Păreri The Stoning of Soraya M.

(2008)

Cine o răzbună pe Soraya?

pst35 pe 01 Mai 2010 23:12
.....
Un film ffff impresionant, merita vazut, cam dur pt cei sensibili...inspirat din realitate.
marc_mihai pe 28 Februarie 2012 16:02
Desi ma atrage foarte mult cultura araba nu am sa pot intelege niciodata modul lor de viata si felul in care gandesc.Este un film cutremurator...
cosmin742000 pe 23 Aprilie 2013 10:32
Ce poti sa mai zici dupa un astfel de film?Ca religia este o smenareala inventata cu singurul scop de a ii prosti pe prosti?Ca toata lumea cu cel putin un neuron stie asta , dar ca e mult mai grav cand religia isi baga nasul peste tot , inclusiv in "justitie". ?Era sa sparg de cel putin 5 ori monitorul in timpul vizionarii acestui film.
elvischiriac pe 10 Februarie 2012 01:40
este primul film care ii dau nota 10 pt. subiect
Sunt barbat si am 32 de ani..... filmul asta ma impresionat foarte tare. o drama perfecta. nu ai cum sa ramai indiferent. Toate acele tari care practica aceasta judecata nu pot sa evolueze nici intr-o mie de ani.o sa ramana in vesnicie batuti in cap si iq - 0. exact in acele case care le prezinta filmul se vor afla si in anul 3000
cipriarad pe 17 Noiembrie 2010 11:44
se intampla si in ziua de azi daca mai cititi ziare
un film emotionant , pana unde duce incapatanarea si naivitatea si influentarea si, si...
un film care trebuie vazut impreuna cu sotia,sotul. Ceva ce te marcheaza, inimaginabil ca exista asa ceva in lumea asta care4 o credem evoluata. m-a miscat pana la lacrimi

Butterflies pe 12 Octombrie 2010 10:59
un film care m-a miscat , induiosator , cu o poveste impresionanta si cruda care te pune putin pe ganduri . este un film bine realizat si bine pus la punct , prestatia actorilor a fost de la nota 10 in sus impecabil :x'!
cezy98 pe 22 Ianuarie 2013 19:29
Un film foarte trist care ne vorbesti despre crima de onoare si despre lumea musulmana. O lume a barbatilor unde femeile nu au drepturi si sunt persecutate zilnic si doar pentru ca zambesc. :( Foarte rar se fac astfel de filme care sa reflecte asa tare realitatea.
narcisson pe 12 August 2014 20:54
Un film extraordinar, iar faptul ca este inspirat din fapte reale pur si simplu te furnica pe sira spinarii. De asemenea, ecranizarea este exceptionala, recuzita, peisajele, jocul actoricesc; mai pe scurt este un film perfect. Insa, din pacate, expune niste probleme foarte grave ale lumii contemporane. Dupa parerea mea este inuman ceea ce se intampla in tarile islamice si nu numai. Sunt si eu credincios, poate ca este sau poate ca nu este religia mea cea corecta. Insa, musulmanii impreuna cu islamul lor fac dovada vie ca religia este una dintre cele mai eficiente metode de indoctrinare. Nu poti omori un om cu pietre, indiferent ce-ar fi facut; nici macar nu il poti spanzura sau arde pe rug. Dar am uitat, asta se intampla in tarile civilizate, nu in cele islamice. Faptul ca masina jurnalistului iraniano-francez s-a stricat chiar in acel sat poate fi o coincidenta bizara, insa povestea… citeşte
LiviaC pe 26 Iulie 2012 14:39
un film impresionant
nu stiam subiectul filmului cand m-am hotarat sa-l vad, dar m-a impresionat profund realitatea cruda a lumii arabe si conditia femeii.
splendid.silent pe 07 Iulie 2013 01:25
"...zambetul nu-i impotriva legii..."
Un film trist !!!! Scena in care se aduna piterele,destinate delapidarii este terifianta.Si mai cutremurator este momentul cand cei doi fii,trebuie sa arunce,la randul lor,cu pietre.In propria mama!!! Soraya,nici macar nu a avut dreptul sa se apere,cand i se aduc acuzatiile.Si nici in momentul in care este lovita .Mainile ii erau legate!Nimeni nu merita un asa sfarsit! Pentru cine s-a facut dreptate? Pentru copii,ramasi fara mama?Pentru tatal ce isi reneaga fiica?Pentru sotul ce abia astepta sa se recasatoreasca?Pentru matusa ei ?Pentru intregul si "cinstitul", sat?Pentru autoritati?!?
craciun_madalin pe 2 decembrie 2014 03:44
Lapidării.
splendid.silent pe 4 decembrie 2014 19:04
Ups....multumesc,pentru atentionare!!!
pisicuta1 pe 05 Iulie 2013 23:14
un film extraordinar de bun,nu merita ratat,
te socheaza!

chetta pe 09 Noiembrie 2012 20:53
pai...
ff trist acest film....!!!!! un film cutremurator!!!
bogdanpipoiu pe 01 Septembrie 2014 23:49
am copiat de pe imdb:
Ebrahim: [instructing Soyara] When a man accuses his wife, she must prove her innocence. That is the law. On the other hand, if a wife accuses her husband, she must prove his guilt. Do you understand?

Zahra: [to Ebrahim] Yes, it's clear, all women are guilty, and all men are innocent. Correct.

_xXx_ pe 26 Iulie 2012 10:39
O poveste cutremuratoare
Un film exceptional!... inspirat dintr-un caz real! Realitatea prea cruda cu, care se confrunta femeile din lumea araba (in cazul de fata IRAN)!!!!!
bogdanpipoiu pe 1 septembrie 2014 23:42
iranul nu e tara araba
_xXx_ pe 28 decembrie 2016 17:28
serios? Stiam ca oficial...se numeste Republica Islamica Iran!! S-a schimbat ceva si nu stiu eu? :)
bizonul pe 25 Iulie 2012 07:13
Da, un film bun , dar cine naiba sta la acea ora la filme ?Ora filmului este 20,00-20,30. Tv.1 sa-si faca putina ordine in programe, sa-si aminteasca de anii de dinainte de 80. Saptamina era ocupata tot timpul , de toate ptr. toti, inclusiv filme care se repetau a doua zi dimineata ptr. cei din schimbul doi.
pceli2007 pe 26 Noiembrie 2018 14:41
Alta traducere de căcat.
Lapidarea lui Soraya M (Sorayei M.) Prin 2010 Am inceput sa vorbesc pe net cu un tip din Iran. Atunci a fost momentul cand am inceput sa studiez fenomenul islamist. Am ramas socata de viata femeilor de discriminarile legale prin care acestea trec ora de ora, zi de zi. De pilda lapidarea nu se aplica la fel barbatilor. Acestia nu sunt legati la maini si sunt ingropati in pamant doar pana la brau. Legea zice ca daca cuneva reuseste sa scape din groapa aia e voia lui Alah si prin urmare sunt iertati. Deci barbatii au toate sansele sa se salveze pe cand femeile nu pentru ca ele sunt legate de maini si ingropate de pana la umeri. In plus fii acestor femei sunt incurajati/obligati sa participe la omorarea propriilor lor mame. Filmul e doar o confirmare trista a ceea ce li se intampla femeilor acolo. Realitatea de zi cu zi e chiar mai crunta de cat se prezinta in film.
lili22 pe 01 Octombrie 2018 18:16
Stiam de mult de pedeapsa aplicata femeilor in tarile arabe .Daca ne amintim de filmul Zorba grecul si acolo o femeie este pedepsita pentru nimic ,dupa ce asasinul isi face cruce.
radu3455 pe 14 Noiembrie 2014 19:10
un film cutremurator inspurat dintr-un caz real,insa nu e pentru orcine,iti trebuie curaj sa vizionezi scenele alea,recomand sa-l vedeti nota 10
honeygiani pe 08 August 2013 11:23
revoltator
Cam asta e viata femeii in lumea araba, recomand si filmul "numai cu fiica mea", cu Sally Field, din aceeasi categoria, de fapt, cartea e de capatai. Trist, induiosator si revoltator in acelasi timp.