Păreri The Quiet American

(2002)

Un american linistit

margott pe 04 Martie 2011 18:00
Nici nu mai e nevoie sa vad filmul, ati povestit toata actiunea in sinopsis.
GeorgeGeo2011 pe 28 decembrie 2011 16:11
pai si de ce l-ai citit ?
margott pe 28 decembrie 2011 18:00
Daca taceai, filozof ramaneai. Sinopsis-ul pentru ce e scris pe pagina filmului ? Nu ca sa-l citesti ? Cand scrii un sinopsis, sunt suficiente cateva cuvinte despre film, nu trebuie povestita toata actiunea din film.
dido pe 09 Ianuarie 2011 11:40
Merita vazut!
Din cand in cand dau din intamplare peste filme relativ mai vechi despre care nu stiam nimic si raman placut surprinsa sa am parte de un film bun,bine realizat si care imi ofera momente de absoluta incantare...Celor care le plac filmele cu un usor parfum exotic si mai ales retrograd le recomand acest film,o sa le placa!
Matrix pe 05 Octombrie 2004 19:17
Pe fondul unui triunghi amoros descoperim cum s-a implicat SUA in conflictul din Vietnam la inceputul anilor 50.
De remarcat interesul lui Minghella pentru filmele amoroase in care protagonistii ajung sa scrie istoria.
Un foarte bun rol pentru Michael Caine, pe care de altfel nu-l suport, dar care cred ca este cel mai potrivit pentru rolul jurnalistului englez.
In schimb tanarului Fraser nu-i sta bine deloc in rol de agent CIA, prea serios pentru moaca lui.
Si foarte interesanta viziunea pe care a avut-o Graham Greene cand si-a scris romanul (cu mult inainte de izbucnirea conflictului americano-vietnamez).
Merita vazut, e altceva decat ce stiti despre Vietnam.

irina centea pe 06 Aprilie 2003 19:31
Am vazut acest film la Londra in noiembrie. Este o ecranizare excelenta a romanului lui Graham Green. Phylip Noyce respecta romanul cu minutiozitate, imaginile si muzica sunt superbe. Michael Caine face un rol exceptional interpretindu-l pe Fowler, ziaristul britanic blazat si dependent de opium si de farmecele mult mai tinerei sale amante vietnameze. Brendan Fraser, in rolul unui agent CIA in aparenta naiv si bine intentionat, face o data in plus dovada talentului sau, demonstrind celor ce continua sa-l vada doar ca George al junglei sau Rick O'Conell din seria Mumiilor, ca talentul sau acopera o zona intinsa. O data in plus da replica unui actor nominalizat pt rolul din acest film la Oscar. A mai facut-o in 97 in "Gods and monsters", cind Ian Mc Iellen a fost nominalizat pt cel mai bun actor.
In contextul politic actual, filmul indeamna la meditatie. Sa fie adevarat ca… citeşte

carmen_angelus_romila pe 11 Noiembrie 2018 18:39
Filmul, relativ bun, cu o povestioara dramatica al unui triunghi amoros, petrecuta in perioada confruntarilor politice si militare din Vietnam, exceleaza major prin aportul interpretativ al unor remarcabili actori, Michael Caine si Brendan Fraser.
Vegetarian pe 20 Aprilie 2017 23:30
Categoria peste 60 de ani = filme cu actori in rol principal sau secundar peste 60 de ani si Barbati care au avut relatie amoroasa sau de prietenie in film cu femei mult mai tinere
la 69 de ani Michael Caine in 1952 in Vietnam , Saigon ziarist curajos , are o relatie cu o localnica tanara care vrea sa o duca la Londra . In timp ce vietnamezii încearcã sa-si dobândeascã independenta luptând împotriva francezilor in nord, locuitorii din Saigon se agata de modul lor de viata exotic, senzual si otrãvitor.

TVR 2
Vineri, 11 Mai 18 21:10
Joi, 20 Apr 17 22:10

Vegetarian pe 20 aprilie 2017 23:31
Necunoasterea plina de trufie este inceputul caderii . Libertatea nu este singura valoare care defineste viata buna .
dan.apostol pe 27 Septembrie 2017 20:24
clasa
Ma deranjaza obligatia de a scrie 50 de cuvinte despre film. Ajungea un singur cuvant: CLASA. Clasa actorului Michael Cain desigur!
cotzofica pe 29 Martie 2015 13:33
Ce synopsys cuprinzător!!! Mă mir că l-au aprobat în forma aceasta...
lili22 pe 04 Martie 2018 08:47
Un film foarte pŕost.Cei care au sçris scenariul nici nu au pus piciorul in Vietnam.Mai aĺes in 1952.Cand lumea buna sigur, nu avea alta problema decat sa- si plimbe amanta pe ĺa restaurante .Apar niste cladiri din Saigon asa cum au fost renovate in anul 2000.
cosmin_kedii pe 06 Februarie 2013 14:57
Frumos regizat de Phillip Noyce, filmul - este o experiență completă, o poveste de dragoste și un mister de crima, care se extinde într-o meditație asupra înșelăciuni adânci ale inocenței
Iulidesprefilme pe 03 Decembrie 2012 21:25
Mi-a plăcut filmul pentru suspansul, misterul, exotismul lui, puse în valoare de întreaga echipă (regizor, actori etc.).