Păreri The Queen's Gambit

(2020)

Gambitul damei

cris_cr pe 25 Octombrie 2020 13:47
Extraordinar de bine facut. Scenariu, regie, imagine, muzica si coloana sonora in general.
Curge frumos, simplu si curat, pur si simplu fara secvente care sa-ti insulte bunul simt.
(Mi-a amintit un pic de A Beautiful Mind).
“Vrajitoarea”** Anya Taylor-Joy perfecta din toate punctele de vedere.
Se putea mai bine? Nu cred. Poate un pic finalul… dar asa sunt eu, mai chitibusar
(si ei mai americani).

Dupa vizionarea acestei miniserii nu am putut sa nu fac o comparatie cu sublima cinematografie romaneasca postdecembrista. O pornografie a gunoiului (vorba baietilor de la TNR). Si un festival al prostului gust, as completa eu. Daca elimini prostul gust dintr-o productie oarecare ramane in general un lucru cel putin decent, daca nu chiar frumos – vezi cazul de fata. Daca elimini prostul gust dintr-un film romanesc (postdecembrist) ramane cel… citeşte

makomomo pe 1 decembrie 2020 07:55
Bine spus referitor la cinematografia ro.O mizerie...Nu suntem in stare sa facem un film unde sa ne promovam valorile, un film deapre Nadia de ex. sau Hagi sau ceva normal, romantic....Rusii au facut niste SF-uri in ultimii ani incredibile.Romanii fac mizerii de filme despre aurolaci,gunoaie,caini maidanezi sau infectii gen 5gang...asta spune tot
xerses pe 14 Noiembrie 2020 13:05
Dupa ce am ocolit aceasta serie, recomandarile prietenilor si curiozitatea m-au impins sa o vad. Da, isi merita toate aprecierile.
a_anywhere pe 14 noiembrie 2020 17:04
subscriu!
makomomo pe 01 Decembrie 2020 07:47
Excelent
Nu prea urmaresc seriale insa tot auzind de acest serial si vazand ca are doar 7 parti am zis hai...Da, te prinde inca de la primul episod si vrei sa le vezi pe toate dupa aceea.Foarte bine jucat, actori de calitate,atmosfera anilor respectivi excelenta, o poveste captivanta si un fir epic fantastic de bine realizat.Un singur lucru nu mi-a placut...batranul de la orfelinat care o invata pe Harmon sah nu primeste recunostinta si meritele cuvenite si moare singur cu gandul la Harmon si la reusitele ei.Harmon uita efectiv de el pe tot timpul filmului si abia in ultimul episod se incearca o palida recunostinta dar deja era prea tardiv...Harmon a gresit aici, omul merita banii cuveniti si o rasplata mai mare, poate nu materiala neaparat cat sufleteasca...
In rest, foarte bun insa ma asteptam la o remiza la final si nu clasica victorie americana contra adversarului rus...cliseu jalnic… citeşte

jokeru28 pe 12 Noiembrie 2020 02:41
Foarte buna miniseria,captivanta,iar Anya Taylor-Joy seducatoare.
user-5dacfacaac2ac pe 24 Octombrie 2020 05:35
De departe unul dintre cele mai captivante si emoționale seriale pentru aceasta toamnă marca Netflix.Iar actorii au jucat minunat.
catalinmeret pe 01 Noiembrie 2020 11:44
Un film deosebit, antrenant cu un scenariu extraordinar. O capodopera a anului 2020. Sper un Oscar!
dannnnn pe 17 noiembrie 2020 19:26
Serialele nu intră în competiție pentru premiul Oscar, ci pentru Globurile de Aur.
Costirik pe 18 noiembrie 2020 21:45
Nimeni nu da 2 lei pe Globurile de Aur. Pentru un serial/miniserie premiile Emmy sunt cele mai prestigioase.
firefox3 pe 29 Octombrie 2020 21:09
Cum spune si nota... Obligatoriu de vazut!
Foarte, foarte bun și captivant! Ca sa parafrazez un comentariu de pe imdb, nu e recomandat sa începeți vizionarea seara! :)

Caktus pe 17 Noiembrie 2020 16:29
"Anger's a potent spice. A pinch wakes you up. Too much dulls your senses."
O mini-serie foarte buna. Interpretarea este buna iar scenariul este foarte bine gandit.

Scenariu: 9/10
Interpretare: 9/10
Coloana sonora: 9/10
Dialog: 9/10
Atmosfera: 9/10

Nota finala: 9/10

cinematographicus pe 05 Martie 2021 16:57
O serie picată ca o mănușă, într-o perioadă de privațiuni de tot felul, o producție deosebit de valoroasă, una din cele mai bune mutări, din ultimul timp, efectuate pe eșichierul "cine-magiei", reușind cu brio să le ofere urmăritorilor săi (jucători cu ELO la purtător, simpli simpatizanți ai șahului sau nici măcar atât) un show în adevăratul sens al cuvântului.
Constant admirator al lui Bobby Fischer, am urmărit cât s-a putut de LIVE (prin intermediul buletinelor de știri naționale și internaționale!) desfășurarea meciului pentru titlul mondial din 1972, de la Reykjavik, dintre Fischer și Spassky, iar acest serial aș putea spune că m-a "teleportat" iar în acea stare de surescitare, suspans și  solidaritate, trăită la maximum atunci.
Cât despre cele două(trei) Beth, mică/mare, se poate spune că sunt de milioane, provocând adevărate… citeşte

mitza2003ro pe 01 Martie 2021 08:30
L-am văzut pe tot într-o seară. Am început să văd primul episod și nu l-am mai putut opri. Este un film extraordinar.
Costirik pe 18 Noiembrie 2020 21:39
Ultimul episod este pura propaganda americana. Este exact ca ultimul episod din Homeland, americanii adora sa vada cum rusii pierd in stil mare. Realistic vorbind era greu sa bata atatia campioni. Chiar si asa serialul este superb, emotionant, iar Anya Taylor-Joy nu m-a surprins, de cand am vazut The Witch stiam deja ca e o actrita mare.
user-5eeb74d56725f pe 15 Noiembrie 2020 18:27
Despre oameni care îți marchează destinul. Despre modestie care duce la măreție. Suferință și slăbiciune, potrivite de gust cu fiorul iubirii. Delicată ca o căprioară, dar mai puternică decât ar putea părea, Beth Harmon, prin onomastică aceasta este:armonie și frumusețe, în ciuda căderilor ei. Fascinante imaginile cu jocul de șah pe tavan. Într - un cuvânt, un film cu adevărat demn de toată lauda. Superb!
MaddoW pe 16 Decembrie 2020 00:32
Capodopera pe bune, fraților! Păcat ca are doar 7 episoade, L ar fi putut face mai lung. Genial joaca Elizabeth Harmon
annanicolae pe 04 Ianuarie 2021 02:40
Nerealist, cliseic, film de propaganda
Nu mi a placut filmul, nu e ancorat deloc in realitate, o tipa (cam betiva si drogata) care invatase sah in copilarie, de la un nene neprofesionist, se trezeste peste 6 ani in care nu a practicat ”sportul” olimpica, invingandu i cu usurinta pe toti care s au antrenat ani de zile, iar faza cum ii bate si pe rusi la final vorbeste clar despre frustrarile americanilor ))
imagine pe 30 Noiembrie 2020 09:43
M-a surprins foarte placut deoarece in zilele astea rar mai vezi un serial bun care nu are violenta, monstri, droguri, sf-uri si efecte speciale.
Atmosfera faina, actori buni, mai ales Anya care joaca "cat de cat impecabil". Te si tine in suspans. Daca nu era seara cand m-am apucat il vedem intr-o zi.
Il recomand cu caldura.

emil_onea pe 28 Noiembrie 2020 11:25
Inceput bine, mai diluat si propagandistic la final...
Un film/serial lectie de imagine si de scenariu. Personaje interesante. Actori care joaca bine, atmosfera minunata! Jocul special Anya Taylor-Joy.
andrei.maco pe 12 Ianuarie 2021 13:44
o poveste siropoasa cu aroma de corectitudine politica
Firul epic e interesant - o copila defavorizata isi croieste drum printre starurile sahului american, invingandu-si conditia, bazandu-se, se pare, pe o mostenire genetica, dar si pe un anumit truc. Te face sa vrei sa vezi mai departe ce se intampla.
In rest, gasim aici toate cliseele propagandei corectitudinii politice, introduse mai subtil sau chiar brutal (nu le voi enumera). Totul culmineaza cu fair play-ul jucatorilor sovietici, si chiar cu mirajul al unei societati totalitariste care devine, dintr-o data atractiva.
Ne pregateste oare scenaristul pentru ce va sa vina?

nicusor_bizon pe 30 Noiembrie 2020 13:42
Da... bun... chiar ...f bun !
Merita acea nota de pe IMDB!
Merita văzut!
7 nopți...asaaaa.sa stati în suspans !
Bv!
Ultimul eps .visss!

Gumnosophistai pe 20 Martie 2021 12:23
WoW
Programul Monarch / MK Ultra - ecranizat pentru înțelesul tuturor.
Abuzuri inimaginabile, sinuciderea „în direct” a lui mă-sa, despărțirea cu cântec de tac-su, abuzurile cu medicamente psihotrope din orfelinat - toate aceste fac parte din recuzita clasică a specialiștilor în control mental. Acestea chiar se întâmplă, mai ales cu divele holywoodiene, femei care apar și dispar meteoric, și care sunt utilizate de elita satanică din USA drept „modele” pentru tânăra generație debusolată.
Filmul este de un grotesc grețos, chiar dacă ai numai o minimă formație de șahist sau dacă știi o fărâmă de istorie realizezi frustrarea infinită a americanilor care au luat-o peste bot constant și cu putere la această disciplină a minții care este șahul. Se urinează rușii (și nu doar, vin tare din urmă indienii) pe americani la orice oră în jocul… citeşte

MariusCiprian87 pe 31 Ianuarie 2021 21:42
Interesant, motivant, cu un subiect ce nu a fost atât de mediatizat în cinematografie, șahul!