Păreri The Menu

(2022)

Meniul

hitman78 pe 05 Ianuarie 2023 11:58
Nu e nici comedie nici horror e un thriller satiric există și o componentă socială în film.Scenariul e destul de interesant si imprevizibil,Ralph Fiennes si Anya Taylor Joy foarte buni.
NicuEcobici pe 30 Noiembrie 2022 10:58
Un thriller fain, bine jucat, cu un continuu crescendo. Recomand
alexsony pe 30 Noiembrie 2022 22:48
Un thriller destul de original iar Ralph Fiennes il duce la un nou nivel, jucand exceptional. Imi place ca te tine in suspans si este un carusel de emotii, trecand de la calm la intens de mai multe ori. Recomand!
lavvw pe 26 Noiembrie 2022 17:00
Colosal actor!! Putea fi singur ca tot ieșea ceva mișto. Un film bun, nu știi când trece timpul.
ciuci pe 22 Noiembrie 2022 19:05
da
Un film smecher de smecher.Tare mult mi -a placut.
savudragos pe 16 Decembrie 2022 00:47
A meritat fiecare leu. Nu este horror decât poate pentru copii sub 10 ani. Nu este comedie. Este un film ca o piesa de teatru. Actorie foarte bună, subiect de actualitate. Nu este entertainment. Este film de arta.
dorinagoilean70 pe 01 Decembrie 2022 09:14
Multe bizarerii în acest film, departe de cum ar putea fi in realitate. Se poate desprinde o concluzie însă: societatea nemiloasă poate determina o minte bolnavă, traumatizata înca din copilarie, să aibă acțiuni extreme, abominabile. Nu toți știu gestiona răutățile  semenilor, ignoranța sau lipsa de apreciere, astfel că dacă unii le fac față si pot trece ușor peste ele,  altii pot devia necontrolat. Sub masca politeții pot dospi cele mai tenebre ganduri de răzbunare.
Această concluzie trebuie să dea de gandit nu numai psihiatrilor, ci și oamenilir simpli, obisnuiți: luați atitudine fața de persoanele suspecte de boala psihică, nu lasati boala să avanseze. Parentingul contează.

user-5cc1d794a0bb4 pe 20 Noiembrie 2022 13:18
Tot filmul îl face Ralph Fiennes. Impecabila prestație pentru care filmul merită vizionat.
sabinalin pe 31 Ianuarie 2023 08:21
Tantal. Numele unui personaj apartinand mitologiei grecesti. I-a invitat pe zei la el acasa pentru cina si i-a pacalit oferindu-le o tocana facuta din carnea propriului fiu, pe care il ucisese si il dezmembrase, pentru a verifica daca invitatii sai sunt cu adevarat atotstiutori. Cand si-au dat seama de pacaleala zeii l-au blestemat pe Tantal sa stea pentru vecie intr-un bazin putin adanc situat sub un pom fructifer. Atunci cand i se face foame si ridica mana dupa fructe crengile se retrag, atuncci cand i se face sete si vrea sa bea apa se retrage.

In excelentul ,,Triangle of sadness,, ironia coroziva la adresa restaurantelor occidentale de superfite e doar o parte din intreg. In ,,The Menu,, aceeasi ironie foarte bine exersata se transforma intr-un pretext pentru un thriller bun, capabil sa mentina suspansul chiar daca pe la jumatatea filmului iti cam dai seama… citeşte

pisicuta1 pe 5 februarie 2023 00:05
foarte bun comentariul tau!
lili22 pe 20 mai 2023 17:28
Comentariul e mai bun ca filmul.
GABIUMG pe 10 Ianuarie 2023 00:10
Nemaipomenit. Merita multă atenție..și încă o vizionare
So.aLone pe 21 Noiembrie 2022 01:21
Interesant,pertotal altceva.L-am vazut la cinema ieri,si parerea mea ii ca merita mers si vazut.
Lfc4ever pe 29 Ianuarie 2023 03:28
10/10 Un thriller foarte bun, scenariul, muzica, actorii, totul este pus la punct. In film nu ști niciodată ce se poate întâmpla mai departe și îmi place cum Margot conștientizează că acțiunile din prezent decid viitorul ei, demonstrându-i bucătarului că s-a înșelat atunci când a spus că nimeni nu a reușit să riposteze, era doar o chestiune de timp.
mladitza pe 26 Ianuarie 2023 11:40
interpretări excelente
... dar chiar că trebuie să fii foarte sadic să scrii așa un scenariu, chiar dacă, mă rog, e doar convenție și ficțiune... Un film inconfortabil și cu un mesaj (subliminal) comunist: bogații sunt snobi și aroganți și superficiali și fac umbră Pământului degeaba și merită să moară, se salvează persoana sărăntoacă... (Comic e că filmul e făcut cu foarte mulți bani, dați cu siguranță de oameni miliardari în euro).
Mulți actori au jucat excelent, iar filmul are mult suspans, așa că l-am urmărit până la sfârșit. Ralph Finnes (magistral, ca întotdeauna) și Anya Taylor-Joy (face un rol bun) au interpretări formidabile, actoria lor ridică valoarea acestui film, care nu-i unul rău, ba poate fi considerat original, dar pe mine (deși fac parte dintre oamenii cu venituri modeste) m-a indispus.

TibyGeo pe 08 Ianuarie 2023 22:56
Am rămas cu o întrebare după vizionarea acestui film: " La ce dracu tocmai m-am uitat? ", e foarte ciudat scenariul...n-am înțeles ideea, pare mai mult o piesă de teatru.
cristi_caraiani pe 20 Noiembrie 2022 03:32
Interesant din trailer, dar nu e chiar wow, destul de abstract
cip287 pe 23 Ianuarie 2023 15:44
Excelent, Original, suspans, note de umor, critica subtila a societatiii.
user-5cc890166d1c3 pe 22 Ianuarie 2023 21:03
Un film bun, făcut aproape de sfârșitul dilelii planetare. Cu mesaje clare: „Libertatea nu este niciodată dată în mod voluntar de către asupritor; trebuie să fie cerută de cei oprimați.” ML King
Apariția ofițerului de la Garda de coastă, personajul potențial "salvator": atenție la omul providențial, lupul îmbrăcat în oaie... ????
Evident, scapă singura persoană inteligentă care are curajul de a specula coarda sensibilă...
Așadar, un film pentru cine are ochi să vadă și urechi să audă! ????

liana10 pe 16 Ianuarie 2023 01:10
Oamenii aleargă după meniuri exclusiviste și bucătarii șefi aleargă după oameni. Sunt oameni prezentați ca feluri de mâncare. E o vânătoare de oameni. Surprinzător, scapă americanul obișnuit, sărac, dar descurcăreț, a.k.a "cheeseburgerul cu cașcaval american care nu se rupe, ci curge". Eu nu l-aș mânca niciodată.
bainca pe 27 Februarie 2023 15:04
nota 5 asa si asa
L-am vazut .Un film clar nu pe placul sau genul meu .Horror nu a fost , nici macar thriller , doar foarte multa vorbarie si plicitistor .Nu este pentru oricine , cu-i ii place genul si a inteles ceva din el nu are decat sa il vada , inca un film placut de altii dar nu de toti . De accea urasc influenta , nu toate mediatizate ,,pride " la toti si poti alege ce vrei sa faci .ii ofer nota 5 decat pentru idee atat , dar actiunea mai bine nu.... strict parerea mea , se pare ca frustratilor nu le convine
xerses pe 13 Ianuarie 2023 19:25
Socant idee de menu exclusivis. Surprinzator scenariul si punerea lui in scena.
Rares-21 pe 09 Ianuarie 2023 13:40
Intrepretarea excelenta a lui R. Fiennes si buna a Anyei Taylor Joy m.au facut sa urmaresc filmul cu destul interes. In alta ordine de idei, m.am cam plictisit de genul acesta de filme care sun acum in trend, cu mesaje sociale subversive( concludente de altfel). Deja foarte multe filme sunt o unealta socio-politica pentru d9ferite mesaje.
user-656bbb9e77a26 pe 03 Decembrie 2023 01:23
Un film de tot râsul nici nu a fost horror mai mult a fost cu mâncare nu merita văzut , nu merita nota 7 merita nota 1 un film de r***t
clauditz pe 24 Septembrie 2023 01:33
Un film tare straniu. Începutul te face sa poftești o astfel de experienta, chiar ți se face foame, pofta de mâncare. Dar apoi, devine tot mai ciudat și de-a dreptul înfricoșător. Un nebun și mulți alți nebuni care îl slujesc. Ar putea fi asa ceva adevărat?
mirceathekid pe 23 Iulie 2023 13:42
Un film bun cu o morală ascunsă, merită o vizionare.
lili22 pe 20 Mai 2023 16:32
Un horror cam dur pentru mine, nu sunt fan al genului, dar am apreciat interpretarea , cel putin.
AdriAdrianna98 pe 16 Aprilie 2023 13:16
un thriller destul de bun si cu o satira puternica in spate. Mi-a placut ideea, destul de interesant si captivant parcursul. Finalul putin in ceata, sau nu l-am inteles eu suficient.
florin2014 pe 14 Aprilie 2023 16:31
Despre adevăr
Cam așa s-a ajuns, nimeni nu mai ripostează, orice nebun care are o anumită putere poate face ce vrea. O imagine a societății în care trăim, nu ne opunem să nu cumva să jignim sau să ieșim din rând. Soluția ar sta, conform filmului, la oamenii obișnuiți ca Margot.
dumitrache_adrian1989 pe 05 Aprilie 2023 11:48
Mie unu mi a placut , actori bun cu prestatii bune. Un pic cam fortat finalul dar merita vazut
Floryn06 pe 07 Martie 2023 01:05
Acest film arată precum o clădire avariată ce stă să se prăbușească, singurul "stâlp" în care se mai ține e Ralph Fiennes.
user-5e7e9ede4a9ff pe 14 Ianuarie 2023 19:22
Exceptând interpretarea foarte bună a actorului Ralph Fiennes, filmul a fost lent și nu m-a surprins cu nimic, a fost făcut pentru reclamă la locație, restaurant și mancare.
6Patronul9 pe 25 Mai 2023 16:05
Un thriller excelent cu tente de horror si o gramada de comedie,uneori subtila alteori nu prea. Ralph Fiennes si Anya Taylor-Joy joaca impecabil iar la unele faze chiar am ras cu pofta. Ca tot vorbim de pofta,nu te poti uita la finalul acestui film fara sa ti se faca pofta de un cheeseburger de la Mc :)))) un film inteligent si probabil printre cele mai bune din 2022.
cosmin_onea pe 05 Februarie 2023 22:08
Pierdere de timp
O prostie de film... O fi el cu bataie lunga... dar tot o prostie ramane!
ovi32131 pe 28 Ianuarie 2023 00:44
Film fara prea multa consistenta , lipsesc multe din vederea regizorului . Nu vreau sa dau spoilere , dar de ce nu aveau telefoane ? Mie unul nu mi-a placut , desi are cateva momente de soc , care te fac sa iti bata inima , dar pertotal au transmis o idee, scenariul , si actiunile lasa de dorit
andrei_oarga pe 13 Ianuarie 2023 20:44
Concept original iar Anya Taylor-Joy si Ralph Fiennes au jucat excelent,însă ritmul e foarte lent si nu are suspans,probabil dacă era alt regizor filmul ar fi ieșit mult mai bun pentru ca avea ingredientele necesare,merita o vizionare cu toate acestea!
Costirik pe 10 Ianuarie 2023 04:43
Doar ce mancasem niste rosii, branza si ceapa. M-am gandit sa "gust" si acest rahat pretentios, dar din nefericire m-am ales cu un disconfort digestiv...
mihaigeniu pe 01 Decembrie 2022 00:11
Un film foarte, foarte prost..specific erei de azi..daca și adolescenți au ieșit după film cu impresia că e o mizerie e clar......
Ne vor cât mai proști.

mihai_julei pe 19 Noiembrie 2022 21:22
Nu e wow filmu, cadre restanse, fara actiune putin suspans si are o ora jumate. Nu recomand
user-59c2857465d85 pe 30 Noiembrie 2022 00:09
Faptul ca bucatarul sef era un ratat depresiv, nu justifica nicicum uciderea tuturor.

Subiectul nu sta in picioare deloc,

Multi spectactori au iesit din sala.

Plictisitor, previzibil, fara niciun fel de substanta

deniro7 pe 5 ianuarie 2023 00:57
Ultima fază e tare.