Păreri The Proposition

(2005)

Propunerea

Radu47hitman pe 24 Ianuarie 2010 18:31
Australia. Guy Pearce. Western. Sânge. Moarte. Libertate.
* Nick Cave a scris scenariul filmului, în doar trei săptămâni.
Acest film extraordinar, este despre moarte, viaţă şi frumuseţele ei, bazat pe o poveste adevărată. Simplul fapt că scenariul a fost scris de Nick Cave, spune multe şi dă un motiv să ne aşteptăm la ceva cu totul fascinant. Şi de fapt, am fost şocat, dupa vizionarea acestui neobişnuit ''western.'' Se pun probleme existenţiale, cum ar fi libertatea de alegere, moralitate, politeţea si multe altele. N-am prea multe cuvinte, dar nici nu e nevoie de ele. Mai bine priviţi filmul.
Persoanelor sub 16 ani nu este recomandat, în legătură cu scene de violenţă.

bornfree pe 23 Iunie 2013 21:13
o alegorie dura despre moarte, societate si imperialism.. , iti sar in ochi dialogurile banditilor pe care ii apuca brusc poezia si filozofeaza , dar totul cu prea multa violenta de amorul artei , insa melodiile de pe coloana sonora sunt faine si se potrivesc
Darksnakeheart pe 17 Octombrie 2012 11:20
Slab film......Ma asteptam la ceva mai mult...Anost,monoton....
cosmin_kedii pe 02 Mai 2013 08:37
Film frumos, foarte atractiv și foarte bine jucat și scoate în evidență mișcător duritatea și violența de viață în Australia în secolul al XIX-lea
marillion pe 14 iulie 2013 22:40
Marş! Lua-te-ar hingherii!
DragonMaster pe 27 Octombrie 2011 18:38
Un western foarte bun si mai ales ca este regizat dupa o intamplare reala , actori joaca si ei bine iar actiunea este pe masura.Nota oferita acestui film este 8.
alex_il_fenomeno pe 20 Iunie 2011 17:37
un western modern remarcabil , cu o poveste deosebita , poveste ce il pune pe protagonist intr-o ipostaza nedorita : pe care dintre frati sa il aleaga ? actorii sunt extraordinari , iar violenta excesiva este ca la ea acasa ! merita o vizionare !
Vorador pe 08 Martie 2011 17:22
Un western extrem de simplu, violent şi direct despre răzbunare plasat la începuturile civilizării Australiei. Realizarea e foarte bună, peisajele impresionante.John Hurt demonstreaza ca e un mare actor,chiar daca apare putin in film.
Vegetarian pe 10 Septembrie 2013 08:16
Cei care au coiegi care fac glume violente , care au vecini provocatori etc si ajung la furie extrema , dorinte de razbunare , trebuie sa vada mai ales secventele violente din ultima parte din acest film . Filmu prezinta si violenta extreema intre oameni , pedepsele corporale de acum 100 de ani . Azi comunitatile isi pedepsesc infractorii cu inkisoare si munca in folosul comunitatii , nu cu biciurire pana la lesin in public .. Unii ajung in inkisoare sa faca tablouri pe care sa le vanda cu zeci de mii de euro , iar dupa ce ies ajung bosketari ..
catalin pe 07 Decembrie 2006 22:24
porcarie crunta