Păreri The Man with One Red Shoe

(1985)

Omul cu un pantof roșu

cezarika21 pe 25 Septembrie 2012 06:19
O interpretare banală şi inexpresivă a lui Tom Hanks
Lipsiţi de inspiraţie, scenariştii americani au căpătat obiceiul de a prelua scenariile unor filme de succes din Europa şi de a le modifica în speranţa că noul film va avea un succes financiar pe piaţa proprie. Se ştie că americanii nu obişnuiesc să urmărească filme în limbi străine atât din ignoranță (necunoașterea limbilor străine, neînțelegerea contextului istorico-politic european sau asiatic), cât și dintr-un naționalism prost motivat.

"The Man with One Red Shoe" (1985) e un remake după excelenta comedie franțuzească "Le Grand Blond avec une chaussure noire" (1972), în care simpaticul comic Pierre Richard impresionează prin nonșalanță, stârnind vrând-nevrând râsete în cascadă. Preluând un film cu un mare succes comercial, americanii, mai pragmatici și mai lipsiți de umor, fac greșeală după greșeală: 1) schimbă titlul,… citeşte

zeno.marin pe 04 Iulie 2011 00:52
Dezamagitor
Desigur, fiecare are dreptul la o parere, chiar si eu, nu? Vedeti ce inseamna toleranta?...
Nu vreau sa-l contrazic pe Cetateanu, un prieten drag de pe Cinemagia, dar am o parere diferita, pentru ca iata un remake poate fi:
1. mai bun; nu e un obicei, dar se intampla si asta
2. la fel de bun (extremi de rar)
3. mai prost, adica cel mai frecvent caz.
In caceasta a treia categorie se inscrie si varianta "The Man with One Red Shoe" (1985) cu Tom Hanks, un actor afltel excelent.
"Le Grand Blond avec une chaussure noire (1972)", cu Pierre Richard a fost o comedie foarte reusita, ca majoritatea celor in care a jucat. Ce mai, asa cum am spus-o si intr-un comentariu anterior, au vrut si americanii versiunea lor.
Nu a iesit...
Normal ar fi un film de maxim 4 stele, dar sa nu fim indulgenti. E totusi un film slab.

phoenix1983 pe 09 Aprilie 2011 01:09
nu se compara cu marele blond, pierre richard e mai potrivit
jokeru28 pe 07 August 2022 18:44
Nu am văzut originalul francez al acestui remake, iar versiunea americană tocmai am vizionat-o, la o distanta de 37 de ani după ce a apărut. În aceste condiții percepția despre film e alta. A fost interesant sa revăd căști vechi cuplate la un casetofon mic, portabil sau alte detalii ale acelei vremi.

Despre filmul în sine, exista unele faze trase de coada, cum le zicem azi. Pe atunci ele făceau parte din film și nu deranjau ca azi. Trecând peste ele filmul pare unul mai mult pentru adolescenți, decât pentru oamenii trecuți de 40 de ani.

Tom Hanks, tânăr, și ca și în alte filme ale începuturilor sale ca actor, joaca și aici un rol al unui personaj naiv, care se vrea comic.Astazi el joaca mai mult roluri din drame.

Pentru o relaxare de duminica însă, filmul e ok.

mircea.gindu pe 03 Septembrie 2020 11:26
..e un fel de nechezol.. Tom Hanks are scuza că era încă tinerel. Umorul american e mai din topor și nu poate egala rafinamentul francezilor.
cetateanu pe 15 Septembrie 2010 17:10
La fel de bun ca si cel francez cu Pierre Richard si care beneficiaza de muzica lui Gheorghe Zamfir.