Păreri The Million Pound Note

(1954)

Bancnota de un milion de lire sterline

pssst pe 27 Octombrie 2003 10:12
un film deosebit. o comedie, da! dar si o satira deosebit de fina la adresa societatii noastre:

1. un avertisment la adresa puterii aproape nelimitate care este concentrata in miinile unor oameni care nu o merita - ei privindu-i pe ceilalti in modul in care niste copii cruzi privesc frunicile dintr-un musuroi: nu iau in calcul faptul ca in anumite conditii acestea ii pot dobori si elimina si desi isi dau seama ca nu ei le-au creat considera ca au drept de viata si de moarte asupra lor.

2. sintagma "haina face pe om": poate fi un om de calitatea pe care banii o sugereaza ca o are! nu! el este de calitatea pe care sufletul lui o are: iar aici personajul interpretat de Gregory Peck dovedeste ca un om aparent obisnuit (aici se face aluzie si la tema subestimarii unui om, care intr-o lupta adevarata si nu una de idei poate determina un dezastru) dar cu un suflet… citeşte

mihaelatb pe 23 Octombrie 2021 20:18
Cred ca acest film a fost inspiratia pentru Trading Places.
Tot pariu, tot doi mosi excentrici, doar ca acolo pariul a fost invers.
Deci „haina face pe om” si daca are in buzunar o bancnota de un milion de lire sterline, atunci este de-a dreptul semizeu.
O adaptare cuminte a unei scrieri a lui Mark Twain.
Un Gregory Peck in nota sa caracteristica si o partenera care nu mi s-a parut ca i se potriveste.
Un film agreabil, fara conotatii politice, fara anguase si fara introspectii.
Trist este ca povestirea lui Twain si acest film sunt atat de actuale si azi.

Horatiucrisan pe 21 Decembrie 2019 23:09
Un film excelent, o satiră la adresa puterii banului care te poate transforma complet în ochii celor din jur.
mircea_mihailescu pe 18 Aprilie 2015 21:50
naspa
cum il vad, frate ? unde trebuie sa apas ? este acesta un site pentru genii ?
mircea_mihailescu pe 18 aprilie 2015 21:51
aveti buton "vreau sa vad". la ce-i bun, ca nu pricep...?
mircea_mihailescu pe 18 aprilie 2015 22:06
utilizatorul mediu-educat are trei optiuni mari si late : 1.vizionare 2. pareri AVIZATE 3. datu' cu parerea // data fiind multitudinea de randuri/randulete/culori/beculete afisate, care nu raspund direct nevoilor omului de rand, BRE..., presupun ca administratorul site-ului, in loc de adidasi albi si-ar cumpara adidasi ROGVAIV, CA CAN' SE MISCA...TOT ALB IESE VEREEE ! m-am 'nervat. va pup. sunteti prea destepti pentru mine... succesuri !
cezar_niculescu pe 11 Decembrie 2013 11:21
frumos
un film din viata omului adevarat ce se intampla in viata reala. cum pot sal mai vad si eu o data ce trebuie sa fac ? astept ras pe facebook meu pepe niculescu va multumesc
cosmin_kedii pe 19 Aprilie 2013 14:00
merită cu adevărat o vizită pentru furnizarea de Gregory Peck. , exista mai multe adaptări de film din această poveste, care au apărut sub titlul de "Prinț și cerșetor" (inclusiv un film de desene animate cu Mickey), dar The Million Pound Note
(1954) rămâne cel mai faimos dintre toate

Eleonor pe 26 Martie 2013 00:41
Un film vechi ce isi pastreaza farmecul si peste ani, o satira la adresa unei societati tot mai superficiale, care mai mult pune pret pe bogatia materiala, neglijand adevarata avutie, cea interioara, a nobleti sufletului. Filmul extrapoleaza caracterul influentabil al omului, tratand totul cu ironia specifica umorului englezesc, iar Gregory Peck prin persoana lui Henry, evidentiaza ca bani nu pot cumpara chiar orice, dragostea fiind atinsa doar prin coborarea mintii in inima, deci nu depinde de ratiune, ci de suflet.
vil2006gabriela pe 07 Mai 2012 14:30
filmul este foarte agreabil, as dori sa-l pot revedea.
margott pe 30 Octombrie 2011 19:36
Un film care nu si-a pierdut farmecul nici dupa 50 de ani de la realizarea lui.
mtraianc pe 24 Decembrie 2010 22:44
haina face pe om
zicala universal valabila ,, si dovada :poveste unui print si al unui cersetor,, o comedie reusita ,, merita neaparat vazut

Film - The Million Pound Note

The Million Pound Note