Păreri The Mortal Instruments: City of Bones

(2013)

Instrumente mortale: Orașul oaselor

aly_dayana pe 08 Martie 2012 21:38
Instrumente Mortale - Oraşul Oaselor
Primul film din seria ''Instrumente Mortale'' îşi face în sfârşit apariţia! Filmul este realizat după primul volum al succesiunii de romane, numit ''Oraşul Oaselor'' şi ne prezintă povestea lui Crary Fray, o adolescentă de aproape 16 ani, aparent obişnuită. Viaţa ei decurge normal şi plictisitor, alături de mama ei Jocelyn, un prieten de familie foarte bun, Luke, şi Simon, cel mai bun prieten al lui Clary. Totul e într-o continuă rutină, până când Clary asistă la o crimă în clubul Pandemonium. Crima e comisă de câţiva adolescenţi cu tatuaje neobişnuite şi arme ciudate pe care, culmea, doar ea îi poate vedea.
Pe parcursul cărţii, Clary află că ei sunt vânători de umbre, ce ucid demonii de pe pământ. Ea este atrasă în această lume mai ales de Jace, un vânător de umbre superb şi letal, după ce mama ei dispare în mod misterios.
citeşte

anahi44 pe 12 mai 2012 19:33
E chiar foarte reusit.Ai facut o treba buna multumesc pentru informatii;)
ioana_stefaniiia pe 20 noiembrie 2016 18:27
Stie cineva ceva de partea a doua?
ems12 pe 21 Septembrie 2013 23:51
Groaznic
Pe bune, asta e film. Interpretare groaznica, replici stupide, cred ca va castiga toate premiile la zmeura de aur. Pacat ca nu mi-am putut lua banii inapoi.
rebecca_sburlea pe 2 februarie 2014 13:50
Parerea ta
teodora28 pe 26 decembrie 2015 12:26
Este parerea ta ,daca nu ti-a placut ok dar nu trebuie sa comentezi replicile care au fost foarte si actiune de asemenea foarte buna asa ca nu mai comenta!
EddyVsc pe 13 Octombrie 2013 13:46
....
Tipa isi deseneaza pe mana o runa cu un vibrator roz cu luminite, opreste toti demoni, dar nuuuuu hai nu ii omoram cu sabiile noastre super smechere hai sa trecem de ei ca mai incolo sa omoare alti oameni....etc.

OMFG !

dido pe 17 octombrie 2013 04:45
Tamp film...
EddyVsc pe 19 februarie 2014 21:13
rebecca_sburlea - te afecteaza tare vad ce zice lumea de film, internet puiule. Te paraseste gramatica inainte sa dai reply ?
AAndreeaM pe 16 Iunie 2013 13:34
Sa speram ca va fi la fel ca seria de carti, care au fost super captivante.
rebecca_sburlea pe 2 februarie 2014 18:48
auzi... va fi un 2 ?? c-ar fi fain :DDD
mihaiavatar89 pe 13 Mai 2012 13:42
mihai
multumesc frumos pentru informatii chiar sunt curios sa vad ce va fi de acest film.si da sunt de acord ca alex pettyfier in rolul vampirului l-am vazut in number four si chiar a jucat bine.sa speram ca va fi un film bun
Renesme pe 13 iulie 2012 14:25
nu e rol de vampir, e un nefilim :)
Faye pe 15 iulie 2013 19:07
Nu a fost ales Alex Pettyfer ci Jaimie Campbell Bower
dTh pe 08 Septembrie 2013 20:25
Ma asteptam la mai multe , e bunicel insa se putea si mai bine . Partea buna e ca te tine in suspans .
jon_feduke pe 22 noiembrie 2013 10:28
Te tine pe tine in suspans...ar trebui sa te intrebi de ce.
rebecca_sburlea pe 2 februarie 2014 18:50
rautatos mai esti si tu jon_feduke....
Pride pe 24 Octombrie 2013 14:45
slab domne , slab
actorii slabi ...actiune slaba ...doar povestea a fost buna dar si-au batut joc de ea
CINEFILUL DE SERVICIU pe 05 Septembrie 2013 02:56
The Mortal Instruments: City of Bones (2013)
  Mulțumiri MediaPro Distribution pentru invitație. Există un singur motiv pentru care filmul acesta a văzut lumina zilei. Studiourile de la Hollywood sunt atât de disperate după cifrele de-a dreptul nebune încasate de Saga Amurg, încât văd în fiecare serie de cărţi pentru adolescenţi un potenţial imens de box office. Aşa s-a întâmplat cu “The … Continue reading → citeşte
k-rissa pe 17 Octombrie 2013 00:30
o "struto-camila"...combinatie intre Twilight si Harry Potter = film pentru adolescenti. Pe mine nu m-a "dat pe spate"..
rayker pe 23 Octombrie 2013 11:30
nu va pierdeti timpul
Acest film nu este dechat o mare pierdere de timp sper sa castige cat mai multe zmeure ca sa se opreasca de facut alte filme de genul acesta. 2 ore pierdute din viata.
alin9314 pe 06 Februarie 2014 00:56
BANG
Filmul asta e inca un motiv bunn sa te apuci de seriale de calitate care au intr-adevar actiune mai buna gen Supernatural. La inceput recunosc parea interesanta ideea dar ma dezamagit la sfarsit si din ce am citit nu doar pe mine!
Oricum nu e singurul film 2013 care e sub asteptari,in afara de Lupul de pe Wall street restul 'sucks' .Inca raman un fan al filmelor gen 'drama' iar la genul SF nu mai are rost sa-mi pierd 2-3 ore din viata doar pt niste efecte.Se pare ca regizorii si scenaristii au cam ramas in pana de idei

ddonpandy pe 15 Octombrie 2013 21:16
ma asteptam la mai mult
inceputu e promitator dar la sfirsit e praf e ceva asemanator cu filmu twilight saga
AlineziaBumfi pe 05 August 2013 12:05
Tot ce sper eu e ca filmul sa nu fie facut in batjocura, ca alte filme de anul asta bazate pe un roman, ca The Host sau Beautiful Creatures. Din trailere pare a fi un film bun, dar din pacate acestea sunt facute doar ca sa ne ademeneasca.
..............................................................................................................................

Am vazut filmul, si, cum am spus, nu aveam asteptari foarte mari de la el. Se pare ca am avut dreptate. Filmul este interesant si cu efecte foarte bune (doar la ce sa te astepti de la Screen Gems si Constantin Film?), povestea iti capteaza atentia, dar finalul a fost chiar prost, sec! Ca sa fie un film bun, ne asteptam la o batalie epica intre Vanatorii de Umbre si ceilalti, dar....
Asta e genul de film care se uita usor. Insa, pot garanta ca o sa va placa mult mai mult decat The Host sau Beautiful Creatures!
NOTA MEA este 6!

wings1104 pe 7 august 2013 21:10
Sunt de acord cu tine legat de "Beautiful Creatures". Chiar a fost o pierdere de timp. Dar "The Host" a fost un film bun, dupa parerea mea. Intr-adevar, nu se compara cu romanul, dar a fost ok. Mi-a placut mult interpretarea lui Saoirse Ronan.
katy_tza pe 11 septembrie 2013 22:05
cica s-au aminat filmarile pentru City of Ashes... va trebui sa ne multumim cu cartile :D
NeaguGabriel pe 05 Noiembrie 2013 18:11
Penibil filmul, mai ales la final . Cum sa stii ca e fratele tau si tu sa pleci cu el...
Pe alocuri destul de ok, dar foarte previzibil.

emanuelolteanu pe 13 Septembrie 2013 00:15
Slabut rau de tot si cam atat.
Personajele nu sunt conturate, iar finalul naspa rau

crystyan18 pe 03 Noiembrie 2013 18:06
Una grande porcheria :))
M-am cam plictisit la el...prea exagerat,prea ca la tara :)

onlywords pe 25 Iulie 2012 11:46
din cate stiu eu, primul film din serie se va numi "Instrumente Mortale: Orasul oaselor", nu "Instrumente Mortale" simplu si va fi lansat in august 2013.

au mai fost alesi deja si alti actori in distributie, astfel: Robert Sheehan va fi Simon Lewis, Lena Headey va fi Jocelyn Fray, mama lui Clary, Jared Harris va fi Hodge, Jemima West va fi Isabelle Lightwood, Gabriel Hugoboom va fi Alec Lightwood, Godfrey Gao se pare ca va fi Magnus Bane, Kevin Durand va fi Pangborn, iar Robert Maillet va fi Blackwell.
personal, am citit toate cartile seriei publicate pana acum si sunt multumita cu alegerea lui Campbell Bower in rolul lui Jace. da, Alex Petiffer este frumos, dar personajul Jace nu e neaparat frumos de pici, el este carismatic, de aceea actorul ales este, dupa parerea mea, mai potrivit, pentru ca si el este carismatic si, pe deasupra, face un cuplu foarte frumos cu Lily Collins.

Julia78 pe 04 Decembrie 2012 23:11
Am citit toate cele 5 carti aparute in seria The mortal instruments. Abia astept sa vad reactia celor care nu au citit cartile cu privire la sfarsitul filmului. I'm gonna have some fun!
arstenebris pe 26 aprilie 2013 08:33
te referi la jace si clary?wink
wings1104 pe 17 Iulie 2013 13:03
Abia astept sa vad filmul. Cartea a fost foarte buna si chiar nu m-am asteptat la un asa final intre Clary si Jace. Pare un film promitator. Cred ca Lily Collins si Robert Sheehan au fost cele mai bune alegeri, dar Jamie Campbell Bower e foarte urat si nu se potriveste chiar deloc personajului. Cred ca Alex Pettyfer ar fi fost mai potrivit, dar ce sa-i faci? Asta este!
AAndreeaM pe 29 iulie 2013 15:52
Alex Pettyfer e ales pentru toate personajele masculine! Mai lasati-ne odata in pace cu Alex Pettyfer!
AdaGM pe 9 septembrie 2013 20:39
Eu cred ca Jamie Campbell e potrivit in rolul lui Jace!
Mitza_MvP pe 26 Ianuarie 2017 23:29
Mi-e mi-a placut mult filmul...desi are un subiect destul de exploatat la momentul aparitiei, cu putina imaginatie a iesit ceva frumos....
Andrei843 pe 30 Mai 2014 23:32
Cand a aparut filmul, am vazut ca unii critici il desfintau. Nu mi se pare un film asa de slab cum se zice. Cred ca realitatea e de fapt ca lumea se astepta la mult mai mult si dupa ce au vazut filmul au ramas dezamagiti. Nota 7 din partea mea !
nenea_iulian pe 24 Noiembrie 2013 21:13
destul de slab... nu stau sa dau detalii cu privire la parerea mea despre el... ca ar fi alta pierdere de timp...
alina_elena_iosef pe 29 Octombrie 2013 21:53
Sunt oarecum dezamagita. Povestea este oarecum captivanta,te tine in suspans,dar mi-as fi dorit sa fie mai multa actiune si mai putine momente siropoase.
Blog de Carte pe 15 Septembrie 2013 22:08
Plimbare in Orasul Oaselor | Blog de Carte
[...] nu de alta! Vampiri, varcolaci, ingeri, mutanti, treburi din astea de speriat copiii. Am asteptat Orasul oaselor, prima parte din seria Instrumente mortale, cu oaresce entuziasm. Sa zicem ca a fost mai mult [...] citeşte
spl pe 11 Decembrie 2013 23:10
mare mare prostie, niste intamplari de kkt, nici in desene animate nu se intampla asemenea prostii
falex00 pe 13 iulie 2014 15:53
prost esti frate
BloodyGirl pe 22 August 2013 13:30
In cinematografele din Chisinau filmul a aparut azi,22 august,de ce in Romania apare tocmai pe 6 septembrie?
katy_tza pe 22 august 2013 13:54
asa e, merg miine sa-l vad :)
BloodyGirl pe 28 septembrie 2013 22:39
ti-a placut? :D
RJ pe 15 Noiembrie 2013 00:36
Pirdere de timp
130 de minute pierdute din viata.Nici nu vreau sa ma gandesc cum vor fi urmatoarele parti.
makomomo pe 03 Noiembrie 2013 22:08
slabut,dezamagitor...ok
Ma asteptam la ceva mai credibil...este ok in limitele unui film pe care il vezi cand nu ai ceva mai bun de facut...nu se compara cu twilight nici macar 1% si spun asta pt ca se tot fac comparatii...un film slabut, departe de ce ar fi vrut sa fie, poate si din cauza actorilor, total necunoscuti si parca lipsiti de farmec...film pt baieti si fetite pana in 18ani...
PS:The Host a fost mai bun :)

gogonet_mirel pe 12 Octombrie 2013 12:47
Slab! Ma asteptam la mai mult. Am citit cartile si sincer filmul e varza. Foarte multe scene nici nu apar in film iar personajele sunt schimbate. De exemplu Valentine trebuia sa aiba parul gri, nu arata de ce lui Simon nu ii mai trebuiesc ochelarii si devine un Daywalker, plus multe alte scene care nici macar nu sunt in carte.
coraina pe 12 Septembrie 2013 21:12
random
Am fost atrasa de trailer, asa ca am mers sa-l vad, nu auzisem de carti sau altceva. Mi s-au parut bune efectele, insa le un moment dat incep sa se piarda in momente siropoase. Ma asteptam la mai multe momente cu sabii...
Plus ca nu am inteles care era faza cu pocalul si de ce erau asa disperati dupa el..

AAndreeaM pe 12 septembrie 2013 23:16
Daca citesti cartea o sa intelegi.
coraina pe 12 septembrie 2013 23:32
Asa e, in carte mereu sunt mai multe detalii, insa ideea este ca un film trebuie sa fie independent, sa poti veni"necitit" si sa aiba totusi sens toata actiunea de acolo.
arstenebris pe 26 Aprilie 2013 08:31
ceva imi spune ca filmul n-o sa aiba nimic de-a face cu cartile,asa cum nici celelalte filme bazate pe anumite carti(vezi true blood,vampire diaries,beastly,secret circle,hunger games)n-au avut nimic de-a face cu acele carti ci au fost doar "bazate"
Ancaadu pe 03 Aprilie 2013 11:55
abia astept sa apara,sunt la a 3a carte, ma uit la trailere ca sa fac legatura cu fetele...sper sa faca treaba buna echipa din spate si sa iasa un fil frumos
Macabru pe 16 Noiembrie 2012 19:31
Am rezistat eu sa vad "Priest"..asta sigur va fi mai bun. Mai e pana apare, din pacate.
AdaGM pe 09 Septembrie 2013 20:36
L-am vazut sambata! Eu cred ca merita banii si probabil o sa stea ceva in BoxOffice
AdaGM pe 9 septembrie 2013 20:42
user-63b02ad8a0ee8 pe 13 Ianuarie 2024 23:01
Desene animate pentru copii un pic mai mari.......și pentru oameni mari din punct de vedere biologic, dar imaturi emoțional+ intelectual
user-63abf51f6112e pe 28 Decembrie 2022 10:00
îmi place enorm de mult, îmi place suspansul, și cum controlează Clarey puterile, e un film extraordinar!! după ce l am văzut, l am notat deja ca și filmul meu preferat. merită văzut.
Salbaticul pe 27 Decembrie 2022 20:50
Din ceea ce scrie pe sinopsis... Este clar ca "Bună ziua!". Nici nu încerc să-l vizionez. Prefer un Tom și Jerry. Un review, 50 caractere, un review și încă un review și încă un desen animat prost.
patrisia_antici pe 14 Ianuarie 2019 21:11
Clar ma asteptam la cu totul si cu totul altceva. Mi-au placut actorii principali, in rest filmul e ok, nu e vreo capodopera.
cosmin742000 pe 02 Septembrie 2017 09:05
O mizerie de film de actiune ca aproape toate filmele de actiune americane din ultimii 30 de ani
lavinia_boeriu pe 30 Aprilie 2017 21:26
Mi-a placut si punct. Nu stiu de ce va agitati atata. Fiecare are fix parerea lui despre film. Eu recomand celor care nu l-au vazut sa se uite deoarece fiecare om difera, in functie de gusturi.
kakapo pe 14 Mai 2016 10:45
...este un film mult mai slab, parerea mea, fata de filmele din seria Underworld...
iuliana_vlad pe 29 Martie 2016 17:58
Runele magice din Instrumente Mortale, pe pandantive:

Kuhaylan pe 09 Decembrie 2014 16:09
.....................................................
tica_oana pe 16 Aprilie 2014 02:04
Sincera, ma asteptam la ceva muult mai bun decat ce-am vazut.. Dar , nu a fost prea rau filmul, m-a distrat putin si nu mi-am irosit timpul .
Lockdown89 pe 06 Aprilie 2014 18:04
Nmic wow!
Un film asa si asa,isi merita nota de pe IMDB,asa mi sa parut...au luat tot felu de mituri cunoscute:vampiri,varcolaci,ingeri,demoni si iau pus acolo sa fie-ce o fi o fi:), ca si actiune si efecte speciale mai merge-mentin cat de cat suspansul dar atat!
Rippa pe 07 Martie 2014 17:59
rebecca_sburlea pe 02 Februarie 2014 18:46
RESECT va rog ......
imi place foarte mult ! :P
Ii o chesti noua .. de aia imi place ..
eu sunt genu care ii place chestiile supernaturaleeee =))
Sunt unele persoane care o sa citeasca asta si o sa spuna ca-s fraiera dar eu imi spun doar parerea ... daca voua nu va place .. nu mai faceti scandal ca ei au muncit mult sa faca acest filmm... nu-i pe gustu vostru, ok ! dar sa nu va bateti joc de munca lor :DDD

cosmin_kedii pe 27 Ianuarie 2014 13:55
Un amestec celebru de îngeri , demoni , vârcolaci , gardieni de întuneric , cu un dram de iubire
Hanga_Daniela pe 25 Decembrie 2013 17:28
Ador filmul asta si in special filmele de genul... nu e vorba ca imi plac vampirii sau alte porcarii cum ar spune altii , dar asta , intr-un sens bun , e diferit de Twilight ... De abea astept sa apara si partea a 2-a
AndreBlack pe 08 Decembrie 2013 18:46
Un film destul de bun . Are ceva actiune , tensiune , putin romantism iar coloana sonora este incredibila (foarte frumoasa melodia ''Heart By Heart'' de Demi Lovato) . Merita vazut filmul , il recomand .