Păreri The Spiderwick Chronicles

(2008)

Cronicile Spiderwick

cezarika21 pe 29 Iunie 2015 07:53
O feerie încântătoare pentru cei mici
Fantezie pentru copii cu goblini, căpcăuni și zâne, ”The Spiderwick Chronicles” este un spectacol fermecător atât pentru cei mici, cât și pentru adulții care au mai păstrat în suflet ceva din fiorii copilăriei. Povestea este frumoasă, efectele vizuale sunt bine realizate, iar limbajul este unul decent, prin urmare filmul poate constitui un mod distractiv de a petrece o după-amiază sau seară plăcută în familie.
Sid pe 18 Aprilie 2008 22:06
Pt copii,insa si asa ii destul de tare
ciobotaru pe 25 Noiembrie 2009 21:35
da un film bun , mai pentru cei mici asa, dar merita vazut , l-am vazut la cinema si chiar m-am simtit bine la el
claudiu-daniel-lugoj pe 19 Mai 2009 22:49
claudiu-daniel lugoj
am vazut filmul si mi-a placut filmul,intradevar este pentru copi dar se pot uita si ceilalti merita sal vedeti a destul de bun filmul.
Aliya pe 17 septembrie 2011 15:28
heey,mai viziteaza scoala
Mbi pe 29 August 2009 20:03
SSSSUUUUPPPPERRR!!!
l-am vazut de 3 ori si nu ma mai satur.

anca pe 06 Aprilie 2008 15:05
ii foarte frumos filmul. trebuie sa il vedeti.
suciu.radu pe 30 Ianuarie 2010 22:12
dragut in special finalul "the end of mulgarath" desteapta faza e un film bun trebuie vazut
liviuu pe 06 Iulie 2008 12:19
E un film pt copiii care au sub 12 ani. Merge insa vazut si de ceilalti !
_Adri_Ana_ pe 08 Aprilie 2010 21:28
Un film dragutz dar e pentru copii...oricum nu imi pare rau ca l-am vazut;)
Aliya pe 17 septembrie 2011 15:29
daca tu zici ca e pt copii mai uita-te in oglinda , din poza de la av se observa ca ai 12 ani
_Adri_Ana_ pe 19 septembrie 2011 14:58
Aliya nu am 12 ani ...de fapt am 17 ...poza a fost facuta acum cativa ani...de aceea par mai mica...dar nu conteaza. Si in plus MissLady are dreptate ar trebui sa comentezi filmul nu fata mea:)
Robyka pe 18 Decembrie 2009 16:28
Bestial...
Am citit si cartile...este un film foarte interesant si captivant...intr-adevar ideea a fost dezvoltata intr-un mod nu tocmai potrivit...
Mesphito pe 14 August 2009 01:21
Ideea in sine este draguta dar....putea fi dezvoltata in alt fel ...nu intr-o poveste de copii.
Gabbella pe 11 Februarie 2012 19:08
Foarte dragut
M-am lasat captivata de acest film, nu am crezut ca o sa imi placa, dar am avut incredere in trailer si bine am facut. Povestea a fost draguta, peisajul frumos...daca vreti sa va simtiti din nou copii si sa intrati intr-o lume magica, va recomand sa vizionati filmul:)
edy21 pe 31 August 2010 21:12
O aventura minunata
O aventura minunata a fost acest film !!!!
Foarte frumos film foarte merita vazut !!!! 9+

KarGo pe 07 Iunie 2013 09:05
Este un film de copii insa poate fi vazut de oricine indiferent de varsta! E mai mult un film fantastic care are si cateva efecte reusite la final si este structura destul de bine! Merita vazut decat o comedie fara haz sau un horror obosit cum tot se fac in ultima vreme! 7/10
alex_il_fenomeno pe 15 Octombrie 2011 21:31
un film poate mult prea fantasy , insa cu o intriga destul de buna pentru a tine in priza pana la final . abordand teme fantastice , efectele speciale sunt si ele la inaltime , iar distributia , pe cat de necunoscuta ( referindu-ma la personajele live action ) , pe atat de impresionanta . la film mai merita apreciat atat cartile originale , ce au pornit povestea , cat si scenariul adaptat excelent pentru Marele Ecran . per ansamblu , pot spune ca a fost un film interesant , chiar mai mult decat asteptam , si merita vazut cel putin o data , si nu doar de copii .
RoxyD pe 15 Mai 2010 23:31
foarte interesanta filmul .
rizea.alex70 pe 14 Februarie 2010 12:28
Alex
Mia placut filmul intreadevar este pentru cei mici dar merge vazut si de cei mari....,.Il Recomand,merita vazut!!!
Dragos.87 pe 02 Martie 2017 23:23
Foarte frumos filmul asta care are o poveste interesanta iar efectele sunt foarte bine realizate.Este un film pe care copii il vor adora extrem de mult datorita povestii si efectelor de mare clasa iar coloana sonora intretine atmosfera foarte bine introducandu-te intr-o aventura frumoasa.Un film care merita vazut de oricine.
kakapiciu pe 20 Iulie 2010 14:56
frumos film:D:X....adik mie mio placut:D.....povestea este umpic cam clasica:-j
Radu1711 pe 26 Iunie 2010 13:06
radu1711
un film fantastic foarte reusit, efectele speciale foarte bune, as vrea sa mai imi recomandati ceva filme de genul acesta daca mai stie careva.multumesc
legolas05 pe 10 Iunie 2010 14:46
super filmul......de cum lam vazut prima data mia placut foarte mult
zdupy pe 16 Mai 2010 17:38
au fost asa dragutze creaturile alea!! mi-au plkt peisajele(adik decorul) si povestea. nu am citit cartea dar cred k este destul de interesanta. nush cat de buna, dar interesanta. filmul e frumos si se poate viziona cu placere de catre intreaga familie.
dany_4ever pe 29 Aprilie 2010 16:32
Mi-a placut foarte mult filmu ........Recomand, merita vazut!
wird_ana1995 pe 26 Aprilie 2010 20:09
Super film . M'am uitat cu parintii :) Jared Grace joaca si in Charlie si fabrica de ciocolata . Super tare
rrs85 pe 18 Februarie 2008 18:29
pare interesant..:)
alex pe 21 Martie 2008 17:49
nu am vazut filmu dar am citit cartea
user-62f9534390c84 pe 24 Decembrie 2023 16:32
Un film foarte bun și multe efecte.Si ptr copii și ptr adulți .Sa nu l ratați ! :)
Apropo de ratați .....mey Pitbull,ai scris atât de mult cat sa ne convingi că ești idiot ?!?!?!? S a văzut din primele propoziții.Multumim :)))

Gizmogremlin pe 10 Aprilie 2018 12:46
Superb!
Scenariu complex si bine pus in opera, actori simpatici, efecte speciale fabuloase, merita vazut la orice varsta!
MNarcis pe 02 Februarie 2013 21:14
Filmul este simpatic, te invaluie in farmec si magie, povestea captiveaza, este amuzant si plin de mister............cu siguranta merita vizionat (insa doar de catre publicul tanar).
CazaGio pe 03 August 2012 16:55
Mi-a placut
Film fantastic pentru copii, dar merge vazut si de ceilalti... Creeaza o buna dispozitie
Vorador pe 04 Iulie 2011 18:21
Exciting and interesting even for adults
Filmul este bazat pe bestsellerul omonim pentru copii scris de Holly Black si Tony Diterlizzi.Efectele speciale sunt bine realizate, si povestea destul de captivanta.
Fanii serialului “Supernatural” pot sa constate ca asemenea sarii, care merge si la goblini poate, cine stie, si sucul de rosii se poate dovedi letal pentru demoni.

miky901 pe 05 Mai 2011 14:59
;););)......destul de bun........merita vazut .....;););)
danymury pe 30 Martie 2011 14:16
foarte frumos filmu...mi-a placut tare mult...joaca bine baietelul
Sorin87 pe 04 Iunie 2014 21:37
povestea filmului te duce intr-o lume fantastica foarte bine detaliata, nota 10
viro1983 pe 27 Mai 2012 21:21
Mi-a placut mult.
Dar se putea si mai bine.
Nota 7.

mtraianc pe 18 Ianuarie 2012 23:31
nota 9/10
o poveste foarte buna si pentru cei mici si pentru cei mari
nikkolle pe 22 Noiembrie 2011 19:54
Foarte dragut ! TOCMAI PT COPII !
Oricum si noi suntem niste copii mai mari asa ca merita vazut acest film ! Bravo ca se mai gandesc si la ''noi'' regizori astia sa ne incante cu niste filmulete dinastea !
chiba_florin pe 14 Noiembrie 2011 19:13
un film faaaaaaaaaaaaaaain
nu ma credetzi urmaritzi-l

Gumitza pe 07 Aprilie 2011 17:10
cei doi copii gemeni (in film) sunt jucati de Feddie Highmore care joaca si in Charlie si fabrica de ciocolata si in 5 copii si aratarea
Marocico pe 30 Octombrie 2010 15:42
un film superb genul de film care imi place merita vazut............ nota10
Mihai2508 pe 08 Septembrie 2010 18:18
Un film magic, destul de bine facut, este asemanator "Cronicilor din Narnia" sau "Bridge to Terabithia", oricum, sper sa se mai faca si o continuare.
DeadSea07 pe 06 Iulie 2013 14:45
Parerea Mea Despre Acest Film O Puteti Vedea Pe Contul Meu (Vechi) KaRgo
Pitbull pe 13 Decembrie 2010 15:00
O biată chestioară
O biată chestioară - The Spiderwick Chronicles
Duceţi-vă copiii la acest film, dacă au vârste cuprinse între patru şi şapte ani, şi le place spectacolul basmelor cinematografice (sau dacă au între doi şi patru ani, şi vreţi să-i familiarizaţi cu limbajul filmului) - iar dacă totuşi peste vreun sfert de oră încep să se frăsuiască pe scaun şi să vă tot întrebe, în binecrescută şoaptă, dacă după film mergeţi şi la McDonald's, ziceţi-le că da. Sau - mai bine: puneţi cruce banilor pe bilete şi hai, la junk food cu ei!

Osârdia bovină a producătorilor vestici de a scoate până la suprasaturare chestii pe bandă rulantă, mulgând la nesfârşit aceleaşi francize, formule şi reţete care la un moment dat au avut succes, a început să atingă cote exasperante. Cronicile astea ale lui Feştila-Păianjenului (cum s-ar traduce, ca un… citeşte