Păreri The Taming of the Shrew

(1967)

Femeia îndărătnică

poison4you pe 25 Aprilie 2011 17:54
este foarte bine realizat si clasic...numai numele m-a atras si imi pare bine ca m-am uitat
sweetangry pe 18 mai 2011 22:03
total de acord cu tine plus ca este si amuzant
aripidezapada pe 05 Septembrie 2012 19:33
Foarte tare!
Genial acest film.... Foarte inteligent realizat (scenariu + regie). Mi-au placut mult momentele in care Katharina se prefacea ca realitatea e cea expusa de sotul "cel rau", pentru a nu-l contrazice. (trebuie vazut)
kakapo pe 29 Octombrie 2011 07:13
...o varianta inedita a piesei lui Shakespeare 'Imblanzirea scorpiei', cu o distributie de zile mari...in rolul 'petitorului' fara cusur, Richard Burton, in cel al 'fiicei indaratnice' nimeni alta decat Elizabeth Taylor, 'scorpia' ce nu se lasa cucerita...doua ore de film pe care merita sa le petreci in compania celor doi uriasi actori...
mihaelatb pe 12 Octombrie 2010 23:10
ca si Romeo si Julieta, si acest film este o perfectiune in ce inseamna sa ecranizezi Shakespeare. De cand l-am vazut si pana acum, nu-mi mai pot inchipui o alta Katharina decat identica cu Elizabeth Taylor ,
queenwhitepeace pe 11 Septembrie 2010 17:39
pot sa spun ca filmul acesta merita intr-adevar de vazut. este un film clasic. Elizabeth Taylor joaca rolul Katharina foarte bine.
Pesonal nu sunt fana a filmelor tare vechi, dar aceasta este chiar palpitant si foarte frumos

cactus pe 31 Iulie 2009 20:15
cumpar
doresc sa cumpar acest dvd ,cum trebuie sa procedez?
marianalincan pe 26 Decembrie 2013 00:03
subtitrare film
Am o mare rugaminte. Cum pot gasi acest fil cu traducere in limba romana?
silvia.n pe 28 August 2023 20:53
Mi-a facut o mare placere sa-i (re)vad pe cei doi mari actori impreuna
Am vazut toate cele 3 filme dupa piesele lui Shakespeare pe care le-a facut Zeffirelli:Acesta,Romeo si Julieta si Hamlet.Toate mi-au placut pentru ca maestrul Zeffirelli are respect pentru opera marelui Will.Personajele sunt cele originare,costumele si decorurile apartin epocii (nu apreciez deloc "modernizarile"aduse operelor clasice),se pastreaza spiritul operei.Desi comportamentul personajelor in Imblinzirea scorpiei este cam ingrosat (se striga mult,ea este atat de violenta ca te intrebi daca are "toate tziglele pe casa") nu poti sa rezisti farmecului celor 2 mari actori care sunt minunati impreuna:relationeaza superb (rar vezi asa chimie intr-un cuplu),sunt nabadaiosi si,datorita lor si maestrului Zeffirelli,filmul e quasi recomandat si apreciat ca o comedie f reusita..Liz Taylor nu mai jucase Shakespeare pina la acest film,a avut mari emotii si l-a pus pe regizor sa repete prima zi… citeşte
Iulidesprefilme pe 12 Martie 2013 21:28
Un regal actoricesc: Richard Burton-Liz Taylor, sub bagheta fantastică a lui Zeffirelli.
Teia17 pe 29 Decembrie 2012 15:05
ajutor!!!!
poate sa imi spuna cineva cum pot sa vad acest film???? ca eu nu reusesc ..... multumesc
margott pe 21 Noiembrie 2012 23:19
Pacat ca filmul n-a fost realizat cand Liz Taylor era mai tanara, mi se pare un pic prea matura pentru rol, chiar daca interpretarea ei si a lui Richard Burton e fara cusur. Se cunoaste mana lui Zeffirelli, un regizor foarte pretentios in ceea ce priveste detaliile (decoruri, costume, coloana sonora).
lili22 pe 15 Iunie 2019 19:48
Acesta e unul din filmele nereusite ale lui Zeffirelli.Proasta idee sa o distribuie pe Elizabeth Taylor.