Păreri The Man in the Iron Mask

(1998)

Omul cu masca de fier

alex_il_fenomeno pe 20 Iunie 2011 17:26
un film foarte interesant , cu tenta istorica , o actiune excelenta , actori extraordinari si rasturnari de situatie la orice pas ! un film care chiar merita vazut !
CRISTIAN_FLORIN pe 23 Iulie 2012 06:55
Un film exceptional de capa si spada care si-a meritat pe deplin toate premiile si distinctiile acordate inca din momentul lansarii si pana in prezent. In ceea ce ma priveste, acord acestui film calificatibul de " favorit ' si nota maxima.
yullyana pe 29 Aprilie 2010 19:59
leonardo a jucat spectaculos, se vede inca de la iceputul cariei sale ca este un actor desavarsit, isi depaseste limitele in tot ceea ce inseamna ''film''
yullyana pe 29 aprilie 2010 19:59
inceputul* :d
mihai_papuzu pe 3 noiembrie 2018 03:57
spanac, se vede ca ai mintea asemeni nickname-ului tau, adica ca un spanac pucios. Cine esti tu , mizerabilule, sa jignesti unul din cei mai buni si talentati actori din istorie? Esti doar un cacacios , care se crede smecher in fata calculatorului. Capra a stat ma-ta cand te-a facut ;)
cetateanu pe 24 August 2010 14:05
Foarte bun filmul cu actori foarte mari si cu un Leonardo care incepe sa se maturizeze si sa devina actorul care este in prezent ,unul dintre cei mai bine cotati in industria cinematografica.Actiunea din Omul cu masca de fier se intampla in Franta secolului XVII, si ii are ca persoanje principale pe cei patru muschetari.

In timpul domniei regelui Ludovic al XIV-lea (Leonardo di Caprio), asa-numitul „Rege Soare”, s-a auto-proclamat „centru al universului” chiar atunci cand oamenii lui mor de foame pe strada. Din cauza acestei atitudini a regelui, capitanul garzilor, cel mai faimos dintre muschetari, D'Artagnan (Gabriel Byrne), trebuie sa fie extrem de vigilent daca vrea sa opreasca orice tentativa de asasinat impotriva lui.

Aramis (Jeremy Irons), unul dintre cei patru muschetari, care e acum preot, este bantuit de secretul ca regele are un frate… citeşte

Rico06 pe 2 februarie 2016 16:23
pentru cezarika21...mi se pare ca esti dus de acasa...vorbesti ca un poet pierdut in spatiu...heleuuu....spunem pe ce planeta traesti ?T99/100 dintre paminteni iubeste filmul asta,si tu critici filmul asta frumos...rusinica,rusinica,rusinica...puneti capul pe umeri,nu-l lasa intre nori...Filmul "The Man in the Mask" este un film de aventura foarte frumos,actorii forte buni,regizorul forte bun,si tot ce apartine de acest film este facut de calitate...
cezarika21 pe 05 Ianuarie 2015 09:04
Un film ridicol şi prost interpretat
Reluând câteva capitole din romanul "Vicontele de Bragelonne" al lui Alexandre Dumas în care este descris un complot al celor patru prieteni muschetari: Athos, Porthos, Aramis şi D'Artagnan în primii ani de domnie ai regelui Ludovic al XIV-lea, "The Man in the Iron Mask" merge mai departe cu speculaţiile şi insinuează că regele Ludovic ar fi fructul unei aventuri amoroase între D'Artagnan şi regina Ana de Austria.

Acest film conţine o acţiune marcată de un senzaţionalism ieftin şi vulgar, cu replici ridicole şi interpretări în totalitate proaste. Scenaristul-regizor, producătorii şi actorii dau semne că nu au înţeles perioada în care se desfăşoară acţiunea şi improvizează după ureche, pervertind spiritul unei cărţi cu care mulţi dintre noi am crescut şi înlocuind cavalerismul medieval cu fanfaronada de prost gust tipică producţiilor de… citeşte

Kira_18 pe 22 octombrie 2015 15:48
Nu au facut scenariul dupa urecehe. :)) Asa intelegi tu un film. Frumos din partea ta.
Kira_18 pe 22 octombrie 2015 15:49
ureche*
Rosalinda22 pe 01 Iunie 2011 16:22
Minunat
Nu am cuvinte,acest film este unul din cele mai bune filme istorice pe care le-am urmarit iar Leonardo di Caprio este senzational in rolul gemenilor Ludovic regele Frantei si Philip,se poate observa cu nonsalanta ca Leo este un actor desavarsit si un mare profesionist care poate interpreta remarcabil orice fel de ro.Nota mea este 10l
legolas05 pe 25 Decembrie 2010 15:25
mia placut filmul.........are o poveste interesanta.........iar Leonardo DiCaprio sia jucat bn rolul
ilisei laura pe 23 Octombrie 2007 22:11
este un film atat de romantic si plin de aventuri. a fost unul dintre cele mai frumoase filme ale mele
kingdogg69 pe 19 ianuarie 2011 21:05
Ai facut vreun film si nu stim noi? :)) (nu m-am putut abtine)
Hotnog Ofelia pe 19 Martie 2006 18:50
este un film foarte reusit cu actori minunati care si-au intrepretat rolurile exceptional.Eu lam vazut doar in spaniola.E foarte nice!
Zdrancota Iulia pe 27 August 2003 13:33
Omul cu masca de fier a fost cel mai bun film,cel mai tare As vrea sa-l mai vad
rox pe 15 Mai 2004 00:33
Mi a placut filmul, dar nu e cine stie ce. Mi au placut John Malkovich si Depardieu, dar Leonardo di Caprio e varza aici. Nu i se potriveste de loc rolul. Nu am vazut prima varianta a filmului, dar sunt convinsa ca e mult mai buna.
Rallu..Danielle pe 29 Iulie 2014 14:19
EXCEPTIONAL
The Man in the Iron Mask este o poveste foarte interesanta si clasica. Mi-a placut foarte mult de felul in care acest film a fost realizat,si mai ales de distributie. Leonardo DiCaprio isi interpreteaza foarte bine rolul. Nota 10!!!
pssst pe 14 Mai 2004 10:26
imi pare rau sa descurajez eventualii spectatori, dar eu am fost un norocos si am vazut varianta veeeche cu Richard Chamberlain, care joaca absolut magnific.

hai sa ne gindim un pic: de ce se mai apuca sa mai faca remake-uri dupa filme clasice daca nu ies mai bune?

uite de exemplu si Contele de Monte Cristo! tot in varianta cu Richard Chamberlain ramine nemuritor. acuma nu pot sa compar un Jim Caviezel cu Leonarrrrdo (s-ar supara Mel Gibson!), mai ales ca mai e pe acolo si actor de exceptie si daca nu v-ati dat sema cine este va zic eu: Guy Pearce. insa in opinia mea, daca faci un remake, u'd better make damn sure that it's a whole lot better than the original!

pssst pe 27 august 2003 13:33
corect! Depardieu si Malkovich merita tot respectul (ca mai intotdeauna!). insa cind in rolul PRINCIPAL este Leonarrrdo, ce sa mai vorbim! disaster!
Cristi Weed pe 11 Mai 2008 17:34
Doamne DiCaprio park e femeie bai frate :| e asa de firav si totusi in filmul asta park e Arnold in Terminator :| ! Pacat de ceilalti actori mari :( !
dirtydiana pe 18 noiembrie 2009 01:06
eu cred ca esti putin invidios.i se potriveste de minune lui leonardo acest rol..;)...fiind si el un actor mare!;)
inexpugnabil1 pe 16 martie 2010 13:42
leonardo e un actor maret !! e genial cum joaca .. nu doar in filmul asta.
cl24 pe 23 Iunie 2010 11:52
Este un film care patrunde in istoria Frantei, incercand sa surprinda momente din vietile regilor. Acest remake pare totusi cam slabut.
GalaRxn11 pe 28 Iulie 2010 17:39
mi-a placut foarte mult acest film.si m-ai ales cum au prezentat istoria lui Louis XIV.mi-a placut de leonardo dicaprio mai mult in rolul negativ :-)
LavyBogdy pe 09 Mai 2010 23:21
Minutul 1-132 : CAPODOPERA.
Onoare,devotament,sacrificiu,altruism si bunatate...valori pe care le regasim numai in legende.
Leonardo DiCaprio este absoult genial,felul in care interpreteaza rolul este
G-E-N-I-A-L.

Scorpya-Forever pe 20 Iulie 2011 20:53
nota maxima
Probabil singurul film istoric american din ultimii 15 ani care mi-a placut!!!
Toti actorii au interpretat magistral....iar Leo, a demonstrat inca de atunci ca nu este doar frumusel, ci are si talent....anii ce-au urmat au confirmat acest lucru din plin!!!
Ador filmul.....

NmpN pe 27 Februarie 2011 23:19
Un film foarte frumos cu o poveste interesanta ! DiCaprio joaca foarte bine ! Recomand
ciobotaru pe 20 Martie 2010 20:49
destul de slab , nici Leonardo DiCaprio nu mi-a placut in filmu asta
sweetmarya pe 31 ianuarie 2011 23:56
du-te de-aici..
Miiku pe 28 ianuarie 2013 17:15
Se vede dupa postarea ta ca nici macar nhu ai vazut filmul. Dar nhu ai stiut ce sa comentezi...
dianna13 pe 16 Octombrie 2008 11:54
adevarul este ca...nu prea i se potriveste rolul acesta lui DiCaprio ...dar filmul este frumos...parca in rol in rolul negativ este mai bine....! stiu eu?...:D
user-630bea75c58db pe 29 August 2022 01:27
Cosmin 742000,la bibliotecă cu tine!Nu l-ai citit pe Alexandre Dumas și nu știi după care roman s - a făcut filmul"Omul cu masca de fier ",ce e drept,parțial respectată cartea.
În rest, pe mine m - a relaxat, o duminică seara în care nu aveam altceva de făcut.
Jocul actorilor bun,acțiunea, mai trasă de păr pe ici ,pe colo,. . .ca-n filme.
Merită văzut odată.
Am scris "pe ici "nu "pe aici",da nu-ș ce publicați. . .

Smrs pe 18 August 2022 03:56
Mediocru
Filmul pare mai degrabă o legendă fantezistă despre celebrii muschetari de care am tot auzit în copilărie. Nu știu dacă respectă vreun adevăr istoric, dacă rolul lor a fost de soldați ai tronului regesc - eu aveam impresia că sunt un fel de haiduci, de Robin Hood - dar unele aspecte par chiar exagerate din dorința dramatizării sau a vitejiei. A fost ok interpretarea dublă de arogant și smerit, umil a lui Dicaprio, chiar e de remarcat. În rest, nicidecum excepțional cum spun unii pe aici..
GiulianoDirt pe 24 Octombrie 2021 16:16
Bine că Al. Dumas e mort. Regizorul și scenaristul au facut la o beție, varianta lor după Vicontele de Bragellone. Vulgar, cu replici de 2 lei, mai mult decât slab sau ieftin, cum doriți!
Un Depardieu cabotin și un Leo diCaprio care joacă ca un liceean în piesa revoluționară de la sediul U. T. C. Nota 5,din milă.

catalin2010cata pe 15 Aprilie 2020 05:04
Filmul este bun si merita vizionat.Recomand tuturor!
user-5e7b2f4dad84f pe 26 Martie 2020 23:48
Destul de bun.....nota 7,5 .
andrei426hemi pe 09 Septembrie 2018 10:51
Un film bun, o placere sa-l vad pe Gerard Depardieu in rolul Portos, si un Leonardo Dicaprio plin de energie, recomand!
balta67verde pe 12 Noiembrie 2016 18:58
Chamberlain peste DiCaprio
Daca n-as fi vazut filmul cu Richard Chamberlai, poate ca as fi fost mai impresionat. Sorry, nu se compara. Chamberlain mult peste DiCaprio.
Mitza_MvP pe 23 Octombrie 2016 21:21
Un film care scoate in evidenta talentul imens al lui leonardo di caprio,care desi era foarte tanar cand a jucat in acest film,face unul dintre cele mai bune roluri din cariera
mihai_barbu pe 18 Ianuarie 2016 14:41
Bun film Foarte bun chiar daca e mai vechi uitati-va cu incredere.
Mihai2508 pe 17 Ianuarie 2016 23:15
Vechi dar bun
Un film reusit, cu o poveste bine redata, iar Leonardo DiCaprio a jucat foarte bine.
ralucan123 pe 17 Ianuarie 2016 22:42
ralucan123
Un film foarte bun si frumos,un scenariu bun si o distributie pe masura nota 10.
emy_sinaia pe 15 Ianuarie 2016 19:49
Aventuri si drama in acelasi timp, umor si neprevazut pentru o cauza nobila, toate la pachet cu actori foarte buni.
SamareanuMarius pe 09 Februarie 2015 13:23
Merita vazut
Superb film !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
AdriAdrianna98 pe 28 Februarie 2014 12:25
Obligatoriu de vazut
Nu e o adaptare foarte fidela cartii dar e un film foare agreabil cu multa actiune si niste personaje extrem de simpatice care si-au jucat rolul foarte bine. Chiar merita vazut, recomand.
Infinity pe 09 Octombrie 2013 22:18
The Man in the Iron Mask (1998)
Un film care face parte din categoria celor vazute cand eram mic. L-am vazut de multe ori la TV. Astazi, prea putine lucruri imi aduc aminte din el. Pe atunci urmaream cam orice film difuzat la TV. Pentru o amintire buna, 7.
Sebastian96 pe 14 Iulie 2013 18:39
Cui ii plac filmele care adapteaza acest gen este obligatoriu de vazut.Pe langa interpretare impecabila a lui DiCaprio filmul este filmat foarte bine si povestea este foarte interesanta.Recomand.
MNarcis pe 03 Februarie 2013 11:16
L-am vazut de vreo 2-3 ori la tv, filmul este imprevizibil, destul de captivant, finalul este bun si chiar ridica putin tensiunea..............un film ce merita vizionat insa nu in regim de urgenta (mai mult la plictiseala).
Miiku pe 28 Ianuarie 2013 17:12
Ahh, deci mi se pare unu din cele mai bune filme de`ale lu Dicaprio. A jucat fenomenal in ambele roluri. Aveai impresia ca sunt 2 persoane diferite.
kamy99 pe 29 Decembrie 2012 10:23
Un film foarte dragut.Leonardo DiCaprio a jucat foarte bine.
Iulidesprefilme pe 13 Septembrie 2012 21:02
Iar cu muschetarii? Iar cu Masca de fier...S-au tot făcut filme pe aceste teme ! Da, dar şi acesta este unul special, cu actori foarte buni, cu acţiune palpitantă, cu filmări spectaculoase, aşa că nu este de ignorat. Distribuția este puternică, scenariul nuanțat, replicile impresionante, regia cumpănită...Un film pe care îl poți revedea cu plăcere !
AndreiManolache pe 30 August 2012 17:46
Eu am citit cartea dar filmul nu l-am vazut. Cartea mi-am placut sunt curios cum este filmul.
CazaGio pe 06 August 2012 15:52
Film foarte foarte bun. Va recomand sa il vizionati. Sa nu va luati dupa nota mica de pe imdb. Sunt filme mult sub acesta care au note mai mari pe acel site
matew10 pe 27 Februarie 2012 15:44
O epica interesanta despre valoarea inestimabila a unei identitati uitate menita sa rastoarne un frate interesat de propria persoana. Muschetari seniori jucati de actori unul si unul: Malkovich, Depardieu, Irons, Byrne, fiecare cu talentul sau plin de verva, persuasiv, cu mult umor, direct, fara compromisuri, natural, ne ofera o ocazie unica de ai vedea la lucru inchegand o sarabanda de aventuri cu ajutorul junelui Di Caprio in dublu rol. Remarcam o coloana sonora deosebita, atmosfera din jurul monarhului francez si ambientul specific unei epici cu tenta istorico-romantica plina de rasturnari de situati si de replici taioase.
goldenleaves pe 28 Februarie 2011 12:08
e ca o poveste e f palcut regasim valori si idei cuma r fi cea de sacrificiu prietenia adevrata dintre muschetari pare un pic ireal dar este imaginea unei epoci
kingdogg69 pe 19 Ianuarie 2011 21:07
Copilarie
E unu dintre putinele filme care mi-au marcat copilaria. Il vedeam de cate ori era la tv, indiferent daca il dadeau de 2 ori intr-o saptamana. Nu prea il mai tin minte, dar pentru fascinatia cu care ma uitam la el ii dau 7.
Cretzulynne pe 30 Decembrie 2010 17:26
SINOPSIS
Anii au trecut de cand cei trei muschetari, Athos, Porthos si Aramis luptau alaturi de D'Artagnan. Arogantul si tiranul rege Ludovic al XIV-lea o doreste pe frumoasa Christine, asa ca ii ordona logodnicului acesteia Raoul, fiul lui Athos, sa plece pe front. De asemenea, el il trimite pe Aramis sa il ucida pe conducatorul unei rebeliuni religioase. Ludovic nu stie ca protectorul sau D'Artagnan este amantul mamei sale, regina Anna. Fratele lui Ludovic, pe nume Philippe, se afla inchis de sase ani intr-o temnita si este fortat sa poarte o masca de fier. Aceasta groaznica pedeapsa este data tocmai de Ludovic, care vrea sa fie singurul mostenitor. Athos si Porthos vor sa-l elibereze pe Philippe si sa-l puna in locul lui Ludovic, insa planurile lor sunt date peste cap de D'Artagnan.
deea9595 pe 04 Octombrie 2010 14:24
un film destul bun,totusi nu prea mi-a placut finalul...
oricum e un film istoric destul de reusit:)

laetitzia pe 27 Aprilie 2010 20:10
am citit si "cei trei muschetari"si "dupa 20 de ani"si "vicontele de bragelonne" - cartile adolescentei mele - si am inetels foarte bine fiecare personaj, incat parca imi erau prieteni. Am adorat filmul tocmai pentru ca imi sunt foarte dragi personajel si as vedea orice film cu cei 4....as fii vrut totusi ca rolul lui Athos sa fi fost jucat de actorul care l-a interpretat pe D'Artagnan deoarece fix aceal caracter (al lui D'Artagnan din film) l-a avut, calm si nobil cu o alura trista... D'Artagnan din film ar fi trebuit sa fie mult mai sugubet, asa cum a fost pana la sfarsitul vietii.... intr-adevar si subiectul filmului e modificat de asa natura ca D'Artagnan trebuia sa fie ceva mai trist.... cel putin Porthos e genial jucat de Gerard Depardieu caruia i se potriveste rolul manusa
cosmin742000 pe 28 Februarie 2013 14:42
O ecranizare foarte slaba a contelui de Monte Cristo