Păreri The Mist

(2007)

Negura

mvpsebi pe 23 Iunie 2010 23:15
mere..
De ce s-a retras ceata ?..pt ca monstrii tocmai aflasera despre Chuck Norris :))
ionutt- pe 10 mai 2011 23:35
:)) cel mai potrivit comentariu
AlexGo0d pe 26 decembrie 2013 18:46
De ce s-a retras ceata...? Hmmm...Because automobile :))
turonian pe 19 Decembrie 2009 00:10
Un film bun!
Mă aşteptam la un film mai slab, însă a fost o dramă horror destul de bună. Foarte bine joacă actorul principal. Finalul este excepţional, efectiv trage filmul în sus. Foarte dur, foarte cinic.
dirtydiana pe 30 Septembrie 2009 18:15
daca ar fi avut un final previzibil...ar fi fost dezamagitor filmul.dar asa...a fost socant!
UM_BLOODBATH pe 24 septembrie 2012 01:00
Eu faceam misto ca asa o sa termine. Cand am vazut finalul am zis ca nu ma mai uit la asa ceva, finalul e o gluma proasta
Alex.M pe 26 Mai 2008 23:42
elena, The Shining (de Kubrick) nu este o amarata de ecranizare, ci este inca o piatra pretioasa pe siragul la care omul a mesterit o viata intreaga. Nu ai dreptul sa desfiintezi filmul doar pentru ca nu este fidel cartii. Daca ar trai si ai avea onoarea sa ti se adreseze, probabil te-ar ingropa in argumente.
Citesti cartea si iti place, vezi filmul si iti place. Daca nu iti place filmul, probabil ai capul adanc infipt in fund si nu vezi dincolo de Stephen King (in cazul in care esti fixat pe el). Kubrick si-a lasat apasat amprenta pe film si a inclus acele si atatea detalii ce a considerat el. Rezultatul este un film impresionant pe care trebuie sa fii idiot sa-l desconsideri doar pentru ca nu te-nvata ce te-a-nvatat cartea.

corigeb pe 24 martie 2010 01:11
bine punctat Alex!
Cristake pe 20 februarie 2011 23:41
Medicate sti cum se numeste acea mini-serie ? tot Shining ?
Unu pe 15 Februarie 2009 22:17
Nu ma asteptam la un asemenea final...cel mai rau posibil...no comment..
ssteffan pe 8 noiembrie 2011 22:55
Băi răţoi... eşti varză...
liviuneagu pe 12 mai 2013 22:18
Cam asa ceva, daca nu chiar mai putin de atat!!!
istrateliviu pe 22 Octombrie 2009 16:19
Morala:
1. Cel mai mare dusman al omului, este omul insusi.
2. Iata de ce sinuciderea este considerata un mare pacat. Daca isi pastrau speranta, povestea era una cu happy-end si cu multi mai putini morti.
- Nu mi-a placut insa, ca femeia cu probleme psihice arunca o imagine proasta asupra credintei oamenilor. Amesteca nebunia si rautatea ei cu rugaciunea si cuvantul Lui Dumnezeu. In rest ca poveste este de exceptie.

Charlie_Kaufman pe 13 iulie 2013 13:10
Sunt de acord cu ce ai spus tu. Ce e mai deprimant e ca in film, care probabil se vrea o oglinda a societatii americane, in afara de fanatica religioasa/bolnava psihic, nu mai este nici o persoana cu adevarat credincioasa. Cei din grupul lui David (Thomas Jane) sunt fara indoiala rationali, solidari, actioneaza asa cum toti ar trebui sa actionam, dar sunt clar indepartati de Dumnezeu (indeferent religiosi/agnostici/atei). Se creeaza opozitia intre cei religiosi (bigoti, fanatici, cruzi) si cei ne-religiosi (rationali, toleranti, curajosi si buni). Daca ar fi fost un credincios adevarat printre ei in supermarket, ar fi luat cuvantul si ar fi infruntat-o pe fanatica cu argumente biblice, nu ar fi palmuit-o sau aruncand cu conserve de mazare in ea...Desi, in situatia aia, ar fi fost greu sa te stapanesti sa nu o faci. :) Si mai am o observatie morala, lipsa increderii in oamenii din acelasi orasel mic. Aste spune multe despre societate,in general. Daca intr-un oras mic, unde oamenii se cunosc mult mai bine decat intr-o metropola, oamenii se suspecteaza si nu au incredere unii in altii, e ceva in neregula cu societatea respectiva. Cat de greu a fost crezut David, cand povestea despre ce s-a intamplat in spatele supermarketului...
lolozilla pe 7 ianuarie 2016 22:11
@istrateliviu, pai cam cum crezi ca au inceput religiile? Eu ii vad pe toti profetii aia din vechime in aceeasi ipostaza. Foarte bine s-a reliefat chestia asta in film. "As a species, we're fundamentally insane. Put more than two of us in a room, we pick sides and start dreaming up reasons to kill one another. Why do you think we invented politics and religion?" Toata treaba cu religiile (si alegerea lor) e care din profetii si invatatorii astia aveau dreptate. Crestinii s-au batut cu musulmanii si alte religii pana la epuizare. Singurul motiv pentru care s-au linistit e ca s-au laicizat, nu ca ar fi descoperit ei religia mai bine. La musulmani mai dureaza. Orice e mult strica, inclusiv religiozitatea. Rautatea femeii aleia nu e inventata de ea, daca citesti biblia o sa vezi ca tipa recita cu idei si stiluri care se regasesc si acolo. Vremurile din urma, nesocotirea suprematiei domnului, excesul de intelepciune, omorarea, necredinciosii, toate astea sunt acolo. Da, cu sinuciderea sunt de acord... poate mai incercau, mai mergeau, mai gaseau alta masina... dar ai risca tu ca tata sa-ti isface unul d-ala copilul pe nepregatite si sa-l faca closca de gandaci cat inca e viu? In timp ce moare de foame, sete si durere? Greu de raspuns.
dorianjazz pe 13 Octombrie 2009 20:52
1.ma simt nevoit sa las un comentariu deoarece acest film a ajuns pe primul loc in lista filmelor mele preferate

2.filmul n u e pentru snobi

3.am fost placut impresionat de tot filmul,adica finalul(controversat de altfel) si mesajul bizar si inspaimantator (care a fost bine conturat de asemenea,daca intelegi mesajul filmul n-are cum sa nu-ti placa))

4.Thomas Jane a fost cea mai buna alegere pentru rolul lui David Drayton

miriamysa pe 16 Mai 2011 16:32
foarte bun
un film pe care il vei tine minte cu siguranta,un final neasteptat
EagleBlue pe 23 octombrie 2012 23:52
Un film....wow!
BudauBogdan pe 31 Iulie 2010 01:30
Recomand filmul.
Are o intriga interesanta si ilustreaza modul de gandire al oamenilor speriati, refugiandu-se intr-o religie fanatica.
In plus, are si un impact puternic, datorita finalului.

aDyShor pe 27 August 2009 16:52
Pur si simplu superb cu un final care te face sa iti amintesti de acest film foarte mult timp dupa ce l`ai vizionat. Este o adaptare a unei nuvele de Stephen King (inca odata vedem de ce Stephen King este unul dintre cei mai buni scriitori de romane/nuvele horror). Daca ar fi avut un buget mai mare de aici si niste actori mai buni ar fi fost mult mai bine comentat.
rokz pe 29 Octombrie 2010 15:36
Merita vazut.Monstrii nu-s prea reusiti dar finalul face tot
:) este un film bun !

Adrian pe 26 Iunie 2008 09:08
Probabil cel mai original si super final pe care l-am vazut in ultimi ani. Sa zicem ca in unele filme de genul asta finalul este previzibil. Aici nu este cazul...absolut superb!
vlady pe 07 Mai 2008 01:08
filmul este un horror bine realizat si adaptat destul de bine la celebrul roman a lui Stephen King, dar finalul m-a lasat fara cuvinte...este atat de emotionant si de dur, incat va las pe voi sa-l ,,savurati''...dupa mine, un film care nu trebuie sa lipseasca din colectia unui pasionat de filme horror cum sunt eu...mai mult nu zic, decat ca se merita sa ,,pierdeti'' 2 ore si sa-l urmariti...mai ales la cinematograf !!!
Mr.SF.Fanatic pe 19 mai 2012 23:41
Da.a fost fantastic filmul,chiar daca scriu acest comment acum in 2012,pentru ca inca imi face placere sa il vad.Dar trebuie sa mentionez ca sa abatut destul de mult de la carte iar cel mai mult a fost cand i-a impuscat pe toti din masina pentru ca in carte nu este nici pe departe asa finalul.In carte se termina cu un final neprevizibil,care nu este chiar un final,ar putea sa fie chiar si o continuare,pentru ca dupa ce gasesc un refugiu peste noapte aud la radio un cuvant iar dupa aceea se intrerupe,cuvantul era Hartford,iar povestea se termina spunand ca David a continuat sa conduca si nu se stie ce se intampla dupa aceea.
RYCHY pe 03 Septembrie 2008 03:16
filmul acesta este bestial, chiar de mult nu mai vazusem un asemenea film, cine vrea sa-l vada il recomand din inima, imi dau cuvandtul k la final veti ramane aproape sokti de durere, dak intrati in pielea personajului. cine spune k acest film nui bun acela nu a vazut filmul, si pune conetarii aiurea.
the sith pe 10 Aprilie 2010 01:14
negura
un film care descrie societatea umana
un film care nu este adresat chiar oricui
un film care arata ca oamenii iau decizii nesabuite cand isi pierd speranta

radu0594 pe 01 Iulie 2010 00:35
Intradevar un film deosebit si un scenariu remarcabil,fara indoiala deznodamantul a fost punctul cel mai sensibil care ne aduce tuturor aminte ca niciodata nu este prea tarziu!
Cipryone pe 03 Iulie 2011 17:33
Cipryone
După o furtună violentă, artistul David Drayton şi locuitorii unui mic oraş sunt victimele atacului unor creaturi invizibile, camuflate de o ceaţă bizară. Se pare că acestea sunt rezultatul unui experiment realizat la o bază militară din apropiere. Baricadaţi într-un supermarket, Drayton şi prietenii săi trebuie să le ţină piept creaturilor.
mariuZ pe 05 Noiembrie 2010 02:12
Un excelent film despre maipularea oamenilor cu ajutorul religiei.Daca la inceput doamna Carmody nu era bagata in seama, ba chiar era considerata nebuna, incet incet castiga increderea oamenilor cu ajutorul relogiei.Iar finalul e jucat demential de Thomas Jane.
danyx493 pe 26 Septembrie 2010 15:56
De obicei mai toate filmele americane se termina intr-un mod "happy", dar banal...pe tot parcursul filmului m-am gandit la mai multe moduri de incheiere, dar niciunul n-a fost atat de bun precum originalul...pur si simplu "breath-taking"!
corigeb pe 24 Martie 2010 01:08
Un film 'bunicel' si un film bun pentru genul din care face parte.
'Bunicel' pentru ca poti extrage cateva lucruri(invataturi) din el printre care unul ar fi acela ca ar trebui sa avem mai multa grija cu tot ce creem pentru ca acele lucruri pot ajunge sa ne dauneze si chiar sa ne provoace moartea, un altul ar fi ca nu e cazul sa ne lasam "in voia sortii" ci sa intelegem ca puterea sta in mainile noastre si sa profitam de ea...ar mai fi si alte lucruri de spus insa a rezum la atat.
Un film bun pentru categoria din care face parte pentru ca nu este genul de horror cu "monstruleti" fantastici ci mai degraba un horror care se bazeaza pe trasaturile umane, al modului nostru de gandire, a ceea ce ajungem sa facem de teama mortii..adica un horror aproape de ceea ce ar trebui sa fie.Nu i-am dat o nota mai mare pentru ca ramane totusi departe de "The shining" sau "Psycho"

MihneaP pe 14 Aprilie 2008 01:41
Foarte bun filmul!este lucrat atat de bine!personajele parca iti impun sa traiesti si tu aceiasi stare din film!nu va asteptati ca sa fi fost efecte culminante deoarece un grad mai redus al duzinei de efecte ii reda filmului un aer mai mistic, mai infricosator!de aceea nu va asteptati sa vedeti toate creaturile!
Nota 20 pt story line, personaje, efecte!si sfarsitul...!!!!!

dan s pe 13 Aprilie 2008 01:40
Este clar ...ma uitam si pe IMDB, parerile sunt impartite. Filmul asta ori iti place ori il urasti.
Mie personal mi-a placut si ii dau 5 stele pentru final.Prestatia actorilor este buna ( doar nu va asteptati sa il vedeti pe Pacino in genul asta de film). Efecte speciale satisfacatoare , nu extraordinare si personaje bine conturate.

claudiu-daniel pe 12 Aprilie 2008 23:04
foarte tare filmul un foarte bun film felicitari regizorului merita vazut
Visu Codrut pe 06 Aprilie 2008 21:22
Doamnee da nu suport cum traduc idioti astia filmele in romana .....incompetenti sa mor
Filmul este foarte reusit si ftare sfarsitul ..

TheGreatOne pe 26 Februarie 2008 18:57
am fost uimit sa realizez cat mi-a palcut cu toate ca sa termina in cel mai rau mod ..cel mai rau.
Primaru Theone pe 16 Decembrie 2007 11:13
Foarte tare, in special finalul! Se vede ca Stephen King si-a lasat amprenta asupra lui.
CosminHorrorMaster pe 11 Iulie 2011 18:27
Nu mi-a venit sa cred ca filmul este asa de bun. Ma asteptam la o panarama, cu actori slabi, neexperimentati insa Sthepen King ni-a arata inca o data cine este.
legolas05 pe 10 Ianuarie 2011 12:27
un horror bun.........mia placut filmul........nota 8
deisee pe 11 Octombrie 2010 21:17
foarte tare!
foarte tare!mi-a placut mult insa finalul m-a lasat masca
arys15 pe 24 Iulie 2010 16:32
Merita luat!!
sincer sa fiu pana la sfarsit ma impresionat filmul da la sfarsit am ramas cu gura casca...sincer il recomand...
Shinobi pe 23 Iunie 2010 14:39
dau nota 10 pentru finalul neasteptat, diferit de happy-endingurile americane (tulburator ce-i drept dar original)....
Maryus pe 24 Octombrie 2008 01:01
Un film exceptional pentru simpatizantii genului horror, dar cam ciudat pentru ceilalti. Nota 10 pentru dramatism si final, 9 pt story; exceleaza si pe plan psihologic.
Cat despre puncte slabe se vede clar interpretarea mediocra a actorilor(nota 7) si efectele speciale care lasa de dorit.

Una peste alta filmul merita vazut, dar o sa va lase un gust amar...incredibil cinism!

surferstar pe 31 Octombrie 2010 16:19
baietelutmb Monument de prostie

Monument de prostie

O steluta e prea mult, va rog nu va uitati la filmul asta. Mai rar asa film slab - finalul este de comedie.

ma copile io cred k tu nu ai vazt multe filme la viata ta

claudiu-daniel pe 25 Iunie 2008 00:12
ce va tot jigniti atit siecare cu parerea lui nu nare rost sa va jigniti pe marginea unui film daca nu va place asta e daca va place asta e ,mie unul mia placut finalul cam socant dar lam acceptat asa cum a fost si poate ca a fost bine ca la facut asa alfel era prea banal nu trebuia un soc tare la filmul asta sati ramina in minte nu?
Mbi pe 30 August 2009 17:57
Sper sa am ocazia sa il vad..in viitorul apropiat:)
baietelutmb pe 21 Septembrie 2009 00:23
E bun filmul, sper sa citesc romanul. Finalul face toti banii.
majnona pe 9 septembrie 2010 17:17
Daca The Mist nu e fil bun, atunci cred ca pentru tine American Pie e de nota 10 :) !!!
bakero pe 8 ianuarie 2012 19:31
Nu stiu daca mai traieste baietelutmb dar daca da, ai recomand Scooby-Doo, acolo chiar o sa rada la urma! ;)
cezarika21 pe 08 Ianuarie 2017 11:15
Pericolul mortal ce pândește din ceață
Urmărind tot mai multe filme realizate după cărțile lui Stephen King am ajuns la concluzia că marele scriitor american este adeptul creării spaimei prin utilizarea cu predilecție a supranaturalului. Nimic nu sperie mai mult decât materializarea propriilor noastre temeri: frica de singurătate, frica de întuneric, frica de prezența unei amenințări nevăzute, frica de sechestrarea în spații închise etc.

”The Mist” (care nu are în comun cu filmul ”The Fog” decât prezența ceții aducătoare de rele) este o dramă horror bazată pe prezența unei amenințări supranaturale nevăzute, justificată științific destul de puțin credibil. Pe Stephen King, la fel ca și pe regizorul Frank Darabont, nu-l interesează explicarea științifică a extinderii ceții, ci frica indusă în sufletele oamenilor de neputința de a lupta cu un pericol invizibil și… citeşte

into_the_labyrinth pe 23 Iulie 2012 01:25
Un film ce îmbină horror-ul cu tentă supranaturală cu studiul comportamentului uman în momentul unei crize sau al unei situaţii neaşteptate (fiind adaptare după Stephen King, mi se pare firesc). Câţiva dintre actori m-au impresionat şi, chiar dacă filmul are şi aspecte care lasă de dorit, are un final excepţional, pe care nu îl vei uita uşor. (Nu are sens să explic, fiecare trebuie să îl urmărească şi să îl descopere). Menţionez că nu am citit lucrarea originală.
Raku pe 17 Decembrie 2011 11:39
Mi-a placut filmul , efecte speciale destul de bune , o poveste foarte trista ...pentru mai multe vizionatil! E foarte ok ! 8
zgubi pe 06 August 2011 22:34
chiar daca efectele vizuale au cam lasa de dorit,The Mist mi-a placut in mod special datorita modului de imbinare a mai multor "teme" cum ar fi : puterea de manipulare prin intermediul religiei impinsa pana la fanatism/paroxism si consecintele lipsei de prudenta si rabdare intr-o situatie limita.
iann99 pe 16 Ianuarie 2011 10:57
Bunicel, mi-a placut filmul. Iar finalul este super, nu ma asteptam. Incercati cei care lasati commenturi referitoare la final sa nu dati prea multe detalii despre cum se termina.. E pacat pt cei kre nu l-au vazut sa-l afle de-aici..
africanus pe 14 februarie 2012 10:45
Bine punctat.
Ynspy pe 17 Mai 2010 11:25
un film al carui final m-a lasat efectiv cu gura cascata..o poveste relativ simpla,initial,dar al carui suspans iese la iveala odata cu inaintarea in film...Frank Darabont ,acest regizor interesant,a stiut sa puna in valoare psihologia laturii umane,personajele f realist interpretate,o coloana sonora care pe mn m-a impresionat...deznodamantul este unul total imprevizibil,tragic,dur, care cu siguranta te va misca ...:d
tonymaestrul pe 21 Noiembrie 2011 20:53
Filmul este senzational.Finalul este trist dar foarte neasteptat. Merita vazut.
mtraianc pe 06 Mai 2011 01:20
nota 6
intradevar ,, prostia omeneasca ,,era titlul cel mai potrivit ,, prostia armatei , prostia din turma , fanatismul unora , merita vazut O DATA
AeroX pe 7 ianuarie 2012 00:02
de acord.
dyenootza17 pe 16 Ianuarie 2011 17:56
un film bun cu un final exceptional...chiar m-a impresionat mult finalul acela shi nu cred k voi mai vedea vreun film cu un asa final prea curand...oricum merita 9:X:X:X
andreim3 pe 25 Iulie 2010 14:14
Mda
Wow asa am ramas in momentul de sfarsit al filmului .. este un film bun , inamicul numarul unul al omului fiind chiar el insusi :) . Mereu se duce pana la extrem .
donedwardo pe 12 Iunie 2010 15:30
daca scrieti deja cum se termina filmul nu mai are rost sa se uite la film cei care nu l-au vazut inca !
africanus pe 14 februarie 2012 10:46
Perfect deacord.
jingsaw112 pe 01 Ianuarie 2010 13:03
E bun filmul, sper sa citesc romanul. Finalul face toti banii.
irina pe 02 Mai 2008 22:09
recunosc ca nu imi plac filmele horror, dar fiind vorba de stephen king nu am putut sa ratez ocazia :D si nu am fost dezamagita. povestea este extraordinara, iar finalul socant si dramatic. (apropo cei care spun ca nu le-a placut ori au vrut sa fie cu happy end ori le plac enorm filmele grotesti)
Catalin pe 28 Aprilie 2008 15:50
Filmul este bun, destul de reusit, dar finalul este incredibil, deci serios, ma uitam si nu-mi venea sa cred ca se chiar terminase asa.
Go1 2 3 4