Păreri The Portrait of a Lady

(1996)

Portretul unei doamne

valericba pe 19 Septembrie 2012 23:53
O doamna schimbata
Filmul spune povestea tinerei Isabel Archer, o fata independenta si inteligenta, care plecand din America pragmatica, ajunge in Europa cea plina de traditii, si cultura prafuita de ani, unde ii intalneste pe unchiul sau domnul Touchett, varul Ralph si Lordul Warburton. Dupa mai multe cereri in casatorie refuzate deoarece aceasta nu doreste sa-si pierda independenta, ajunge sa cada in capcana bine ticluita de doi dintre cei mai mari manipulatori, si se casatoreste, renuntand totusi la independenta. Cand realizeaza ca a fost inselata este mult prea tarziu pentru a face ceva si isi acepta soarta.
Un film bun, inspirat de romanul cu acelasi nume scris de Hanry James, care te face sa traiesti frustrarea, suferinta si angoasele personajelor. O poveste despre conditia femeii,despre dragoste neimplinita, spirite frante, inocenta strivita.
Il recomand cu caldura

nikkolle pe 19 septembrie 2012 23:55
atunci sa il vedem :D
valericba pe 19 septembrie 2012 23:57
pai sa-l vezi;))
Lubliov Tatiana pe 30 Martie 2007 09:16
Un film exceptional, cu o distributie de zile mari. Este fara nici o indoiala o capodopera a cinematografiei si ca drept dovada l-am vizionat in cadrul Telecinemateca, TVR 1. Felicitari pentru prestatia nemaipomenita a Nicolei, Martin, John si Barbara.
matew10 pe 26 Mai 2012 10:51
Partitura deosebita a seniorului John Malkovich desavarseste latura negativa a ecranizarii, la fel ca in multe alte roluri gen Edward Hyde (Mary Reilly), Javert (Les Miserables), Charles VII(Joan of Ark), Vicontele de Valmont (Dangerous Liaisons).
Vegetarian pe 01 Martie 2013 23:29
Tanar langa tanara , ca paiele langa foc . Repede se aprind si fac foc mare dar scurt .. Ale tineretii valuri intro epoca fara televizoare , internet , radio .. John Malkovich la 43 de ani
lili22 pe 17 August 2014 14:14
acceptabil
Desi greu de inteles alegerile neinspirate facute de o femeie bogata. Nicole Kidman foarte buna.
pisicuta1 pe 02 August 2014 22:03
un film foarte bun ,o carte care TREBUIE,citita.
foarte buna prestatia a ctorilor

Spikos pe 26 Martie 2013 08:27
Romanul lui Henry James e un roman greu de citit si pt. generatia actuala , dar filmul e mult mai accesibil si surprinzator de placut ; lucrurile se desfasoara fluent , cu o mare densitate expresiva , solicitand permanent atentia , finalul pare ceva mai grabit ; cred ca numai perceptia superficiala l-a situat la un 6.3 , pt.mine ar fi de 7.5 - 8 .
lilianna16 pe 02 Iulie 2015 21:21
In film joaca si Viggo Mortensen... "Aragorn" din Stapanul inelelor