Păreri The Time Traveler's Wife

Soția călătorului în timp

Krys pe 10 Octombrie 2009 22:55
foarte foarte bun filmul ... mi-a placut extrem de mult ... super ... le recomand acest film celor care au vazut si le-a placut: pearl harbor, the prestige, p.s. i love you, the fountain, if only, the notebook si altele de acest gen.
Radu47hitman pe 10 Ianuarie 2010 14:06
''Totul pentru dragostea ta''
Acum l-am privit. Mi-a lăsat o părere bună. Una din actriţele mele preferate - Rachel McAdams - pur şi simplu - dincolo de laudă. Scenariul din primile minute, pare a fi un pic confuz şi neclar, dar după puţin timp, filmul te atrage şi te face să-l priveşti cu multă atenţie şi nerăbdare de a vedea finalul ''dramatic''. Un film minunat, blând, la care nu m-am aşteptat să fie atât de drăguţ. În general, cred că acesta este un film foarte romantic despre dragostea, pentru care nu există nici o barieră! Recomand să-l priviţi şi să luaţi din el o lecţie.
dream pe 01 Decembrie 2009 20:23
merita!!!
E genul de film care iti ramane undeva in ganduri mult dupa ce l-ai vazut. Inceputul este destul de lent insa de la mijlocul filmului ritmul se rupe iar finalul este impresionant! Cu siguranta unul dintre cele mai reusite filme ale anului!
victor_neo75 pe 06 Noiembrie 2009 10:13
Un film romantic cu accente de SF !!!
Eric Bana (din 'Troy', 'Munich' si recentul 'Funny People') este calatorul in timp, iar Rachel McAdams ('The Notebook' si 'Wedding Crashers') este sotia din titlu a acestuia.

Scenariul ar fi unul eminamente romantic, dar factorul SF din film este destul de important incat ma gandeam la un moment dat cum de protagonistul (de 40 de ani) poate sa isi vada fiica la aceeasi varsta pe care o vedea copila si pe actuala sotie.

Il recomand pentru accentul pus pe romantism, dar si pentru scenariul ushor incurcat care te pune un pic pe ganduri. (Adam Sandler reusea prin comedia 'Click' din 2006 sa accentueze mai bine nesiguranta calatoriei in timp).

Mastragaci pe 24 iulie 2011 13:46
doar ca aia nu putea fi numita calatarie in timp. in plus nu putea calatori inapoi "in timp"
RedWhisper pe 08 Noiembrie 2009 23:47
Foarte frumos! Actorii au jucat bine, iar povestea e impresionanta. Mi'a placut mult.
iri_gh86 pe 08 Februarie 2010 20:10
Mi-a placut foarte mult merita vazut actorii au fost exceptionali.
ramonikramo pe 17 Decembrie 2009 13:15
E foarte frumos filmul. Oare daca am calatori in timp am putea trai pentru totdeauna?:-/
mtraianc pe 26 mai 2010 11:21
daca ai calatori in timp si ai 25 de ani ai ajunge inainte sau inapoi dar tot 25 de ani ai avea azi ,, iara maine ai avea 25 de ani si o zi ,, eu asa cred
mausyo pe 02 Februarie 2010 23:06
Frumos filmul. Secventa finala merita sigur timpul pe care il petreci vizionand filmul. Nu am putut opri o lacrima in coltul ochiului. Da stiu pare ciudat sa plang insa chiar nu m-am putut abtine. Chiar mai reusit decat The Story of Benjamin Button.

Oricum e bine sa te trezesti la realitate dupa ce ai vazut filmul pentru ca iti vei da seama cat de superficiale sunt de fapt relatiile umane.

sebybog pe 09 Octombrie 2009 18:00
parere
Cartea e excelenta, sper ca si ecranizarea sa fie la inaltime, altfel ar fi pacat... S-a facut vreun top al celor mai bune ecranizari?
PS> astept cu aceeasi nerabdare si filmele dupa cele 3 volume din seria Millenium

yasmine_kiss pe 05 Septembrie 2011 17:15
un film plin de sensibilitate si iubire...merita vazut!!!
deeasunshine pe 13 Martie 2010 02:13
executive producer brad pitt??
un film aparent plictisitor, dar numai aparent! atinge sensibilul, oricat de ascuns ar fi! watched it, liked it! EMOTIONANT
Daylak pe 15 martie 2010 18:22
da.. sunt de acord cu tine
FlorinMovieFreak pe 4 februarie 2013 10:28
Pai Brad venea dupa Benjamin Button si i-a placut scenariul .. si a crezut ca cele doua filme au puncte in comun .. si s-a descis sa-l finanteze .. ma rog .. eu asa presupun ..
ionychy pe 11 Februarie 2010 12:50
o poveste captivanta.
Eric Bana......da,in Troia a fost superbun,dar si aici este bun un rol cu o incarcatura emotionala puternica,cum dispare el in momentele importante din viata lui...este un film special care merita vazut.
Cinnamon pe 16 Iunie 2009 19:42
Am citit cartea si e absolut superba! Sper ca si filmul sa fie la fel... trailerul parca promite multe. Obligatoriu de vazut!
MNarcis pe 05 Noiembrie 2011 21:49
O poveste romantica frumoasa, insa pe mine personal m-a dezamagit, ma asteptam la mai mult, (cand am citit trailerul mi sa parut o idee foarte buna si interesanta cu un enorm potential, ma asteptam la un film cel putin de nota 9) insa a fost mai slab decat ma asteptam (doar 7 stelute merita dupa parerea mea)......oricum merita vazut o data!
Thoughts about nothing… pe 16 Februarie 2010 21:17
Thoughts about nothing… » Blog Archive » Sotia calatorului in timp…
[...] film absolut superb. M-am tot invartit pe langa carte o perioada si apoi am aflat ca va fi ecranizata. [...] citeşte
dendera pe 02 Septembrie 2011 23:53
Actorii si-au facut treaba si au jucat impecabil.I-am vazut jucand si in alte filme fiind unii dintre actorii mei preferati. Un SF reusit, intortocheat putin dar pe care il poti intelege, cu un final destul de bun.
Vorador pe 19 Iulie 2011 23:53
Touching
Un film emotionant si romantic cu un final care m-a sensibilizat la maxim,dupa ce am vazut filmul cautam o comedie ca sa-mi revin.MI-a placut mai mult decat The Curious Case of Benjamin Button
sarge pe 05 Ianuarie 2011 16:00
Un film foarte bun ce iti ramane in minte multa vreme dupa ce l-ai vazut...cineva spunea un sf soft . Bravo
Ammelie pe 29 Martie 2010 13:51
The Time Traveler's Wife
I-am dat 7/10 pentru ca nu a fost film rau. Dar asteptam mult mai multe de la el. Subiectul era ofertant, actorii mi s-au parut bine alesi, parea a fi un film romantic-dramatic foarte bun. Dupa ce l-am vazut, am ramas cu impresia ca se putea mai mult, putea fi ceva mai profund, mai teatral, mai 'vizual'. Atmosfera bine subliniata pe alocuri, personaje credibile, totul ok. Dar a lipsit acel factor 'magic' care trebuie sa te atraga in film si sa uiti ca este doar o poveste. Deci, 7/10 (cu jumatate de punct dat pentru posterul foarte dragut.
aylin_bz pe 10 Februarie 2010 18:00
pt dido
daca te-ai fi uitat cu atentie ai fi vazut ca el ii da ei un bilet de loto cu care ei o sa-si cumpere mai tarziu casa....nu cred ca ea il intretinea pe el.ea doar avea un job.atat.la el era destul de dificil sa faca asta, e de apreciat ca acceptat si postul de bibliotecar si nu s-a inchis in el de frica sa nu-l vada cineva, sa nu fie inchis si analizat sau chestii de genul.
lokilop92 pe 16 Martie 2010 14:15
pierdere de timp
am plans ca l-am vazut si am pierdut aproape doua ore.nu-l recomand,slab
flori.ilegale pe 26 iulie 2010 16:05
inseamna k nu shtii sa apreciezi un film ;)
jony_10 pe 22 martie 2011 19:50
lokilop buuuna asta :)))
nicone27 pe 01 Decembrie 2010 03:01
de revazut
Pentru prima oara in viata pot spune ca am vazut un film cu idie de basm care nu este basm,cartea foarte buna de asemaenea ,m-a dat pe spate sincer.
Andreeia pe 16 Iulie 2010 15:30
Extrem de emotionant
M-a impresionat povestea, iar actorii si coloana sonora au completat decorul pt un film bun. La sfarsit, aproape ca nu mai puteam sa vad ecranul din cauza lacrimilor. Frumos film, il recomand persoanelor sensibile :).
maximelialina pe 09 Iulie 2010 00:58
un film excelent:x
l-am vazut acum mult timp dar mi sa parut un film excelent:x daca inca mai tin minte faze din el... deci ... dupa parerea mea un film obligatoriu de vazut
Mihai2508 pe 06 Iulie 2010 00:55
E un film bine facut, care aduce idei noi, si se doreste a se arata ca nu poti scapa de soarta indiferent de puterile pe care le ai, il recomand celor carora le place genul acesta de film/
Sorin87 pe 29 Noiembrie 2011 20:00
The Time Traveler's Wife
Nu ma asteptatm sa fie un film atat de bun, am ramas placut impresionat dupa vizionarea lui, o poveste de dragoste SF-ista mai rar intalnita prin filme. Recomand.
miky901 pe 21 August 2011 21:27
The Time Traveler's Wife
Frumos film...putin complicat dar destul de interesant si emotionant :)
girlprinceton pe 19 August 2011 10:51
Atat de frumos. Un film superb cu momente care iti imprima sentimente profunde. Actorii au jucat super bine. Un film obligatoriu de vazut!:)
Marginal pe 10 August 2011 23:41
Merita vazut!
Un film bland, despre cum evolueaza viata emotionala a unui cuplu in care sotul calatoreste in timp. De fapt, este un film despre sentimente profunde, despre oameni care iti poarta iubire unul altuia. Se putea mai mult, totusi.
catasmile17 pe 25 Aprilie 2011 00:02
un film foarte frumos !!!!!!!
interesanta ideea filmului !!!!!!!
merita vazut !!!!!!!!!!

Ariel6 pe 17 Aprilie 2011 18:35
Foarte frumos ! Chiar m-am emotionat la sfarsit , frumoasa povestea ! Rachel McAdams superba, ca de obicei. Merita vazut filmul !
danymury pe 05 Aprilie 2011 18:28
foarte frumos filmu...Eric Bana joaca foarte bine iar povestea este foarte bine pusa la punct..
lamationairetia pe 23 Martie 2011 01:41
un film frumos
Un subiect ofertant, o actiune bine condusa, nu te plictisesti, asta e sigur si mai si lacrimezi, ca asta e.... e greu sa vezi ca o dragoste atat de mare poate transcende timpul....
Svastica pe 17 Ianuarie 2011 16:59
Foarte simpatic filmul..Un SF foarte usor care te tine in suspans:)
Federer pe 06 Ianuarie 2011 01:16
Foarte buna actrita Rachel McAdams."The Notebook"este o alta capodopera de film in care a jucat
hokage33 pe 02 Noiembrie 2010 11:19
Deci... nu am vazut un film mai magnific si mai extraordinar ca acesta in viata mea. Mi l-a placut la nebunie, dar eu sunt cam sentimental ca baiat... :"> si am avut o cadere nervoasa la final...
Dar ii ofer nota 10*

gena_boo pe 03 Iunie 2010 04:23
...
Filmul e din pacate e cam siropos…
Tipul se tot plimba prin timp fara alta treaba decat sa isi viziteze nevasta.
Chiar era interesant daca mai facea si altceva…ma rog…
Nota mea:6...sau mai bine 5,ca m-a facut sa pierd timpul aiurea

dido pe 23 Ianuarie 2010 21:32
Bunisor si atat!
SF-ul e ceva colateral in acest film,s-a pus accent mai mult pe simtamintele si emotiile umane,dar pentru cei ce mananca SF pe paine nu poate fi un punct de reper!Si eu ca femeie aproape m-am enervat pe ,,eroina"ca-si poate pierde toata viata asteptand pe cineva care apare aleatoriu si care nu este niciodata acolo cand ai nevoie de el!Si nu inteleg cum in America o femeie poate plati singura toate facturile si-si poate permite un sot musafir...asta ca sa fiu prozaica...
klimtkiss pe 29 aprilie 2010 20:12
inseamna ca nu stii ce-nseamna dragoste adevarata ;)))
adriana_zaza pe 20 Februarie 2010 09:33
e singurul film la care am plans atat de mult. ultimele 10 minute din film le-am plans. am citit si cartea, dar filmul a fost mult mai emotionant. foarte bine realizat. iar povestea e chiar mai frumoasa decat cea a lui romeo si julieta. cui ii plac povestile de dragoste il recomand.
Daylak pe 15 martie 2010 18:23
acuma chiar sa plangi la el..
mtraianc pe 26 mai 2010 11:26
poti plinge si in continuare , nu te opreste nimeni , poti lua rudotel inainte de film , sa vezi ce bucuroasa vei fi
luciivan pe 18 Februarie 2010 23:43
mi s-a parut plictisitor... nu am avut rabdare sa ma uit...
thir13en pe 03 Ianuarie 2010 23:33
Time traveler's wife
Foarte soft filmul. Nici actorii nu joaca foarte bine. Nu prea m-au convins. Cartea este infinit mai buna. :) Peace
lavara_laiarna pe 04 Noiembrie 2020 19:59
O dulce amăgire acceptabilă doar pentru necăjita poveste . .de dragoste.
jokeru28 pe 29 Decembrie 2018 20:21
Nu e rau filmul,dar nici grozav.Titlul mi se pare neadecvat,deoarece nu ea e rolul principal,ci el.Deci trebuia sa se numeasca Calatorul in timp.Iar la sfarsit cand ea alearga toata pajistea si traverseaza padurea ca sa il revada,culmea,ea are respiratia normala!!!
Kuhaylan pe 01 Decembrie 2016 20:41
WD 1
........................................................
Teodor1998 pe 21 Noiembrie 2014 01:21
Calatoria in timp...
Trebuie sa spun ca tema filmului, desi abordata de multe pelicule, e inca destul de vasta, totusi, ma asteptam la mai mult. Din filmele cu subiect asemanator cel mai reusit mi s-a parut About Time(2013) acest film reusind sa impinga 2 sentimente contradictorii la maxim, o buna parte din film razand copios, ca mai apoi sa iti smulga destul de multe lacrimi, iar finalul avand o "invatatura" mai puternica. Intamplator sau nu, o are ca actrita principala tot pe Rachel McAdams, o actrita super talentata cu un sex-appeal imens.
Revenind la "The Time Travaler's Wife", filmul incepe lent, fara sa te prinda in actiune, facandu-te sa iti pui cateva intrebari, ca mai apoi sa apara si altele la care nu am gasit o explicatie exacta nici pana la final... Totusi, din a doua parte a filmului, actiune devine mai interesanta, captandu-mi atentia, iar finalul este dramatic, cum era de asteptat, dar… citeşte

Ella_v pe 09 August 2013 21:37
povestea de dragoste este frumoasa, insa ma asteptam la mai mult.
tsm pe 29 Iunie 2010 19:47
fain
genial adica mi se pare foarte interesant si nu am mai vazut ceva asemanator cu exceptia filmului Iluzionistu nu zic ca e o asemanatoare izbitoare.fie parerea mea.
Filme, cărţi, optimism. pe 07 Mai 2010 19:41
The time traveler’s wife « Filme, carti si alte alea
[...] The time traveler’s wife [...] citeşte
stefanialsj pe 06 Aprilie 2010 23:37
stefania
mie mi sa parut extraordinar filmul.poate si datorita distributiei, protagonistii sunt niste actori foarte foarte buni, iar actiunea e minunata de la un inceput pana la sfarsit. totul e incitant in filmul asta, deci merita vazut.
Daylak pe 15 Martie 2010 18:21
nu pot sa spun ca m-a impresionat in adevaratul sens al cuvantului..
e un film usor.. oricum, eu una nu as accepta o asa relatie :)