Păreri The Number 23

Na coincidenta!:)

septick pe 8 septembrie 2010 10:55
:))
alex_nisipeanu pe 20 ianuarie 2015 22:49
tu esti urmatorul:))))) ai pus'o :))
Mores pe 24 Octombrie 2010 11:15
Number 23 - Demential
A trebuit sa treaca ceva timp ca ritmul inimii sa mi se linisteasca, si a forst nevoie de mai multe zile ca sa incetez sa caut numarul 23 peste tot...
filmul e cu adevarat puternic, iar Jim Carrey este la inaltime, jucand acest rol serios, adincit in psihologia umana cu mult talent si realism. 9

Cruella. pe 13 aprilie 2012 15:38
eu ii dau nota 10... te cam pune pe ganduri... Este un film extraordinar ..mai mult psihologic decat drama:) :-bd
NaTyLuTz pe 23 August 2010 15:21
Unul din putinii actori completi ....Jim Carrey a reusit sa ma tina in tenisune pe toata durata filmului....O drama pshiologica impresionanta 10
puffulette pe 5 martie 2012 21:50
23 august :O
cezarika21 pe 29 Aprilie 2012 15:27
Obsesia de a căuta explicaţii pentru orice
Povestea implică o obsesie legată de enigma numărului 23, o credință ezoterică că toate incidentele și evenimentele sunt în legătură cu numărul 23, unele permutări ale numărului 23 sau un număr relaționat cu 23. Bizara obsesie începe să chinuie mintea personajelor, care găsesc în fiecare activitate pe care o întreprind prezenţa acelui număr.

Filmul a avut parte de recenzii negative, având destule lipsuri: scenariu pe alocuri confuz, personaje insuficient conturate, o imagine nu prea clară etc. Oricum, ideea de la care a pornit merită apreciată. Un film care te marchează, axându-se pe obsesiile oamenilor de a căuta sensuri şi explicaţii pentru orice. E unul dintre filmele inteligente ale epocii, de aceea puţini sunt cei care-i înţeleg substratul.

OvFire pe 08 Aprilie 2010 22:33
Bun filmul, l-am urmarit in primul rand pt Jim Carrey (dupa ce l-am vazut jucand in Man on The Moon si Truman Show, am avut certitudinea ca si aici va face un rol bun), apoi pt subiectul care il trateaza. Povestea te tine in suspans si in sah pana aproape de final, acolo tinde sa devina previzibila. Cu alte cuvinte, Jim a aratat (daca mai era nevoie dupa cele 2 mentionate mai sus) ca stie sa faca si filme serioase, nu doar strambaturi.
edyra2 pe 30 Decembrie 2009 11:11
Briliant!!!!!!!
10 pentru Jim Carrey si Joel Schumacher!! trebuie vazut...
MNarcis pe 05 Noiembrie 2011 23:43
Nu cred ca l-am mai vazut vreodata pe Jim Carrey jucand cum l-am vazut in acest film, am fost surprins total si placut, este un film frumos plin de tensiune si suspans, de vazut obligatoriu macar o data!
Andyestediavolul3 pe 5 iulie 2013 03:10
Nu te supara! Ti-am mai dat un dislike, ca sa fi in trend cu filmul
laura pe 19 Iulie 2007 21:04
este cel mai tare film al lui jim carrey!!!!!!!!
beton!!!

veronica210 pe 04 Aprilie 2010 04:46
exagerat
Multa lume il recomanda pe net..si vad ca sunt pareri bune..insa mie chiar nu mi-a placut deloc...la un moment dat devenise enervant cu obsesia asta pt nr 23..imi venea sa opresc filmul..imi plac filmele psihologice..dar asta mi s-a parut prea exagerat...un 5 pt prestatia lui jim carrey motivul pt kre am vizionat filmul:)).. apropo nota 5 = 2+3...o daa..:-j
keepAway pe 30 decembrie 2010 02:48
in sfarsit un comentariu normal la filmul asta :)) /// nimeni nu pune la indoiala talentul lui jum carrey insa ideea filmului si filmul in sine au fost o porcarie :)) .... de ce e 20+1+2 si nu e 20+12, 2+0+1+2 :))) astia care ati devenit obsedati de numarul 23 dupa ce ati vazut filmul va rocomand o vizita la doctor :D ... fara pic de rautate /// doamne ce aberatie de film =)) ...
Teddy-T pe 28 februarie 2013 20:13
si de ce nu e 20+12=32 , "invers" na ca e tot 23 :))
radu3455 pe 16 Octombrie 2011 19:57
un film foarte bun ce merita vazut te tine in suspans pana la final
Raku pe 09 Ianuarie 2012 21:31
Mi-a placut mult total imprevizibil , Jim Carrey a dovedit ca poate juca si in filme gen thriller , horror nu numai genul care l-a consacrat ca actor si anume comedia , numarul 23 un film care cu siguranta merita vazut !
Raku pe 9 ianuarie 2012 21:32
21:31 23 ....
Awp3Lory pe 07 Septembrie 2010 02:56
O dau in paranoia:))
Ma ce pot spune de filmul asta= DE VAZUT...dar dupa e un pic ciudat ca incepi sa vezi numaru` 23 da sigur nu e paranoia e doar intiparit in minte si incepi sa vezi! Dupa ce te uiti la el iei nene` o comedie si sa vezi ce te distrezi de numai poti!
Si cum zice si Yo_lory "SI ce?" si eu sunt misteriosu nascut tot pe 23 si am 23 de ani:)) deci inseamna sigur ca am omorat pe cineva si m-am lovit la cap cu o piersica si am uitat:))! Ma surprins cand l`am vzt pe JC ca joaca si sincer m`am uitat mai mult din cauza lui dar nu imi pare rau! Si ce pot sa mai zic de film e ca trebe` incadrat si la Psihologic ca na` te tine un pic in suspans! In concluzie MERITA VAZUT!!!!

Codrutz pe 20 August 2010 16:27
O dovada a faptului ca JC stie si altceva in afara de comedie. Un film absolut superb.
dandi pe 16 Decembrie 2009 09:37
Un film chiar extraordinar cu Jim Carrey
Te pune in suspans maxim si e misterios 100%.Merita sa il vizionati uitativa cu incredere.
razvan pe 11 Noiembrie 2008 17:21
Bun filmul.
johny_one pe 03 Iulie 2011 17:38
primul film care l am urmarit la intensitate maxima=)))
un film nebun,nebun de tot

Vorador pe 02 Mai 2011 18:06
Indiferent daca ti-a placut sau nu filmul,cred ca toti cei care l-au vazut s-au gandit macar pentru cateva clipe la data lor de nastere sau la o data importanta din viata lor sa vada daca vor obtine numarul 23.
an_gy pe 27 Noiembrie 2015 12:16
mda..o porcariuta mai bine ma uitam la altceva ,am tot asteptam pana la sfarsit am crezut ca se intampla ceva cu numarul ala si nimic ,te urmareste un numar ,dar de fapt tu il cauti peste tot si oricum ce poate sa ti faca?e doar un numar...
Andrei843 pe 15 Aprilie 2015 21:20
Mi se pare destul de prost filmul. Nu mi se pare logic sa te trezesti in toiul noptii si sa numeri perechile de papuci, și culmea, sunt 23. Nici faza cu culoarea roz nu mi se pare prea normală, dar în fine. Pe lângă chestiile astea, mai e si Jim Carrey, care face un rol dezamăgitor. Oricum nu sunt un fan al lui, dar nu prea văd ce caută în filmul ăsta. Ceea ce a mai salvat filmul cred eu că e finalul, unul destul de reușit, totuși nu unic !
margott pe 27 Noiembrie 2012 20:01
Ideea cu trecutul care te poate ajunge din urma in cele mai neobisnuite moduri a mai fost folosita si in alte filme, in The Number 23 mi s-a parut interesant cum au legat asta de obsesia pentru un numar. Un film ok, desi sincera sa fiu, pentru final ma asteptam la ceva mai spectaculos.
Pavel.F pe 20 Iulie 2012 16:47
un film bunicel merita vazut doar odata si mai merita nota 6.
Gerrard831 pe 19 August 2010 01:24
Dupa ce il termini de vizionat iti da foarte mult de gandit. Cand am inceput sa ma uit la film nu ma asteptam sa fie asa....am ramas placut surprins de felul cum a jucat Jim Carrey. Este cel mai bun film al lui.
Cronos pe 22 Mai 2007 10:29
De urmarit acest film....Jim Carrey joaca personajul aproape perfect, facandu-te sa intri in pielea personajului. Finalul este foarte psihologic daca pot sa spun asa....oricum ideea e ca exista un final, adica nu vei fi dezamagit ca te-a lasat in coada de peste. Recomand
silv_xd_tweety pe 21 Aprilie 2010 23:19
misto
Psichoneurovertebralic scenariu :X:X:X:)) devine plictisitor la un moment dat dar merita
Cristi.V pe 11 Iulie 2012 10:41
Dupa mine mi se pare cel mai prost film a lui Jim Carrey.
GheremeZ pe 6 ianuarie 2013 01:24
Poate ca ti se pare prost (din opinia ta) ca nu prea il vezi in astfel de roluri.
Teddy-T pe 28 februarie 2013 20:16
Ai 14 ani . atat!
gabonne1 pe 31 August 2007 20:04
Daca vezi acest film pentru prima data, o sa ti se para macar bunicel. Are destul suspans cat sa te tina in priza pana la final, caci exista si un final, relativ logic.
Daca revezi acest film, o sa ti se para plictisitor. Prea lent pentru o a doua vizionare. Mai mult decat previzibil. Cat despre numarul 23....e un numar ca oricare altul. Daca ar fi, cu adevarat, prezent cam in tot ceea ce ne inconjoara, mda....asa mai merge. Dar nu e. Ce-ar mai fi de zis atunci despre numarul 13 ? sau 666 ?

yo_lory pe 07 Septembrie 2010 02:38
Un film destul de bun.. si daca dupa vizionare vedem numai nr 23 asta nu inseamna ca suntem paranoici.. la fel cum a spus si tipul ala din film "cand cautam ceva, exact acel lucru il gasim", la fel cum se intampla si cu o pereche de blugi pe care ti`o cumperi si n`ai mai vazut`o la nimeni si dupa aceea o vezi la mai multe persoane. Din punctul meu de vedere, asta nu e paranoia.
Iar eu as avea motive sa tot vad nr 23 pt ca :
-sunt nascuta pe 23.03.1991 ceea ce inseamna 1+9+9+1+3 (luna de nastere) = 23
-prietenul meu e nascut tot pe data de 23
-eu si prietenul meu ne`am sarutat prima oara pe data de 23
-el are 23 ani
-si ca sa ma iau putin dupa voi, cand am terminat de vazut filmul, era ora 2:21 => 21+2 = 23
Si ce ?

Awp3Lory pe 7 septembrie 2010 03:01
Mitsica mea dupa ce am vzt filmu` mi`a spus ca sunt paranoic ca vedeam aceea cifra! da tot o iubesc si ma iubeste cu tot cu paranoia:* ( Tre` sa ne luam o camera????:P) Bun commentu tau si sunt de acord cu tine!!!! Si daca era 2100? => toti vedeau nr` ala deci:)) LOL
1Simplu pe 06 Septembrie 2010 17:51
Am luat permisul pe 26/04/2009: 2+6+4+2+9=23
Am fost angajat pe 11/04/2010: 11+4+10-2=23 CE CIUDAT !?
apple.crisp pe 28 martie 2011 23:00
=)) ahaha tu vorbesti serios? nu esti ori foarte paranoic ori iti place sa exagerezi si sa inventezi .. cum pana mea ai luat ba 11 si ai adunat cu 4 apoi ce te-ai gandit ca iei 10 si dupa sa scazi 2-ul ala .. si doar sa iti dea 23 wow i am so scared 23 chiar e un numar care urmareste oamenii =)).. esti penal la faza asta .. macar daca luai fiecare cifra in parte si o adunai si iti dadea 23 .. dar sa ajungi sa scazi=))
Teddy-T pe 28 februarie 2013 20:19
HAhahaha ce m-ai facut sa rad apple =)))
anonymous.6602f7e15e136 pe 02 Octombrie 2021 21:09
user-5ca1308e8310e pe 01 Aprilie 2019 01:22
Frumos filmul! Jim Carrey se adaptează oricărui gen asemeni lui Johnny Depp... Misterios , întunecat , psihologic... e ce trebuie. Filmul merită un 7!
Omu_Problema pe 06 Noiembrie 2017 21:29
Mister
Mister, asta defineste "The number 23"
Un film bunicel din punctul meu de vedere care vad ca i-a marcat pe unii, cei care urmariti si va obsedeaza acum numarul 23, nu cumva...haha
Interesanta ideea si plina de suspans, interesant cat de bine joaca Jim Carrey un rol atat de dramatic.
Cred ca filmul in sine vrea sa arate la ce poate ajunge mintea umana si cat de usor poate fi pacalita, ca atunci cand ai stat in aceeasi camera cu cineva care are TBC sau e racit, pleci din compania lui fara sa dai importanta, dar...dupa ce afli ca acea persoana este bolnava, parca incepi sa tusesti si intervine paranoia, clar am TBC, ba nu, nu am, ba am, astea sunt clar simptomele...Asta spune filmul.

XShadowX pe 01 Februarie 2015 11:10
BUN
Bun filmul cu Jim Carrey in rol principal dar mai ales buna idee cu acest numar 23 controversat ... recomand pentru cei fanatici de mystery :)
mary_mariutza pe 27 Iulie 2014 15:24
Buna.Imi recumanda si mie cineva un film asemanator, va rog?
Mariannaa pe 22 Aprilie 2014 22:10
Jim Carrey a jucat foarte bine, dar filmul slabut; nu m-a tinut nici in suspans, nu m-a marcat prin nimic.
AbsinT7 pe 06 Februarie 2014 17:01
Primul film care mi-a placut cu adevarat, evident au urmat si altele...
singurul lucru care m-a amuzat a fost tocmai numarul asta 23 care evident daca stai putin sa te gandesti il gasesti peste tot pentru ca mai aduni tu ceva sau mai scazi sau poti gasi alt numar in orice altceva...

Infinity pe 10 Octombrie 2013 18:22
The Number 23 (2007)
Un rol mai aparte interpretat de Jim. Mai rar avem ocazia sa-l vedem jucand un rol mai serios. S-a descurcat. Scenariul este confuz, complicat, dar destul de captivant. Te tine in priza. Vrei sa vezi cum se termina. Recomand. 7.
Ivssebi pe 24 Iulie 2013 01:30
super film mi-a placut la nebunie finalul a fost wow tin sa mentionez ca am descarcat filmul pe data de 23 din simpla coincidenta :))
MadalinaTrenchea pe 27 Iunie 2013 22:49
Se pare ca Jim Carrey joaca foarte bine si in thrillere. Mi-a placut foarte mult, o poveste foarte intreresanta, cu siguranta este pe lista filmelor mele preferate.
MariaVilla pe 26 Iunie 2013 19:20
Un film FOARTE BUN !
Nu credeam ca am sa il vad vreodata pe Jim Carrey in alt gen de film decat comedie . Un film care te tine cu sufletul la gura si te uimeste pana la filnal ! uitati-va nu o sa va para rau !
morfil pe 31 Mai 2013 15:37
Foarte adevărat citatul din finalul filmului... Un film interesant pentru o după-amiază de 31 mai...
Teddy-T pe 28 Februarie 2013 20:24
jimmy
Un film foarte bun :X mi-a placut muuuult.E primul film vazut de mine cu J.C. care nu-i comedie si a fost fantastic! Actori ca el mai rar :)
anonymous.6229028630c4f pe 31 Ianuarie 2013 18:32
sirmaximus26 pe 11 Septembrie 2012 21:02
un film bun
de cand am vazut acest am observat ca am adormit la ora 23 cand mergeam in oras vedeam acest numar adica 23 cand am venit era ora 23 cand voiam sa trec strada la semafor mai erau 23 de secunde pana sa trec . Este coicidenta sau destin?
deadlord pe 04 Septembrie 2012 17:12
Nu credeam ca va fi asa de bun, dar m-am inselat.Un film de exceptie. Te tine insuspans foarte mult.
madalinaXD pe 23 August 2012 12:39
un film absolut genial.Jim Carrey joaca foarte bine si in filme de genu acesta nu doar comedii.Numarul 23 daca il cauti il gasesti peste tot dar totusi sa nu uitam ca e doar un numar:D
matew10 pe 10 August 2012 14:13
Un thriller intunecat ce te va tine cu sufletul la gura. Un Jim Carrey mai putin obijnuit, dar cu acelasi talent de mare actor incerca sa dezlege o carte, o enigma ce incet, incet il va stapani. Filmul vorbeste fara perdea despre apologia numerelor sau ai grija ce cauti ca acel ceva se va intoarce impotriva ta si te va consuma.
Puiu7 pe 14 Iulie 2012 13:11
Ma asteptam la mai mult din partea lui.Carrey e unul dintre actorii mei preferati,insa nu a excelat in acest film. Tot comedia reprezinta punctul lui forte.Ideea filmului este interesanta,insa a scartait in unele momente
GRaf pe 13 Iulie 2012 14:10
Sorry, I'm confused...
Asa e : o idee originala care a devenit si mai si cand l-am vazut pe Jim Carrey .Am fost confuza pana in ultimele 20 min. ale filmului. Ba el e scriitorul , ba celalalt e criminalul.. incercam sa-mi dau cu parerea si nu nimeream :D. E foarte bun , cu siguranta , n-am stiut nici un minut la ce sa ma astept si s-a terminat dragutt , cu un happy end :) . Stai putin , eu stau la casa cu numarul 23 ! :))
marina.otilia pe 10 Iulie 2012 18:28
Mi-a placut foarte mult filmul acesta , dar in acelasi timp m -a socat si m-a speriat . Astfel am incepu sa caut si eu numar 23 peste tot in ziua in care l -am vazut :)). Nu e doar un film e o experianta zic eu si merita traita .
KarGo pe 02 Iulie 2012 00:49
Desi din punctul meu de vedere nu mai avea nimic de demonstrat, Carrey arata inca o data ca nu e doar un actor de comedie. Un thriller psihologic la sfarsitul caruia incepi sa numeri toate lucrurile din jur sa vezi daca iti dau 23. Nota 10 din partea mea!!