Păreri The Sixth Sense

(1999)

Al șaselea simț

Yuber pe 10 Aprilie 2010 12:32
Un film intrigant.In fiecare moment te astepti sa te surprinda cu ceva nou.Mie mi-a lasat acest film o impresie puternica,iar finalul este surprinzator si iti va da fiori.Este un thriller psihologic cum rar vezi , iar unele faze din film sunt extrem de inspaimantatoare.Un film pe care il recomand si care merita nota 9.
the.number.23 pe 14 noiembrie 2011 22:56
comentariul tau m-a facut sa ma uit la film :P si acu' imi pare rau da l-am vazut........asa de tarziu :) cum ai spus si tu...un thriller psihologic cum rar vezi :) foarte bun filmul.
Slightly pe 26 noiembrie 2013 13:31
Un film de nota 6.
Mbi pe 21 Februarie 2010 16:26
Capodoperă
Bruce Willis si Haley Joel Osment fac un duo exceptional in acest thriller.
spanac2015 pe 8 noiembrie 2011 14:46
I SEE DEAD PEOPLE
Rapture pe 09 Iunie 2009 14:16
SUPER filmu' . Unul dintre putinele filme care m-au lasat gen "WTH...?" la sfarsit . Genial .
Haley Joel Osment , copilu asta , s-a nascut cu talent iar Bruce a lasat dovada de Actorie .

Sergiu.Lobont pe 27 Iunie 2010 00:07
Pana in ultimele 15 minute, filmul pare unul fara prea multe pretentii... insa la un moment dat totul se schimba, filmul devine capodopera.
Octaz pe 26 Martie 2010 22:15
Pur si simplu am ramas fara cuvinte . Este un film mai mult decat genial ! Ma cutremura tot organismul cand il privesc , iar finalul - nici in cap nu iti poate trece . Este de departe cel mai bun Thriller din toate timpurile.
Puiu7 pe 5 decembrie 2011 21:06
ma repet,as vrea sa stiu si eu cum se termina,din pacate de 2 ori am adormit la final:(
EagleBlue pe 22 iulie 2015 01:11
Nu ma gandeam la finalul ala desi...oricum genial filmul!
sweetmaria pe 03 Februarie 2010 21:03
un film foarte bun cu un final la care nu te asteptai, Bruce Willis a jucat bine (cred ca este cel mai bun film al lui) si Haley Joel Osment desi foarte tanar a facut un rol foarte bun.
Aluna pe 28 Decembrie 2011 01:53
Chiar mai are rost sa mai zic si eu ca finalu’ face tot? Nu, nu are rost! E clar.

M. Night Shyamalan a surprins pe toata lumea cu filmu’ asta. Are elemente horror dar in mare parte este un thriller. NU ai cum sa iti dai seama de final, e prea mult mister in povestea asta. Bruce Willis a demonstrat ca e un actor, un actor bun. Micutul Haley Joel Osment a fost de Oscar… intradevar toata lumea stie cum se lucreaza cu copii pe platourile de filmare Dar el a a trimis sentimentele personajului catre spectaror si de acest lucru e nevoie pentru ca un film cu un scenariu extraordinarrr si o regie buna sa fie sus.

Theodor2011 pe 01 Februarie 2016 23:24
NU CITITI daca n-ati vazut filmul! Review'ul contine SPOILER!!!
Cu toate ca finalul i-a luat pe multi de pe aici (pe pag. filmului) prin surprindere pe mine unul nu m-a surprins (sau poate m-a surprins mai putin) Psihologul pt copii Dr. Malcom Crowe (interpretat magistral de Bruce Willis) a fost omorat la inceputul filmului de un fost pacient Vincent Grey(nemultumit de terapia doctorului) prin impuscare in stomac. Nu trebuie sa fii doctor ca sa-ti dai seama ca impuscaturile in stomac de la o distanta de max. 10 metri sunt mortale cam in 99% din cazuri. Mai ales ca glontul trecuse prin el. Asa ca nu m-a luat prin surprindere la final sa vad ca personajul Dr. Malcom Crowe (Bruce Willis) de fapt a fost o fantoma/spirit (prins intre doua lumi)aproape pe tot parcursul filmului. Si ca 'dialoga' cu copilul care oricum mai vedea si alte fantome. Suferind in termen medical de: paranoia, halucinatii vizuale, schizofrenie la varsta scolara. Este un film BUN dar… citeşte
raymond07 pe 22 Iulie 2010 18:24
Nu vezi in fiecare zi un asa film...parerea meaa..: capodopera
cezarika21 pe 29 Iulie 2013 07:44
Un final complet imprevizibil
Filmul începe cu o secvenţă realizată în mod expeditiv care nu este explicată, iar apoi continuă liniar cu secvenţe ce se adresează mai mult psihologicului uman pentru a se termina cu un final care se întoarce la scenele de început, schimbând complet perspectiva din care vezi filmul. Practic, am simţit după final că am văzut un film de Hitchcock (îmi vin în minte pe moment doar secvenţele finale din "Vertigo"). Este unul dintre puţinele filme care mi s-a părut prea scurt şi despre care aş fi vrut să mai continue pentru a explica cum s-a ajuns la acea situaţie. Mă simt frustrat din acel motiv şi simt că autorii mi-au furat o parte din film.

În ciuda acestei aprecieri, nu mă hazardez să spun că filmul e o capodoperă. Secvenţele intermediare care se desfăşoară între început şi final sunt destul de anoste şi liniare, interpretarea lui… citeşte

Theodor2011 pe 5 septembrie 2016 10:21
Review excelent marca Cezar (ca de obicei) Vezi ca am si eu unul Cez, doua randuri mai jos :)
pssst pe 31 Iulie 2003 12:13
E X C E P T I O N A L.
pssst pe 31 iulie 2003 12:13
revin: am fost cam expeditiv, iar filmul merita ceva mai mult. mult mai mult de fapt: nu stiu ce sa apreciez mai intii: BW, HJO, atmosfera, scenariul? pai toate aceste elemente sunt incredibil de bine folosite de un regizor care a avut o sclipire de geniu (normal ca irepeatabila!). subiectul este unul tentant si nu cred ca intra in categoria horror, dar in mod cert atmosfera si ritmul eposului sunt cele de natura sa creeze tenebre care invaluie publicul. dar revelatia este cu siguranta HJO, care aici face daca nu rolul vietii sale, cel putin un rol de exceptie! este perfect integrat in rol su eu cred ca (sic!) scenariul a fost de fapt scris pentru el.
zgubi pe 11 Decembrie 2010 18:44
inspiratie
este un film care care a constituit o sursa de inspiratie si un domeniu de exploatare pt alte pelicule cu aceasta tema.distributia a fost excelenta si subiectul de asemenea.
JohnnyAddams pe 23 decembrie 2010 17:45
Au fost filme cu twist end inainte de acesta, chiar cateva ale lui Hitchcock, defapt este chiar invers, dupa el nu au mai aparut filme bune cu twist end. Inainte au mai fost The Usual Suspects, Fight Club.
Turi pe 20 Iulie 2010 16:05
Dupa acest film am stat si m-am intrebat de ce un actor talentat, ma refer la Bruce Willis, nu a respectat mereu standarde mai inalte in ceea ce priveste rolurile; chiar daca e concurenta mare in randul actorilor e pacat ca s-a pierdut in alte filme fara valoare.
ciobotaru pe 25 Octombrie 2009 10:55
filmu e foarte bun si singuru film bun regizat de M. Night Shyamalan , parerea mea
Iuli88 pe 25 decembrie 2009 15:43
esti tu praf parerea mea.
Bayard pe 10 iulie 2011 22:09
a mai facut cateva bunicele.... dar si multe complet ingrozitoare :)
alexandru_d pe 22 Septembrie 2010 07:58
am fost placut surprins sa il vad pe Bruce Willis intr-un astfel de film iar Haley Joel Osment joaca exemplar; pe tot parcursul am asteptat sa vad rezultatul terapiei ca apoi sa vad la sfarsit ca de fapt nimic nu a fost ceea ce parea, daca la inceput "ma prinsese" filmul la final am ramas fara cuvinte si cu un zambet larg.
fairytale pe 25 Septembrie 2007 00:31
impresionant...la finalul filmului am avut o senzatie pe care nu stiu daca am mai avut-o la alt film...ce mai, un thriller de nota 10
MNarcis pe 01 Ianuarie 2012 00:38
Un film extraordinar, un scenariu foarte inteligent care te captiveaza si te tine in suspans pana la un final impresionant (pana la cer); un final soc, pur si simplu senzational care schimba fata si da sens tot filmului, Haley Joel Osment este exceptional alaturi de Bruce Willis.....un film de exceptie care trebuie urmarit cel putin o data in viata. Daca nu ati vazut acest film (The Sixth Sense), sa nu faceti aceeasi gresala ca mine si sa va uitati la 50 First Dates, pt ca va dezvaluie sfarstiul fara nici un avertisment si o sa regretati, (ca mine de altfel) pentru ca The Sixth Sense este un film construit special pentru sfarsit, (un sfarsit cu un impact ,,nimicitor'').
Denis_stelistu pe 05 Aprilie 2005 19:55
Itr-adevar,un film super marfa.Merita toate aplauzele.Mai ales ca Bruce Willis sa lasat de actiuni si a trecut la thrillere simple.Si pustiului i sa potrivit rolul.Horror nu mi sa parut deloc.
Stephen2D pe 15 Februarie 2016 20:34
                  buhuhuh
Am adormit pe parcurs și am uitat de dezvăluirea de la final, dar nu-i nimic, deja toată lumea știa despre ce e vorba, toată LUMEA!
video_pieces pe 29 Iulie 2011 16:18
Un film care m-a impresionat cu adevarat.
Insasi ideea de a putea vedea spiritele este terifianta dar cand acest lucru i se intampla unui copil este de-a dreptul cutremuratoare.
Interpretarea actorilor a fost fara cusur, iar Haley Joel Osment si Bruce Willis fac o echipa extraordinara.
Din punctul meu de vedere filmul este fara indoiala o capodopera

WEbster pe 16 Martie 2010 14:35
Foarte bun: atmosfera tensionanta, prestatie actoriceasca impecabila, intriga buna si un final care te marcheaza.
dumi_raluca pe 17 Decembrie 2011 21:29
Capodopera!
Am vazut filmul pentru a2-a oara si l-as m vedea de 3 ori.
JohnnyAddams pe 23 Decembrie 2010 17:43
Singura capodopera a lui Shyamalan!
Filmul are ceva din Hitchcock, cel putin la anumite scene, Shyamalan a incercat sa aduca stilul clasic al celebrului regizor, ma refer la scenele de suspans. Probabil cel mai bun twist end din istoria cinematografiei.
xerses pe 10 Iunie 2011 18:33
Un film de exceptie, cu un final neasteptat.Foarte bun pustiul.
elmedico pe 04 Septembrie 2010 21:35
Copilul joaca extraordinar, foarte rar am vazut roluri asa bine jucate!
CIPRYX pe 07 Noiembrie 2004 09:41
Bestial film!Nu mi-a venit sa cred cand am vazut finalul...tot ce am zis a fost:Genial!Shyamalan se impune printr-un gen aparte si o originalitate execptionala.Laude lui dar si lui Bruce si Haley.
Bonaventura pe 17 Octombrie 2017 00:07
Spre rusinea mea, nu vazusem acest film pana acum, si dupa ce l-am terminat, primul gand mi-a fugit la finalul din ' the others ', pentru ca apoi sa realizez ca ' al saselea simt ' a aparut inainte. Foarte frumos filmul si te pune asa pe ganduri, cum ar fi daca totusi ceva din acest film ar fi adevarat ? ...
GeorgeLeurzeanu pe 19 Iulie 2017 20:15
Un film fenomenal marca Night Shyamalan
Este unul dintre cele mai reusite filme ale lui Mr. Night Shyamalan, fiind recunoscut pentru aura de mister si originalitate care o confera filmelor sale. Actorii se descurca de minune , pustiul Haley Joel Osment face un rol extraordinar si Bruce Willis reuseste sa intre foarte bine in pielea personajului. Muzica si regia sunt foarte bune , chiar a fost premiat cu Oscar pentru cel mai bun regizor in anul 2000. Scenariul este unul original si gandit cu atentie pentru o intriga cu final surprinzator.
stricted pe 21 Noiembrie 2016 22:15
Este un film emotionant ,cu mult suspans,si cu o interpretare extraordinara a lui Haley Joel Osment si a luii Bruce Willis.
Onucaa pe 02 Iulie 2013 04:09
copilul ala joaca fenomenal!!!iar despre film,intr'adevar,ff frumos(,si pt cine n-a vazut,"dream house" ceva similar cu acesta )
karenin08 pe 05 Mai 2013 00:34
Probabil unul dintre cele mai bune si neasteptate finaluri ale unui film alaturi de The Illusionist,Memento,Shutter Island,The Usual Suspects.
radu3455 pe 04 Martie 2013 21:20
un thriller cu mult suspans chiar m-a impresinat prestatia lui Haley Joel Osment
GeorgiaNNN pe 31 Ianuarie 2013 19:03
about
un film absolut OBLIGATORIU DE VAZUT! te tine in suspans pana la sfarsit si isi merita pe deplin nota 9+
eko pe 23 Ianuarie 2013 04:18
M. Night Shyamalan este regele filmelor cu final neasteptat pacat ca a facut cateva productii (The Hapenig , The Last Airbender) care i-au stricat imaginea de mare regizor , The Sixth Sense si The Village sunt printre cele mai bune filme Mystery care exista. E prima oara cand vad filmul intreg si pot spune ca am ramas surprins , poate incepe mai greu "actiunea" dar finalul face tot. Haley Joel Osment ar fi trebuit sa castige Oscarul a jucat incredibil pentru un pusti de 11 ani.
nota 10+

gabitza.popa pe 02 Decembrie 2012 18:22
Un film extraordinar,o capodopera! merita vazut din plin
anonymous.6229028630c4f pe 24 Octombrie 2012 21:14
titihenry pe 09 Mai 2010 19:06
Un film care pe mine m-a socat, un thriller psihologic genial iar Haley Joel Osment joaca incredibil de bine.
deea9595 pe 21 Februarie 2010 10:56
a fost un film excelent,cu actori buni si un final neasteptat
Matrix pe 12 August 2003 15:18
Capodopera a genului. Cred ca aici si-a epuizat talentul Shyamalan asta si-l iertam pentru urmatoarele doua filme (Indestructibilul si Semne)care n-au cum sa se ridice la nivelul acestuia.
Suspans la cel mai inalt nivel iar finalul de nota 10. De nota 10 sunt si Bruce&Haley. Un film pe care vreau sa-l revad.
Minunat!

tileaga rares pe 03 August 2003 00:03
E printre rarele ocazii de a vedea actiune "horror", de a iesi din canonul productiilor "previzibile", expirate. Al saselea simt e filmul groazei valabile; imi place cu adevarat. Servus!
catasmile17 pe 21 Ianuarie 2013 22:48
Un film absolut fenomenal. Cred ca este cel mai bun thriler-psihologic pe care l-am vazut !
Srdjan pe 25 Decembrie 2012 17:00
Un thriller creat excelent, care chiar are multe faze care te sperie.Eu un film care va va pune pe ganduri pe intreaga sa durata, mai ales faza de la final va da mult de gandit.
GeorgeGeo2011 pe 16 Mai 2012 15:50
Extraordinar filmul alaturi de seven este cel mai bun thriler psihologic
Manusa pe 11 Mai 2012 22:12
Un film care m-a impresionat, este foarte bun si are un final la care nu ma asteptam. Finalul dezvaluie lucruri incredibile. Bruce Willis are un rol foarte bun, mi-a placut cum a jucat, iar Haley Joel a jucat si el foarte bine. Un film care merita vazut, este foarte bun.
resinar155 pe 09 Februarie 2012 03:13
Isuse
o tampenie de film ! nota 5 spre 6 ..... Ce sa zic de serialul Twin Peaks ala e o capodopera , foarte real , inimaginabil shi nu o sa mai existe vreodata ! ca sa-l definesc mai pe larg ... Twin Peaks = combinari de Shutter Island luate cate 10 la puterea n+1 ! The Usual Suspects parca la mentionat cineva ... iarashi e cu 10 clase peste el ... cum sa spui ca e o capodopera porcaria asta de film ?! shi multe altele sunt mai bune ! chiar foarte multe ... referitor la genul acesta de film...
alex.andra pe 22 Ianuarie 2012 16:37
Din doi actori atat de talentati + regizorul cu o viziune atat de stranie: Shyamalan nu poate iesi decat o adevarata capodopera.
Lulli pe 08 Septembrie 2011 12:46
Finalul...
Nici nu prea am ce să zic... Deci Haley Joel Osment(atât de mic...) şi Bruce Willis au fost geniali. Finalul m-a lăsat cu gura căscată... nici măcar un mic indiciu despre final! Foarte bun nici nu mă lasă inima să îi dau 9.
andu7zu pe 10 August 2011 00:39
FILMUL ACESTA ESTE GENIAL DIN ORICE PUNCT DE VEDERE...
Bayard pe 10 Iulie 2011 22:09
Nu am cuvinte sa laud suficient filmul asta. Pe mine, ca si pe multi altii sfarsitul m-a luat complet pe nepregatite. Nu-mi imaginam ca Bruce Willis poate juca intr-un film atat de bun, probabil face cel mai bun rol din cariera.... si este personajul principal. Insa chiar si-asa, baietelul este cel care a iesit in evidenta aici, el a dat toate replicile memorabile....
Dana04 pe 18 Iunie 2011 21:58
O mare capodopera!!!!!!!!!!!!!
Unul din filmele mele preferate, la care m am speriat :D