Păreri The One

(2001)

Unicul

Mihai2508 pe 08 Septembrie 2010 17:48
Un film destul de bun, cu multe scene de lupta, mie mi-a placut, iar Jet Li a jucat destul de bine.
pssst pe 08 Octombrie 2003 10:03
nu-i prost, dar nici bun! e scurt, ceea ce e bine! e copiat dupa Matrix ca tehnica de filmare, ceea ce e rau! este jucat prost, ceea ce e rau! este pueril, ceea ce e rau! samd.

partea buna este povestea, care e interesanta si ofera o solutie pentru gaurile negre (sic!), pentru transferul spatio-temporal si pentru comunicarea dintre universuri paralele - care este dpdv. fizic o idee posibila.

iar Jet Li este ca de obicei gata sa ne arate ce bine lupta el la viteze nenaturale, ca in desene animate: i still take Animatrix instead!

blitz43 pe 28 Mai 2003 10:47
Slava Domnului ca e scurt, doar ca e prost!
PAREREA MEA!

claudiu-daniel pe 13 Martie 2009 12:58
nu mia placut slab film.
cezarika21 pe 13 Decembrie 2016 18:29
Jet Li luptând cu el-însuși
Cine a citit titlul de mai sus s-ar putea să aibă o ușoară nedumerire: a ajuns Jet Li atât de sfâșiat de contradicții sufletești încât să se lupte cu el-însuși? Nu, nu e vorba de așa ceva, ci de o dezvoltare atât de înaltă a tehnicii cinematografice încât un actor poate apărea într-o secvență în două roluri diferite, putând crea impresia prezenței simultane, inclusiv pe cea a contactului fizic.

Fără a avea o bază narativă solidă, filmul ”The One” își poartă spectatorii prin călătorii interdimensionale, în care doi polițiști urmăresc un practicant de arte marțiale care încearcă să-și ucidă toate replicile din universurile paralele pentru a le absorbi energia, la fel cum ”highlander”-ul MacLeod lupta cu ceilalți nemuritori pentru a ajunge în final ”unicul” exemplar.

”The One” exploatează, ca și… citeşte

Dan Gerose pe 24 Iunie 2004 14:19
Un film acceptabil. Nici prea-prea, nici foarte-foarte.
Dar_kvampire pe 11 Noiembrie 2010 13:55
superb actiune si transport in alta lume interesant nota 9
fireskull pe 05 Octombrie 2010 08:47
un film de actiune care lam vazut la tv nu stiu de cate ori care mia placut foarte mult.Jet Li chiar ca este unic:)
mu_zz_i pe 07 Decembrie 2006 22:38
Scenariul face 3 stele ca in rest mai stam de vorba.
Alexx pe 03 Decembrie 2004 14:16
Se putea si mai bine. Mult mai bine. Pacat de subiect.
giuvelic radu pe 17 Mai 2003 12:49
Povestea a fost originala dar nu si sfarsitul.
crome pe 17 Iunie 2023 10:14
Slab rău de tot,monument

de prostie. .
.................
.................

Salbaticul pe 06 August 2020 21:30
50 caractere,50 caractere,50 caractere,o porcărie de film,ca desene animate este foarte reușit.
alexreviews123456789 pe 30 Martie 2021 09:58
Un film slabut de actiune, personal mie nu prea mi-a placut.
cosmin_kedii pe 17 Ianuarie 2013 10:13
Nu este un mare film de arte marțiale, dar un concept interesant.
zeno.marin pe 14 Iulie 2011 01:15
Cocteil
Un amestec de...orice. De fapt un amalgam de batai neverosimile, "marca" Jet Li, in care s-au picurat cateva idei din fizica cuantica, dar asa, de forma, probabil in speranta de a ingrosa randul privitorilor cu pasionatii de teorii fizice inca imposibil de demonstrat macar. Intorcandu-ne putin la Jet Li, ok, e un acrobat foarte spectaculos si care garanteaza mereu un public substantial. Cu parere de rau o spun totusi, Jet Li nu m-a impresionat in absolut niciun film de arte martiale. And I've seen quite a few... Oricum, nu e vina lui, ci a regizorilor si scenaristilor generatiei noi de filme cu lupte.
Mare atentie, o spun de fiecare data cand citesc ca "Jet Li joaca bine". Sa nu confundati substantivul "acrobat" cu cel de "actor". Sunt specii diferite!
Nu e frumos sa folosesti parerea altora, dar nu ma opt abtine sa nu-i citez pe blitz43 si claudiu-daniel - "Slava Domnului ca… citeşte

Vortex pe 27 Februarie 2010 19:26
Filmul e o combinatie intre artele martiale si tehnologia moderna.Se intalneste si "motivul" identitatii,doi oamnei la fel dar diferiti prin caracter,unu e bun altul e rau,aici yng si yang.Prin urmare filmul are arte martiale,care prind bine la mai toata lumea,tehnologie futurista,doi "gemeni" care se urasc.Ce nu are?Multe,as putea sa spun ,ce e mai important e ca are defecte.Dar pentru publicul care nu are "pretentii" de critic de film e "super",si eu am crezut asta cand lam vazut si inca cred ,dar totusi nu in aceeasi masura.
Marin Gheorghe pe 05 Decembrie 2006 18:21
E bun filmul ! Povestea e interesanta...iar Paqua pe care o face Jet Li e suprrba !!
Octavian pe 17 Mai 2003 12:49
E bun doar ca e cam scurt.
user-643509915c3b2 pe 25 Septembrie 2023 10:57
Un film extrem de slab..........păcat de Jet Li. Nota 1
user-64df3ea38c52a pe 21 August 2023 09:55
Scenariu incredibil,actiune buna,actorie foarte buna iar Jet Li a jucat magistral. Nota 10/10 un film bun din toate punctele de vedere.
ioanaa_ioana pe 11 Iulie 2019 22:12
Un sf pentru adolescenti. Un sf pentru adolescenti.
Theodoric pe 04 Februarie 2014 18:52
Efectele au fost cam slabute din pacate,mai bine nu le faceau.Dar ce mi-a placut,o actiune reusita,si o distributie foarte buna.Subiectul nu prea stralucit dar in general filmul merita vazut
Infinity pe 10 Octombrie 2013 23:50
The One (2001)
Ideea a fost interesanta, dar nu prea s-au bazat pe ea. Nu au profitat de ea cum trebuie. Nu pot sa zic ca e un film prost, dar nici unul bun. O incercare merita. Macar pentru actiune si efecte. 6.
Tyson_Kyd pe 16 Aprilie 2013 14:01
Un film bun . Povestea este destul de originala, dar efectele sunt cam slabe . Jet Li a jucat bine si chiar mi-a placut sa-l urmaresc intr-o lupta contra sa .
pisicuta1 pe 06 Iulie 2012 21:37
pt fanii genului!...............................................
deea9595 pe 30 Septembrie 2010 15:30
un film destul de bunicel cu multa actiune dar m-a dezamagit finalul:((
forever_young_ pe 28 Mai 2020 22:54
BUNICEL !
Un SF cu actiune la superlativ si un Jet Li n rol dublu ....de .... care pe care ...Despre Jason Statham ....ma amuza fata lui de acum 20 de ani ...arata mai macho acum :)))
niggeremall pe 18 Noiembrie 2018 17:11
film cu batai calumea. de vazut. Continutul review-ului trebuie sa aiba minim 50 caractere
Mitza_MvP pe 23 Octombrie 2016 13:43
unul dintre primele mele filme vazute la cinema...ce tare a fost,era sala plina...eu aveam vreo 14 ani si am ramas placut impresionat de film,mai ales ca eram fan Jet Li...si e primul film in care l-am vazut si remarcat pe jason statham...cand avea mai mult par:))))
H4cK3RuL pe 28 Ianuarie 2016 12:59
Un film cu Jet Li in plina actiune, este foarte bun.
Rippa pe 29 Aprilie 2014 10:37
bun filmul........................................................................
alex_il_fenomeno pe 31 Decembrie 2011 19:23
un alt film de exceptie marca Jet Li , care , spre deosebire de celelalte pelicule ale sale , are o tenta mai S.F. , insa artele martiale au fost din nou la mare inaltime . subiectul a fost nemaipomenit , extrem de tensionat , cu mai multi Jet Li decat ne-am fi dorit , insa intotdeauna este loc de destui . cred ca era si timpul ca Jet Li sa apara si in filme mai fascinante prin prisma povestii . il recomand cu incredere , deoarece nu ai cum sa te plicitisesti la un asemenea film !
Vorador pe 03 August 2011 20:19
Two versions of Jet Li in one movie
Am mai vazut filme despre universuri paralele, dar in acesta mi-a placut scenariul filmului care fost pentru mine nemaintalnit in alte filme de acest gen.
P.S.:Drowning Pool and Papa Roach ROCKS!

iuli_blade09 pe 20 Martie 2011 23:36
super film
mi-a placut mult filmul,l-am vazut de vreo 5 ori si inca l-as revedea in continuare.cam mult sf dar merge
chiba_florin pe 13 Ianuarie 2011 21:58
O capodopera
o capodopera jucata de JET LI
>THE MASTER<
EXTRAORDINARA INTERPRETARE !!!!

Chelbos pe 28 Septembrie 2010 22:40
mari critici pe aici. daca nici filmul asta nu e bun e clar. eu o sa ma uit la reluare acum e meci de champions league. nota 9 din 10
Matrix pe 23 Iunie 2004 19:31
Mie mi s-a parut foarte lung si plictisitor.
Foarte originale (si jenante) scenele de bataie.

SANDA45 pe 14 Septembrie 2012 09:35
Un film bun ,poate singurul film SF care mi`a placut cu adevarat.Multa actiune marca Jet Li si J.Statham.Il recomand fanilor genului SF.
laurentu sica pe 30 August 2003 03:04
este celmai bun film