Păreri The Piano

(1993)

Pianul

MIRCEA_mircea pe 28 August 2010 22:50
SUPERB ! Holly Hunter merita aplauzele .
Totul incepe cu Vocea Interioara si se termina cu Glasul exterior.
Intre cele 2 moduri de comunicare se afla Pianul.Acesta reprezinta tot ce are Ada Mai de Pret,in acelasi timp fiind si Ghilotina ei(aluzie la scena din apa).
In acest joc in care _Pianul_ este Axis Mundi, se intercaleaza ceva neasteptat,ceva ce nu are nevoie neaparat de clape pentru a fi fonetizat--->Dragostea.
Dragostea prin impletirea unui George["primitiv-analfabet"] cu Ada [sublimul-muzica].Profanul si Sacrul se regasesc in leaganul Dragostei fara a fi nevoie de Limbaj Articulat.Concretul(clapele pianului) se intalneste cu Abstractul(sunetul) pentru a ne trezi Inima.De la Senzorial la Sentimental.
In Final Ada renaste in Universul Inimii prin Marea cea linistita--"Un cantec de Leagan".

valericba pe 02 Aprilie 2012 23:09
TULBURATOR
Un film tulburator, o lupta covarsitoare a pasinunilor si dorintelor. Plin de sensibilitate, o adevarata dovada de tandrete. Holly Hunter face un rol de exceptie. Nu trebuie ratat, il recomand cu caldura.
Theodor2011 pe 15 decembrie 2013 21:07
Holly Hunter face intr-adevar un rol de exceptie, dar Anna Paquin ce rol face? De EA nu zici nimic?
valericba pe 15 decembrie 2013 21:43
O sa-ti raspund doar intr-un singur fel: orice parere, a oricarui user pe acest site este PROPRIE si PERSONALA, asa incat daca Holly Hunter mi s-a parut ca a facut un rol exceptional si am hotarat sa pun punct dupa asta, eu spun ca este de ajuns. Iar ceea ce faci tu aici (ca de obicei) se numeste fix ”bagat in seama”, evita-ma ca-i mult mai bine (ti-am spus si in PM cand te-ai mai bagat tu in seama, si ai folosit un vocabular foarte strident).
Theodor2011 pe 15 Decembrie 2013 19:49
Filmul nu-i cine stie ce (bunicel totus) dar este de vazut datorita prestatiilor PERFECTE a celor doua actrite, Holly Hunter care a reusit un lucru FANTASTIC, si anume sa castige OSCAR'ul (rol principal) interpretand o pianista muta (foarte greu de interpretat un astfel de personaj) si CEA MAI BUNA PRESTATIE din toate timpurile a unui copil intr-un film, avuta de Anna Paquin care a castigat OSCAR'ul (rol secundar) la doar 11 ani
Stephen2D pe 21 Iunie 2016 11:30
Un prequel pentru Doamna Incredibil.

B.M.Filip pe 09 August 2013 16:22
Poveste interesanta,chiar neverosimila.O femeie atat de retrasa si de cultivata,inversunat de afectuasa fata de pianul ei,nu parea capabila sa iubeasca un salbatic care ii cere favoruri fizice in schimbul unui pianului de care ea este atasata.Si totusi sentimentele pe care el i le releva cand in cele din urma ii inapoiaza iubitul instrument ii dovedesc ca nu o dorea numai fizic,intreg ''spectacolul'' fiind gandit de el in asa fel incat sa o cucereasca.Iar o actrita mai potrivit aleasa nu exista pt a ilustra incapatanarea pe care ea o arata in dorintele ei.Totusi,nu e indeajuns pentru a crea o capodopera.
emma07 pe 19 August 2009 22:40
Un film superb! cult si foarte bine realizat, cu siguranta o sa va impresioneze....recomand tuturor sa il vizioneze, merita
Palangeanu Cristian pe 28 Octombrie 2007 23:41
Foarte tare filmul. Mi-as dori sa-l am in colectia mea !
Marie_Antoinette pe 22 Noiembrie 2010 18:48
.......................................................................
Mihai M. pe 10 Februarie 2009 16:50
Bun! A o vedea pe Holly Hunter, despre care nu prea am avut o parere deosebita, intr-un rol "mut", dar extrem de bine conturat si elocvent pentru cariera sa, a fost o adevarata placere! Se pot face filme deosebite cu bani putini si trei actori in adevaratul sens al cuvantului, atunci cand ai un regizor care stie ce vrea de la ei si care are foarte bine inchegata ideea unei povesti de dragoste la capatul lumii, in vesnicul triunghi amoros! As putea afirma, fara a ma considera sexist, ca se cunoaste mana feminina a regizoarei...
bloodthirst pe 28 Martie 2022 20:04
Cativa actori DEOSEBITI, scenariul bine pus la punct, de coloana sonora nici nu mai vorbim, un film pe masura celor care stiu sa-l guste! :)
tzatzocach pe 14 Ianuarie 2022 23:26
10 minute
Personal, mi-ar fi placut daca filmul s-ar fi oprit cu 10 minute inainte... Dar, probabil ca dragostea ar fi picat in plan secund si drama triumfa in totalitate.
DanielGombos pe 29 Septembrie 2019 22:55
Unde ati găsit asa un idiot?
Mai, voi citiţi ce scrieţi despre un film? Cum naiba sa se căsatoreasca cineva cu un colon? Ori habar n-aveţi ce e ste colonul? Râd de cinci minute in faţa calculatorului, desi ar trebui să plâng că oameni cu niste cunostinţe superficiale despre limba română ajung sa scrie recomandări de filme şi nu oriunde ci pe Cinemagia. Chiar nu găseaţi pe unul care sa stie româneşte şi căruia sensul cuvintelor folosite să-i fie clare, nu aproximative?
AliceT pe 06 Iunie 2013 21:46
Mda....mi-a lasat niste senzatii placute.Simplu dar de efect.
Sebastian96 pe 25 Aprilie 2013 00:13
Nu pot sa spun decat WOW.Un film excelent,de vazut,recomand tuturor cinefililor care apreciaza un film excelent!Momentul cu toporul si degetul mi s-a parut unul din cele mai bune momente ale filmului!
theo pe 14 August 2003 17:17
Gusturile nu se discuta...
Tot ce pot spune este ca este unul dintre filmele mele preferate, fie si numai pentru prestatia de exceptie a lui Harvey Keitel. Cat despre ora, ce sa spun? Nici eu nu am stat sa il vad la acea ora, ca doar d'aia s-a inventat video recorderul.

Matrix pe 14 August 2003 15:13
O fi el film sublim si cult dar pe mine m-a enervat la blana toata situatia aia. Nu contest meritele filmului, jocul actorilor (cei de sus plus Sam Neil) sau mana lui Jane Campion.
Sau poate eram nervos ca-l dadea protv-ul de la 2 noaptea.

Matrix pe 14 august 2003 15:13
Las' ca am si eu doua aparate si asa am facut si eu de la jumatate numai ca a doua zi eram pornit rau pe el. Si drept sa va spun il asteptam de prea mult timp sa-l vad.
bebobebo pe 1 aprilie 2011 21:05
Multumesc ca am aflat niste informatii care nu ma interesau.Data viitoare da-le pe mess amicilor tai si lasa-ne pe noi in liniste...
Smrs pe 02 Februarie 2020 21:02
Mediocru
Un film pe care daca nu il vezi, nici nu trebuie sa iti para rau.. Incepuse promitator, cu o situatie dramatica in care socul trait de o artista prin moartea primului sot, o face sa devina muta..care continua catre o viata nedemna de ea, printr-o casatorie stabilita de tatal sau, continua sub mediocru, ca o copie palida a ideii principale din Painted Veil, in care ni se dovedeste ca oricat de nobila ar fi o femeie si din orice clasa sociala ar proveni, ramane „in numele iubirii adevarate” o vagaboandă adevarată. Ca sa nu mai zic ca mi s-a parut total bolnavicios modul in care cei doi amanti parcurg etapele dintre ei, un mod pe care nici nu l-am inteles, de altfel. Daca initial am crezut ca dragostea ei pt pian o impinge sa faca sacrificii, s-a dovedit apoi ca nu e chiar asa.. Ciudata si relatia cu fiisa, care o tradeaza permanent si se cearta de parca ar fi doua prietene, nu… citeşte
Iulidesprefilme pe 30 Aprilie 2019 10:46
Pianul / Lecția de pian este un film foarte bun...Oscaruri s-au dus la...Holly Hunter, la categoria Cea mai bună actriță în rol principal și la Anna Paquin, la categoria Cea mai bună actriță în rol secundar, în anul 1993...
Tim22 pe 30 Iulie 2015 18:34
Da, un film bun. Merita vazut nu doar de catre amatorii genului.
cotzofica pe 26 Decembrie 2014 00:24
Cred că este singurul rol principal premiat cu Oscar în care actorul nu are NICIO replică. Recomand.
radu3455 pe 28 Noiembrie 2013 12:36
un film foarte frumos,ce isi merita toate premiile,mi-a placut rolul facut de Holly Hunter unu de-a dreptul magnific
movie4 pe 26 Martie 2010 11:10
Superb
Superb film. Interpretarea actorilor de nota zece si povestea foarte frumoasa. Un film ca un poem.
tapirdea tiberiu pe 17 Octombrie 2004 15:16
cred ca este unul dntre cele mai frumoase filme pe care le-am vazut desi mie nu-mi plac filmele lacrimogene. daca ati putea sa imi trimite-ti si mie un email sa-mi spune-ti de unde pot sa fac rost de film sau de unde pot sa il downloadez ar fi minunat . este un film fantastic . la-as mai vede de 1000 de 0ri. va rog sa-mi rapundeti la mesaj.
Ghemot pe 27 Ianuarie 2013 00:23
M-a dezamagit total....
Am plecat de la premisa ca seamana cu „The Pianist”, dar cu exista termen de comparatie nici pe departe...

Kuhaylan pe 18 Decembrie 2012 15:54
00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
Iarinuca pe 17 Iulie 2013 20:53
Jur ca e cel mai fain film pe care l-am vazut.Eu nu am plans la niciun film(nici macar la Titanic),dar la asta am plans.
Theodor2011 pe 15 decembrie 2013 21:05
Daca la The Piano ai plans inseamna ca la vizionarea Superbului film Hachi a Dog's Story LESINI
defav pe 27 octombrie 2014 19:03
Iarinuca, iti recomand sa vezi Million Dollar Baby -nu o sa regreti , te asigur , si spun asta inainte sa vad filmul de fata , ca trebuie sa-l vad, prea e laudat pe-aci .
cosmin_kedii pe 09 Martie 2012 22:20
Cu stilul său vizual uluitoare şi atenţie la sunet şi mişcare, filmul provoacă contemplarea despre modurile în care oamenii comunica - prin cuvinte, prin muzică, prin sex, şi, cel mai semnificativ prin atingere
Este unul dintre acele filme rare, care nu este vorba doar de o poveste, sau a unor personaje, ci despre un întreg univers de sentiment

pssst pe 14 August 2003 15:37
cred ca erai doar nervos - daca erai foarte nervos dadeai cu tv'u de pamint: eu ca sa n-o fac l-am stins...
kenya pe 17 septembrie 2010 20:12
Du-te la balamuc!Asa faci la toate filmele de dragoste,le vezi,lacrimezi,si apoi te dai mare ce dur(a) poti fi,ia-te de mana cu "Matrita"asta al tau si lasa-ne.Sau poate te-oi fi maturizat in astia 7 ani!