Păreri The Pacific

midnight_caller5005 pe 15 Martie 2010 22:05
Capodopera
O nou capodopera dupa miniseria "Band of Brothers"!!!!!!
este un miniserial care merita revazut si revazut si revazut.....

miropet pe 18 mai 2012 15:26
mie imi spui l am vazut de 5 ori pana acum
cruceru_cristian pe 2 decembrie 2015 20:54
ce scurt a fost pacat asa ceva nu cred ca voi mai vedea
shooter pe 25 Martie 2010 18:30
o miniserie care promite foarte mult.OBLIGATORIU DE VAZUT
Vladut1994 pe 29 martie 2010 09:27
Cu fiecare episod e din ce in ce mai bun.O serie fantastica
Vladut1994 pe 17 Martie 2010 18:34
Perfect
Un film foarte foarte bun.O miniserie care prezinta perfect razboiul din Pacific
Vladut1994 pe 30 decembrie 2010 23:59
Astia au probleme grave.Cum un film care a fost lansat de atata timp nu poate primi nota,iar The Town sau Little Fockers aveau nota 8 si ceva inainte sa fie lansate.Pacific o capodopera unica ,realizata de doi oameni absolut geniali...
mitologicul pe 19 Aprilie 2010 19:01
Al 2-lea razboi mondial, desfasurarea lui in Pacific, ne este adusa de productia Spielberg/Hanks. Cu un buget impresionant, realizarea nu prea are cusururi multe. In afara de cateva sabloane patriotarde despre curajul marinilor americani si indemnurile la lupta, nu am ce comenta. Foarte bine jucat de actori cvasinecunoscuti (aici e mana lui Spielberg), scenele de razboi au o acuratete deosebita (chiar daca uneori abuzeaza in cruzime), regia foarte buna (cel mai mult mi-a placut episodul din Australia),scenariul pe masura, Pacificul va lua sigur multe premii.
Felicitari, o epopee a armatei americane cinstita cum se cuvine prin acest serial!

lucaciumihai pe 19 mai 2010 09:59
Abuzeaza in cruzime? Trebuie sa recunoastem ca acele lucruri s-au petrecut in realitate, poate mai rau de atat. Si unde mai pui ca noi doar vedem cadavre pe monitor sau televizor, insa nu simtim mirosul de putrefactie, nu simtim sangele si mustele pe piele, nu simtim foamea, setea si durerea. Doar ne imaginam... Cat de rau ar putea fi... Oamenii aia le-au simtit pe toate si au luat-o razna in unele cazuri. Si dumneata, Mitologicule, spui ca abuzeaza in cruzime... Consider ca ar fi trebuit sa fii acolo sa simti ceea ce au simtit acei oameni si dupa aia sa spui ceea ce vrei sa spui. Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca datorita cruzimii unele scene pur si simplu nu au putut fi redate. Asta este razboiul, crud sau nu. Si nu trebuie sa ii facem pe altii sa creada ca ar fi fost altfel. Multumesc.
Vladut1994 pe 24 ianuarie 2011 21:36
Da ,episodul din Australia a fost superb ca de altfel intreaga serie...Insa acel episod are ceva special...E o evadare din iad in paradis...Minunat ....
piko pe 09 Aprilie 2010 22:54
Capodopera
Scurt si la obiect, fara altfel de analize: Seria este o capodopera la fel ca si Band of Brothers,bravo baieti,bravo Tom Hanks!!
Serhui pe 08 Aprilie 2010 17:26
Tom Hanks si razboiul
Tom Hanks si Steven Spielberg amandoi fascinati de al doilea razboi mondial si razboiul cu Japonia al americanilor , fascinati nu de tactici de razboi , nu de crimele barbare ale lui Hitler
Fascinati mai mult de simplul soldat si de tehnica de supravietuire , de a nu inebuni si de ati ajuta si apara colegi si prieteni
Pe scurt tot ce regizeaza Tom Hanks merita vazut
Save the private Ryan
Band of Brothers

Liviu- pe 11 aprilie 2010 22:12
Tom Hanks nu a regizat nici Saving Private Ryan, nici The Pacific si doar un episod din Band of Brothers.
Liviu- pe 13 aprilie 2010 08:44
Pe intelesul meu? Poate nu stii sa faci diferenta intre un regizor si un producator executiv. Si inca gresesti, nu a fost producator executiv la Saving Private Ryan.
AX3L_91 pe 31 Martie 2010 11:29
Coloana sonora superba
Mi-e imi place miniseria asta mai ales coloana sonora si muzica reprezinta perfect povestea reala in razboi cu japonezii yo zic k merita vizionat
danyx493 pe 27 Iulie 2010 20:31
Un serial magnific cu un final pe masura...o miniserie ce prezinta cu adevarat ce a lasat razboiul din Pacific in urma.
kanibalo pe 29 Mai 2010 11:16
Dupa band of brothers,cred ca era bine venita aceasta mini-serie,pana acum am vazut primele 2 episoade si pot spune ca e destul de bun/\.
lolosu pe 07 Iunie 2010 13:28
excelent,splendid!!
numai cuvinte de lauda pt acest miniserial fenomenal,pt ce care si-au satisfacut stagiul militar este cu adevarat emotionant!!
sebybog pe 17 Mai 2010 22:39
parere
Tocmai s-a terminat ultimul episod. Cel mai bun a fost chiar acesta, al intoarcerii acasă. Un serial ecelent, păcat că sa terminat. Sper ca echipa Hanks-Spielberg să continue...
Manusa pe 12 Iunie 2010 12:00
O miniserie de nota 10, dar era frumos sa fi fost mai lunga de 10 episoade, mi-a placut foarte mult dar dupa parerea mea este sub Band of Brothers, care are mai multa actiune.
rotaru2 pe 25 ianuarie 2023 20:53
Mai multa acctiune? Razboiul in sine e o actiune, si inteleg ca filmul e scris dupa cartea unui supravietuitor si a altor surse, deci …orice actiune in plus nu isi avea locul in amintirile si trairile acelor tineri trimisi sa …sa ce? Sa omoare japonezi, ca adevaratele conflicte le stiu ( intotdeauna!) cei putini de la varf. Noi folosim jocuri video pe tema asta dar nu ne intrebam niciodata cum ar fi daca ar fi real. Acum poate ne spun ucrainienii de cata actiune au parte.
rotaru2 pe 25 Ianuarie 2023 20:56
Unde e oscarul?
Un film atat de bun, de realist,realizat impecabil….si unde e vreun Oscar, macar unul!? Se dau Oscaruri la tot felul de pelicule ( ca filme nu le poti spune, unora dintre ele) de tot rasul/ plansul
ciobotaru pe 30 Ianuarie 2022 20:24
foarte reusit, toata seria a costat 200 mil de dolari si acest lucru se vede, este impresionant si spectaculos
lavara_laiarna pe 24 Iulie 2021 12:02
Eroism ieșit din comun și patriotism fară egal. .de ambele părți.
Cruella. pe 04 Aprilie 2014 16:32
Tough guys Marines
O miniserie foarte reusita dupa Band of brothers. Extrem de captivanta si totusi nu se compara cu cea anterioara. Este adevarat ca este mai multa actiune dar accentul s-a pus pe ceea ce simt soldatii, si da, mi-ar fi placut sa vad ceva mai mult antrenamentele celor din marina care sunt vestite ca ar fi foarte dificile, mai ales din cauza conditiilor prin care au trecut in insulele din Pacific. Cele 3 personaje principale au avut povesti personale,neavand legatura intre ele (doar campurile de lupta), nu te fac sa ii indragesti cum au facut-o cei din BOB. Oircum, merita vazut!
M67B pe 26 Mai 2013 04:07
Puteti sa-l vedeti aici, tradus si la o calitate decenta : http://documentare.digitalarena.ro/the-pacific-01-guadalcanalleckie-2010-hd/
tegeve pe 20 Februarie 2013 20:03
o poveste care trebuie vazuta...
Sunt putine filme si seriale care a lasat un impact emotional ,precum acest film,Steven Spilberg a reusit sa ne trezeasca stari pe care nu care doar el le poate trezi, cine a vazut aceste zece episoade poate sa afirme ca a trecut prin emoti(frica ,bucurie ,ura) ,iar de acest lucru sunt capabile putine persoane in lume .Actorii au fost alesi unul si unul ,coloana sonora este iara-si de exceptia ,semnata de de marele Hans Zimmer, iar efectele speciale te fac sa te intrebi daca iadul acela chiar a existat.
deadlord pe 29 August 2012 17:29
O miniserie superba. Unul din cele mai bune seriale produse de HBO,
dusa.ion pe 05 Aprilie 2012 21:15
ffffffffoarte bun...l-am vazut ...merita...cel mai frumos film de razboi...nota 10
Manchester pe 30 Martie 2011 03:05
superb
La am vazut in format bluRay dvd . o imagine splendida , efecte extraordinare .. actorii no comm. superb filmul , practic mi s-a facut pielea de gaina cand vedeam fiecare ep. inceputul la fiecare ep. are o introducere senzationala cu ..acel cineva care deseneaza cu un creion din carbune fiecare imagine de pe front ..cu soldatii care se luptau pt fiecare bucatica de pamant , superb ..absolut superb ..nu mai spun sonorizarea si melodia...nota 10 + .Acest film / miniserie ..spune totul despre cum s-au luptat acei oameni fie ei americani japonezi ..nemti rusi ..si asa mai departe pt libertate ..si ce au indurat fiecare ani de zile . Respect!
MrGabriel pe 21 Martie 2011 19:49
Singurul serial care l-am urmarit cu drag. Merita :) .
SorinC pe 10 Martie 2011 09:32
Mult mai bun ca band of brothers ! Merita vazut chiar daca nu-s un fan al serialelor merita nota 9!
Darkwerewolf pe 31 Decembrie 2010 18:25
foarte bun
Eu ce pot sa zic ; l-am vaz ; mi-a placut si imi pare rau ca are doarrr 10 ep ....
elmedico pe 23 Decembrie 2010 17:35
Un film extraordinar! Imaginea, sunetul cat si informatiile survenite in urma acestui mini serial sunt remarcabile!
andu7zu pe 03 Decembrie 2010 11:50
O reprezentare foarte foarte buna a razboiului din Pacific , eu cred ca e cea mai buna serie (sau miniserie cum vreti....) pe care am vazut-o pana acum.....si nu exagerez...de genul Razboi...
Raps09 pe 09 Noiembrie 2010 18:45
Prea bun
Foarte tare , o miniserie prea reusita ce merita vazut de oricine(interzis telenovelistilor)
morometeb pe 08 Octombrie 2010 13:32
un MUST (have seen) pentru fanii filmelor despre razboaie
sotha17 pe 16 Septembrie 2010 17:49
Nu e la fel de bun ca BoB
Dar tot se merita de vazut. Incearca sa evoce mai mult absurditatea razboiului, schimbarile majore asupra psihicului determinate de razboi, dar multe secvente mi se par grotesti. BoB e mai aproape de spectatori din punct de vedere al actorilor. Te atasezi mai mult de cei din BoB decat de Pacific. Serii excelente oricum
HB pe 21 August 2010 18:40
Pacific
Este un serial marca HBO si un serial realist. Arata cum si-au pierdut mii de barbati viata in razboi si cum au trecut prin toate chinurile.Merita vazut.
silver_black_ss pe 23 august 2010 17:47
Doar 8*? 10 ce au?
Kable pe 25 Iunie 2010 13:11
Un serial incredibil in care e foarte greu sa crezi ce s-a intamplat in Pacific
cosmin_kedii pe 30 August 2013 09:50
Filmul este foarte puternic . Povestea ține publicul în suspans e la prima secunda pana la ultima secunda . Tema și ideea de spectacol este foarte buna
Es pe 23 Mai 2010 13:51
Nu se compara cu prima miniserie , mai ales in privinta actorilor. Majoritatea episoadelor parca sunt la indigo . Doar ultimul episod a reusit sa ma impresioneze cu adevarat.
silver_black_ss pe 23 august 2010 17:53
Filmul reda foarte bine acea tortura a asteptarii si razboiului de durata. Fata de razboiul din Europa, cel din Pacific a fost dus mai mult cu natura frumoasa, insa neiertatoare, decat cu soldatii japonezi. Japonezii duceau mai mult un razboi de gherila folosind mintea si vointa, incercand sa compenseze numarul redus de soldati fata de americani. In plus, razboiul din Pacific a durat pentru americani 4 ani, fata de un an si jumatate cat a durat cel din Europa.