_1976 pe 11 Martie 2011 10:04
Un serial foarte bun pentru a-ti umple dupa-amiezile plictisitoare. Regele, lorzii si nobilii englezi nu mai sunt asa scortosi cum mi imaginam eu, m-a surprins chiar si maniera lor evoluata de a face sex , demna de starurile porno ale secolului 21 :). Una peste alta un film foarte placut, instructiv si informativ pe alocuri .
Musette21 pe 29 Ianuarie 2011 18:40
Masterpiece
O capodopera BBC, inedita si totusi care pastreaza culoarea epocii si respecta istoria! Un Jonathan Rhys Meyers exceptional alaturi de intreaga distributie de nota 10! Nu trebuie ratat pt ca este un eveniment cultural, nu numai un serial tv!
estera12 pe 06 Septembrie 2010 12:52
Un serial foarte bun merita urmarit ai multe de invatat despre dinastia tudorilor.
above_beyond pe 12 August 2010 13:17
this is a must-see movie
la inceput cand l-am vazut prin librarii nu mi s-a parut atat de captivant cand odata i-tune ne-a oferit gratis un serial. mi-a placut de la primult episod pana la ultimul serial din sezonul 3. un film ce trebuie vazut !
GalaRxn11 pe 29 Iulie 2010 20:24
merita vazut! imi place mult de jonathan rhys meyers. pacat ca woolsey a murit in sezonul 1 era personajul meiu preferat alaturi de anne,
ar trebui sa vizioneze cat mai multi acest serial.unii si-r da seama ca istoria e frumoasa si captivanta

skumpika89 pe 23 Iulie 2010 19:32
Un serial foarte bun.mi-a plakut la nebunie tocmai am vazut ultimul episod din serial are un final exceptional,cu unele momente imprevizibile .Merita vazut si clar din punctul meu de vedere este o capodobera,actorii joaca impecabil,costumele sunt impecabile ,regia,locatiile totul e impecabil dupa parerea mea..nota 10 de la mine
nic0 pe 01 Martie 2010 03:20
super serialul!!!desi nu este foarte cunoscut imi place foarte mult Jonathan R.M.
DAMIAN79 pe 23 Octombrie 2009 23:45
FRUMOS
De 3 zile umaresc cu interes,am trecut la seria 2,si continui :) Merita vazut cu siguranta
bornfree pe 20 Octombrie 2013 21:08
so f booring... oare atunci cand or sa termine cu tudors - o sa treaca la House of Valois, si toata lumea le va aplauda costumele si cat de greu e sa fi rege, doh :)
Ultimul_Mohican pe 09 Martie 2012 00:56
Bunicel.
Mi-a plauct la inceput din prisma costumelor si a perioadei in care se desfasoara actiune dar apoi am ramas dezamagit de interpretarea actorului principal Jonathan Meyers care pur si simplu nu se potriveste cu rolul care il joaca. E prea ingamfat, nu e natural.
TLD pe 21 Septembrie 2008 11:23
Un serial ce merita urmarit cu siguranta. Nu se axeaza foarte mult pe latura istorica, chiar si producatori recunoscand ca nu e copie fidela dupa... istoria insasi. Dar picanteriile serialului sunt oricum intrigile lui Henric. Sezonul 2 ruleaza deja la HBO, in fiecare vineri de la 21.